Geri git   A-Z ye Herkonu > Politika-Ekonomi

Anketimiz: Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni Nasıl Görüyorsunuz...?
Tam Bağımsız ve Güçlü Bir Devlet... 3 17,65%
Ekonomi Alanında Bağımlı Bir Devlet... 4 23,53%
Ekonomi ve Siyasi Alanında Bağımlı Bir Devlet... 4 23,53%
Ekonomi, Siyasi ve Askeri Alanda Bağımlı Bir Devlet... 3 17,65%
Her Alanda Bağımlı, tam Bir Sömürge Ülkesi... 3 17,65%
Katılımcı sayısı: 17. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Seçenekler Stil

müslümanlığa zarar veren islamcılık ve pkk... ekseninde türkiye...
Alt 08.09.07, 11:18   #1
carpediem_317
O Artik Bizden

carpediem_317 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 69
Tesekkür almis 16 -> 11 Konu
Standart müslümanlığa zarar veren islamcılık ve pkk... ekseninde türkiye...

Son günlerde başrolde Tayyip Erdoğan'ın; yardımcı rollerde ise çeşitli bürokratlar ve Gladio uzantısı terör örgütlerinin (Bkz PKK) rol aldığı bir "Kürt Sorunu" diyalektiğine şahit olmaktayız.

Türkiye'de aylardır evlere sessiz sedasız şehit cenazeleri gelirken görmezden gelen;

PKK'nın bayrağı aylardır Kuzey Irak'ta asılıyken Millet'e bir satırla bile duyurmayan;

Mustafa Kemal'in resmi altında demeç verip, "Devlet politikası" ilan ettikleri AB yolunda terörle mücadele yetkileri kısıtlanırken gram seslerini çıkarmayanlar; birden sahne aldılar ve kamuoyu bir tarafta "Terörle Mücadele Sorunu"; diğer tarafta "Kürt Sorunu" ile karşı karşıya kaldı.

"Terörle Mücadele Sorunu"nu dile getirenlerin bir kaç ay önce "Terörle Mücadelede Mükemmeliyet Merkezi" gibi ciddi Tercüme Sorunu kokan merkezler açtıkları gibi hassas ayrıntılar medya ışığı altında körelen gözlerden saklanırken; iki yanına bir grup "aydın" süsü verilmiş entellektüel taşeronu biblo gibi dizen;

AKP'nin karizma kiralayan lideri Tayyip Erdoğan;

Bu sahnenin en can alıcı metinlerinden birini "Ulusa Sesleniş" formatında kamuoyuna okuyuverdi.

Tabi ardından gelen Diyarbakır gezisi; tam bir imgesel şölen olarak, anlayana mesajlarla doluydu.

Bütün bunlar "Kürt Sorunu" adına yapılmadı.

AKP'nin destekleyici rolünde kurgulanan Kuzey Irak sahnesinin artık palazlanan ve Türkiye'de siyaset satın almaya başlayan güçleri açısından; geçici olarak AKP içine yerleştirilen Kürtçü dinamiğin parti dışına çıkarılarak, yeni dönem için partileşmesi zamanı geliyordu.

Türkiye'yi ve İstanbul'u dönüştürme sürecinde hala AKP gibi bir uluslararası koalisyon platformuna ihtiyaç duyanlar açısından ise;

AKP'nin üzerine kurulduğu üç temel direkten biri olan Kürtçülüğün bu aşamada parti dışına çıkması erken bir doğum olacaktı.

Yaşanan süreç ile;

Tayyip Erdoğan ve ekibi; Kürtçü dinamiklere;

"Sizi Askere ve taleplerine karşı kararlılıkla ben koruyabilirim. Beni desteklemezsiniz sizi asker amcalara veririm"

mesajını çok net bir şekilde verdiler.

Bu süreç;

"İslamcı" zannettikleri Başbakanlarının Anadolu'yu son gaz Hristiyan ve Yahudi odaklara peşkeş çekmesi ile şaşkına uğrayan İslamcı tabanın huzursuzlanmaya başlaması ile ardaarda sahnelenen ve Tayyip Erdoğan'ı tabanı nezdinde yeniden meşrulaştıran "laiklik sorunu" ve "türban sorunu" krizleri ile benzer niteliklere sahip bir süreçtir.

NATO'nun küresel güvenlik doktrinine senkron bürokratlar ile; NATO'nun küresel İslam konseptine uygun siyasilerin son gölge boksu; dördüncü kuruluş senesinde nitelikli destek sağlanan AKP'nin; üstlendiği misyon çerçevesinde görevinin sürdüğünün ve bu misyona hala ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.

AKP'nin içine yerleştirilen "İslamcı" ve "Kürtçü" dinamiklerin rafine hale getirilerek, federasyon projesi nezdinde ayrı ayrı partileşmesi için daha zamana ihtiyacı vardır.

"Kürtçü" dinamikleri AKP dışına taşıma zamanı geldiğine inananlarla;

AKP'nin misyonunun hala tamamlanmadığına inananların çatışmasının;

TSK-AKP-STK(Aydınlar)-PKK dörtgeninde kurgulanan yeni gölge oyunları ile pekişmesi muhtemeldir.

Ortada bir "Kürt Sorunu" değil;

Tabanları ve kadroları nezdinde duruşlarını meşrulaştırma sıkıntısı yaşayan bürokratik ve siyasi kurumların Millet'i Salak Yerine Koyma Sorunu mevcuttur.

AKP'nin neden iktidara getirildiği ve bulunduğu noktada ne işe yaradığı çok netti :

1) Uygulanan ekonomik politikalarla patlama noktasına getirilen kitlelere; Tayyip Erdoğan isimli karizmasını kiralayan lider aracılığı ile "bakın sizden biri iktidarda" görüntüsü sunuldu ve bu yolla kitlelerin ağzına bir parmak bal çalındı.

Kitlelerin ağzına çalınan bu bir parmak bal; Türkiye'nin Arjantinleşmemesi yolunda da kritik öneme haizdi. Neticede; kızı türbanlı diye üniversiteye alınmadığı için devletinden soğumaya başlayan kitlelerle, midesindeki gurultu dayanılmaz boyuta ulaşan kitleler büyük oranda örtüşüyordu.

Tayyip Erdoğan önce mazlumlaştırılarak, sonra da liderleştirilerek; karizmasını kiralayan lider olarak Türk siyasetinin başına oturtuldu.

Tayyip Erdoğan'ın mazlumlaştırılması sürecinde; stratejik miyopluktan müzdarip kurumları çok önemli bir rol üstlendiler.

İnşa edilen mazlumluk üzerine liderleştirme sadece bir kozmetik operasyondu ve Türk medyası zaten bu günler için şekillendirilmişti.

Toplum önünden bir anda; "Devlet düşmanı Tayyip" imgesi kaldırılıp, yerine "vizyon adamı Tayyip" imgesi servis edildi.

2) Türkiye'de; 1950'lerden bu yana beslenip, radikalize unsur olarak sisteme balans ayarı yapmak için kullanılan iki unsurun; karikatürize isimleri ile "İslamcılık" ve "Kürtçülüğün", yeni dünya planı çerçevesinde bu coğrafyada üstlenmeleri gereken rol artık çok daha rafine olup, eski vulgarize halleri ile kalmalarına izin verilemezdi.

İslamcılığın "Erbakan" ; Kürtçülüğün "Öcalan" imgesinden temizlenmesi gerekiyordu. İşte bu noktada AKP; "İslamcılık" ve "Kürtçülüğün" yeniden inşaası için bir koza olarak örüldü. Tayyip Erdoğan'a iktidar yürüyüşü de; ABD-Almanya eksenindeki Atlantik kafalı "Kürtçülerle"

Kayseri-Üsküdar ekseninde konuşlanan liberal kafalı "İslamcıların" eşliğinde açıldı.

3) Soğuk Savaş döneminde "Komunizm" öcüsüne inandırılıp, onlarca evladının kanı üzerinden denge sağlayan devlet elitleri; geçiş döneminde, PKK kod adlı bir operasyonla, bu ülkenin binlerce evladının harcanmasına ve sanki bu evlatlar bir amaç uğruna can vermemiş gibi, bu davanın marjinalize edilip, gündemden düşürülmesine göz yumdular.

Bir zamanlar Kürt lafına bile tahammül edemeyen yapıların, bugün Kürt sorununu telafuz eden ve Kürtçü danışmanlar üzerine kurulan bir iktidarla şiir gibi olmaları ilk bakışta size garip gelebilir ama aşağıdaki üç maddeli formül çerçevesinde incelediğinizde; Türk Devleti'nin yakın siyasi tarihinde hep aynı dinamik üzerinden yönlendirildiğini görürsünüz.

Yukarıda üç madde altında sergilemeye çalıştığımız bu klasik oyunun bugünkü ismi "federasyon projesidir"

Bu proje için küresel güçlerin; nitelikli "İslamcılığa" ve nitelikli "Kürtçülüğe" ihtiyacı vardır fakat bunun zamanlaması tartışma meselesidir.

Birileri; Bu devletin kadrolarını federalizm projesine ikna etmeye çalışmaktadır. İkna olmakta zorlananların önüne; Milli damarları hoş tutulsun diye "Yeni Osmanlı" projesi konulup, bu yolda devletin özel birimleri Özbekistan'dan, Afganistan'a başkalarının oyunlarına jandarmalık etmek adına göreve gönderilirken; çoktan ikna olanlar ise; ABD-Almanya eksenindeki NATO konseptine uygun Kürtçüler, Liberaller ve İslamcılar'la ortak ticari ve toplumsal mühendislik projelerine imza atmaktadır.

Hangi kanatta olurlarsa olsunlar; bu kadrolar artık Türkiye'nin bekaasını; YENİ OYUN'A ADAPTE OLMAKTA görmektedirler.

Teslimiyetçilerle, "Onurlu Sızlanışçılar" arasındaki fark sadece önlerine konulan dosyaların başlığındaki farktır.

Dosyaların uzun vadeli içeriği aynıdır.

AKP; işte bu geçiş dönemi için; İslamcılıkla, Kürtçülüğün kozası olarak kurgulanmış bir platformdur ve son gelişmeler bu kozaya olan ihtiyacın sürdüğünü göstermektedir.

Bu ihtiyacın sürdüğü; son dönemde yaşanan olaylar arasındaki kurgusal paralellikte gizlidir.

Erdoğan'ın Kitlelere Mesajı :

"Bana Oy Vermezseniz Sizi Asker Amcalara Veririm"

TRT'de yayınlanan ve şehit aileleri ile karşılaştığı için rahatsızlıklarını açıkça dile getiren Ali Bayramoğlu gibi "aydın" görüntülülerin katıldığı "Ne Yapmalı" programında;

AB fonlarından yararlandıkça giydiği kravatların ve ceketlerin kalitesi yükselen Oral Çalışlar; Diyarbakır'daki geziye dair bir anektodu anlattı.

Çalışlar bölgedeki bir AKP'li yetkilinin, ilk defa Erdoğan'ın bu gezisinde AKP rozetini taktığını kendisine söylediğini ve kendisini ilk defa AKP'li hissettiğini belirttiğini açıkladı.

Aslında bu tespitte; AKP'yi tehdit eden ikinci unsur gizli. Bu da AKP içinden DEHAP'ın yeniden doğma riskidir. İşte "Kürt Sorunu krizi" bu noktada Tayyip Erdoğan'a; "bakın bana oy vermezseniz, sizi asker amcalara veririm" kozunu sunmaktadır.
muratgurbuz (05.10.07), Scorpio (08.09.07)

Alt 08.09.07, 11:58   #2
Scorpio
Banned

Tesekkür etmis: 94
Tesekkür almis 584 -> 276 Konu

abi çok güzel emek vermişsin ama şu gerçektirki türkiyede pek yaşanılmaz en basıdi sınır değiştirdiğin zaman bile fark ediliyo bulgarıstana giden kişi ne işimiz varmış türkiyede standart belli yaşam belli diyolar ve katılıyorum onlarada açıkcası
Offline   Alıntı ile Cevapla
Tesekkür edenler:
carpediem_317 (08.09.07)

Alt 30.09.07, 00:08   #3
hahuer
Herkonu.com Fanatik

Tesekkür etmis: 35
Tesekkür almis 46 -> 28 Konu

Ne kadar da palavra ve senaryo meraklısısınız be.

Alt 30.09.07, 12:39   #4
carpediem_317
O Artik Bizden

Al***305;nt***305;:
hahuer´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
tamam o zaman... karşımıza çıkan her durum karşısında suratımıza hafif enayi tebessümü verip, aa ne güzel olmuş diye ortalıkta gezinelim..
peki soruyorum eğer 2007 yılında gençlerimizn çoğu şuursuz ise sebebi ne?
20 yaşın altındaki çoğu gencimiz hedonist durumda ise sebi ne?
batılı, topraklarınızda sizi yabancı kılmışsa sebebi ne?
kültürümüzle taban tabana zıt olmasına rağmen, benim her televizyon açtığımda karşımda harcanan bir gençlik görmemin sebebi ne...

bey olacak oğlumuzun el kapısında uşak, hanım olacak kızımızın el kapısında cariye olmasının sebebi ne?
neden düşünmeyelim acaba neden...
bizi topla tüfekle yıkamayanların amacı da bizi düşünmeyen insanlar haline getirmekti...
Aytmatov'un deyimiyle mankurt...
Allah razı olsun nihayet içimizde de böyleleri var...
evet katılıyorum palavraya, senaryolara, komplo teorilerine falan hiç gerek yok..
hem zaten her şey çok güzel gidiyor...
bak sırıttım da.. oldu mu?

Konu carpediem_317 tarafından (30.09.07 Saat 12:42 ) değiştirilmiştir..
Tesekkür edenler:
muratgurbuz (05.10.07)

Alt 05.10.07, 08:47   #5
Seytan
Herkonu.com Fanatik

Seytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 15
Tesekkür almis 31 -> 4.294.967.272 Konu

carpediem_317 sana bi soru sorucam sen bence ilk once bu sorucam sorunun cevabini bi guzel ogren

Muslumanlikla Islam Kelimeleri arasindaki fark nedir ? Ki Islamiyet nasil muslumanliga zarar veriyor ikisi farkli seymi ? bence sende bu haberi aldigin yere sor bu soruyu ..

Alt 05.10.07, 13:29   #6
muratgurbuz
Herkonu.com Fanatik

muratgurbuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 134
Tesekkür almis 148 -> 59 Konu
Arrow

Al***305;nt***305;:
hahuer´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
edebini takın her kimsen.sen burda hiç bir üyeye palavracı diyemezsin.ağır bir ithamdır bu.saygısızlık etme.301i kaldırıyosunuz madem bu şekilde konuşma hakkı elde ettiğinizi sanmayın! .zıt düşünceler akpye susacak,akp herkese konuşacak öyle mi?hiç boşuna uğraşmayın.siz %46 oy aldıysanız %54ü yabana atamazsınız. birgün sorarlar..

Alt 05.10.07, 15:04   #7
y|a|L|n|i|z|kurt
O Artik Bizden

y|a|L|n|i|z|kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 38
Tesekkür almis 66 -> 30 Konu

Al***305;nt***305;:
muratgurbuz´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
edebini takın her kimsen.sen burda hiç bir üyeye palavracı diyemezsin.ağır bir ithamdır bu.saygısızlık etme.301i kaldırıyosunuz madem bu şekilde konuşma hakkı elde ettiğinizi sanmayın! .zıt düşünceler akpye susacak,akp herkese konuşacak öyle mi?hiç boşuna uğraşmayın.siz %46 oy aldıysanız %54ü yabana atamazsınız. birgün sorarlar..
Edepsizlik Sınırlarini Asan hahuer mi Senmisin Anlamadim! %46 Lik Bir Oyu Tek Parti Almistir bunun Altina Ciz Düsün,Geri Kalan %54 lük Kesim İse Geriye Kalan Bütün Partilerin Aldigi Oydur Bunun icinde Chpde Vardir MHP de Vardir Dsp De vardir .. Mühür Kimdeyse Süleyman Odur muratgurbuz bu sözümüde unutma Ve Herkonuda Kimse Kimsenin Avukati Değidir Herkes Kendi Söyledigi Sözden Mesuldur Birilerine Prim Yapmak İsterken Diger Kesiminin Serrinden sakin Saygi ve SEvgiyle Kalin

Alt 05.10.07, 17:48   #8
Seytan
Herkonu.com Fanatik

Al***305;nt***305;:
y|a|L|n|i|z|kurt´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
Edepsizlik Sınırlarini Asan hahuer mi Senmisin Anlamadim! %46 Lik Bir Oyu Tek Parti Almistir bunun Altina Ciz Düsün,Geri Kalan %54 lük Kesim İse Geriye Kalan Bütün Partilerin Aldigi Oydur Bunun icinde Chpde Vardir MHP de Vardir Dsp De vardir .. Mühür Kimdeyse Süleyman Odur muratgurbuz bu sözümüde unutma Ve Herkonuda Kimse Kimsenin Avukati Değidir Herkes Kendi Söyledigi Sözden Mesuldur Birilerine Prim Yapmak İsterken Diger Kesiminin Serrinden sakin Saygi ve SEvgiyle Kalin

ve sunuda surda belirtmek isterim bir ulkenin basbakanina terorist muamelesi yapmak o kisiye oy verenleri teroristlikle suclamaktir sanirim bu basligi yazan arkadaslar bunun farkina varamiyorlar .. yazikkk..

Konu Seytan tarafından (05.10.07 Saat 17:50 ) değiştirilmiştir..

Alt 05.10.07, 20:04   #9
carpediem_317
O Artik Bizden

sayın şeytan...
bırak da ne öğrenip ne öğrenmeyeceğime ben karar vereyim...
bilmem bana hangi bilgi birikiminle tavsiyelerde bulunuyorsun...
ama şunu söyleyebilirim, ben senin yaşın kadar okul sıralarında bulundum...
okudum, okuyorum ve okumaya devam edeceğim...
kaldı ki basit kavram diyaloğuyla bir yere varamazsın...
ben ve bu siteye giren herkes eminim ki müslümanlık ile müslüman, islamiyet ile islamcılık ve devamında inanç ile siyaset arasındaki sınırı çizebilirler...
nacizane fikrim sen başlığı bir daha oku...

muratgürbüz arkadaşım...
sana teşekkür ediyorum... maalesef böyle işte...
bazı arkadaşların işine gelmeyince, kendilerince kutsal gördüğü şahısların az da olsa gerçek yüzleri ortaya serilince verebilecekeri en büyük ve nitelikli cevap bu oluyor...
fazla canını sıkma bunlar tarihin her döneminde vardı ve var olacaklar...
sistemden beslenen ve sitemin bir parçası haline gelmiş nezih insanlar olacak...

yalnızkurt arkadaşım...
bilmem demokrasi ile ne kadar alakalısın...
çoğunluk ile çoğulculuk farklı kelimelerdir... günümüz demokrasi kavramında ve özellikle türkiye'de maalesef her zaman çoğulcu olanlar çoğunluğa hükmetme çabası içerisindeler... ama bu durum gerçekleşmeyecek, gerçekleşemeyecek bir hayaldir... çünkü istenilen durumu mantık götürmez... yani bu mudur olay... en basit mantık ile bakalım... akp isimli partiyi %46 istedi... %54 istemedi..
buradan yola çıkarsan çoğunluk hangi tarafta... cevabı malum...

bununla beraber mühür kimdeyse süleyman odur... ama o mühürü kullananların başını alan da HALKtır. halkın üzerinde hiçbir güç yoktur.. evet bu toprakların insanları tarih boyunca pek çok süleyman gördüler..
şu anda mühürü kullanamayan süleymanlar...

muratgürbüz arkadaşın yaptığı avukatlık değil, tartışmada bir tavır koyarak taraf belli etmektir... ha buna tahammülünüz yoksa; yani herkes sizin dediğinizi demek zorundaysa maalesef bu olmayacak..
sanmıyorum ki burada yazı yazanlar bir pirim derdinde olsun ve yine sanmıyorum ki herhangi birinizin şerri birilerine zarar verebilsin... "HAYIR VE ŞER ALLAH(cc)TANDIR"

ve yine şeytan arkadaş...
ben bu ülkede herkese her yakıştırmayı yaparım...
eğer yaptığım yakıştırma asılsız ve saçma ise bu benim meselemdir...
söylediklerimi çürütürsünüz olur biter.. ama bunu yapmak yerine hemen bir polemik olayına girişmişsiniz bile... ne yani koşlusuz şartsız kabullenelim mi?

yani yüce islamiyet bize kula kulluk etmemizi yasaklamıştı; 1400 yıl önce... daha bunu kavrayamadık mı acaba...

ama şaşırmıyorum... çünkü senin başbakanın kendisine eleştiri yazan gazetecilerle bile ağız dalaşına girme kapasitesini gösterecek bir şahsiyet... eleştirilmeye neden bu kadar tahammülsüzsünüz... aynı 14. yüzyıl skolastik avrupası gibi... oldu olacak sizin savunduğunuz değerlere yanlış diyenleri afaroz edin, kovun hadi dinden bizi, hadi onu da tekelinize alın...

tüm arkadaşlara şunu diyebilirim... şaşılacak bir şey yok... yüce KUR'AN bunu en veciz bir şekilde açıklamış...
"her kavim hak edildiği gibi yönetilir"

ben bunu hak ettiğim kanaatinde değilim... antitez tarzı fikirleriniz varsa buyrun ifade edin tartışalım...

yok onüçüncü sınıf mahalle kavgası yapacaksak onu belirtin, ona da varım...

saygılar...

Konu carpediem_317 tarafından (05.10.07 Saat 20:10 ) değiştirilmiştir..

Alt 05.10.07, 20:41   #10
Seytan
Herkonu.com Fanatik

carpi sorumun cevabi bu degildi okumakla bilmek arasinda cok fark vardir ..

Al***305;nt***305;:
tüm arkadaşlara şunu diyebilirim... şaşılacak bir şey yok... yüce KUR'AN bunu en veciz bir şekilde açıklamış...
"her kavim hak edildiği gibi yönetilir
bak bu sozun dogruluguna inanmissin bu buyuk bi basari senin adina sevindim bu zamana kadar sizin gibi yonetildik bir aksam siradan bir isadami ertesi gun dolar milyoneri olarak cok kalkti uykusundan ve bir kizimiz ertesi gun sevinle okula gidipte aglayarak cok dondu evine cunku basortusu taktigi icin okula almadilar ..

sen kalkmis bana okumaktan bahsediyorsun acmissin bi anket bagimsizliktan ekonomiden bahsetmissin o anketin tek bi şıkkı daha olmaliydi ve anketin en dogru cevabida o şıktı ama senin okudugun okul bu şıkkı aklina getirmeyi basaramamis malesef ..

o ankette olmasi gereken şık " bu ulke dogrulari yapan kisileri kabul etmeyen dinini yasamak isteyen insanlari dislayan bir ulkemi " anketine butun evetleride ben koyayim EVETTT tamammi guzel kardesim

daha dune kadar 20 tane bankayi hortumlayanlarin , savassiz silahsiz ege adalarini yunanlara verenlerin ,
IMF ye yalvarip para isteyenlerin , bu ulkenin en verimli topraklarini sanayi adina parselleyenlerin , ciftciligi oldurup domatesin bile tohumunu israilden aldiranlarin elestirilerinide yazda ondan sonra senin tarafsiz bi elestiri yaptigina inanalim .. onun disinda kalkipta elestiriden bahsetme ..

ha unutmadan islamla muslumanlik ayni seydir .. musluman(islamci) olmadan muslumanlik(islamiyet) OLMAZ...

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil