Geri git   A-Z ye Herkonu > Genel Konular

Seçenekler Stil

Bütün form kullanıcılarına bir soru sorabilir miyim?
Alt 04.03.08, 14:06   #1
Temur_Melik
Herkonu.com Fanatik

Temur_Melik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 34
Tesekkür almis 21 -> 14 Konu
Standart Bütün form kullanıcılarına bir soru sorabilir miyim?

Yazı dili ile konuşma dili neden farklıdır?

İnsanlar konuşurken her şeyi istedikleri gibi söyleyebilirler ancak yazarken istedikleri gibi yazamıyorlar neden acaba?

Kelimeleri neden ağızdan çıkışı ile kalemden çıkışı farklı oluyor?

Neden konuşmak bu kadar kolay her kes konuşuyor da yazmak neden bu kadar zor her kes yazamıyor?

Neden edebiyat diye bir alan var ve bu alan çok popüler?

Neden dil bilgisi, imla, noktalama, vs yazım kuralları var?

Bu kurallar vs gereksiz mi yoksa forum kullanıcıları mı gereksiz görüyor?

Bu kuralların varlığının anlamı varsa kullanmayanlar bunu nasıl açıklar?

Konu Temur_Melik tarafından (04.03.08 Saat 14:07 ) değiştirilmiştir.. Sebep: İmla ve yazım düzenlemesi
Offline   Alıntı ile Cevapla

Alt 07.03.08, 16:47   #2
dost
Herseyden Haberi Var

dost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 232
Tesekkür almis 1.405 -> 462 Konu

Al***305;nt***305;:
Temur_Melik´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
Yazı dili ile konuşma dili neden farklıdır?

İnsanlar konuşurken her şeyi istedikleri gibi söyleyebilirler ancak yazarken istedikleri gibi yazamıyorlar neden acaba?

Kelimeleri neden ağızdan çıkışı ile kalemden çıkışı farklı oluyor?

Neden konuşmak bu kadar kolay her kes konuşuyor da yazmak neden bu kadar zor her kes yazamıyor?

Neden edebiyat diye bir alan var ve bu alan çok popüler?

Neden dil bilgisi, imla, noktalama, vs yazım kuralları var?

Bu kurallar vs gereksiz mi yoksa forum kullanıcıları mı gereksiz görüyor?

Bu kuralların varlığının anlamı varsa kullanmayanlar bunu nasıl açıklar?
Yenı gordum madem soru sorulmus kendı fıkrımı yazayım..Cevapsız kalmasın..

Yazı dılı ve konusma dılı farklıdır cunku kelımelerın ruhu yoktur..Ve yazıldıgından baska yonede cekılebılır yada bazen anlatılmak ıstenen tam ıfade edılemez bazen edılse bıle yanlıs anlasılmalara bıle sebebıyet verır..Dedıgım gıbı ruhu yoktur kelımelerın..
Agızdan cıkısı farklı olur cunku ınsan konusurken mımık hareketlerı yuz ıfadelerıde eklenır olaya..Mesela bazen ınsan konusmadan sadece gozlerıyle bıle bırcok seyı ıfade edebılır..Ama yazıda boyle bırsey yok..Oyuzden ıkısı arasında cok fark vardır..
Yazmak konusunda bazı ınsanlar dusuncelerını fıkırlerinı ınsanlara aktarmasını becerebılır..Her önune gelen bende yazı yazarım dıyıp kalemı elıne alıp bırseyler yazamaz..Yanı oda bır kabılıyet meselesı aslında..Bırazda bırıkım meselesı..Eger ınsan kendını okuyarak arastırarak vs..gelıstırmıs ve bır sekılde dolum olmussa bırazda kabılıyetı varsa ortaya bırseyler cıkabılır...
Edebıyat ınsanın kendını anlatma sanatıdır aslında bır bakıma ..Oyuzden bence populer..Yanı bazı ınsanlar konusmaktan cok yazmayla kendını ıfade etmeyı sever yada soyleyemedıgı seylerı yazılarıyla ıfade eder..Yazarak rahatlamak ıster vs..

Imla kuralları olmalı kardes ve herkes kullanmıyo dogru..ama bunu forumda aramanın yanlıs oldugunu dusunuyorum..Neden cunku bıraz egıtımden gecıyo boyle seyler..Yanı demekkı bıraz eksıklerımız varkı hayatımıza cok gecırememıssız..Ne kadar dıkkat etsekte bır eksık kalıyo malesef..Bunu neden hayatımıza gecırememısız ?Acaba gerektıgı kadar önemımı ogretılmemıs?Yoksa???Mesela sızın yazınızdada cok ımla hatası var..Mutlaka benım yazımda da vardır..Demekkı genel bır eksıklık var..En azından benım düşüncem böyle..

Alt 07.03.08, 17:08   #3
lureene
Moderator

lureene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 198
Tesekkür almis 173 -> 111 Konu

Ben de nacizane fikrimi bildirmek istiyorum. Yazı dilinden sesli harflerin atılması bize kısa mesaj yazarken pratik olma sevdasından arta kalan kötü bir alışkanlık, ve bazı kelimelerin alaylı bir telaffuzun harfe harf karşılığı ile yazılması da başka bir kötü alışkanlık. Ama insanların forumlar gibi aslında resmi olmayan yerlerde bunları kullanmalarında, kişiler bilerek yanlış yaptıkları şeyin doğrusunu da bildikleri müddetçe bir sakınca görmüyorum.
İmla konusuna gelince... "ki" bağlacı, "mi" edatı ve benzeri unsurların doğru kullanılması gerçekten de ileri seviye bir eğitim gerektiriyor ve bu eğitime sahip insanların çoğu da bunu düşünme zahmetine girmiyor. Bunun suçlusu da, zamanında bize bu eğitimi verirken, dilbilgisi ve imla kurallarının önemini belki de yeterince vurgulayamamış eğitimciler, ve bu kuralları kendi çabamızla uygulamaya koyamayan şahsımızdır.
Ben herkesi yine de imla kuralları konusunda biraz daha dikkatli olmaya davet ediyorum.
Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi?

Alt 10.03.08, 01:03   #4
Paradoks
O Artik Bizden

Paradoks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 10
Tesekkür almis 24 -> 19 Konu

[quote=dost;51836][b]Yenı gordum madem soru sorulmus kendı fıkrımı yazayım..Cevapsız kalmasın..

Yazı dılı ve konusma dılı farklıdır cunku kelımelerın ruhu yoktur..Ve yazıldıgından baska yonede cekılebılır yada bazen anlatılmak ıstenen tam ıfade edılemez bazen edılse bıle yanlıs anlasılmalara bıle sebebıyet verır..Dedıgım gıbı ruhu yoktur kelımelerın.

Dost .... Affına sığınarak "ruhu yoktur kelimelerin" şeklindeki açıklamana katılmıyorum... Ne olursak olalım hissettiğimizi yaşadığımızı dış dünyaya aktarıyoruz. Bir kelime veya cümle ağızdanda elden de çıkıyorsa bize aittir ve hisslerimizi yansıtacaksak dilin veya kalemin önemi yoktur yeter ki kalbimizi yansıtmayı bilelim... Gerçek hayatta konuşurken veya yazarken dil bilgisi kurallarını ne kadar bildiğimiz önemli değil ne kadar kullandığımız önemli. Bu sitede bile bir çok öğretmen arkadaşımıza nasılsın dediğimizde bize "ii" şeklinde cevap verirken altı üstü bir "y" harfine basmak mı zor sizce. Bana göre hayır...Yeter ki biz o ii leri anlayalım..

Ama bana göre asıl ruh kaleme alınanda bir kulaktan girip öbüründen çıkmayanda veya duymazlıktan gelmenilen noktada .. Yoksa ne bir şiirde ne de bir şarkıda bulurduk kendimizi...

Alt 15.03.08, 10:17   #5
Temur_Melik
Herkonu.com Fanatik

Temur_Melik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 34
Tesekkür almis 21 -> 14 Konu

Arkadaşlar konuyu acarken derdimin ne olduğunu anlamışsınızdır. Forumlarda yapılan yazım yalnışlarını dilimizin kullanımındaki hataları görmek içimi acıtıyor. Cevap veren arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil