Geri git   A-Z ye Herkonu > Politika-Ekonomi

Seçenekler Stil

Askerlik ve ciddiyet
Alt 03.09.07, 20:24   #1
fatalboy
O Artik Bizden

Tesekkür etmis: 5
Tesekkür almis 24 -> 15 Konu
Standart Askerlik ve ciddiyet

İnsanlar askerliği icat ettiğinden beri bu mesleğin değişmez bir kuralı vardır, üstüne kesin itaat ve saygı.

İtaat ve saygı olmazsa askerlik de olmaz.

***8220;Karşı tepeye saldırın***8221; komutunu veren bir subaya askerler, ***8220;o tepeye değil, öbürüne saldıralım,***8221; ***8220;o tepeyi almanın insanlığa ne faydası var,***8221; ***8220;ama o tepeden bize ateş ediyorlar,***8221; ***8220;benim canım saldırmayı hiç çekmiyor,***8221; ***8220;sizin eşinizin kıyafeti hoşuma gitmedi, ben saldırmayacağım***8221; türünden cevaplar vermeye başladı mı askerlik diye bir şey kalmaz.

Sistem çöker.

Son günlerde bizim generaller, üstleri olan cumhurbaşkanına karşı itaatsiz ve saygısız davranıyorlar.

Eğer generaller üstlerine saygısız davranırlarsa, onların astları da onlara saygısız davranır.

Saygısız generallerin saygılı bir ordusu olamaz çünkü.

Asker, komutanını taklit eder.

Generallerimizin tutumu, askerlik mesleğinin özünü ve ordunun disiplinini ciddi biçimde örseliyor.

Onlar cumhurbaşkanına, ***8220;senin eşinin başörtüsünü beğenmedim, sana saygı göstermeyeceğim***8221; derse, asker de generale, ***8220;senin eşinin elbisesini beğenmedim ben de sana saygı göstermeyeceğim***8221; der.

***8220;İtaat ve saygı***8221; kuralı yok olur.

Ordunun disiplinsizleşme tehlikesiyle karşı karşıya kalırız.

Generallerimiz, yasalara, kurallara, hiyerarşiye tümüyle aldırmaz davranıyorlar.

Bunu biraz da çocukça bir biçimde yapıyorlar.

Sabah cumhurbaşkanına selam vermiyorlar, öğlen selam veriyorlar, sıkılıyorlar akşama gene selam vermekten vazgeçiyorlar.

Bir general ***8220;üstünden***8221; memnun değilse yapacağı tek şey vardır, istifa etmek.

İstifa etmiyorsa da mesleğinin kuralına uymak zorundadır.

Üstelik generallerin saygısızlığı yalnızca ordunun disiplinini bozmak tehlikesini yaratmıyor, ülkenin dengesini de alt üst ediyor.

Askerler, on üç yaşından itibaren özel şartlarda yaşamaya başlıyorlar, kriz olsun ya da olmasın paralarını alıyorlar, işlerini kaybetme endişesi taşımıyorlar.

***8220;Bu ay para alacak mıyım, işler nasıl gidecek, işsiz kalır mıyım, bizim dükkan kapanır mı***8221; gibi tedirginlikleri bilmiyorlar.

***8220;Selam verdim, vermedim***8221; türünden kaprislerin yarattığı toplumsal dalgalanmaların insanların hayatına nasıl yansıdığına dair hiçbir bilgileri yok.

Onların her saygısızlığında insanların yüreğinin nasıl hopladığını, nasıl endişelere ve öfkelere kapıldıklarını hiç anlamıyorlar.

Yaptıkları her saygısızlıkla toplumu kendilerinden uzaklaştırıyorlar.

Biraz sokaklara kulak verirlerse, tarihimizde hiç olmadığı kadar keskin bir öfkenin hedefi olduklarını da anlarlar.

Eğer böyle devam ederlerse, milletin değil de CHP***8217;nin ordusu gibi davranmayı bırakmazlarsa, halk da onları ***8220;kendi ordusu***8221; gibi görmekten vazgeçip onlara ***8220;gerilim yaratan***8221; bir siyasi parti muamelesi yapacak.

Bunun ne anlama geldiğini anlamaları için CHP***8217;nin oy oranına bakmaları yeterli bence.

Halkın yüzde yirmisinin ordusu olmak ve yüzde seksenini de kendilerine uzak tutmak istiyorlarsa devam etsinler.

Ama o zaman kendi ülkelerinde üniformalarıyla sokaklarda dolaşmakta biraz zorlanırlar.

Generaller şunu anlamak zorunda:

O cumhurbaşkanını, o başbakanı, o hükümeti, o parlamentoyu halk oraya getirdi.

O halk, generallerin maaşını, lojmanının giderini, silahının parasını ödeyen halk.

Ne o halkın seçtiği cumhurbaşkanına saygısızlık edebilirler, ne de o halkın parlamentoya gönderdiği partilerin arasından ***8220;sevmediklerine***8221; ülkenin ortak bayramlarını yasaklayabilirler.

Generallerin bir an önce mesleklerinin gerektirdiği ***8220;ciddiyet, itaat ve saygıyla***8221; davranmaya başlamalarında hem ülke için hem de kendileri için büyük yarar var.

Askerlik ciddi bir meslektir.

Bu mesleğin ciddiyetini, iyi eğitilmedikleri için karakolları basılan, gerekli teknoloji uygulanmadığı için araçları mayınlarla patlatılan genç şehitlerin cenazelerine bakarak da anlayabilirler.

Biz onlardan, kendilerine emanet edilen delikanlıların hayatlarını iyi korumalarını bekliyoruz.

***8220;Ben senin eşinin başörtüsünü beğenmedim, onun için saygısızlık edeceğim***8221; türünden çocukluklar yapmalarını değil.

Ahmet altan
Gazetem.net
03/09/2007
Offline   Alıntı ile Cevapla
Tesekkür edenler:
bodrumshine (09.09.07), fatkoc58 (06.09.07)

Alt 07.09.07, 17:05   #2
carpediem_317
O Artik Bizden

carpediem_317 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 69
Tesekkür almis 16 -> 11 Konu

...

Konu carpediem_317 tarafından (12.09.07 Saat 09:52 ) değiştirilmiştir..

Alt 07.09.07, 20:08   #3
GoqoL
Banned

Tesekkür etmis: 86
Tesekkür almis 55 -> 47 Konu

O değiLde AskerLiqi Nie Vicdana ßırakmiyorLar .. Kardeşim ßen AskerLiğe Karşıyım .. Süt ÇocukLarını TopLayip Savaşa SüremezLer..Sonra Vatan SağoLsun.. Tamam Vatan için Can veririLir Ama ßöyLe CehaLetLe veriLmez.. SayqiLar ..
Tesekkür edenler:
bodrumshine (09.09.07), fatalboy (08.09.07)

Alt 08.09.07, 09:51   #4
carpediem_317
O Artik Bizden

...

Konu carpediem_317 tarafından (12.09.07 Saat 09:53 ) değiştirilmiştir..

Alt 08.09.07, 16:26   #5
fatalboy
O Artik Bizden

Al***305;nt***305;:
carpediem_317´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
sevgili gogol arkadaşım...
senin karşı olduğun askerlik sayesinde bu memlekette 80 yıldır bağımsız ve hür yaşamayı başarabiliyoruz... yine senin karşı olduğun o süt çocuklarının 1919-1923 yılları arasındaki mücadelesi ile bu vatan düşman kuvvetlerinden temizlenebildi...
evet belki cahilceydi ama 15-16 yaşındaki genç delikanlılarımız boyundan büyük tüfekle cepheye atıldığı, düşmanla göğüs göğüse çarpıştığı için sen hala bu memleketin topraklarında bilgisayarının başında oturup öyle ahkam kesebiliyorsun...
evet yeni yetiştirdiğimiz nesile baktıkça ben de bazen diyorum... askerlik ne saçma iş yaaa... cehaletle diyorum...
saygılar...
biz bi savas falan kazanmadık sadece elımzde kalan toprak parcalarını kurtardık eger savas kazanmıs olsak idik balkanlar bızm topraklarımız olurdu.

işte buyurun size resmi tarıh ögretısı

80 yıldır bağımsız falanda değiliz.
bu işler sizn öğrendıgınız resmı tarih kıtaplarında yada şu çılgın türklerde yazmaz.

gogol arkdası desteklıyorum vidnanı red konusunda .
Tesekkür edenler:
GoqoL (10.09.07)

Alt 08.09.07, 16:51   #6
carpediem_317
O Artik Bizden

...

Konu carpediem_317 tarafından (12.09.07 Saat 09:53 ) değiştirilmiştir..

Alt 08.09.07, 16:55   #7
karakule38
Herseyden Haberi Var

Tesekkür etmis: 421
Tesekkür almis 421 -> 189 Konu

Al***305;nt***305;:
GoqoL´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
O değiLde AskerLiqi Nie Vicdana ßırakmiyorLar .. Kardeşim ßen AskerLiğe Karşıyım .. Süt ÇocukLarını TopLayip Savaşa SüremezLer..Sonra Vatan SağoLsun.. Tamam Vatan için Can veririLir Ama ßöyLe CehaLetLe veriLmez.. SayqiLar ..

ii hoş diosunda kanun böle nizam böle işine geliosa , gelmiosada tutan yok

Alt 08.09.07, 17:02   #8
Scorpio
Banned

Tesekkür etmis: 94
Tesekkür almis 584 -> 276 Konu

Al***305;nt***305;:
karakule38´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
ii hoş diosunda kanun böle nizam böle işine geliosa , gelmiosada tutan yok
aynen
Tesekkür edenler:
carpediem_317 (08.09.07), karakule38 (08.09.07)

Alt 08.09.07, 17:26   #9
DJ Track
O Artik Bizden

DJ Track - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 20
Tesekkür almis 22 -> 15 Konu

bende katılıyorum, bugün insanlarımız rahat gezebiliyorsa, aile yanında rahat nefes alabiliyorlarsa, dağların üzerinde gece gündüz demeden, uyku uyumayan askerlerimiz sayesindedir. Sen daha komşunu tanımazken, bu askerler milletini bir aileden sayıp, düşmana karşı canlarını öne koyarak savaşıyorlar.

Yurtta Barış, Dünyada Barış!

Alt 09.09.07, 12:18   #10
fatalboy
O Artik Bizden

Al***305;nt***305;:
carpediem_317´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
tarihi akademik kimliğinizi merak ettim doğrusu... zaten dünya da sizin gibi konuşanlara ve kitap yazanlara nobel veriliyor... sizi otorite kabul edebilir miyiz???
saygılar...
akedemik kimliğimle mı sorgulacaksın beni soyleyım ozaman bir kac tane universite falan bitirmedım ilkokul mezunuyum hatta ilk okuluda zor bıtırdım .akedemık kımlıgım bu . ben cahilim sanırım ıyı bır okuyucuyum kac kıtap okudum ve nekadar kıtabım var bılmıyorum.nobelde istemıyorum.sizin olsun ben sadece burada dolu olan zamanımı gecırıyorum .
Tesekkür edenler:
carpediem_317 (10.09.07)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil