Geri git   A-Z ye Herkonu > Kütüphane

Seçenekler Stil

Yeni çıkan Kitapların tanıtımı!
Alt 01.09.07, 16:01   #1
bodrumshine
Banned

Tesekkür etmis: 165
Tesekkür almis 213 -> 109 Konu
Arrow Yeni çıkan Kitapların tanıtımı!

Burda yeni cikan Kitaplari tanitalim...

Benim yeni olarak bildigim, en son gördügüm Kitap:

Hayyam Rubaileri Külliyatı - Yalçın Aydın AYÇİÇEK

Araştırmacı Yalçın Aydın Çiçek, rubailerle haşır neşir olmuş birisi ve bu çalışmayı yaparken, Hayyam'ın Rübailerinin tüm Türkçe çevirilerinden yararlanmış. Ama rübailerin çevirisi tamamen kendisine ait ve bazı rübaileri okurken diyorsunuz ki "-Hah..işte şimdi anladım".

Kitapta rübailerin nasıl yazıldığından tutun da, Hayyam'ın rübailerini okurken çoğunlukla gözümüzden kaçan ayrıntılara dikkat çekilmesine kadar rübailer hakkında öğrenmek istediğiniz bilgiler var.

Ederi: 20 TL

Yayın Yılı: 2007
İthal Kağıt
696 sayfa
13,5x21 cm
Karton Kapak
ISBN:9944387057
Dili: TÜRKÇE
Demos Yayınları
Offline   Alıntı ile Cevapla

Alt 01.09.07, 17:48   #2
follow
O Artik Bizden

follow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 43
Tesekkür almis 8 -> 7 Konu

butun rubailerini okudum ama onu anlamanin neresindeyim bilmiyorum , umarim bu eser anlamaya biraz daha yardimci olacaktir

paylasimin icin tskler

Alt 02.09.07, 10:10   #3
alatoo
O Artik Bizden

alatoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 3
Tesekkür almis 64 -> 4.294.967.088 Konu

İlk Osmanlılar
İlk Osmanlılar, Bahadır Türkmenoğlu

Bahadır Türkmenoğlu
AKIŞ YAYINLARI

Horasan tarafından göçüp gelen Kayıhanlılar, yıllar süren bir yürüyüşten sonra Domaniç ve Söğüt'ü yurt edinirler. Ertuğrul Gazi önderliğindeki Kayıhanlılar, Bizanslılarla komşu olmuşlardır. Ertuğrul Gazi'nin ölümünden sonra Savcı Beyliğinin kurucusu olacak Osman Gazi'nin ağabeyidir Savcı Bey.
Savcı Bey, Osmanlılar'ın ilk beyidir aslında. Kayıhanlıktan Osmanlılara geçişin ara lideridir. İlk Osmanlılar'ın beyidir.
Bu kitap İlk Osmanlılar'ı anlatıyor. Horasan'dan göçüp gelen ilk Osmanlıların yurt edinmeleri, küçük bir aşiretin birbirlerine olan bağlılıkları, Bizanslılar ile yaptıkları ilk savaşları, Domaniç'teki yaşantıları, çok fazla bilinmeyen bir dönemi yansıtan bu eseri, tarihi yeniden keşfetmenin ve o günleri yeniden yaşıyor olmanın heyecanıyla okuyacaksınız. SİTE:www.kitapyurdu.com
Tesekkür edenler:
djfd52 (07.10.07), eylul64 (03.04.08), kirsehirlim (23.11.07), TatLi_BeLaa (07.01.08)

Alt 05.09.07, 23:59   #4
rockist
Herkonu.com Fanatik

rockist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 40
Tesekkür almis 54 -> 32 Konu

"En Güzel Uyuyan Adam"

İsmail Ünver***8217;in Atatürk***8217;ün son anlarını anlattığı ***8220;En güzel uyuyan adam***8221; adlı kitap, Akis Kitaptan piyasaya çıktı.

Kitapta, dünya üzerinde gelmiş geçmiş en büyük ve etkili liderlerinden biri olan Atatürk***8217;ün ölümünden önceki son anları, hasta yatağında zihnini meşgul eden memleket sorunları, son sözleri ve sevenlerinin ardından tuttuğu yası konu alıyor.

Ayrıca, Hatay meselesi, Latife Hanım***8217;ın ayrılığı, son sözleri ve vasiyeti, Amerikalı bir gencin çocukken gönderdiği mektubunu cevaplayan liderin ardından döktüğü gözyaşı bir roman üslubunda ve Atatürk***8217;ün hissiyatı ile beraber anlatılıyor.

Kitapta, Atatürk***8217;ün hüzün dolu vedası, eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar***8217;ın şu hatırası ile başlıyor:
***8220;Çevresine asla belli etmek istemiyordu. Ömür boyu ağır böbrek sancıları çekmiş ama hiç sızlanmadan cepheden cepheye koşmuş, Trablus çöllerinden Balkanlar***8217;a, Suriye***8217;den Çanakkale***8217;ye, Kocatepe***8217;ye dek ayak basmadığı yer, yönetmediği savaş bırakmamıştı ama yaşadığı inanılmaz zorluk ve sıkıntılarla dolu hayat ne yazık ki bünyesinin vaktinden önce yıpranmasına sebep olmuştu. Karşısında büyük bir saygıyla dikilen genç adama katlanmak zorunda kaldığı ıstırabı belli etmek istemiyordu. Güzelim mavi gözlerini üzerine dikti ve seslendi:
Çocuk, çocuk. Ben çok hastayım, ne yapacaksan yap artık.***8221;

Daha okuyamadım bu kitabı ama en yakın zamanda okuyacağım..
Tesekkür edenler:
eylul64 (03.04.08), nicolas_anelka (16.09.07)

Alt 10.09.07, 16:02   #5
GoqoL
Banned

Tesekkür etmis: 86
Tesekkür almis 55 -> 47 Konu

sağoLun.. Takip edeceğiz..

Alt 04.10.07, 20:08   #6
dost
Herseyden Haberi Var

dost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 232
Tesekkür almis 1.405 -> 462 Konu

Halit ErtuğruL(Kendini Arayan Adam)

Bir sonbahar günü Kayseri'den otobüse binmişti. Bir ideoloji uğruna geçen altmış yıllık hayatı, otobüs yolculuğunda tanıştığı genç öğretmenin anlattıklarıyla birden alt üst oldu. Bir yolcuyla yaptığı sohbetin hayatını bu kadar kökten değiştireceğini nereden bilebilirdi? Sabaha kadar devam eden sohbetin sonunda o artık bambaşka bir insandı. Neler konuştular, bir insanı bu kadar derinden etkileyebilecek konular nelerdi? Bu gerçek hayat hikayesinin sonu nereye vardı?

Kendını arayanlar okusun bence..Tavsıye ederım..
ayben (10.01.08), djfd52 (07.10.07), eylul64 (03.04.08), kirsehirlim (23.11.07), TatLi_BeLaa (07.01.08)

Alt 06.01.08, 23:17   #7
deniz_25710
Moderator

deniz_25710 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 202
Tesekkür almis 325 -> 219 Konu

Ayşe Kulin(veda)

Osmanlı'nın son günleri... Eli kolu bağlanmış bir padişah... İşgal altında bir İstanbul... Ve... Esir şehirde bir konak...

Ayşe Kulin, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde, işgal altındaki İstanbul'da bir konakta yaşananları anlatıyor bu kez. Son Maliye Nazırı ve ailesi aracılığıyla o dönemin resmini çizen Veda, çökmekte olan bir tarih ile yeni bir gelecek arayan Milliciler arasında sıkışan o dönem Osmanlı aydınının da öyküsünü dile getiriyor.

Ayşe Kulin'in her zamanki ustalıklı ve sürükleyici üslubu ile okurlarının elinden bırakamayacakları bir kitap bu. Günümüz Türk edebiyatında neredeyse eşsiz olan, biyografik veriler ile roman tekniğini birleştirmekteki ustalığını bir kez daha sergileyen Kulin, bu kez bir İstanbul öyküsü bir imparatorluk tarihini birlikte ele alıyor.

İnanıyorsan savundukLarına, arkasında duracaksın..
gerek yok ceLLada cıkarıLdığında darağacına, tabureye sen vuracaksın !
Tesekkür edenler:
eylul64 (03.04.08)

Alt 07.01.08, 00:45   #8
deniz_25710
Moderator

deniz_25710 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 202
Tesekkür almis 325 -> 219 Konu

Cepheye Giden Yol

Çanakkale ve Gelibolu savaşlarının gizli kahramanı, Atatürk'ün yakın arkadaşı Behiç Bey'in günlükleri kitaplaştırıldı. Kitapta Atatürk'ün Behiç Bey'e yazdığı mektuplara da yer verildi..

Çanakkale ve Gelibolu savaşlarında asker, mühimmat ve iaşe sevkıyatını demiryolları sayesinde sağlayan ve savaşın kazanılmasında önemli rol oynayan Behiç Bey'in, 61 yıl boyunca tuttuğu günlükler kitaplaştı. Behiç Bey'in torunu Emir Kıvırcık'ın kaleminden "Cepheye Giden Yol" adlı kitap GOA Yayınları tarafından bu hafta yayımlandı. Behiç Bey'in günlükleri, 10. Yıl Marşı'nda bir dizenin Mustafa Kemal Atatürk tarafından değiştirildiğini ortaya çıkarttı. Mustafa Kemal, "Yurdun her tepesinde dumanlar tütüyor" mısrasını silerek, savaş sırasında asker, mühimmat ve iaşe sevkıyatını demiryolu sayesinde sağlayan Behiç Bey için "Demirağlarla ördük anayurdu dört baştan" yazmış. Atatürk, bu değişikliğin ardından Behiç Bey'e, "Sizin emeğinizi tam olarak ifade etmiyordu değiştirdim" diyerek kararının gerekçesini anlatmış. Kıvırcık, SABAH'a, "Bu kitap bir ilk, çünkü Kurtuluş Savaşı'nın, Çanakkale harbinin lojistik mucizesi ilk defa kaleme alınıyor" dedi. Kitapta Behiç Bey'in güncelerinin yanı sıra Atatürk'ün Behiç Bey'e yazdığı mektuplar da var. Cepheye Giden Yol, Behiç Bey'in 1897'den 1958'e kadar tuttuğu günlükleri ışığında yazıldı.
61 YILLIK GÜNCE

61 yıl boyunca 960 deftere günlüklerini yazan Behiç Bey'in günceleri halen Ankara Üniversitesi Din ve İnkılap Tarihi Müzesi'nde yer alıyor. 'Çılgın Türkler'de anlatılan kahramanlığı güncelerle yansıtan kitabın önsözünü ise 'Çılgın Türkler' kitabının yazarı Turgut Özakman yazdı.

Behiç Bey kimdir?

BEHİÇ Bey, Mustafa Kemal'in 1907 yılında 3 ordudaki görevinden itibaren en yakın arkadaslarından biri. İki komutan birçok manevrada beraber çalıştı. Kimi zaman çadırda beraber konakladı, kimi zaman da geceler boyu süren "Osmanlı nasıl kurtulur" diye uzun uzun tartıştı. Cumhuriyetin ilk Ulaştırma ve Bayındırlık bakanlarından biri. Osmanlı döneminde demiryollarının işletmesi Türklerde değildi. bu tabuyu yıkarak demiryollarını ilk işleten Türk. Çanakkale ve Gelibolu harbinin lojistiğinin başındaki komutan. Yönetimindeki 21 lokomotif ve yaklaşık 200 vagon ile 500-600 kilometrelik bir alanda asker ve iaşe sevkiyatını emrindeki 4 subayla sağlamayı başardı.

İnanıyorsan savundukLarına, arkasında duracaksın..
gerek yok ceLLada cıkarıLdığında darağacına, tabureye sen vuracaksın !
Tesekkür edenler:
eylul64 (03.04.08)

Alt 07.01.08, 01:09   #9
Korkuut
O Artik Bizden

Korkuut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 37
Tesekkür almis 12 -> 8 Konu

Al***305;nt***305;:
dost´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
Halit ErtuğruL(Kendini Arayan Adam)

Bir sonbahar günü Kayseri'den otobüse binmişti. Bir ideoloji uğruna geçen altmış yıllık hayatı, otobüs yolculuğunda tanıştığı genç öğretmenin anlattıklarıyla birden alt üst oldu. Bir yolcuyla yaptığı sohbetin hayatını bu kadar kökten değiştireceğini nereden bilebilirdi? Sabaha kadar devam eden sohbetin sonunda o artık bambaşka bir insandı. Neler konuştular, bir insanı bu kadar derinden etkileyebilecek konular nelerdi? Bu gerçek hayat hikayesinin sonu nereye vardı?

Kendını arayanlar okusun bence..Tavsıye ederım..
bu Kitab bir harika herkese tavsiye ederim
Tesekkür edenler:
eylul64 (03.04.08)

Alt 29.01.08, 10:39   #10
dost
Herseyden Haberi Var

dost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 232
Tesekkür almis 1.405 -> 462 Konu

Bence Evliliği Düşünenler Okumalı..
-----------------------------------------------
Kitap aileler için rehber niteliginde.

Kitabin tanitim yazisi hemen altta.

"Evlilige tesebbüs edecek kimsenin düsünecegi ilk husus, kendi duygu ve düsüncesine uygun bir es arastirmaktir. Simdilerde pek çok genç bu hayati isi sirf hisleriyle degerlendirmekte ve sokakta , çarsida, pazarda tanistigi biriyle hemen yuva kurmaya çalismaktadir.

Oysaki böyle bir mülahazayla kurulan yuvada huzur aramak son derece yanlis bir düsüncedir". Eslerin her birinin evlenmeden önceki hayatinda kendilerine ait bir sosyal kimligi vardir. Birbirlerini tanimalari çok önemlidir. Eslerin birbirlerinden beklentileri vardir. Hem de çok basit beklentiler. Bu kitapta bunlar anlatildi. Okuyunca sasiracaksiniz. Ne kadar da kolaymis mutlu olmak diyeceksiniz. Birkaç örnek vereyim.(Bir bayanin esinden beklentileri.) Neler mi? Bakin:

-Düsüncelerime deger versin.
-Olur olmaz her seye sinirlenip, sonradan pisman olacagi hakaretler etmekten vazgeçsin.

-Sürekli elestirmek yerine, nazik bir üslupla konussun.

-Duygularini ifade etsin 'Seni seviyorum' diyebilsin.

-Yemegimi begendigi zaman 'Eline saglik' diyebilsin.

-Çocuklarimizin egitimleriyle ilgili sorumluluk alabilsin.

-Iyi bir koca ve iyi bir baba olmanin sadece evin ihtiyaçlarini temin etmek olmadigini anlasin.

-Pazar günlerini televizyon basinda geçirmek yerine, hep birlikte vakit geçirebilecegimiz ortamlar olustursun.

-Disarida yürürken kol kola yürümeyi kabul etsin, beni arkasinda birakmasin.

Ve:

Evlilik ve Iletisim , konulu bir seminer vermistim. Seminere bes hafta devam eden bir hanimefendiden internet araciligi ile bir mektup aldim. Mektupta 15 yili askin bir süredir evli oldugunu ve yasadigi problemleri anlatiyordu.Esiyle iletisim kuramamis, problemler yillarca saklanmis,birikmis ve artik patlama noktasina gelinmistir. Mektubu isim vermeden yayinlamak istiyorum. Inaniyorum ki pek çok kisiye ibret olacaktir.

"Merhaba Sayin Hocam,

Ben ana- baba okulundan bir ögrenciniz. Su ......... Lisesi'nde verdiginiz seminerlere katiliyorum.

Verdiginiz bilgiler için çok tesekkür ediyorum. Gerçekten çok kiymetli bilgiler.

Müsaadenizle hemen bu mesajimin sebebine giriyorum. Öncelikle eger okuma nezaketinde bulunmussaniz bunun için size tesekkür ederim.

Ilk dersinizde eslerin evlenmeden önce gerçek yüzlerini gizlediklerinden söz etmistiniz, degisik örnekler vererek. Benim 15 yili askin bir evliligim var.

Sanki benim evlendigim kisi ile su anda hayatimi sürdürdügüm esim çok çok farkli iki insan.

Bir insan bu kadar degisebilir ancak. Öncelikle sunu belirtmeliyim ki,hayatta bana verdigi hiçbir sözünü gerçeklestirmemistir. Üstelik bundan 3 yil önce baska bir kadin soktu hayatina,hayallerine. Bu olayin bende yarattigi derin üzüntü ve izdirabi kelimelerle izah edebilmem mümkün degil. Fakat, çocuklarim için sabredip olayi hafif gösterip unutturmaya çalistim. Bakar misiniz unutturmaya çalisan benim.) Benim bu arada geçirdigim depresyon veya hala devam eden depresyonum cabasi tabii. Ve bu arada olaylari kendi ailemden bile gizli tuttum bunca zamandir.

Bu olayin bir hata oldugunu inandirici bir sekilde bana hiçbir zaman ifade etmedigi gibi beni suçladi baskilarini artirdi. Güvenimi kazanmak için hiç bir davranis sergilemedi.

Oysa yasam tarzimizi beraberce seçip karar vermistik.

Her sey güzel olacakti.

En azindan böyle olmasi için ugrasacaktik.

Fakat bu yolda hep yalniz yürüdügümü hissettim. Onun kadinlar hakkindaki bilgileri sadece kadinin kocasina karsi görevlerinden olusuyordu. Erkek hakkindaki bilgileri ise haklardan ibaret. Bazen öyle seyler söyler ki çildirirsiniz.

Hiçbir düsünce sistemine sigmaz.

Allah'im ben bu hatali evliligi nasil yaptim.?

Hayatin gerçekte sadece bunlardan olusmadigini bilmeme ragmen ne yazik ki yillardir yasadigim bu durum bende zamanla bir sogumaya sebep oldu.

Zira hem tüm aileme karsi bir mücadele vermek, hem de kendi irademle seçtigim bu yolda psikolojik ve de bir ara fiziksel iskenceye maruz kalmak hiç kolay olmuyordu; olmadi da. Sürekli kendime telkinlerde bulunsam da olmuyor. Psikolojik olarak çok yalnizlik çekiyorum. Gerçek manada onun hiç umurunda degilim.

Yüregimde yol açtigi firtinalari hiç umursamiyor.

Ayrilmayi düsünüyorum çocuklar elimi kolumu bagliyor.

Onlari boynu bükük birakmak istemiyorum; ama huzurlu bir yasam istiyorum.

Bunu gerçekten istiyorum; fakat ne yapacagimi bilemiyorum. Çok üzgün ve bedbahtim. Duygularimi yeterince ifade edemedim belki fakat çok çaresiz ve bunalim içindeyim.

Lütfen bana bir seyler yazin.

Saygilar Sunarim

Ana- baba okulundan bir ögrenciniz.

Ben de oturdum ve bu tür sikintilara düsmemeniz için küçük tavsiyeler yazdim. Lakin unutulmamali ki, her evlilik eslerin karsilikli anlayisi dogrultusunda iyi ya da kötü gider***8230;

Yani, çaresizseniz çare/sizsiniz ***8230; Biz sadece yol gösteririz***8230;.

Okumanizi tavsiye ederiz....
-----------------------------------------------------------------------------------------
Evlılıkse en bastan güzel baslamalı dimi..Bilerek hareket etmek lazım..
eylul64 (03.04.08)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil