Geri git   A-Z ye Herkonu > Genel Konular

Seçenekler Stil

İnşâallah demenin önemi
Alt 02.11.07, 23:28   #71
cimcime68
Herseyden Haberi Var

cimcime68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 195
Tesekkür almis 441 -> 197 Konu
Standart İnşâallah demenin önemi

Sual: İnşâallah ne demektir, önemi nedir?
CEVAP
İnşâallah, Allahü teâlâ dilerse olur manasına, bütün işlerini Allahü teâlânın dilemesine havale etmek için söylenen sözdür.

Allahü teâlânın huzurunda itaat edenlerden olmak için, her işte inşâallah demelidir! Hadis-i şerifte, (İnsanlar için, inşâallah demekten daha faziletli itaat edicilik yoktur) buyuruldu.

(Şunu yapacağım) veya (Yarın şuraya gideceğim) denince de (İnşâallah) demelidir!

Bir kimse ile bir şey kararlaştırırken inşâallah denirse, sonradan o iş yerine getirilmezse, yalancı olunmaz. (Miftah-ül cenne)

Kesin işlerde de inşâallah denir. Mescid-i harama girileceğini Allahü teâlâ bildirdiği halde, inşâallah denmesini öğretmek için, (Mescid-i harama inşâallah gireceksiniz) buyurdu. (Feth 27)

İsmail aleyhisselamın, (Babacığım, sana emredilen ne ise, onu yap! İnşâallah beni sabredicilerden bulursun) dediği de Kur'an-ı kerimde bildirilmektedir. (Saffat 102)

Peygamber efendimiz de, mezarlığa uğrayınca, ölüm muhakkak olduğu halde, ilâhi terbiye gereği olarak, (İnşâallah biz de size kavuşacağız) buyurdu. (Müslim)

Peygamber efendimiz, duasının kabul olacağını âyet-i kerimeye istinaden kesin olarak bildiği halde şöyle buyurdu:
(Her Peygamberin duası kabul olur. Her Peygamber, ümmeti için dünyada dua etti. Ben ise, Kıyamette ümmetime şefaat izni verilmesi için dua ediyorum. Duam inşâallah kabul olacak. Müşrik olmayanların hepsine şefaat edeceğim.) [Müslim]

Hz. Süleyman***8217;ın imtihanı
Kur'an-ı kerimde mealen; (Biz Süleymanı imtihan ettik. Tahtının üstüne bir ceset bıraktık. Daha sonra o, yine [Rabbine] döndü) buyurulmuştur. (Sad 34)

Fahreddin-i Razi hazretleri buyuruyor ki:
Süleyman aleyhisselam, bir gecede, zevcelerinin hepsini dolaşacağını, onlardan herbirinden birer erkek çocuk dünyaya geleceğini, Allah yolunda muharebe edeceklerini söyledi. Fakat, inşâallah demeyi unuttu. Sakat bir çocuk dünyaya geldi. Bunu götürüp, babasının tahtına bırakıverdiler. Hadis-i şerifte, (Yemin ederim ki, Süleyman aleyhisselam inşâallah deseydi, dediği gibi olurdu) buyuruldu. (Buhari)

Resulullah efendimize; Ruh, Eshab-ı Kehf ve Zülkarneynden sorulunca; (Yarın gelin, haber vereyim) buyurmuş, inşâallah demeyi unutmuştu. Bu sebeple birkaç gün Resulullaha vahiy gelmedi. Sonra şu mealdeki âyet-i kerime nazil oldu:
(İnşâallah demeden hiçbir şeyi yarın yapacağım deme!) [Kehf 23, 24]
Peygamberler günah işlemez. Bunun gibi hareketlerine zelle denir.

...Laf olsun diye konuşmuyorum konuşuyorum laf oluyor!!!......
HaKeDeNe +Tesekur DiLeNeNe DeĞiL!
Offline   Alıntı ile Cevapla
 Besmelenin fazileti
Alt 02.11.07, 23:31   #72
cimcime68
Herseyden Haberi Var

cimcime68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 195
Tesekkür almis 441 -> 197 Konu
Standart Besmelenin fazileti

Sual: Besmelenin fazileti nedir?
CEVAP
İlk yazılan, Besmeledir. Âdem aleyhisselama ilk gelen, Besmeledir. Müminler, Besmele yardımı ile, Sırattan geçer. Cennet davetiyesinin imzası Besmeledir. Peygamber efendimiz, (Hoca çocuğa, Besmele okur, çocuk da söyleyince, Allahü teâlâ, çocuğun ve anasının ve babasının ve hocasının Cehenneme girmemesi için senet yazdırır) buyurdu.

Euzü okumak, (Euzü billâhi mineş-şeytânirracîm),
Besmele okumak ise, (Bismillâhirrahmânirrahîm) demektir.

Hadis-i şerifte, (Kur'an-ı kerime saygı göstermek, Euzü okuyarak başlamakla olur ve Kur'an-ı kerimin anahtarı, Besmeledir) buyuruldu. Sure okurken, Euzü Besmele okunur. Âyet-i kerime okurken, âlimlerin çoğuna göre, yalnız Euzü okunur. Sure veya âyet okumaya başlarken Euzü okumak vacip, Fatiha okumaya başlarken Besmele okumak da vaciptir. Diğer surelere başlarken Besmele okumak sünnettir.

Namazda, Sübhaneke okuduktan sonra Euzü Besmele okumak sünnettir. Allahü teâlâ, (Kur'an-ı kerim okuyacağın zaman E'uzü... söyle) buyuruyor. (Nahl 98)

Kesin haram olduğu bilinen bir şeyi mesela şarap içerken veya domuz eti yerken Besmele çekmek küfürdür.

İyi işlere Besmele ile başlamalıdır! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Besmele ile başlanmayan her önemli iş noksan kalır.) [Beyheki]
(Eve girerken Besmele çekilirse, şeytan, ***8220;Bu eve girmeme imkan yok***8221; der, dönüp gider.) [Tibyan]

(Amel defterinde 700 Besmele bulunanı Allahü teâlâ Cehennemden çıkarır.) [Tergibussalat]
(Besmele ile yazı yazanın haceti kolaylaşır, Allahü teâlâ da razı olur.) [Deylemi]
(Besmele ile işe başlayanın günahları af olur.) [İ. Rafii]

(Yemeğe Besmele ile başlayıp, sonunda Elhamdülillah diyenin, daha sofra kalkmadan günahları af olur.) [Taberani]

(Besmele ile yenen yemek bereketli olur.) [İbni Mace]

(Sıkıntıya düşen, ***8220;Bismillahirrahmanirrahim ve lâ havle ve lâ kuvvete illa billahil aliyyil azim***8221; derse, her türlü sıkıntıdan kurtulur.) [Deylemi]

(Bin kere Besmele okuyanın dört bin büyük günahı af olur.) [Tergibussalat]
(Soyunurken çekilen Besmele, cinlere perde olur, avret yerlerini göremezler.) [İ. Ebiddünya]

(Helaya girerken çekilen Besmele, cinlere perde olur, avret yerlerini göremezler.) [T. Salat]
(Besmele yazılı bir kağıdı, yerden kaldıran sıddıklardan yazılır.) [Tergibussalat]

(Besmelesiz koku sürünen, şeytanlara da koku sürmüş olur.) [İbni Sünni]
(Şeytandan korunmak için, yemeğe Besmele ile başla!) [Taberani]
(Su içerken Besmele çek, bitince de, Elhamdülillah de ve üç nefeste iç!) [İbni Sünni]

(Yemeğe başlarken, Allahü teâlânın adını anın, yani Besmele çekin! Başında Besmele çekmeyi unutan, hatırladığı zaman, "Bismillahi alâ evvelihi ve ahirihi" desin!) [Ebu Davud, Tirmizi, Hâkim]

Sual: İşlere başlarken kısaca Bismillah demek yetişir mi?
CEVAP
Yetişir. [***8220;h***8221; harfinin iyice belli olması için] (Bismillahi) de denir. (Bismillah) demek de caizdir.

Besmele ile başlanılan iş bitince de, (Elhamdülillah) demeli, yani Allahü teâlâya şükretmelidir!

İbrahim suresinin, (Şükrederseniz elbette nimetimi artırırım) mealindeki 7.âyet-i kerimesi ile (Az-çok bir nimete kavuşan "Elhamdülillah" derse, Allahü teâlâ, o kimseye bu nimetten daha iyisini verir) ve (Yiyip içtikten sonra "Elhamdülillah" diyenden Allahü teâlâ razı olur) hadis-i şerifleri, nimete şükredince, hem eldeki nimetin yok olmaktan kurtulacağını, hem de yeni nimetlerin ele geçmesine sebep olacağını bildirmektedir. (T.Gafilin)

...Laf olsun diye konuşmuyorum konuşuyorum laf oluyor!!!......
HaKeDeNe +Tesekur DiLeNeNe DeĞiL!
Tesekkür edenler:
eylul64 (10.04.08)
 haklısın
Alt 02.11.07, 23:38   #73
manayak
Herkonu.com Fanatik

manayak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 56
Tesekkür almis 39 -> 4.294.967.276 Konu
Standart haklısın

Al***305;nt***305;:
cimcime68´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
Sual: Besmelenin fazileti nedir?
CEVAP
İlk yazılan, Besmeledir. Âdem aleyhisselama ilk gelen, Besmeledir. Müminler, Besmele yardımı ile, Sırattan geçer. Cennet davetiyesinin imzası Besmeledir. Peygamber efendimiz, (Hoca çocuğa, Besmele okur, çocuk da söyleyince, Allahü teâlâ, çocuğun ve anasının ve babasının ve hocasının Cehenneme girmemesi için senet yazdırır) buyurdu.

Euzü okumak, (Euzü billâhi mineş-şeytânirracîm),
Besmele okumak ise, (Bismillâhirrahmânirrahîm) demektir.

Hadis-i şerifte, (Kur'an-ı kerime saygı göstermek, Euzü okuyarak başlamakla olur ve Kur'an-ı kerimin anahtarı, Besmeledir) buyuruldu. Sure okurken, Euzü Besmele okunur. Âyet-i kerime okurken, âlimlerin çoğuna göre, yalnız Euzü okunur. Sure veya âyet okumaya başlarken Euzü okumak vacip, Fatiha okumaya başlarken Besmele okumak da vaciptir. Diğer surelere başlarken Besmele okumak sünnettir.

Namazda, Sübhaneke okuduktan sonra Euzü Besmele okumak sünnettir. Allahü teâlâ, (Kur'an-ı kerim okuyacağın zaman E'uzü... söyle) buyuruyor. (Nahl 98)

Kesin haram olduğu bilinen bir şeyi mesela şarap içerken veya domuz eti yerken Besmele çekmek küfürdür.

İyi işlere Besmele ile başlamalıdır! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Besmele ile başlanmayan her önemli iş noksan kalır.) [Beyheki]
(Eve girerken Besmele çekilirse, şeytan, ***8220;Bu eve girmeme imkan yok***8221; der, dönüp gider.) [Tibyan]

(Amel defterinde 700 Besmele bulunanı Allahü teâlâ Cehennemden çıkarır.) [Tergibussalat]
(Besmele ile yazı yazanın haceti kolaylaşır, Allahü teâlâ da razı olur.) [Deylemi]
(Besmele ile işe başlayanın günahları af olur.) [İ. Rafii]

(Yemeğe Besmele ile başlayıp, sonunda Elhamdülillah diyenin, daha sofra kalkmadan günahları af olur.) [Taberani]

(Besmele ile yenen yemek bereketli olur.) [İbni Mace]

(Sıkıntıya düşen, ***8220;Bismillahirrahmanirrahim ve lâ havle ve lâ kuvvete illa billahil aliyyil azim***8221; derse, her türlü sıkıntıdan kurtulur.) [Deylemi]

(Bin kere Besmele okuyanın dört bin büyük günahı af olur.) [Tergibussalat]
(Soyunurken çekilen Besmele, cinlere perde olur, avret yerlerini göremezler.) [İ. Ebiddünya]

(Helaya girerken çekilen Besmele, cinlere perde olur, avret yerlerini göremezler.) [T. Salat]
(Besmele yazılı bir kağıdı, yerden kaldıran sıddıklardan yazılır.) [Tergibussalat]

(Besmelesiz koku sürünen, şeytanlara da koku sürmüş olur.) [İbni Sünni]
(Şeytandan korunmak için, yemeğe Besmele ile başla!) [Taberani]
(Su içerken Besmele çek, bitince de, Elhamdülillah de ve üç nefeste iç!) [İbni Sünni]

(Yemeğe başlarken, Allahü teâlânın adını anın, yani Besmele çekin! Başında Besmele çekmeyi unutan, hatırladığı zaman, "Bismillahi alâ evvelihi ve ahirihi" desin!) [Ebu Davud, Tirmizi, Hâkim]

Sual: İşlere başlarken kısaca Bismillah demek yetişir mi?
CEVAP
Yetişir. [***8220;h***8221; harfinin iyice belli olması için] (Bismillahi) de denir. (Bismillah) demek de caizdir.

Besmele ile başlanılan iş bitince de, (Elhamdülillah) demeli, yani Allahü teâlâya şükretmelidir!

İbrahim suresinin, (Şükrederseniz elbette nimetimi artırırım) mealindeki 7.âyet-i kerimesi ile (Az-çok bir nimete kavuşan "Elhamdülillah" derse, Allahü teâlâ, o kimseye bu nimetten daha iyisini verir) ve (Yiyip içtikten sonra "Elhamdülillah" diyenden Allahü teâlâ razı olur) hadis-i şerifleri, nimete şükredince, hem eldeki nimetin yok olmaktan kurtulacağını, hem de yeni nimetlerin ele geçmesine sebep olacağını bildirmektedir. (T.Gafilin)

yerden goge kadarrr haklsısın beeee

| | eN qüZeL ŞiiRLeRiMLe KaLeMe aDıNı SaYıKLaTıRıM ! oDaMıN HaYaLeTiSiN SeSSiZLiĞiNe aŞıĞıM !! |

Alt 02.11.07, 23:49   #74
allen_sago
O Artik Bizden

allen_sago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 0
Tesekkür almis: 1 -> 1 Konu

ben gregoryanım soruyu anlayamadım desem

Alt 17.11.07, 17:41   #75
ayben
Site Ondan Sorulur

ayben - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 231
Tesekkür almis 452 -> 4.294.967.233 Konu

Asla dis görunuse bakmamali ...

Ramazan... Cuma günü... Cuma vakti... Cami... Cemaat tek tük camiye girmekte. İmam kürsüde... Girenlerin arasında... O... Hızır... Hızır a.s. da genç ihtiyar arasında onlardan biri gibi gidiyor bir köşeye oturuyor. Kürsüde imam sohbete başlıyor... Hızır'ın yanına kırklarında bir adam gelip oturuyor. Cami yavaş yavaş dolmakta...
<>
Adam, bir müddet sonra uyuklar bir vaziyette sallanıyor, ha uyudu ha uyuyacak. Hızır a.s. adamı dürtüklüyor:
- Uyuyacaksın, der. Adam:
- Uyumam, beni rahat bırak.

Hızır a.s. ses etmez, ancak ezan okundu okunacak, adam ha uyudu ha uyuyacak, bir daha dürtükleyerek:
- Uyuyacaksın dedim, der. Adam:
- Ben de sana uyumam, beni rahat bırak dedim. Rahat bırak beni. Rahat bırak yoksa, Hızır olduğunu söylerim. Buradan çıkamazsın. Bu kalabalık sakalında bir tel bırakmaz.

Hızır a.s. susar ve gözlerine kapar, boynunu büker Allah'a yönelerek:
- Ya Rabbim! Bu nasıl iştir. Bu kulun benim kim olduğumu bildi. Bu nasıl iştirki bendeki listede bunun ismi yok.
Cevap gelir:
- Sana verilen listede beni sevenlerin isimleri var. O ise benim sevdiklerimden
eylul64 (10.04.08), hitman2846 (10.01.08)

Alt 01.01.08, 14:13   #76
simarik_kiz
Site Ondan Sorulur

Tesekkür etmis: 65
Tesekkür almis 164 -> 81 Konu

Yilbasi Neyimiz olur? Yilbasi neyimiz olur? Ramazan Bayramimiz mi? Kandilimiz mi ? Kurban bayramimiz mi? Biz Muharremlerle , Martlarla baslayan yilarida biliriz..ki hic biri boyle simariklikla, boyle ayyaslikla, boyle kumarbazlikla acilmazdi..Hepsi efendi yilardi.. Bu bahsi bukadarla kapatiyor Noel Babaya geliyorum: Memleketimize, herhalde Beyoglu'ndan giren, Halic,i atlayarak Fatih'lere Aksaray' lara, sonra rumeli'ye ve Bugaz;i asarak once Kadikoylere , Moda'lara ve sonra Uskudar'lara ve ordan Anadoluya gecen bu bunak, neyimiz oolur: Babamizmi, Dedemizmi, amcamiz mi yoksa Avrupaliliktan pirimiz mi. Isatanbul'un Tepebasin'dan Adana' nin tepebagi'na kadar her yeri bilen , her yere ugrayan bu moruk kimdir. necidir? Bir resmine bakarsaniz Hanarilere oteki resmine bakarsaniz Rasputin'e benzeyen bu iskambil papazi, aramizda nenin nesidir..bunu hic merak etinizmi?Siz birakinda ben soyleyeyim onun kim oldugunu: O Halic seferlerinden kalma bir kilic artigidir. O zamansilahla girmedigi yerelere, simdi beyaz sakaliyla saygilar ve sevgiler toplayarak gire biliyor.O evimize girerken esegini kapimizin halkasina bagliyan bir piyer Lermit'tir. Kardeslerini Mukaddes savas'a hazirlamakla geliyor. O adiyla saniyla bir misyonerdir ki,kiligini degistirmis..ve bizi avlamaya, kucaginda getirdigi oyuncaklarla en can alici noktamizdan: cocuklarimizdan baslamistir.bu comertligin karsiligini istemiyecekmi saniyosunuz, fedakarliginin sebebini dusunmedinizmi? Birakin , onun hakkindan ben geleyim : iste sakalinin cekince gordunuzmu...sakali elimde kaldi ve altindan Lúcifer (seytan) cikti. Bilirsinizki casuslarda kiyafetlerini ekseriya boyle degistirirler.Bu mezar begenmeyen hortlaga ya mezarini gosterin, yahut birakin: Hac 'in da carmiha gereyim onu. Tehlikeyi sezer de kendiliginden gitmeye kalkarsa cikarken cepelerini yoklamayi unutmayiniz : Muhakkak bir seyinizi calmistir.. (A.Nihat Asya) evet biraz uzun ama ne anlatilmak istenmis anlamisnizdir umarim..bu gece bizim gecemizzzz degildir bu gece hic bi anlami yok yeni bir yil yeni bir gun ama hersey ayni evimiz hayatimiz uzuntumuz sevincimiz bize hic birsey kazandirmiycak aksine madi kaybimiz olcak bu geceyi kutlarken..biz cocuklarimiza noel baba degil Efendirler efendisini anlatmaliyiz..cocuklarimiza kendi dinimizi anlatiyosak, onun (noel babanin)kim oldugunu neyimiz oldugunu anlatmamiz gerek..bize cocuklarimiza zarari dokunmadan iyi dileklerde bulna bilirz ama yeni yil icin degil ALLAHIn vermis oldugu butun nimetler ve gunler icin..her gunu sevdiklerimizden dua eksik etmiyerek baslamaliyiz...ALLAH herkese hayirli zamanlar nasip etsin her aniniz her seneniz her gununuz birbirinden guzel olmasi ve ALLAHIn rahmeti bereketi uzerinzden eksik olmasin..( dilek dilemek duadir dularin en guzelinde RABIMIZ Kabul buyursun insallah tum islam alemin hayirli yilara dilerim..)

Simariktan Not : herkes kendi inacina gore kutlar saygi duyariz..bu sadece okudugum kendi dusunlerimide belirtigim bi yazidir..ALLAHA herkesin kalbine gore versin amin..

[ «« SeNiN KaDeRiNe YaZiLMi$ KaNDiRMaK»» ]

Konu simarik_kiz tarafından (02.01.08 Saat 01:14 ) değiştirilmiştir.. Sebep: :)
Tesekkür edenler:
betulkevser (01.01.08)

Alt 01.01.08, 15:11   #77
betulkevser
Herkonu.com Fanatik

betulkevser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 29
Tesekkür almis 70 -> 4.294.967.291 Konu

Al***305;nt***305;:
simarik_kiz´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
Yilbasi Neyimiz olur? Yilbasi neyimiz olur? Ramazan Bayramimiz mi? Kandilimiz mi ? Kurban bayramimiz mi? Biz Muharremlerle , Martlarla baslayan yilarida biliriz..ki hic biri boyle simariklikla, boyle ayyaslikla, boyle kumarbazlikla acilmazdi..Hepsi efendi yilardi.. Bu bahsi bukadarla kapatiyor Noel Babaya geliyorum: Memleketimize, herhalde Beyoglu'ndan giren, Halic,i atlayarak Fatih'lere Aksaray' lara, sonra rumeli'ye ve Bugaz;i asarak once Kadikoylere , Moda'lara ve sonra Uskudar'lara ve ordan Anadoluya gecen bu bunak, neyimiz oolur: Babamizmi, Dedemizmi, amcamiz mi yoksa Avrupaliliktan pirimiz mi. Isatanbul'un Tepebasin'dan Adana' nin tepebagi'na kadar her yeri bilen , her yere ugrayan bu moruk kimdir. necidir? Bir resmine bakarsaniz Hanarilere oteki resmine bakarsaniz Rasputin'e benzeyen bu iskambil papazi, aramizda nenin nesidir..bunu hic merak etinizmi?Siz birakinda ben soyleyeyim onun kim oldugunu: O Halic seferlerinden kalma bir kilic artigidir. O zamansilahla girmedigi yerelere, simdi beyaz sakaliyla saygilar ve sevgiler toplayarak gire biliyor.O evimize girerken esegini kapimizin halkasina bagliyan bir piyer Lermit'tir. Kardeslerini Mukaddes savas'a hazirlamakla geliyor. O adiyla saniyla bir misyonerdir ki,kiligini degistirmis..ve bizi avlamaya, kucaginda getirdigi oyuncaklarla en can alici noktamizdan: cocuklarimizdan baslamistir.bu comertligin karsiligini istemiyecekmi saniyosunuz, fedakarliginin sebebini dusunmedinizmi? Birakin , onun hakkindan ben geleyim : iste sakalinin cekince gordunuzmu...sakali elimde kaldi ve altindan Lúcifer (seytan) cikti. Bilirsinizki casuslarda kiyafetlerini ekseriya boyle degistirirler.Bu mezar begenmeyen hortlaga ya mezarini gosterin, yahut birakin: Hac 'in da carmiha gereyim onu. Tehlikeyi sezer de kendiliginden gitmeye kalkarsa cikarken cepelerini yoklamayi unutmayiniz : Muhakkak bir seyinizi calmistir.. (A.Nihat Asya) evet biraz uzun ama ne anlatilmak istenmis anlamisnizdir umarim..bu gece bizim gecemizzzz degildir bu gece hic bi anlami yok yeni bir yil yeni bir gun ama hersey ayni evimiz hayatimiz uzuntumuz sevincimiz bize hic birsey kazandirmiycak aksine madi kaybimiz olcak bu geceyi kutlarken..biz cocuklarimiza noel baba degil Efendirler efendisini anlatmaliyiz..cocuklarimiza kendi dinimizi anlatiyosak, onun (noel babanin)kim oldugunu neyimiz oldugunu anlatmamiz gerek..bize cocuklarimiza zarari dokunmadan iyi dileklerde bulna bilirz ama yeni yil icin degil ALLAHIn vermis oldugu butun nimetler ve gunler icin..her gunu sevdiklerimizden dua eksik etmiyerek baslamaliyiz...ALLAH herkese hayirli zamanlar nasip etsin her aniniz her seneniz her gununuz birbirinden guzel olmasi ve ALLAHIn rahmeti bereketi uzerinzden eksik olmasin..( dilek dilemek duadir dularin en guzelinde RABIMIZ Kabul buyursun insallah tum islam alemin hayirli yilara dilerim..)saniye Not : herkes kendi inacina gore kutlar saygi duyariz..bu sadece okudugum kendi dusunlerimide belirtigim bi yazidir..ALLAHA herkesin kalbine gore versin amin..
yerinde ve güzel bir paylasım sağolasın.............

İçimde Bir Ses Var Benden Sessiz...
Tesekkür edenler:
simarik_kiz (02.01.08)
 Namaz
Alt 10.01.08, 12:17   #78
hahuer
Herkonu.com Fanatik

Tesekkür etmis: 35
Tesekkür almis 46 -> 28 Konu
Standart Namaz

NAMAZ

--------------------------------------------------------------------------------
vakit mi-yer mi bulamadiniz?

Necip Fazıl'dan İki Mısra
Namaz sancıma ilaç, yanık yerime merhem
Onsuz ebedi hayat benim olsa istemem.

Yunus'tan İki Mısra
Zanaatın yüreği namaz imiş hoş bişe.
Namaz kılan kişide olmaz yavuz endişe

Akil ayagindan bukagili at

Kosar ötelere açamaz kanat

Ibadette vahye eyle kanaat

Haktan bize yüce fermandir namaz

Günah Yaşı

'Yavrucuğum,
Bundan sonra günah olur.'
Deyince ninesi,
Namaza başlamış arkadaşım.
Sahi anne benim de
Geldi mi günah yaşım?

Bestami YAZGAN

Seherde uyuyan rûhlar ölüdür

Uyan, dal seherler rahmet gölüdür

Secde görmeyen ev ölüm çölüdür ...

Ölülere hayat ve candir namaz

Günahım affeder isterse eğer,

Kutsaldır kitabım her şeye değer,
Mümin iki cihan şanlıymış meğer,
Kıyama durmalı, miraçtır namaz..

Namaz
Namaz;
gözlerimdeki perde,
göğüs kafesimdeki kuş
dilimdeki hece,
beynimdeki düş.

Namaz;
sabah ve gece,
Ruhaniyetimdeki en güzel ece.

Turgay Bozkuş

Namaz yüz yüze bakmaktır
Yüzden Rahmana akmaktır
Hak yüzüğünü takmaktır
Namaz yarla gül dermektir

Konu deniz_25710 tarafından (18.01.08 Saat 16:25 ) değiştirilmiştir..
Tesekkür edenler:
eylul64 (10.04.08)
 Muharrem ayı ve aşure
Alt 18.01.08, 16:29   #79
deniz_25710
Moderator

deniz_25710 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 202
Tesekkür almis 325 -> 219 Konu
Standart Muharrem ayı ve aşure

"Şehrullahi'l-Muharrem" olarak meşhurdur."Allah'ın ayı Muharrem" olarak bilinir. Muharrem ayının onuncu gecesi, Aşure gecesidir. Ertesi günü de Aşure günüdür. Muharrem ayı, Kur'an-ı kerimde, kıymet verilen dört aydan biridir. Bu ayın en kıymetli gecesi de Aşure gecesidir. Allahü teâlâ, birçok duâları Aşure günü kabul etmiştir. Bugünde Cenab-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bu***lunmuştur
Aşura Gününün Allah katında da çok seçkin bir yerinin olduğunu Fecr Suresinin ikinci ayeti olan

"On geceye yemin olsun" ifadelerinin tefsirinden öğrenmekteyiz.

Aşure Günü Olan ve Olacak Olan Önemli Olaylar

· Yerlerin ve göklerin yaratılması,
· Hz. Âdem'in tövbesinin kabûl edilmiştir.
· Hz. Nuh'un gemisi Cudi Dağının üzerine demirlemiştir.
· Hz. Yûnus'un balığın karnından çıkması,
· Hz. İbrahim (a.s'in dünyaya gelmesi ve ateşten kurtulması
· Hz. İdris'in göğe çıkarılması,
· Hz. Süleyman (a.s'a saltanat verilmesi,
· Hz. Yakub'un oğlu Hz. Yusuf'a kavuşması, gözlerinin görmeye başlaması, Hz. Yusuf'un kuyudan çıkması
· Hz. Eyyûb'un hastalıktan kurtulması,
· Hz. Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi ve Firavun ordusu ile birlikte helak olması,
· Hz. İsâ'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu.
· Hz. Musa (a.s'nın Firavun'un şerrinden kurtulması
· Hz. Hüseyin (r.a'in şehid edilmesi
· Kıyâmetin kopması da Aşûre günü olacaktır.
· Hz. Aişe'nin belirttiğine göre, Kabe'nin örtüsü daha önceleri Aşura gününde değiştirilirdi.

Aşûre Günü Ne Yapılır ?

Böylesine manalı ve kudsı olayların gerçekleştiği bu mübarek gün ve geceda, Asr-ı saadette beri müslümanlar başka günlere göredaha fazla ibadet etmişler ve daha fazla hayır hasenatta bulunmuşlardır.

1) Aşure günü oruç tutmak sünnettir

Aşure günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur. (Hadis-i Şerif )

Aşurenin faziletinden faydalanın! Bu mübarek günde oruç tutan, melekler, peygamberler, şehidler ve salihlerin ibâdetleri kadar sevaba kavuşur. (Hadis-i Şerif )

Yalnız Aşure günü oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi veya bir gün sonrası ile tutmalıdır!

2- Akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşitli yardım ile gönüllerini alınmalıdır

Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa'nın sevabı kadar ecre kavuşur. (Hadis-i Şerif )

3- İlim öğrenmeli

Aşure günü, ilim öğrenilen veya Allahı zikredilen bir yerde, biraz oturan, cennete girer. (Hadis-i Şerif )

4- Sadaka vermek sünnettir, ibâdettir.

Aşure günü, zerre kadar sadaka veren kimse, Uhud dağı kadar sevaba kavuşur.(Hadis-i Şerif )

5- Çok selam vermeli

Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur. (Hadis-i Şerif )

6- Çoluk çocuğunu sevindirmeli

Aşure günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafakası geniş olur. (Hadis-i Şerif )
7- Gusletmeli

Aşure günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir. (Hadis-i Şerif )

8 - O gün, eve ufak-tefek erzak alınmalı, alınırsa bir sene boyunca evde bereket olur.

9- Dua Okunmalı,

10 defa şu duâ okunur: "Sübhânallâhi mil'el mîzân. Ve müntehel-ılmi ve mebleğar-rızâ ve zinetel-arş'

10- Namaz Kılınmalı

· Aşûre gününe mahsus olmak üzere kuşluk vaktinde 2 rek'at namaz kılınır.
· Her rek'atte 1 Fâtiha-i şerîfe, 50 İhlâs-ı şerîf okunur.
· Namazdan sonra 100 defa: "Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammedin ve Âdeme ve Nûhın ve İbrâhîme ve Mûsâ ve Îsâ ve mâ beynehüm minen-nebiyyîne vel-mürselîn. Salevâtullâhi ve selâmühû aleyhim ecmaîn"

· Öğle ile ikindi arasında 4 rek'at namaz kılınır. Beher rek'atte 1 Fâtiha-i şerîfe, 50 İhlâs-ı şerîf okunur.
· Namazdan sonra: 70 İstiğfâr-ı şerîf, 70 Salevât-ı şerîfe ve 70 defa: "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym" okunur.

· Ümmet-i Muhammed (s.a.v'in hidâyeti ve kurtuluşu için duâ edilir.

İnanıyorsan savundukLarına, arkasında duracaksın..
gerek yok ceLLada cıkarıLdığında darağacına, tabureye sen vuracaksın !
Tesekkür edenler:
eylul64 (10.04.08)

Alt 18.01.08, 16:56   #80
ErGiN_HH
Site Ondan Sorulur

ErGiN_HH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 3
Tesekkür almis 60 -> 1 Konu

Aşure günü ve gecesi
Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. Muharrem ayı, Kur***8217;an-ı kerimde, kıymet verilen dört aydan biridir. Muharremin birinci günü oruç tutmak, o senenin tamamını oruç tutmak gibi faziletlidir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur.) [Müslim]

Bu ayın en kıymetli gecesi de Aşure gecesidir. Allahü teâlâ, birçok duaları Aşure günü kabul etmiştir. Hazret-i Âdem***8217;in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh***8217;un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus***8217;un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim***8217;in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris***8217;in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub***8217;un, oğlu Hazret-i Yusuf***8217;a kavuşması, Hazret-i Yusuf***8217;un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb***8217;ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa***8217;nın Kızıl denizi geçmesi, Hazret-i İsa***8217;nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Aşure günü Nuh aleyhisselamın gemisi, Cudi dağına indirildi. O gün Nuh ve yanındakiler, Allahü teâlâya şükür için oruçlu idiler. ******lar da hiç bir şey yememişti. Allahü teâlâ denizi, beni İsrail için, aşure günü yardı. Yine Aşure günü Allahü teâlâ Adem aleyhisselamın ve Yunus aleyhisselamın kavminin tevbesini kabul etti. İbrahim aleyhisselam da o gün doğdu.) [Taberani]

Öteden beri Kureyş de, Resulullah da Aşure günü oruç tutardı. Medine***8217;ye gelince de yine o gün oruç tuttu ve tutulmasını emretti. (Buhari, Müslim, Tirmizi, Ebu Davud)

Medine***8217;de aşure günü oruç tutan Peygamber efendimiz, Yahudilerin de oruç tuttuklarını gördü. (Niye oruç tutuyorsunuz?) diye sordu. Onlar da, (Allah***8217;ın İsrail oğullarını düşmanından kurtardığı bir gündür, Musa bu günde oruç tuttuğu için) dediler. Resulullah efendimiz de, Müslümanların bugün oruç tutmalarının sebebini anlatmak için, (Ben Musa aleyhisselama sizden daha layıkım) buyurdu. (Buhari, Müslim, Ebu Davud)

Bugün yapılacak işler:
1- Aşure günü oruç tutmak sünnettir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Aşure günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur.) [Müslim, Tirmizi, İ. Ahmed, Taberani]
(Aşure günü oruç tutan o yıl tutamadığı [nafile] oruçlarının sevabına kavuşur.) [Deylemi]
(Aşure günü bir gün önce, bir gün sonra da tutarak Yahudilere muhalefet edin.) [İ.Ahmed]

(Aşurenin faziletinden faydalanın! Bu mübarek günde oruç tutan, melekler, peygamberler, şehidler ve salihlerin ibadetleri kadar sevaba kavuşur.) [Şir***8217;a]
[Yalnız Aşure günü oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi veya bir gün sonrası ile tutmalı!]

Peygamber efendimiz bir gün öğleye doğru buyurdu ki:
(Herkese duyurun! Bugün bir şey yiyen, akşama kadar yemesin, oruçlu gibi dursun! Bir şey yemeyen de oruç tutsun! Çünkü bugün Aşure günüdür.) [Buhari, Müslim, Ebu Davud]

Peygamber efendimiz, bugün bir hurmayı mübarek ağzında ıslatıp çocukların ağzına verirdi. Çocuklar, Resulullahın mucizesi olarak akşama kadar bir şey yiyip içmezlerdi. Bugün bazı ******ların bile bir şey yemediği bildirilmiştir. Bir avcı, Aşure günü, bir geyik yakaladı. Geyik, yavrularını emzirip akşamdan sonra dönmek üzere, avcının izin vermesi için, Resulullah efendimizden, şefaat istedi. Avcı, geyiğin akşama kalmadan hemen gelmesini isteyince, geyik, (Bugün Aşure günüdür. Bugünün hürmetine yavrularımızı emzirmeyiz. Onun için akşamdan sonra gelmek için izin istedim) dedi. Bunu duyan avcı, geyiği Resulullaha hediye etti. O da, geyiği serbest bıraktı.

2- Sıla-i rahim yapmalı. Yani akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşitli yardım ile gönüllerini almalı. Hadis-i şerifte, (Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa***8217;nın sevabı kadar ecre kavuşur) buyuruldu. (Şir***8217;a)

3- İlim öğrenmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, ilim öğrenilen veya Allahü teâlâyı zikredilen bir yerde, biraz oturan, Cennete girer) buyuruldu. Bu gece ilim olarak, ehl-i sünnete uygun ilmihal okumalıdır. Ayrıca Kur***8217;an-ı kerim okumalı, kazası olan kaza namazı kılmalı. (Şir***8217;a)

4- Sadaka vermek sünnettir, ibadettir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, zerre kadar sadaka veren, Uhud dağı kadar sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir***8217;a)

(Bugün aşure ibadet) diye aşure pişirmek günahtır. Aşurenin bugüne mahsus ibadet olmadığını bilerek, bugün aşure veya başka tatlı yapmak günah olmaz, sevap olur. Bu inceliği iyi anlamalı. Tedavi niyetiyle sürme çeken bugün de sürmelenebilir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü ismidle sürmelenen, göz ağrısı görmez) buyuruldu. (Hakim)

5- Çok selam vermeli. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir***8217;a)

6- Çoluk çocuğunu sevindirmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafakası geniş olur) buyuruldu. (Beyheki)

7- Gusletmeli. Hadis-i şerifte, (Aşure günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir) buyuruldu. (Şir***8217;a)
[Bu sevaplar, namaz kılan ve haramlardan kaçan mümin içindir. Bunlara riayet etmeyen kimse, Aşure günü, bir değil, defalarca gusletse, günahları affolmaz.]

Hazret-i Hüseyin, 10 Muharremde şehid edildi. O yüce imamın şehid edilmesi, elbette bütün müslümanlar için büyük musibet ve üzüntüdür. Hazret-i Ömer, Hazret-i Osman, Hazret-i Ali ve Hazret-i Hamza***8217;nın şehid edilmeleri de, böyle büyük musibet ve üzüntüdür. Fakat, Peygamber efendimiz, Hazret-i Hamza***8217;nın şehid edildiği günün yıldönümlerinde matem [yas] tutmadı. Matem tutmayı da emretmedi. Matem yasak olmasaydı, herkesten önce Peygamber efendimizin ölümü için matem tutulurdu. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Matem tutan, ölmeden tevbe etmezse, kıyamette şiddetli azap görür.) [Müslim]

(İki şey vardır ki, insanı küfre sürükler. Birincisi, birinin soyuna sövmek, ikincisi, ölü için matem tutmaktır.) [Müslim]

Tesekkür edenler:
eylul64 (10.04.08)

Konuyu Toplam 2 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 2 Misafir)

Seçenekler
Stil