Geri git   A-Z ye Herkonu > Genel Konular

Seçenekler Stil

Çalışan Kadın Olmak
Alt 06.11.07, 08:56   #1
Ekinim
O Artik Bizden

Ekinim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 14
Tesekkür almis 21 -> 16 Konu
Standart Çalışan Kadın Olmak

Çalışan kadın olmak ***8230;.
Eskiden kadın olmak daha kolaydı. Kadınlar sadece evde olur, yemek yapar, çocuk bakardı.
Sadece eşinin geliri düşükse kadın çalışırdı , çalışan kadına acınırdı. Kadın çalışıyorsa, evine bakamayacağı düşünülürdü, zaten kadın bekarken çalışsa bile evlenince evinin kadını olurdu.
90 lı yıllara gelindiğinde kadın sadece evde olmak istemedi, artık çalışmak ekonomik olarak özgürleşmek istiyordu. Bütün kadınlar önce üniversite okumaya ,sonra çalışmaya başladı. Bu kadının hoşuna gitmişti çalışıyor, istediği gibi harcıyor, geziyordu. Artık çalışan kadın evli olmak değil bekar olup gününü gün etmek istiyordu. Yasasın özgürlük***8230; Çalışan kadın artık işkolik olmuştu, çalışıyor ve yükseliyordu, zirveye ulaşmıştı. Birçok şirkette önce orta kademe, sonra üst kademe yöneticiler kadın oldu. Fakat doksanların sonuna gelindiğinde şirketler yalnız ve işkolik 30 lu yaslarında kadınlarla doluydu. Bu çalışan kadına yetmedi, çıtayı biraz daha yükseltti. Artık evli ve basarılı çalışan kadın olmalıydı.
Çalışan kadın etrafına bakindi, basarili, paralı adaylar gözden geçirildi, adaylardan kel, şişman ve kısa olanlar hemen elendi, ince ruhlu, şaraptan anlayan,14 Şubatta müthiş sürprizler yapan, kimsenin bilmediği yerlerde basmasa tatillere götüren, yasamayı seven ve bol espiri yapanlar hemen kapışıldı.
Yurt dışından tasarımcı gelinlikleri getirtildi, otellerde muhteşem düğünler yapılıp, Maldivler'e ya da Bali'ye balayına gidildi.
Balayından sonra çalışan kadın hızla is bası yaptı artık, gündüz toplantıdan toplantıya koştururken ,artık akşam yemeğini de düşünmeye başlamıştı. Aksam ne yenmeli, nereye gidilmeli, eşinin gömlekleri, pantolonları ütülü mü, kıyafetleri kuru temizlemeciye gitti mi geldi mi, marketten alınacakların listesini çıkar, is çıkısı git al, eve gel, hızlıca aksam yemeğini hazırla***8230;.
Çalışan kadın artık mutluydu, gece yatağı sıcacıktı, üzülünce derdini paylasan, hastalanınca ona bakan, ağlayınca destek olacak bir omuza, göz yaslarını silecek sev katli ellere sahipti. 15 saat koşturmak ona vız geliyordu.
Etraf bu şekilde koşuşturan ev ve is arası çift vardiya çalışan kadınla doluydu. Zaman geçiyordu. Çalışan kadın 35 ine yaklaşıyordu, biyolojik saati "be ***8211;bek, be- bek" diye uyarı vermeye başladı.. Evet çalışan kadın hemen çığlık atmaya başladı "kariyer de yaparım bebek de" ..
Çalışan kadınlar hemen sosyetik kadın doğumcuların randevularını doldurdular.
Çalışan kadınlar ajandalarına ve islerinin temposuna uygun zamanı seçip hemen mikroenjeksiyonla bebek yapmaya başladı. Kimi tek, kimi ikiz ,kimi üçüz istedi.
1-2 ay sonra güzel haberler sırayla gelmeye başladı, çalışan kadınlar hamileydi.
Ama çalışan kadın hem hamile, hem güzel olmak istedi, hemen diyetisyenlere koşulup, özel hamile diyetleri alindi, bol kivi yenmeye başlandı. Eskisi gibi tatlı, börek aşerilmiyordu, karpuz, kivi ve mango isteniyordu gecenin bir yarısı eslerden. Çalışan kadın çocuğunu eski usul büyütmeyecekti, hemen onlarca hamilelik, bebek büyütme kitapları alindi, bir çok internet sitesine üye olundu. Yoga ve anne***8211;baba kurslarına yazıldı. Çalışan kadın artık gün gün takip ediyordu bebeğini. Bugün 43.gün bebeğim üzüm tanesi gibi, 59.gün parmakları oluştu, 89.gün bu gün ilk defa hıçkırdı. 210.günden sonra artık bebeğin matematik zekasının artması için Mozart dinletilecek.Sonunda mutlu gün geldi çalışan kadın artık anneydi ,3-4 aylık izinden sonra çalışan kadın öldürücü diyetlerle zayıflayarak incecik bir şekilde is bası yapmıştı. Artık basarili bir yönetici, iyi bir es ve anne olarak 24 saat çalışıyordu. Bebek büyüdükçe, sosyalleşmesi için çalışan kadın cumartesilerini çocuğuna ayırdı, artık tüm anneler topluca etkinliklere katılmaya başladılar, yas günü partileri, tiyatrolar, piyano dersleri, basketbol, tenis ve yüzme kurslarının biri bitiyor, biri başlıyordu.
Çalışan kadına bu da yetmedi artık herkes çalışıyor, iyi bir es ve annelik yapıyordu, çalışan kadın çıtayı birken daha yükseltti.
O artık evinde katkısız, sağlıklı ekmekler, kahvaltı için ev yapımı reçel yapmalı, organik gıdalarla, vitamini bol sebze yemekleri hazırlamalı, çocuğuna ve esine özel günlerde ev yapımı pastalar yapabilmeli, bu pastaları çok güzel süsleyebilmeliydi.
Evet bütün çalışan kadınlar yemek yapma kurslarına koşmaya başladılar, evlerine ekmek yapma makinaları aldılar. Simdi çalışan kadınlar toplantı aralarında birbirlerine ekmek tarifleri vermeye başladılar, dün nefis bir çavdarlı ekmek yaptım, istersen tarifini vereyim. Ben de hafta sonu harika bir pasta yaptım. evdekiler bayıldı. Bir aksam gelin de size de yapayım.
Bakalım Çalışan kadın bundan sonra çıtasını nereye yükseltecek ????
Bu süreç içerisinde çalışan erkek ise çıtasını hiç yükseltmedi. 80 lerde, 90 larda ve 2000 lerde hep ayni kaldı***8230;..
Offline   Alıntı ile Cevapla
Tesekkür edenler:
deniz_25710 (27.11.07)

Alt 14.11.07, 01:52   #2
Mesale
O Artik Bizden

Mesale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 124
Tesekkür almis 27 -> 18 Konu

hemcinslerim bana fena halde kızacak ama acaba yukardaki durumu hakkkıyla yapabilen kaç bayan vardır? İnanın bu bir hayal. şimid muhtemelen bazılar;ı ben ben evet kesinlikle bunalrın hepsini yapıyorum diyordur. ama kucağımızda çıta yükseltmek adına taşıdığımız bunca karpuzla farkına varmadan düşürdüğümüz karpuzun haberinde dahi değiliz. sevgi ve huzur karpuzu.

evet o düşeli çooook oldu. işte bu çıta yükseltmenin başlangıcından bu güne genel olarak toplumun sosyal yapısına bakılırsa gözle görülecek şekilde huzursuzluk, saldırganlık, sevgisizlik hakim olmuştur. köprü altı büyüyen çocukların sayısının artışını aslında bu soyut gelişmenin somut bir örneği oalrak da verebiliriz.. biz bayanlar hem çalışır yetinmez kariyer yapar, yetinmez evlenir, yetinmez çocuk yaparız dedik ama unutmayalım hayatın bir kanunu var. somut yada soyut istediğimiz ve elde ettiğimiz herşeyin bir bedeli var. biz bayanlar hepsini yaparız var mı itirazı olan derken sanıyorum toplmun ödediği bedelin farkın varmadık. ve bu gibi yazılar da bu bedeli hiç düşünmeden bayanalr bakın ne kadar güzel geliştik devam demenin yolunu yapıyor.

gelişmeyi kesinlikle kabul etmek lazım. buna bir sözüm yok. ama sanıyorum artık azcık durup düşünememiizn zamanı geldi ev yapımı ekmek toplum huzurunu getirmez. biz bu yolu kat ederken sevgi ve huzur yok oldu. özellikle biz bayanlara inanılmaz bir bencillik hakim oldu ben çiçeğim böceğim dünyanıan en güzel şeyine layığım mantığı. lütfen bu yukardaki gelişime bir de kaybettiklerimiz açısından da bakarak tekrar düşünelim.

bir de yukarda tam feminist bir söylem olarak bu gelişmeye karşı erkeklerin gelişmediği söylenmiş. olur mu hiç. kurtuluş savaşını kazanmamızı sağlayan o toprak misali olumsuzlukalrı emip huzur ve mutluluk üreten osmanlı kadını ile geçinen erkekelrimiz bu süre içinde her biri panter oloan bayanlarla geçinmek durumunda. bu ciddi bir gelişimdir. saygı duymak lazım.
Offline   Alıntı ile Cevapla
Tesekkür edenler:
deniz_25710 (27.11.07)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil