Geri git   A-Z ye Herkonu > Genel Konular

Seçenekler Stil

Alt 30.07.08, 22:36   #13
Hasani
Uzman

Hasani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 32
Tesekkür almis 155 -> 113 Konu

İŞTE TARİHİ KARAR

Anayasa Mahkemesi'nin AK Parti'nin kapatma davasıyla ilgili kararını açıkladı. İşte 11 üyenin tarihi kararı;

Anayasa Mahkemesi'nin tarihi kararı akşam saatlerinde geldi. Üç gündür süren yoğun bir çalışma süresinin ardından kameraların karşısına geçen Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, kararın gerekçelerini birer birer sıraladı ve merakla beklenen kararı açıkladı.

KARAR: AK Parti'nin kapatılma talebi reddedildi.
AK Parti hazine yardımının yarısından yoksun kalacak.

OYLAR: Davada 6 üye kapatma için evet dedi. 4 üye AK Parti'nin hazine yardımının kesilmesini istedi. 1 üye ise ret oyu verdi.

İşte Kılıç'ın tarihi açıklamasından satır başları;

AK PARTİ'YE HAZİNE
YARDIMI CEZASI GELDİ.
AK PARTİ'NİN CEZASI
İÇİN TIKLAYIN!

Mahkemenin önündeki iki önemli karar: 61 kişiyle ilgili ilgili siyasi yasak talebi var. Önemli konuların dava konusu haline getirilerek Anayasa Mahkemesi'nin önüne konulmuş olması bizi ve ülkeyi siyasal, ekonomik ve sosyal açıdan önemli sonuçlar doğurdu. 70 milyon halk gözünü Anayasa Mahkemesi'ne dikti. Tabi bu karar bundan önceki başörtüsü kararı diye adlandırılan AK Parti'nin kapatılması en önemli iki dava olarak önümüze geldi.

"Hakeretlere uğradık": Bu davaların görülme süreci ile ilgili basın basın organları ve yazarlar ahlaki ve insani değerleri aşarak hakarete uğradık. Arkadaşlarımın duygu ve düşüncelerini ifade ediyorum. Üzüntülerimizi ifade ediyoruz. Bu mahkemenin kendi yaptığı planlama çerçevesinde yapılıyor.

CHP LİDERİ BAYKAL
KARARI NASIL
YORUMLADI. TIKLAYIN!

Dışardan gelen baskılar neticesinde planlama yapmadık bundan sonra da yapmayacağız. Bu davaların gerek sosyal, ekonomik ve siyasal boyutları nedeniyle biz bu davanın bir an önce sonuçlandırılmasını istedik. Biz de bu ülkede yaşıyoruz. O nedenle bu konudaki bu davanın önemini toplumu ne kadar ilgilendirdiğini görmezden gelemezdik. Arkadaşlarımızı görevlendiriken bu çerçeveye dikkat ettik.

"Deneyimli isimler seçtik": Raportör deneyimli ve birikimli arkadaştı. Dava ile ilgili raporunu yazdı. Arkadaşımız yanlız başına yazmadı 3 arkadaşımız yazdı. Raportörün bu konudaki adı geçen arkadaşımızın neden tercih edildiği konusuna gelince başörtüsü raporu da arkadaşımız yaptı. Enine boyuna araştırma yaptı.

AK PARTİLİLERİN
YÜZÜNDE GÜLLER AÇTI.
MECLİS'DE VEKİLLER
YERİNDEN ZIPLADI.
O ANLAR İÇİN TIKLAYIN!

"Olumsuz kararlar mutlu etmez": Hiç bir arkadaşımız mutlu olduğunu söyleyemez. Demokrasi adına biz de hepimiz ciddi davalarda sıkıntılar yaşıyoruz. Ancak ne yazık ki bu konuda çağdaş demokratik ülkelerle adına anayasal değişiklikler yapılmayıp siyasi parti kapatma gündeme gelir o zaman kuralların değiştirilmesi gündeme gelir. Oysa böyle olmaması gerekir. Kapatma davaları ilgili siyasi partilerin uzlaşması sonucu yapılmasını isterdik. Tartışmalar siyasi parti kapatma davaları ile canlılığını kazandı. Bir kez daha siyasi aktörlerimize seslenmek istiyoruz. Toplum bu konuda rahatsızlık varsa bu konuda uzlaşarak bu değişiklikleri süratle yapmanızdır. Biz toplum olarak hangi kesimden hangi düşünceden inançtan olursa olsun tüm toplumun birlikte yaşamasını elimizden geldiğince göstermeliyiz.

Bundan sonraki siyasi hayatta gerginliği azaltmak adına gerekli çalışma yapılacağına inanıyorum. Arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Ülkenin bu kadar önemli konuda kısa sürede karar aldıkları için teşekkür ediyorum.
KİM NE OY VERDİ: AK Parti'yi kapatmama kararı alındı. 1/2 oranında verilen yardımın kesilmesi kararı verildi. Ben red verdim. Paksüt, Erten, Özler, Apalak, Ayla, Pektaş kapatılması yönünde oy kullandı. Adalı, Akyalçın, Özgündür, Kaleli ise yardımların kesilmesi yönünde oy kullandı.

Konuyu Toplam 3 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 3 Misafir)

Seçenekler
Stil