Geri git   A-Z ye Herkonu > Kütüphane

Seçenekler Stil

Orhan Pamuk Hakkında...
Alt 07.01.08, 13:01   #1
hahuer
Herkonu.com Fanatik

Tesekkür etmis: 35
Tesekkür almis 46 -> 28 Konu
Standart Orhan Pamuk Hakkında...

Bizde bir prof.var.Yalçın küçük ama mide bulandırır.İşte bu mide bulandıran üfürükcü prof.bile Pamuk hakkında bişeyler diyor.
''Orhan Pamuk hakkında şok iddialar
Prof. Dr. Yalçın Küçük, Orhan Pamuk hakkında şok iddialarda bulundu..
16 Ekim 2006. Yalçın Küçük Orhan Pamuk***8217;un ***8220;Benim Adım Kırmızı***8221; adlı kitabının Tevrat***8217;ta yer alan bir Yahudi kavminin bayrağı olduğunu söyledi. Yalçın Küçük, Orhan Pamuk***8217;un Türkiye***8217;de okunmadığını iddia ederken, ***8220;Bugün burada Orhan Pamuk***8217;un idamını gerçekleştireceğiz***8221; dedi. Orhan Pamuk***8217;un kitaplarının Yahudi ***8220;Kabala***8221; öğretisinin şifrelerine göre yazdığını söyleyen Küçük, yurt dışında Pamuk***8217;un kitaplarının çok satmasının nedeninin bu şifreyi bilenler tarafından okunduğunu savundu.

Yalçın Küçük, Orhan Pamuk***8217;un kitap kahramanı ***8220;Ka***8221;nın Yahudi öğretisine göre mistik bir ruhu sembolize ettiğini savundu. Küçük, Nobel jürisine teşekkür ederken jürinin de kendisini doğruladığını ve anlaşılmaz bir yazar olduğunu teyit ettiklerini savundu. ***8220;Pamuk***8217;u sadece Hürriyet ve Yaşar Kemal över, Yaşar Kemal de ağalara övgüler düzer***8221; diyen Yalçın Küçük Orhan Pamuk***8217;u deşifre ettiğimizde bu iş Hürriyet gazetesine, Doğan Hızlan***8217;a kadar uzanır***8221; dedi.

ABD***8217;de yayınlanan edebiyat eleştiri dergilerinde Orhan Pamuk ile ilgili yazılan ciddi eleştirilere Türkiye***8217;de hiç değinilmediğin söyleyen Küçük, Pamuk***8217;un tarikat üyesi olduğunu iddia etti. ''
Prof.Ortaylı'nın tesbiti için şunuda ilave edelim.Bir yanlışı bi başka yanlışla açıklamama adına...Ezanı imamda okur müezzinde.Şerefeye çıkarakda okuyabilir,çıkmadanda.
...
Orhan Pamuk hakkında Ord.Prof.Fahir İz'in de iddiaları mevcut...İz hoca Pamuk'un romanlarında Atatürk'e saldırılarından bahseder.
Ahmet Taner Kışlalı'nın bir yazı;
BALO MASKESIZ OLSUN!
Kimileri "ortaoyunu"nu maskeli balo ile karistiriyor. Ortaoyunu güldür güldür, bu
güldürmüyor...
Maskeli balonun bir gizemi vardir, bu ise
sadece çirkinlikleri gizliyor. Kimileri maskelerin ardindaki gerçegi bilmiyor.
Kimileri ise bildigi halde susuyor.
Ya çikar geregi... Ya da korkudan!
Balo maskesiz olmali ki, kimin kiminle dans ettigi bilinsin...
Maskeler inmeli ki, o maskelerin ardindaki suratlari begenmeyenler,aldatilmaktan kurtulsun!
* * *
Önce, bir romancimizin son kitabinin 50 bin adet basildigi
yazildi. Arkasindan kisa sürede 100 binlik bir satisin gerçeklestigi açiklandi. Derken, çiktigi günden beri ikinci cumhuriyetçi çizgisini korumaya özen gösteren Aktüel dergisi, romanciyi Türkiye'nin "bir numarali aydini" ilan etti.
Bu romancimizin adi Orhan Pamuk'tu!
Ben bu "Büyük" (!) yazarimizin bir romanini okumayi denemistim.Basladigim seyi bitirme konusundaki tüm inatçiligima karsin, bitirememistim.Ama "Kara Kitap" basinda öylesine övüldü ki, ikinci bir deneye girismekten kendimi alamadim. Ve o çabamda da, daha yariya gelmeden havlu atmak durumunda kaldim. Tahsin Yücel ve Emin Özdemir gibi, çok saydigim isimlerin bu yazarla ilgili oldukça agir elestirilerini animsadim. Ama begenenlerin de "begenme hakki"na saygi duydum. Ta ki... Bir okurum "Kara Kitap"ta gizlenmis bir bölüme dikkatimi çekinceye
kadar... "Çocuklugunda kiz kardesi ile tarlada karga kovalayan sapik bir padisah" gibi bir anlatim vardi bu bölümde!
* * *
Prof. Çetin Yetkin yönetiminde, "Müdafaa-i Hukuk"
adli çok degerli aylik bir dergi çikiyor. Ilginç bir
rastlanti olarak, derginin Aralik 1998 sayisinda, Prof. Fahir Iz'in bir incelemesi yayimlandi:"O. Pamuk'taki Atatürk
Anlayisi..."
Meger benim artik okumayi denemedigim
kitaplarinda daha neler varmis! Iste birkaç örnek: " Sonra kasaba alanina dolanir. Atatürk heykellerine
siçan güvercinleri ayiplar..." "Atatürk kendini içkiye vermis meyhane kalabaligina, cumhuriyeti emanet etmis olmanin güveniyle gülümsüyordu..." "Atatürk'ün leblebi zevkinin ülkemiz için ne büyük felaket oldugunu..." "Sonra bir cumhuriyet, Atatürk, damga pulu havasina girdigimizi hatirliyoruz..."
Sayin Iz, 275 sayfalik bir kitapta, tam sekiz yerde ve" hiç gerekmedigi halde " Atatürk'e satasildigini saptamis. Söyle
diyor:"Bunlar kitaptan çikarilsa hiçbir sey degismez. Yalniz yazarin kimi ruhsal gereksinimleri tatmin edilmemis olur!"
Kim bilir, belki de Orhan Pamuk'un " en birinci aydin" ilan edilmesinde, bu incelemenin de büyük katkisi olmustur!
* * *
Ben, inandiklarini açikça savunanlara hep saygi duymusumdur...
O
düsüncelere karsi olsam bile! Ama o yürekliligi gösteremeyip de bunu sinsice yapmaya çalisanlara... oraya buraya "bityenigi" sokusturanlara...hep tiksinerek bakmisimdir. Bunu hep zayif bir kisiligin, zavalli bir ruh
halinin yansimasi olarak görmüsümdür. Oyun maskesiz oynanmalidir! Çirkinlikleri gizleyen maskelerin indirilmesini de tüm" gerçek aydinlar" görev saymalidir! Ve de Pamuk adli yazari, isteyen okumali, isteyen sevmelidir...
Ama ne oldugunu, kim oldugunu bilerek!.. Maskenin arkasindaki gerçekyüzü görerek!...A. Taner KISLALI.Cumhuriyet, 27 Ocak 1999
--------------------------------------------------------------------------------
alico_aliko (21.05.11), miti38 (07.01.08), ociahevagoc (17.11.16)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil