Geri git   A-Z ye Herkonu > Politika-Ekonomi

Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Stil

Alt 30.09.07, 21:49   #1
SAHmerdan
Herseyden Haberi Var

SAHmerdan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 117
Tesekkür almis 330 -> 106 Konu

Semah nedir?

Semah, Cemlerde deyişler eşliğinde yapılan dinsel törenin adıdır. Ulu Hünkâr Hacı Bektaşı Veli bu konuda şöyle söyler: "Semah, ariflerin aleti, muhiplerin ibadeti, taliplerin maksududur. Bizim Semahımız oyuncak değil, ilahi bir sırdır. Bir kimse ki Semahı oyuncak sayar o cahildir".

Semahın kaynağı Kırklar meclisine dayanır. Bu meclise gelen Hz. Muhammed***8217;e Salmanı Farisi tarafından bir üzüm tanesi verilir ve Salmanı Farisi kendisinden bunu paylaştırmasını ister. Hz. Muhammed Cebrail***8217;in getirdiği tabakta bu üzüm tanesini sıkar. Bunu içen Kırklar "Ya Allah" deyip Semah dönmeye başlarlar.

Semah yalnız Cemlerde dönülür. Bunun dışında günümüzde olduğu gibi asla düğünlerde ve benzer eğlencelerde dönülmez. Semahın dönüldüğü ortam mutlaka özel ve dinsel anlamı olan bir ortam olmalıdır. Yani ilahi bir sırdır. Öyle günümüzde yapılanlar gibi herkesin kolunu açarak yapacağı bir dans değildir.

Semahin Bazi Özelikleri

Semahı kadınlar ve erkekler döner. Semah Cemlerde dönülür. (Bunun dışında Alevi inancını tanıtan toplantılarda dönülür.) Semah sırasında Alevi ozanların deyişleri bağlama eşliğinde okunur. Semah sırasında el ele tutuşulmaz, ayaklar çıplaktır. Ya karşı karşıya ya da Halka şeklinde dönülür.

Semah ağır çalınan ve söylenen nefesler eşliğinde dönülür. Nefesler giderek hızlanır, buna bağlı olarakta Semah dönenler hızlanır. Semahçılar Dede/Mürşidin oturduğu bölüme sırtlarını dönmezler. Bölüme geldikleri zaman yüzleri çerağa dönük ve boyunları hafif bükük geçerler.

Özü aynı olan ama farklılıkları tali olan bir çok Semah türü vardır. Belli başlı Semah türlerini sıralayabiliriz:

Miraçlama

Ali Nur Semahı

Kırklar Semahı

Turnalar Semahı

Erkân Semahı

Gönüller Semahı

Ya Hızır Semahı

Nevruz Semahı

Hacı Bektaş Semahı

Muhammed Ali Semahı

On Yedi Kemerbest kimlerdir?

Onyedi Kemerbest; Hz. Muhammed***8217;e, Hz. Ali***8217;ye, Ehlibeyt***8217;e bağlı kırklar meclisinin üyeleri arasında bulunan, Hz. Ali tarafından kemerleri bağlanmış olan onyedi önderdir. Onyedi Kemerbest***8217;in çoğu Ehlibeyt yolu için şehit olmuştur.

Onyedi Kemerbest***8217;in adları:

1. Selmani Farisi
2. Ammar bin Yaser
3. Malik Eşter bin Haris
4. Muhammed bin Ebubekir
5. Veysel Karani
6. Abuzer Gaffari
7. Harrim bin Haris
8. Abdullah bin Yedi-Hazai
9. Abdullah bin Adiel
10. Abu el Hişam
11. Haris Şeyhani
12. Haşim bin Utbe
13. Muhammed bin Abu Hazika
14. Kamber hazretleri
15. Murtefi bin Vezza
16. Said bin Kays
17. Abdullah bin Abbas

Alt 30.09.07, 22:07   #2
SAHmerdan
Herseyden Haberi Var

Ben bu konuda devam paylasim yapmicam burdan herkeze saygilarimla niyaz ederim...

o kadar sey paylasdim ve getirip yine yanlislar sokuluyor araya.. ayip ya..

Dostca kalin...

Alt 01.10.07, 00:25   #3
cimcime68
Herseyden Haberi Var

cimcime68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 195
Tesekkür almis 441 -> 197 Konu

Al***305;nt***305;:
SAHmerdan´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
Ben bu konuda devam paylasim yapmicam burdan herkeze saygilarimla niyaz ederim...

o kadar sey paylasdim ve getirip yine yanlislar sokuluyor araya.. ayip ya..

Dostca kalin...
butun paylasimlarin guzel en azindan merakanimizi giderdik bi kisimini merakla okudum cok ayip olcak belkide ama ben aleviligi 17 yasimda felan ogrendimdi ozama kadar tr deki herkees ayni dili ayni dini paylasiyo saniyodum sonra babama sunu sormustum siii ve sunnu ne demek biz sunnuyiz bunu biliyom bizden onalri ayiran ne demistim ozamandan beride arasirma olrak biraz yaptim okudum herkes inancini yasar meraklim sadce avelvilige degil ben hundi yahudi hiristiyan bu dinlerde bile bilgi toplamistim HEPIMIZ ALLAHA INANIYOZ farkli dalara bolunmus din ne diyeyim ALLAH gunahlarimizi afetsin..herkese ahirete guzelik versin..

...Laf olsun diye konuşmuyorum konuşuyorum laf oluyor!!!......
HaKeDeNe +Tesekur DiLeNeNe DeĞiL!

Alt 01.10.07, 00:02   #4
nicolas_anelka
Forum Admin

nicolas_anelka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 226
Tesekkür almis 372 -> 135 Konu

baska site adresleri vermeyelim lütfen

ayrica tartisma yaratan ceza alir....konunun kapanip kapanmayacagina modlar karar verir...ben bu konuyu begenmedim,tartisma yaratayimda kapansin mantigini kabul etmiyoruz...

konuya devam...

Alt 01.10.07, 00:56   #5
Ali_Yolcusu
Banned

Tesekkür etmis: 0
Tesekkür almis 2 -> 2 Konu

Her forumda çıkar, sünniyim demez de kendini alevi olarak tanıtır, amaç alevilik içerisine çomak sokmaktır. Bu forumda da mevcut sn.hahuer...

Al***305;nt***305;:
hahuer
Arkadaşlar Sünni fikirleri kaldırıp atamazsınız,Alevi fikirleri de bir kenara koyamazsınız.Kitap(Kur'an_ı Kerim),Sünnet (Peygamberimiz ve sahih hadisleri)akabinde icma-i Ümmet(din alimleri) gelir.Kimse yoğurdum kara demez.
Buyrun internet elinizin altında...''Alevilik'yazın binlerce kapı açılır.
Hatalarınız hemen göze çarpıyor.

1. Alevilikte sünnet diye birşey yoktur.
2. Alevilerin esas kaynakları uydurma hadisler değildir. Desene bana en iyi sahihçilerin sünni muslim ile buhari mi yoksa ? Al birini vur ötekine
3. Alevilikte din alimleri diye bir kavram veya bir kesim yoktur. Alevilikte pir vardır, dede vardır.
4. Aleviliği netten araştırma gafletinde bulunmuşsun ki bu durum senin bilgi seviyeni de ister istemez göstermektedir.

Alevilik yoluna düşmüşsen ey talip, hakka varmaya gönül koymuşsan ey talip, rehber ile yolda yürüyor isen ey talip, hakta sensin, halkta...

ÇÖZEBİLİRSEN GEL BERİ...

Al***305;nt***305;:
hahuer
Arkadaşlar size bir site önereyim;
www.sorularlaislamiyet.com
Bakın forum faydalı olmaya başladı...
Herkes katılıyor ne güzel...
Konuşa konuşa en güzeli değil mi?
Hatalar zinciri devam ediyor, sorularla islamiyet sitesinde alevilik nasıl anlatılabilir ? sorularla alevilik sitesi mi bu ? pardon da siz alevilik=sünnilik mi sanıyorsunuz ? madem öyle biz neden aleviyiz ? Pir sultan neden dara çekildi ? neden Nesiminin derisi yüzüldü ? Yavuz neden alevi soykırımı yaptı ? Sivasta neden 35 can verdik ? maraşta neden Allah Allah diyen insanlar tarafından katledildik ?

Ya göründüğünüz gibi olun, ya da olduğunuz gibi görünün...

Sürekli sünni kaynaklarla aleviliği anlatmaya çabalamışsınız, diyanet destekli yazılar, sünni kaynaklı yazılar vs. daha bir yorum göremedik ortalıkta ? ne haber ?

Şu diyanet işlerine de bir açıklık getirelim ki, neden karşı çıktığımız anlaşılsın.

Devlet, 3-4 bakanlığa sunduğu desteği diyanet bakanlığına sunmaktadır. Osmanlı ulemalarının devamı niteliği taşıyan bu kurumun belirli bir politika güdmemesi düşünülemez. Nedir bu politika ? Türk-İslam sentezi + Alevileri asimile etmek...

Alevilik yolunu, yol önderleri anlatabilir yayabilir, diyanet işleri ise kendi kelime hazineleri ve düşünceleri doğrultusunda alevilik hakkında bir takım kitaplar çıkarmakta ve aleviliği olduğundan farklı göstermeye çalışmaktadır.

İlkokuldan beri çocuklara, kültür ve ahlak çatısı altında dayatılan zorunlu din dersleri. Din kültüründen kasıt salt islamdır. Diğer dinlere iki kelime yeterli görülmüştür, nasılsa onlar ilahi dinler değildir! Zorunlu din derslerinin amacı çocukların henüz doldurulmamış beyinlerini sünni eksenli inançlarla yıkamak, çocukları ahiret inancıyla tedirgin etmek ve cehennem korkusuyla sünniliğe kaydırmaktır. Türkiye çatısı altında birçok inanca mensup kitleler vardır ki bunların en büyüğü alevilerdir. Zorunlu olarak dayatılan din dersleri içersinde alevilikten eser yoktur, alevi gençlerinin beyni yıkanmaya çalışılmaktadır. Amaç yakarak, keserek, asarak, hapsederek bitiremedikleri alevileri, asimile etmekdir. Bir halkın benliğini yok etmek, onu yakmaktan, yıkmaktan daha acıdır, asimilasyon bir insanlık suçudur ve alevilerin karşılaşmış olduğu en büyük tehli****r.

Şimdi bu kurumun aleviliğe ışık tutmasını nasıl bekleyebilirsiniz hahuer ?

Alevilik'e gelirsek, alevilik islamın bir mezhebi değildir. Alevilik, birçok inancı içerisinde barındıran, kültür, felsefe, yaşam biçimidir. Alevilik kökleri islam öncesine dayanır.

Sorma be birader mezhebimizi
Biz mezhep bilmeyiz yolumuz vardir
Cagirma meclis-i riyaya bizi
Biz serbet bilmeyiz dolumuz vardir

Nesimi

Alevilik Kalu Bela'ya dayanır.

Serime Bir Sevda Geldi
Muhammed Ali'den Beri
Yandı Vücudum Kül Oldu
Ta Kalubeli'den Beri

Şah Hatayi

Alevilik yolunu, alevilerin yedi ulu ozanları, hacı bektaşi veli, hallac-mansur, Yunus Emre gibi bu yola ışık tutmuş yol önderleri belirler. Ozanlar dörtlüklerinde alevilik öğretisini çok iyi anlatmaktadırlar. Gönül gözüyle görebilene...

Alevilik tamamiyle batıni bir öğretidir. Her zahirin bir batıni anlamı vardır. Alevilikte önemli olan zahir değil batindir.

Alevilikteki tanrı inanışı Vahdeti Vücuttur.

'ikiliği terket,
birlik makamını tut
canlar canın bulursun
birlik içinde...'

Yunus Emre

İlk aklıma gelenler bunlar, başka ne konuda aydınlanmak isterseniz, cevap yazabilirim. Lütfen kopyala yapıştır değil, kendi yorumlarınızı yazınız.
Tesekkür edenler:
sunam (01.10.07)

Alt 01.10.07, 02:01   #6
y|a|L|n|i|z|kurt
O Artik Bizden

y|a|L|n|i|z|kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 38
Tesekkür almis 66 -> 30 Konu

yahu kac Zamandir Takip Ediyorum Bu konuyu fakat daldan dala semra kaynana gibi uzadida uzadi konu az bise bilgisi olanda unuttu gitti kafasi karman corman oldu Sözümün Özü su olsun Herkes Kendi inancini kendi bildigi gibi yada dede ocaklarinindan aldiklari ile yasasin dursun Tek Kaynak Olan Kuran_i Kerimdir + Arkadaslarin Sacma Sapan Uydurma Olarak Algiladigini Hadis_i Serif Kitablarini Cahillik Olarak Algilamiyorum Lakin Böyle Algilarsamm Hakaret Etmis Olurum ki Bu Mübarek Ayda Hic Kimseye Hakaret etmeye niyetim yok ,Sadece Tek Tarafli Yorum Katarak okumustur die iyi niyetimi bildiriyorum...Sunu Kimse Aklindan Cikarmasin ki Hz. Ali
Hz. Hasan Hz.Hüseyin Ve Daha Niceleri Peygamber Efendimiz Gönüller Sultani Hz.Muhammed (SaV)'in Akrabalaridir Ve Ehlibeyti Olusturur onun icin Onlari Ayri Bi kefeye Peygamber Efendimizi Ayri Bi yere Koymak Olmaz .. Hak ve Son Din İslamdir Hz. Muhammed (Sav) De Dinin Elcisidir ve Son peygamberdir.. Saygilar.

Konu y|a|L|n|i|z|kurt tarafından (01.10.07 Saat 02:11 ) değiştirilmiştir.. Sebep: eksik yazmisiz :))
Tesekkür edenler:
cimcime68 (01.10.07), hahuer (01.10.07)

Alt 01.10.07, 02:13   #7
SAHmerdan
Herseyden Haberi Var

Al***305;nt***305;:
y|a|L|n|i|z|kurt´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
yahu kac Zamandir Takip Ediyorum Bu konuyu fakat daldan dala semra kaynana gibi uzadida uzadi konu az bise bilgisi olanda unuttu gitti kafasi karman corman oldu Sözümün Özü su olsun Herkes Kendi inancini kendi bildigi gibi yada dede ocaklarinindan aldiklari ile yasasin dursun Tek Kaynak Olan Kuran_i Kerimdir + Arkadaslarin Sacma Sapan Uydurma Olarak Algiladigini Hadis_i Serif Kitablarini Cahillik Olarak Algilamiyorum Lakin Böyle Algilarsamm Hakaret Etmis Olurum ki Bu Mübarek Ayda Hic Kimseye Hakaret etmeye niyetim yok ,Sadece Tek Tarafli Yorum Katarak okumustur die iyi niyetimi bildiriyorum...Sunu Kimse Aklindan Cikarmasin ki Hz. Ali
Hz. Hasan Hz.Hüseyin Ve Daha Niceleri Peygamber Efendimiz Gönüller Sultani Hz.Muhammed (SaV)'in Akrabalaridir Ve Ehlibeyti Olusturur onun icin Onlari Ayri Bi kefeye Peygamber Efendimizi Ayri Bi yere Koymak Olmaz .. Hak ve Son Din İslamdir Hz. Muhammed (Sav) De Dinin Elcisidir ve Son peygamberdir.. Saygilar.
özümün Özü su olsun Herkes Kendi inancini kendi bildigi gibi yada dede ocaklarinindan aldiklari ile yasasin dursun Tek Kaynak Olan Kuran_i Kerimdir ??

İsteyen herkes dede olamaz. Öz manasıyla dede olmak için Evladı Resul olmak gerekiyor. Yani soyunun Hz. Muhammed ve Hz. Ali´den olması gerekiyor. Ancak hemen belirtelim ki Alevi inancında Yol, yolu kuranında üstündedir. Eğer bir bölgede Evladı Resulden bir dede yoksa ve durum zamanla Yolun bozulmasına sebebiyet verecekse durum değişiyor.

Alt 01.10.07, 02:18   #8
y|a|L|n|i|z|kurt
O Artik Bizden

y|a|L|n|i|z|kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 38
Tesekkür almis 66 -> 30 Konu
Exclamation

Al***305;nt***305;:
SAHmerdan´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
özümün Özü su olsun Herkes Kendi inancini kendi bildigi gibi yada dede ocaklarinindan aldiklari ile yasasin dursun Tek Kaynak Olan Kuran_i Kerimdir ??

İsteyen herkes dede olamaz. Öz manasıyla dede olmak için Evladı Resul olmak gerekiyor. Yani soyunun Hz. Muhammed ve Hz. Ali´den olması gerekiyor. [u]Ancak hemen belirtelim ki Alevi inancında Yol, yolu kuranında üstündedir. Eğer [/U]bir bölgede Evladı Resulden bir dede yoksa ve durum zamanla Yolun bozulmasına sebebiyet verecekse durum değişiyor.

Cevap Vermeyim daha da Saygilar.

Konu y|a|L|n|i|z|kurt tarafından (01.10.07 Saat 02:37 ) değiştirilmiştir..

Alt 01.10.07, 02:24   #9
SAHmerdan
Herseyden Haberi Var

Al***305;nt***305;:
y|a|L|n|i|z|kurt´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
Cevap Vermeyim daha da Saygilar.
aynen güzel kardesim.. saygilarimla

Alt 01.10.07, 05:04   #10
cimcime68
Herseyden Haberi Var

cimcime68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 195
Tesekkür almis 441 -> 197 Konu

Al***305;nt***305;:
sunam´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
ben sünniydim sonra sivasta camiden cikip insan yakanlari gördüm duydum igrendim ateist oldum ...

aleviligi arastiriyorum henüz atrastirmam bitmedi belki alevi olurum
Al***305;nt***305;:
nicolas_anelka´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
tam bi komedi bu mesajinda senin bu durumunda
Al***305;nt***305;:
sunam´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
doğru yolu bulmak ne ayıptır ne günah, bunu anlamak ise gönül ve vicdan gerektirir, vesselam.
nicoyu bilmem ama ben seni analmadim vicadan derken evet vicdanim sizladi cunkuu senin icin cok uzuldum//
sunam ALLAH (sen inanmiyosun galiba ama)dunyanin cougunlugu tek bir ALLAH olduguna inaniyo mesepler farkli inanclar ayrida olsa az degil cogunluk tek bir yaratici olduguna inaniyor..
sana bi uyari kafamin tasini atirma suniydim camiden cikanlari yakanlari gordum igrendim diyosun en buyuk dusmanin ben olurum camiden cikanlara laf etme kurban olsun milet o camiden cikan insalara alinlari secdeye variyo su dunyada yasiyosak onlar sayesinde yasiyoz ben sana diyomu **** kesiyonuz kara kara giyip ocu gibi oluyosunuz kendi bilmez halde serseri seri avre ortada dolasiyosunuz asill o insalri gorunce benim midem bulaniyooo kusupta ortaligi kirletmek istemiyom..arastir arstir ama sunu unutma islamdan cikan tekrar islama donemez yanlisim varsa duzeltin arkadaslar ama alevilikte islam dinine inaniyo onlarda camiye gidiyo namaz kiliyo cok degil bazi noklaraimiz farkli yani onlarda musluman sen muslumanliktan cikmis seytana tapmisinnn yanlisim yok sen kendin dedin atayist oldum diye bu ne demek biliyomusun seni islam kabul etmez..Yinede ALLAH bilir o afeden bagisliyan esirgiyendir..arastirmak ayip degil elhamurullah musluman sunniyim ibadetimde elimden geldikce yapiyom islam icin canimi ALLAh icin gozumu kirpmadan olurum ben boyle iken ben bile bazi dinleri arstirdim ama kendime din aramak icin degil insanlarin inaclari nasil neye inaniyo ne ediyo nicin o dini secmis ama hakiki din benim oldugu icin sukur ediyom ne yazikki sen istisnasin umarimda oyle olursun islamin guzeliklerini o caminin guzeligini anliyamamisin anliyamadigian gore kendimi atayistlerin icinde buldum demiyosunda camiden cikanlar..evet islam orgutu diye bi toror var ama onlar islami kulaniyo kirletiyo islam dan bana guzelik temizilik durustuk yoktur..sen seytani tercih etmisin umarim ahirete seytan sana yardim eder ama onun kendine etcek gucu yok zavali bi hicten medet ummusun..din degistrmek ayip degil ama karalama islamiiii kendini bilen insan sacma bi sepeten dolayi degistrdim demez adam akli ver yada sus senin inancin bizeneeede camiden cikana laf ediyosun..ona kalirsa **** kesmiyonuzmu yazik degilmi camiden cikan insan kesmis diyelim siz **** ikiside can tasiyo sen kendine daha cok din ararsin bosluklarda durup durusun..hindistanlilarda ineke tapiyo **** inek iyi olur..
ALLAHIM SENIN YAR VE YARDIMCIN OLSUN azda mantik versin..

son bisey
kitabimizi okumdanada distan gordun seyler hakinda karar verme once kitabimizi okuyup bilmen once muslumanligi arastirmamn gerekiyodu senin...bilmek ayip degil ogrenmemk ayip..

niccoooo
Al***305;nt***305;:
nicolas_anelka´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
önce söyleydim sonra simdi söyleyim,arastiriyorum belki söyle olurum demek mi dogru yolu bulmak oluyor....fenerbahceden galatasaraya gecmiyorsun kardes bu gibi konular ciddiyet gerektirir biraz

...Laf olsun diye konuşmuyorum konuşuyorum laf oluyor!!!......
HaKeDeNe +Tesekur DiLeNeNe DeĞiL!

Konu cimcime68 tarafından (01.10.07 Saat 05:11 ) değiştirilmiştir..
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil