Geri git   A-Z ye Herkonu > Duyurular-Kampanya-Kutlama

Seçenekler Stil

Kadir gecesi icin herkonuya ozel dua son sayfalarda..
Alt 26.09.07, 12:34   #1
cimcime68
Herseyden Haberi Var

cimcime68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 195
Tesekkür almis 441 -> 197 Konu
Lightbulb Kadir gecesi icin herkonuya ozel dua son sayfalarda..

KADİR GECESİ

Kadir Gecesi
Kur'ân-ı Kerim'in inmeye başladığı Ramazan ayı'nın 27. gecesi büyük bir ihtimalle Kadir Gecesidir. İslâm'da en kutsal ve faziletli gece Kadir gecesidir. Kadir gecesi, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin aydan (83 yıl) daha hayırlıdır. Kur'ân-ı Kerim de bu gecenin faziletini belirten müstakil bir sûre vardır. Bu sûrede yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor:

"Doğrusu biz Kur'ân'ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. " (Kadir sûresi: 1-5)

Bu sûrenin inişi hakkında değişik rivâyetler vardır. Bunlardan biri şöyledir:

Bir kere Rasûlüllah (s.a.s) Ashab-ı Kirâma israiloğullarından birinin, silahını kuşanarak Allah yolunda bin sene cihad ettiğini bildirmişti. Ashabın buna hayret etmeleri üzerine Cenabı Hak bu Kadir sûresini indirmiştir (Tecrîd-Sarîh Tercemesi, VI, 313).

Bu geceye Kadir gecesi denilmesi şeref ve kıymetinden dolayıdır. Çünkü:

a) Kur'ân-ı Kerim bu gecede inmeye başlamıştır.
b) Bu gecedeki ibadet, içerisinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha faziletlidir.
c) Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Allah Teâlâ'nın ezelî kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece bildirilir (Tecrîdi Sarih Tercemesi, VI, 312).
d) Bu gecede yeryüzüne Cebrail ve çok sayıda melek iner.
e) Bu gece tanyerinin ağarmasına kadar esenliktir, her türlü kötülükten uzaktır. Yeryüzüne inen melekler uğradıkları her mü'mine selam verirler.

Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber genellikle Ramazan'ın yirmi yedinci gecesinde olduğu tercih edilmiştir. Hz. Peygamber (s.a.s) bunun kesinlikle hangi gece olduğunu belirtmemiş, ancak; "Siz Kadir gecesini Ramazan'ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız" (Buhârî, Leyletü'l-Kadir, 3; Müslim, Sıyam, 216) buyurmuştur.

İslâm kaynaklarında belirtildiğine göre Allah Teâlâ bir takım hikmetlere dayanarak Kadir gecesini ve onun dışında daha bazı şeyleri de gizli tutmuştur. Bunlar:

Cuma günü içerisinde duanın kabul olacağı saat
Beş vakit içerisinde Salât-ı vusta
İlâhî isimler içerisinde İsm-i Azam
Bütün taatlar ve ibadetler içerisinde rıza-ı ilâhî
Zaman içerisinde kıyamet ve hayat içerisinde ölümdür.
Bunların gizli tutulmasından maksat mü'minlerin uyanık, dikkatli ve devamlı Allah'a ibadet ve taat içerisinde olmalarını sağlamaktır. Mü'minler bu geceyi gaflet içerisinde geçirmemeli, ibadet ve taatle değerlendirmelidir.

Kadir Gecesinde Neler Yapılabilir

Ebû Hüreyre (r.a)'nin rivâyet etmiş olduğu hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur:
"Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah'tan bekleyerek ibadet ve taatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Kadir, 1).

Kadir gecesini, namaz kılarak, Kur'ân-ı Kerim okuyarak, tevbe, istiğfâr ederek ve dua yaparak değerlendirmeli.

Üzerinde namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar. Süfyan-ı Sevrî: "Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur'ân okuyup sonra dua etmek daha güzeldir." (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313) demiştir.

Hz. Aişe (r.a.) validemiz demiştir ki;

"Rasûlüllah (s.a.s)'e:
- Ey Allah'ın Rasûlü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?" diye sordum. Rasûlüllah (s.a.s):
- Allahümme inneke afüvvün tuhıbbü'l-afve fa'fu annî: (Allah'ım sen çok affedicisin, affı seversin, beni de affet)" diye dua et buyurdu" (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, VI, 314).

Bu gecenin öyle bir anı vardır ki o anda yapılan ibadet ve dualar mutlaka makbul olur. Bu önemli anı yakalamak için gecenin bütününü tevbe ve istiğfar ile geçirmek gerekir. Bu da kişinin imanını tazeler. Gecenin bütününü ibadetle geçiremeyenler en azından teravihten sonra bir miktar oturup dua etmelidirler.

Kadir Suresi
Kur'an-ı Kerim'in 97. sûresi. 5 âyet, 30 ve 120 harften oluşur. Fasılası "râ" harfidir. İsmini ilk âyetinde geçen "kadr" kelimesinden alan bu sûrenin Mekke'de mi, yoksa Medine'de mi indiği konusunda ihtilaf vardır.

Sûre, insanlara Kur'an'ın değeri ve önemi hakkında bilgi vermektedir. Allahü Teâlâ, Hicr Sûresinde "Bunu biz indirdik" buyurur. Yani Hz. Peygamber (s.a.s)'in arzusu ile değil bizim dilememiz sonucu indirilen apaçık bir kitaptır 0.

Kadr sözcüğü burada şu iki anlamda kullanılmış olabilir: Bunlardan biri, takdir anlamıdır. Allah bu gece takdirleri yani kaderleri uygulamak üzere meleklere emir verir. Bunu, Duhân Sûresindeki şu âyet destekliyor: "O gece katimızdan her hikmetli emir sadır olur". Diğer anlamı ise, azamet ve şereftir. Bu husus, sûrenin "Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır" âyetinde ifade edilmektedir. Nasıl daha hayırlı olmasın ki, Allah'ın insanlığa son mesajı bu gecede indirilmeğe başlanmıştır. Gece, değerini bu olaydan almaktadır. Ve bu geceyi anmak, insanlığa rahmet olarak Kur'an'ın inmeğe başladığı bu geceyi ihya etmek müslümanlara tavsiye edilmiştir.

Sûrenin anlamı şöyledir:

"Biz O (Kur'an)'nu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Ruh, o gece Rablerinin izniyle (o yıl takdir edilmis olan) her iş için iner de iner. Esenliktir o, tâ tan yeri ağarıncaya kadar".

Herkonu uyeleri sizinle nerde ise bi sene bi aydir beraberim bi cok arakdasim kardesim abim ablam oldu ve guzel arakdasliklarim..guzel insanlarla tanistim en onemlisi bu sitede bi cok ayni noktada bulustugum kardeslerim var iman islam..aslinda bunu umarim herkes destek veriri cunku razmanda ozel bi hareketimiz olsun benim aklima gelen kadir gecesinde gecenin bi yarisinda herkonu uyeleri destek veren arakdaslarim beli bi saate ayni anda dua etmek kampanyasi salavati serif getirmek ki her salavati serif sevgili Peygamber Efendimiz (SAS) bir guldur bir gul iki gul 100tane gul gonlunden geccek kadar gul hediye edelim..iki nerkat namaz kilalim bu ay en onemli ay hepsimiz biliyozki kadir geceside en mubarek gecedir o gece edilen ibadetlerin katkat sevabini almak elimizde ayrica ibadet topluca edilirse yani ibadet ederken kalpten gecenler ayni ise o ibadetin kabul olmasi cok buyuk ihtimaldir..bu konuda herkesten duyarlik bekliyorum birbirmiz icin hepimiz din kardesiyiz ayni kitapa inaniyoz ayni ALLAHA ham ediyoz ayni PEYGAMBERIN umetleriyiz o haldeeee cok sey sey degilik bi saat yarim saat dua etmek istermisniz..radyomuz acik degil acik olsa daha kolay olurdu ama bunu burdanda yapa biliriz ALLAH tum musluman kardeslerimizin yar ve yardimcisi olsun..Haydi sende katill..yer ve zamani ankete gore belirliyelimmi?
not:kimse katilmak istemiyosa konu kapansinyorumlarinizda dikat edelim birbirimize saygili olalim biz musluman kardesleriz..

...Laf olsun diye konuşmuyorum konuşuyorum laf oluyor!!!......
HaKeDeNe +Tesekur DiLeNeNe DeĞiL!

Konu cimcime68 tarafından (08.10.07 Saat 19:29 ) değiştirilmiştir..
Offline   Alıntı ile Cevapla
Tesekkür edenler:
Hasani (26.09.07), karakule38 (30.09.07), leonking90 (20.10.07), nezz (27.09.07), nicolas_anelka (26.09.07), Posthumus (30.09.07), SkorP (26.09.07), sudenur (26.09.07), TatLi_BeLaa (26.09.07), y|a|L|n|i|z|kurt (26.09.07)

Alt 26.09.07, 12:36   #2
cimcime68
Herseyden Haberi Var

anket acmayi unutmisum saat zaman icin yorumlara yazalim lutfen gecenin bi saatini on a gore karar alalim..

Alt 26.09.07, 17:14   #3
SkorP
Site Admin

SkorP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür almis 160 -> 70 Konu

radyomuz niye acik olmasin??
onun yani sira yasin okunursada iyi olur ama tabi duayi yapicak yasini okucak kisilere ihtiyacimiz var.

cok süper bir fikir kutlarim.
Tesekkür edenler:
cimcime68 (26.09.07)

Alt 26.09.07, 17:18   #4
y|a|L|n|i|z|kurt
O Artik Bizden

y|a|L|n|i|z|kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 38
Tesekkür almis 66 -> 30 Konu

Güzel Fikir Cimcime Topla Milleti Ne Yapalim Derseniz yapalim
Tesekkür edenler:
cimcime68 (26.09.07)

Alt 26.09.07, 22:55   #5
cimcime68
Herseyden Haberi Var

Al***305;nt***305;:
SkorP´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
radyomuz niye acik olmasin??
onun yani sira yasin okunursada iyi olur ama tabi duayi yapicak yasini okucak kisilere ihtiyacimiz var.

cok süper bir fikir kutlarim.
Al***305;nt***305;:
y|a|L|n|i|z|kurt´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
Güzel Fikir Cimcime Topla Milleti Ne Yapalim Derseniz yapalim
fikrimi begendiniz icin cok tesekur ederim ikinizdee ciden cok guzel olcak bunun icin bi cok yazi duzunliycem dj arkadasimiz yasini serifi arpca okuymazsa bantan yayin ede bilirz bende var yolarim sonra pek bi konusmaya gerek yok dj sadce kadiri gecesini onemini anlatan bi konusma araksinda hepsimiz duamizi ederiz ve salavati serif getirelim en guzeli bu suna kadar pek bi talep olmamis ama olan arakdaslardan ALLAH razi olsun herkes 10,20,30, 50...okuya bildigi kadar salvati serif okuya biilir EFENDIMIZ HZ MUHAMMET MUSTAFAYA BI gul hediye etmis oluruz..ve birbirimiz icin dua topluca dualar kabul olmasi buyuk olasik..

Alt 26.09.07, 23:03   #6
dost
Herseyden Haberi Var

dost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 232
Tesekkür almis 1.405 -> 462 Konu

Söyle olsa..Herkes okuyacagı kadar alsa kuranı kerımden cuz yanı..Ona gore hatım olsa kadır gecesı..Bır hatım bagıslansa..Cok kısı var aslında...ayrıca cıdden super fıkır cımcıme..Hayra vesıle olan yapmıs gıbı olur..Tesekkurler..
cimcime68 (26.09.07)

Alt 26.09.07, 23:06   #7
cimcime68
Herseyden Haberi Var

Al***305;nt***305;:
dost´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
Söyle olsa..Herkes okuyacagı kadar alsa kuranı kerımden cuz yanı..Ona gore hatım olsa kadır gecesı..Bır hatım bagıslansa..Cok kısı var aslında...ayrıca cıdden super fıkır cımcıme..Hayra vesıle olan yapmıs gıbı olur..Tesekkurler..
evet tabiki ola bilir neden olmasin onumuzde bi bucuk haftamiz var benim aklimdan gecen asil bu ama arapca bilmiyen arakdaslarimiz vardir diye bisey diyemedima am turkce okuyada bilirz onemli olan niyetimizdir..ben kabul ediyom kabul edenler yazsin sonra cuzleri belirliyelim o geze ozel hadi herkonucular bunu yapa bilirz ozel bi gecede birbirmize vercemiz en guzel hediye bu bundan iyisini inaninki bulamayiz..

Alt 26.09.07, 23:17   #8
dost
Herseyden Haberi Var

dost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 232
Tesekkür almis 1.405 -> 462 Konu

Ilk alıyorum ben ıkı cuz..alanlar yazsın arkadaslar..

Alt 26.09.07, 23:17   #9
Hasani
Uzman

Hasani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 32
Tesekkür almis 155 -> 113 Konu

Süper fikir

Alt 26.09.07, 23:24   #10
cimcime68
Herseyden Haberi Var

bende aliyorum 100 sayfa aliyorumki yukumuz hafiflesin ilk 100 sayfasini benden ama turkce okuycam

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil