Geri git   A-Z ye Herkonu > Politika-Ekonomi

Seçenekler Stil

Müslümana 'zekat' Farz...
Alt 30.09.07, 00:59   #1
hahuer
Herkonu.com Fanatik

Tesekkür etmis: 35
Tesekkür almis 46 -> 28 Konu
Standart Müslümana 'zekat' Farz...

İslam'ın 5 şartından biri.Kelime-i Şehadet getirmek,namaz kılmak,oruç tutmak,hacca gitmek ve zekat vermek.İlk üç madde bila istisna her müslümana farz.hac ve zekatın şartları farklı.her ikisinde de maddi gücü olan yani zengin sayılanlara farz.
İlk dört şart insanın kendiyle alakalı...ferdi ibadet sayılabilir.
Zekat toplum için gerekli.
Zengin müslüman,zenginliğinin zevkini sürebilir,yaşayabilir.Ancak kazancındaki fakirin hakkını vererek...Bu Allah emri...Zekat zenginin malının sigortasıdır.bereketidir.Zekat fakirin zenginden alacağı haktır.
Ağaç zamanı geldiğinde ne için budanır.Güçlensin,daha fazla ürün versin diye.Zekatta böyle.Şartları ve kuralları dahilinde zengin müslümanın her yıl fakirlere vereceği zekat,o kişinin malını çoğaltır,bereketini arttırır.Sosyal dayanışmanın en güzel ilahi örneği...
İmdi...Bugün için bu farz ibadet bizim müslüman zenginlerimizin çoğu tarafından yerine getirilmemektedir.Cebinde akrep taşıyan bu kişiler zannetmesinler ki ibadetlerini tam olarak yapıyorlar.Zekat vermemekle farz ibadeti yerine getirmeyen bu insanlara yazık.
Toplumumuzda zekat müessesesi tam manasıyle işler olsa inanın bir gün gelecek zekat verecek insan-fakir bulunamayacaktır.
Ve bu işler kesinlikle gizli olacaktır.emir böyle;''Sağ elin verdiğini sol el bilmeyecektir''Bu işin reklamı olamayacak,reklam gayesiyle de yapılmayacaktır.İnsanlar rencide edilmeyecektir.
Arkadaşlar...
Zekat bahsini her ortamda tellendirelim...Bu işin farz ibadet olduğunu
zenginin fakire borcu olduğunu insanımıza anlatalım.Anlatalım...Anlatalım...

Alt 30.09.07, 01:08   #2
dost
Herseyden Haberi Var

dost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 232
Tesekkür almis 1.405 -> 462 Konu

Politika ile zekatın nasıl bır yakınlıgı var anlamadım..Arkadasım yanlıs acmıssınız konuyu ..Tıklayınız..buradan yapıyoruz bu tür paylasımları bilginize...Tesekkurler..

Alt 30.09.07, 01:12   #3
fatalboy
O Artik Bizden

Tesekkür etmis: 5
Tesekkür almis 24 -> 15 Konu

sanırm bu bolum Politika-Ekonomi olunca zekat yada hac ekonomiyle ılgılı oldugun buraya acma gergı duymus olabılır arkadas
Offline   Alıntı ile Cevapla

Alt 30.09.07, 01:29   #4
hahuer
Herkonu.com Fanatik

Sevgili Dost ve Fatalboy...İbadet olmakla birlikte sosyal bir konudan bahsediyoruz.Bu sitede hatta benzer sitelerde en fazla girilen yerler Siyaset ve ekonomi bölümleridir.''Kurtlar vadisi''isimli dizi neden ençok reklamı kapıyor.Seyredilme oranının fazlalığından değil mi?
Amaç üzüm yemek mi,bağcıyı dövmek mi?
Dost'un tıklattığı yere ben bir ilahiyatcı olarak daha girmedim bile.hiçde gözüme ilişmedi.
Amacım faydalı olabilmek...
Sizden de katkı beklerim.

Alt 30.09.07, 02:16   #5
y|a|L|n|i|z|kurt
O Artik Bizden

y|a|L|n|i|z|kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 38
Tesekkür almis 66 -> 30 Konu

Al***305;nt***305;:
dost´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
Politika ile zekatın nasıl bır yakınlıgı var anlamadım..Arkadasım yanlıs acmıssınız konuyu ..Tıklayınız..buradan yapıyoruz bu tür paylasımları bilginize...Tesekkurler..
Al***305;nt***305;:
hahuer´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
İslam'ın 5 şartından biri.Kelime-i Şehadet getirmek,namaz kılmak,oruç tutmak,hacca gitmek ve zekat vermek.İlk üç madde bila istisna her müslümana farz.hac ve zekatın şartları farklı.her ikisinde de maddi gücü olan yani zengin sayılanlara farz.
İlk dört şart insanın kendiyle alakalı...ferdi ibadet sayılabilir.
Zekat toplum için gerekli.
Zengin müslüman,zenginliğinin zevkini sürebilir,yaşayabilir.Ancak kazancındaki fakirin hakkını vererek...Bu Allah emri...Zekat zenginin malının sigortasıdır.bereketidir.Zekat fakirin zenginden alacağı haktır.
Ağaç zamanı geldiğinde ne için budanır.Güçlensin,daha fazla ürün versin diye.Zekatta böyle.Şartları ve kuralları dahilinde zengin müslümanın her yıl fakirlere vereceği zekat,o kişinin malını çoğaltır,bereketini arttırır.Sosyal dayanışmanın en güzel ilahi örneği...
İmdi...Bugün için bu farz ibadet bizim müslüman zenginlerimizin çoğu tarafından yerine getirilmemektedir.Cebinde akrep taşıyan bu kişiler zannetmesinler ki ibadetlerini tam olarak yapıyorlar.Zekat vermemekle farz ibadeti yerine getirmeyen bu insanlara yazık.
Toplumumuzda zekat müessesesi tam manasıyle işler olsa inanın bir gün gelecek zekat verecek insan-fakir bulunamayacaktır.
Ve bu işler kesinlikle gizli olacaktır.emir böyle;''Sağ elin verdiğini sol el bilmeyecektir''Bu işin reklamı olamayacak,reklam gayesiyle de yapılmayacaktır.İnsanlar rencide edilmeyecektir.
Arkadaşlar...
Zekat bahsini her ortamda tellendirelim...Bu işin farz ibadet olduğunu
zenginin fakire borcu olduğunu insanımıza anlatalım.Anlatalım...Anlatalım...
Evet Katılılıyorum Hahuer 'e Her Ortamda Tellendirelim ki insanimizin Borclari Aklindan Cikmasin Bu Politik Bir Konu Değil Ama Birazcik Ekonomik Oluyor ''Sosyal Dini Ekonomi'' Konu Diyede Adlandiralim
Saygilar.

Alt 01.10.07, 10:32   #6
dost
Herseyden Haberi Var

Al***305;nt***305;:
y|a|L|n|i|z|kurt´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
Evet Katılılıyorum Hahuer 'e Her Ortamda Tellendirelim ki insanimizin Borclari Aklindan Cikmasin Bu Politik Bir Konu Değil Ama Birazcik Ekonomik Oluyor ''Sosyal Dini Ekonomi'' Konu Diyede Adlandiralim
Saygilar.
Öyle olsun bakalım..Sizi kırmayalım Yalnızkurt kardesım..O da bir bakıs acısı..Ne diyim..
Alt 02.10.07, 00:41   #7
hahuer
Herkonu.com Fanatik

Standart Dost'umuza...

Sevgili Dost.
İlk uyarına cevap yazmıştım.ona ilave olarak şunlarıda ekliyelim.
Malum iyi bir tartışma gözlemledik Alevilik hakkında değil mi?Bu konuyuda ö formatın içerisinde görebiliriz değil mi?Ayrıca o başlığın içerisinde de ekonomi var.
Geçelim bunları...
Ben senden katılım bekliyorum.Konuyu avazımızın çıktığı kadar haykırmalıyız.
selamlar

Alt 02.10.07, 00:51   #8
dost
Herseyden Haberi Var

Al***305;nt***305;:
hahuer´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
Sevgili Dost.
İlk uyarına cevap yazmıştım.ona ilave olarak şunlarıda ekliyelim.
Malum iyi bir tartışma gözlemledik Alevilik hakkında değil mi?Bu konuyuda ö formatın içerisinde görebiliriz değil mi?Ayrıca o başlığın içerisinde de ekonomi var.
Geçelim bunları...
Ben senden katılım bekliyorum.Konuyu avazımızın çıktığı kadar haykırmalıyız.
selamlar
Ben yukardakı uyarıyı forumuzda dın kosemız var orada paylasım adına yazdım..Ekonomı gırıyo dedınız burada zaten..Ayrıca yapmamız gereken bırsey varsada yaparız sorun degıl..Tesekkurler..

Alt 02.10.07, 00:56   #9
cimcime68
Herseyden Haberi Var

cimcime68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 195
Tesekkür almis 441 -> 197 Konu

aslinda konu dostun dedigi gibi yanlis yerde din konusunda yada genel konuda olmali ama kardesimiz politika siyaset cok farkli bu konu cok farkli ne derseniz deyin sosyal acidan bakarsaniz hakli ola bilirsiniz ama dinmizle islamin 5 sarti ile ilgili devlet konusu degil..

alevik konusuna gelince omu acan arakdasimiz %% emindimki o kinuyu acma amacin bilmiyom ama o konuda tartisma olcaginadan emindi bi kac yerde gormustum alevilik nedir diye ve baya tartisma olup konu kapanmisti aynisi burdada yasandi..

simdi sen bu konuyu acitigin hatrlatma etigin icin ALLAH razi olsun..mali olan zekatini vermeli ki eminim bunu musluman kardeslerimiz bilincinde ve veriyorlar ALLAh razi olsun..

Ne derseniz deyin konu yanlis bolumde zekat devlete konusu degil islam konusu toplumuda ilgilendiryosa genelde ola bilirdi diye dusunuyom..benim fikrim her dusunciye saygim var saygilar..

...Laf olsun diye konuşmuyorum konuşuyorum laf oluyor!!!......
HaKeDeNe +Tesekur DiLeNeNe DeĞiL!
 cimcime'ye
Alt 02.10.07, 04:08   #10
hahuer
Herkonu.com Fanatik

Standart cimcime'ye

Kardeşim. politika ekonomi deyince senin aklına devletmi aklına geliyor.İslam poşitikası,islam ekonomisi hiç duymadın mı?
Orda açılmış,burda açılmış bırakın bunları da fikirlerinizi yazın da insanlar paylaşsın.Konu yanlış bölümdeymiş,orda değil şurda olmalıymış,falan filan.Nasıl form bu ya.İslam devleti var dünyada ne olacak şimdi?Osmanlıda zekatı devlet bizzatihi toplardı,ne olacak şimdi?
Fikir üretelim haydi...

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil