Geri git   A-Z ye Herkonu > Genel Konular

Seçenekler Stil

Alt 18.11.07, 13:10   #41
didim_09
Moderator

didim_09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 310
Tesekkür almis 178 -> 116 Konu

Al***305;nt***305;:
lekker´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
komandolar dag komandosu jandarma komando ve parasütcü komando olmak üzere üce ayrilir benim bildigim kadariyla
YAnlış bilgi paylaşımında bulunuyorsun arkadaşım ... Senın dedığın paraşütçü komando sadece asker mektuparında gecer...

Ben de bir JANDARMA KOMANDO yum ihtisasımda olan bır konu hakkında benımle iddialaşma...

Ayrıca SAS ve SAT kaldırıldı Özel kuvvetler içinde branş olarak duruyor ayrıca sas we SAT komandosu tabırı kullanılmıyor... Örneklemek gerekırse JÖAK Jandarma Özel Asayiş Komutanlığında NASIL JAK Jandarma Arama Kurtarma - DAK Dağ Arama Kurtarma - Balık Adam Timi ve Operasyon Timleri varsa SAS ve SAT larda bunlar gibi oldu sadece branş oldular genel isimleri ÖZel KUwwet personli ve onlar hiç bir zaman kendilerine Bordo Bereliyiz demezler...
Ayrıca JÖH dediğin birlik açılımı JANDARMA ÖZEL HAREKAT dır. JAndarma Genel Komutanlığı bünyesinde Tabur sewiyesinde teşkil edilirler. Sevgili lekker arkadaşım Özel Kuwwetler il Komandoları bırbırıne karıstırma özel kuwwetler tamammen ayrı bır kuruluştur.

Bu bilgiler benim bu telkilatın içinde olduğum ve bu süreç içerisinde öğrendiklerim gördüklerimin sonucudur.
Offline   Alıntı ile Cevapla

Alt 19.11.07, 13:17   #42
lekker
O Artik Bizden

lekker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 0
Tesekkür almis 4 -> 3 Konu

didim yanilmiyorsam Kayseri Hava İndirme Tugayında parasütcü komandolar hala yetistiriliyor yoksa yaniliyormuyum ?

Alt 19.11.07, 13:52   #43
lekker
O Artik Bizden

bazi silahlar hakkinda bilgi
Adı; Askeri, M-16A2; Ticari, AR-15 h-bar;
Tip Yarı otomatik, otomatik yada 3 mermilik yaylım ateşi sağlayabilen askeri tüfek
Üretim Colt Firearm İndustries
Kalibre 5.56 NATO (SS. 109)
Çalışım Gaz geri alışıyla
Uzunluk 1000 mm
Namlu uzunluğu 512 mm
Ağırlık (mermisiz) 3,4 kg
Nişan alma Sabit mekanik (dürbün opsiyonlu)
Şarjör 30 mermi
Atış hızı 700-900 dak.
Mermi hızı 948 m/s

Adı; M-4 Commando (Carbine);
Tip Yarı otomatik, otomatik yada 3 mermilik yaylım ateşi sağlayabilen askeri tüfek
Üretim Colt Firearm İndustries
Kalibre 5.56 NATO (SS. 109)
Çalışım Gaz geri alışıyla
Uzunluk 760 mm (680 katlanmış)
Namlu uzunluğu 290 mm
Ağırlık (mermisiz) 2,44 kg
Nişan alma Sabit mekanik (dürbün/NV opsiyonlu)
Şarjör 30 mermi
Atış hızı 700-1000 dak.
Mermi hızı 796 m/s

G3 PİYADE TÜFEĞİ

Çapı : 7.62 mm
Tesirli Menzil : 400 m
Ağırlığı : 4250 g
Şarjör Kapasitesi : 20 Adet
Türk silahlı kuvvetleri bünyesinde kullanılan 7.62 mm çapında tek tek ve seri ateş edebilen ,barut gazının geri tepmesiyle çalışan muharebe silahı. 20 mermilik şarjörle beslenir, manevra-çelik çekirdekli-izli-normal mermi atar. gövdesine keskin nişancı dürbünü, pointer, bombaatar eklenerek gerilla savaşlarında tahrip gücü arttırılabilir. merminin namlu ağzını terk hızı 782 m/sn olup etkili menzili 400 metre, azami menzili 3200 metredir. 100,200,300 ve 400 metrelik nişangah taksimatı bulunur. mke tarafından üretilmektedir.

MP-5 MAKİNELİ TABANCA

Çapı : 9 mm
Tesirli Menzil : 200 m
(Red Berets)
Ağırlığı : 2965 g
Şarjör Kapasitesi : 30 Adet
sabit dipçikli uzunluk: 680 mm
açık dipçikli uzunluk: 660 mm
kapalı dipçikli uzunluk: 490 mm
ilk hız: 400 m/sn
nişangah mesafesi: 340 mm
sabit dipçikli ağırlığı: 2800 gr
yiv-set: 6
namlu uzunluğu: 225 mm

7.62 MM MG-3 MAKİNELİ TÜFEK

Çapı : 7.65 mm
Tesirli Menzil : 1200 m
Ağırlığı : 11.5 kg
Şarjör Kapasitesi : Şeritli

7.62 KK KALEŞNİKOF PİYADE TÜFEĞİ

Çapı : 7.62 mm
Tesirli Menzil : 300 m
Ağırlığı : 4.3 kg
Şarjör Kapasitesi : 30 Adet

( Red Berets)
DRAGUNOV:
TEKNİK ÖZELLİKLER: (BAŞLICA)
-KALİBRE 7,62X52R ( RİMMED)
-UZUNLUK 1225 MM
-NAMLU 610 MM
-KİLO 4,31 KG
-KAPASİTE 10 MERMİ
-MEKANİZMA GAZ DESTEKLİ-YARI OTOMATİK
-ETKİLİ MENZİL 800M+ ( DÜRBÜNSÜZ), 1200M+ ( DÜRBÜNLÜ)
SOVYETLER BİRLİĞİ ZAMANINDA GELİŞTİRİLMİŞ BİR SİLAHTIR.YİNE TİPİK RUS MÜHENDİSTLİĞİ MANTIĞI VARDIR.BASİT BİR YAPI VE YÜKSEK KULLANILABİLİRLİK.AK SERİSİ BAZ ALINARAK GELİŞTİRİLMİŞTİR.DÜNYADAKİ EN ETKİLİ SNİPER TÜFEKLERİNDEN BİRİDİR.MENZİLİ UZUN VE RAHAT TAŞINABİLİR BİR TÜFEKTİR.ÇOKÇA TERCİH EDİLİR.DÜRBÜNÜ PASİF İNFRARED FİLTRELİDİR.BU ÖZELLİK PİL İLE ÇALIŞIR.GÖRÜŞÜN AZ OLDUĞU YERLERDE DÜRBÜN İÇİ IŞIKLANDIRMA İLE GÖRÜŞ NETLİĞİ ARTIRILIR.ADI PSO-1 DÜRBÜNÜDÜR.BU TÜFEĞİN STANDART DÜRBÜNÜDÜR AYRICA. 4X YAKINLAŞTIRMA YAPABİLİR.DÜNYA ÜZERİNDE 4 ÜLKEDE 6 ÇEŞİT OLARAK ÜRETİLİR.GELELİM BUNLARIN AÇIKLAMALARINA:
1-) DRAGUNOV-SVD snayperskaya vintovka dragunova ) ORJİNAL DRAGUNOVDUR.RUS YAPIMIDIR.SADECE ASKERİ OLARAK ÜRETİLİR. FAKAT RUSYA BUNUN BİR DE SİVİL AMAÇLISINI ÜRETİR.ONUN ADI DA TİGER
2-) YUGOSLAVYA M-76 : AK SERİSİNDEN ÇEVRİLEREK OLUŞTURULMUŞTUR.ZATEN DRAGUNOV İLE BENZERLİK OLARAK BARİZ FARKLAR VARDIR.7,92X57MM MAUSER MERMİSİ KULLANIR.UZUNLUK 1135MM(NAMLU 55CM) AĞIRLIK 4.2 KG DIR.MENZİLİ 800+ METREDİR
3-) ROMANYA PSL ( ROMAK-3) : ( Pistol Semiautomat cu Luneta ) DRAGUNOV TÜREVİDİR.ŞEKİL VE İÇ YAPI MEKANİZMASI OLARAK UFAK FARKLARLA AYRILIR.RPK MAKİNALI TÜFEK BAZ ALINARAK OLUŞTURULMUŞTUR. 7,62X52R KULLANIR.İKİ TÜRÜ VARDIR.PSL ASKERİ ÜRETİM İKEN BUNUN BİR DE SİVİL VERSİYONU VARDIR.O DA ROMAK-3 ADI İLE BİLİNİR.PARA VE RUHSATI OLAN HERKESİN ALABİLECEĞİ BİR SİLAHTIR.ÖZELLİK OLARAK DA PSL NİN AYNISIDIR.AMERİKADA DİĞER DRAGUNOV TÜFEKLERİ GİBİ SİVİLLER ARASINDA ÇOKCA TERCİH EDİLİR.BİR SÜRÜ AKSESUARLA ŞENLENDİRİLEBİLİR
4-) NORİNCO NDM-86 ( ÇİN ) : BU SİLAH ORJİNAL DRAGUNOVUN BİREBİR KOPYASIDIR.ŞEKİL OLARAK BİR FARK YOKTUR.SADECE MERMİ OLARAK 2 TÜRÜ VARDIR.STANDART MERMİSİ 7,62X52 ( .308 WİN ) DİR.İSTENİLİRSE DİĞERLERİ GİBİ ASKERİ MERMİ OLAN 7,62X52R Lİ OLARAK DA ALINABİLİR.BU NDM-86 SİVİL OLANIN KODUDUR. BİR DE ASKERİ TİPİ VARDIR.O DA BUNUN AYNISIDIR.FAKAT SADECE ORDULARA SATILIR.ONUN ADI DA TYPE-79 DUR. TOPARLAMAK GEREKİRSE HEM ASKERİ HEM DE SİVİL ÜRETİMİ OLAN VE DÜNYADA ÇOKCA TERCİH EDİLEN BİR SNİPER TÜFEĞİDİR.HEM SİVİL VERSİYONU OLSUN HEM DE ASKERİ VERSİYONU OLSUN AKSESUARLARLA GELİŞTİRİLEBİLİR. SİVİL VERSİYONUN AKSESUARLARINA ÖRNEK OLARAK : FLASH SUPPRESSOR , POLİMER KAPLAMA , DAHA GELİŞMİŞ GECE GÖRÜŞ ÖZELLİKLİ 8X ZUMLU DÜRBÜN , TRİPOD VS. SAYILABİLİR.

Alt 19.11.07, 17:00   #44
karakule38
Herseyden Haberi Var

Tesekkür etmis: 421
Tesekkür almis 421 -> 189 Konu

Al***305;nt***305;:
didim yanilmiyorsam Kayseri Hava İndirme Tugayında parasütcü komandolar hala yetistiriliyor yoksa yaniliyormuyum ?
Evet Kayseride paraşütçü komandolar var

Alt 21.11.07, 13:59   #45
lekker
O Artik Bizden

yokmu soru soran

Alt 21.11.07, 16:15   #46
cbj_03
Banned

Tesekkür etmis: 10
Tesekkür almis 29 -> 20 Konu

Biz bordo bereli olmak için subay ve astsubay olmamız lazım...şimdi bordo bereli olmak için ne kadar eğitim alınıyor..ve ayrıca eğitim yerleri nerede?..

Alt 22.11.07, 00:57   #47
lekker
O Artik Bizden

Al***305;nt***305;:
cbj_03´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
Biz bordo bereli olmak için subay ve astsubay olmamız lazım...şimdi bordo bereli olmak için ne kadar eğitim alınıyor..ve ayrıca eğitim yerleri nerede?..
kardes bordo bereli olmak icin 3.5 yil egitim almak gerekiyor ama egitim yerlerini tam olarak bilmiyorum kusura bakma

Alt 22.11.07, 00:57   #48
lekker
O Artik Bizden

bu arada bordo bereliler disinda kimsenin ilgilendigi baska bir konu yokmu

Alt 22.11.07, 20:46   #49
didim_09
Moderator

didim_09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 310
Tesekkür almis 178 -> 116 Konu

Al***305;nt***305;:
Yanılıyorsun arkadaşım KAYSERİ hava İndirme tugayında sadece branş eğitimi werilir Hawa ındırme komandosu dıye bır komando bırlıgı yokkk... Bİlgilerinle burdaki arkadaşları yanıltıyorsun...

KOMANDO birliği sadece JANDARMA ve KARA KUWWETLERI nde bulunmaktadır. ve Komando olan personel hawa - balık adam- bomba vb. branşlaşma kurslarına tabi tutlurlar. bunlar sadece birer kurstur bu kursları başarı ile bitiren personele brove takma hakkı tanınır. bilgine...

Anlayacağın KOmando dediğinde Kara Kuwwetleri Eğirdir ISPARTA yada JANDARMA İzmir Foça komando okulunun neresi olduğu önemlidir.

Alt 23.11.07, 00:46   #50
lekker
O Artik Bizden

Al***305;nt***305;:
didim_09´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
Yanılıyorsun arkadaşım KAYSERİ hava İndirme tugayında sadece branş eğitimi werilir Hawa ındırme komandosu dıye bır komando bırlıgı yokkk... Bİlgilerinle burdaki arkadaşları yanıltıyorsun...

KOMANDO birliği sadece JANDARMA ve KARA KUWWETLERI nde bulunmaktadır. ve Komando olan personel hawa - balık adam- bomba vb. branşlaşma kurslarına tabi tutlurlar. bunlar sadece birer kurstur bu kursları başarı ile bitiren personele brove takma hakkı tanınır. bilgine...

Anlayacağın KOmando dediğinde Kara Kuwwetleri Eğirdir ISPARTA yada JANDARMA İzmir Foça komando okulunun neresi olduğu önemlidir.
bende iddaa etmiyorum zaten vardir diye sadece sordum ok bu soru zaten garip bir soruydu komandolar kaca ayrilir diye

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil