Geri git   A-Z ye Herkonu > Bilgisayar & Internet

Seçenekler Stil

İki işletim sisteminden birini kaldırma yardım!
Alt 16.05.08, 14:29   #1
ilibmod
Site Ondan Sorulur

ilibmod - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 38
Tesekkür almis 400 -> 163 Konu
Standart İki işletim sisteminden birini kaldırma yardım!

arkadaşalar benim sorunum bilgisayarımda 2 işletim sistemi kurulu olmamasına rağmen açılışta bana iki seçenekten birini seç diye uyarı geliyor.buna neden olan şey ise flash belleğe xp kurmak istedim normal formatı attı bilgisayar yeniden başalyıp xp kurulması gerekirken hata verdi kurmadı neyse kurulmuyor derken çıkardım flashı yeniden başlattım PC 'yi ama açılıştı donanımsal bir hata olduğunu söyledi açılmadı hardiskin sata kabloalarını değiştirdim yeniden açtım bios ayarları ile düzeltmeye çalıştım ama olmadı. neyse uzatmıyım. C'ye format atmak zorunda kaldım sistem kuruldu ama açılıştı 2 işletim sistemi kurulu olduğu hangi ile başlamak istediğimi soran bir yazı neyse ilk olanı seçtim yeni kurduğum xp çıktı.(ikincide donanımsal hata uyarısı veriyor.)
PC de 2 işletim sistemi olmamasına rağmen her seferinden ikisinden birini seçmemi istiyor bunu nasıl engellerim? internette araştırdım ve;
Başlat -çalıştır -"diskmgmt.msc" yazarak disk yönetimini açtım burada 3 bölümde eskisi gibi

daha sonra Bilgisayarım-sağ tık Özellikler-Gelişmiş - Başlangıç ve Kurtarma ve;

bu şekilde sistem başlangıcı yazan yerde gösterme süresi yazıyor orası normalde 30 sn ama ben hızlı geçmek için şu an 1 yaptım ama başlangıçta iki sistemimin birini seçme ekranının hiç çıkmaması için "Düzenle" den "boot.ini" dosyasını açtım;

burda internetten araştırdığım çözüm yolu en alttaki 2 satırdan birini silmek bu şekilde yapınca uyarı gelmicekmiş ama ikiside XP Pro hangisini silmem gerekiyor ayrıca birini silersem ve bu sorun çözülürse daha sonra XP yi yeniden kurmamı gerektiren bir durum olduğunda tekrar böyle bir sorunla karşılaşır mıyım?
Umarım sorun hakkında yeterli bilgi vermişimdir.
Şimdiden sorunumu çözen kişiye teşekkürler.

Sistem özelliklerim eğer gerekirse ;

Offline   Alıntı ile Cevapla

Alt 17.05.08, 13:14   #2
DeeP_BluE_SeA
Site Ondan Sorulur

DeeP_BluE_SeA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 44
Tesekkür almis 386 -> 214 Konu

İki seçeneğide denedin ve alttaki seçenek seçili iken hata verip kapanıyorsa Üstteki seçenek çalışıyorsa alttakini yani rdisk(1) i sil diğeride sağlam çalışır

eğer bir hata yapmaktan korkarsan da EasyBCD kullanarak yap hem bu program sorunları otomatik olarak düzeltebilir sen hiç uğraşmazsın bile

Alt 17.05.08, 18:26   #3
ilibmod
Site Ondan Sorulur

Al***305;nt***305;:
DeeP_BluE_SeA´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
İki seçeneğide denedin ve alttaki seçenek seçili iken hata verip kapanıyorsa Üstteki seçenek çalışıyorsa alttakini yani rdisk(1) i sil diğeride sağlam çalışır

eğer bir hata yapmaktan korkarsan da EasyBCD kullanarak yap hem bu program sorunları otomatik olarak düzeltebilir sen hiç uğraşmazsın bile
verdiğin bilgi için sağol ama Riski alıp 2. yi sildim sorun çözüldü ama asıl öğrenmek istediğim tekrar sistem kurduğumda böyle bir sorunla tekrar karşılaşırmıyım.ayrıca önerdiğin program vista için indirip kurdum hata verdi.

Konu ilibmod tarafından (17.05.08 Saat 18:31 ) değiştirilmiştir..

Alt 18.05.08, 17:32   #4
DeeP_BluE_SeA
Site Ondan Sorulur

Al***305;nt***305;:
ilibmod´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
verdiğin bilgi için sağol ama Riski alıp 2. yi sildim sorun çözüldü ama asıl öğrenmek istediğim tekrar sistem kurduğumda böyle bir sorunla tekrar karşılaşırmıyım.ayrıca önerdiğin program vista için indirip kurdum hata verdi.
vista sürümünü kurduysan problem çıkmaz bende kullandım vista da
ayrıca eğer bir windows kurulu iken üstüne format atmadan (başka bir disk bölümüne bile olsa) windows kurduğun sürece bu tarz problemler devam eder
eğer vista kullanıyorsan ama bazı gereksinimler yüzünden xp kurmak durumunda kalıyorsan sanal makine oluşturma konusuna (sanallaştırma) bir gözat derim çok işine yarayabilir

Alt 19.05.08, 01:47   #5
ilibmod
Site Ondan Sorulur

Al***305;nt***305;:
DeeP_BluE_SeA´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
vista sürümünü kurduysan problem çıkmaz bende kullandım vista da
ayrıca eğer bir windows kurulu iken üstüne format atmadan (başka bir disk bölümüne bile olsa) windows kurduğun sürece bu tarz problemler devam eder
eğer vista kullanıyorsan ama bazı gereksinimler yüzünden xp kurmak durumunda kalıyorsan sanal makine oluşturma konusuna (sanallaştırma) bir gözat derim çok işine yarayabilir
xp kullanıyorum ben sadece şunu öğrenmek istedim şu anda benim harddiskte sistem C'ye kurulu sonra C'ye format atıp xp kurarsam tekrar böyle bir sorun olur mu diyorum kusura bakma yazdığın cümleyi tam anlamadım "eğer bir windows kurulu iken üstüne format atmadan (başka bir disk bölümüne bile olsa) windows kurduğun sürece..." => format atmadan aynı yere nasıl windows kuracam da ondan söylüyorum bunu. sanal makine konusunda ise Microsoft Virtual PC ile portable program yapmak için kullanmıştım gerçekten süper oluyor.neyse ilgilendiğin için çok sağol işini gerçekten çok iyi yapıyorsun emek harcıyorsun eline PC ne sağlık.

Alt 19.05.08, 19:54   #6
DeeP_BluE_SeA
Site Ondan Sorulur

format attttıktan sonra kurulum yaparsan olmaz
ama diyelimki D sürücüsüne de vista kurayım dedin
vista bootmgr denilen uyguulama Xp nin yazdığı boot ini dosyasında değişiklik yapar ve böylece açılış seçenekleri denen 2 yada daha fazla işletim sistemi arasıda seçim yapmanı sağlayan menüleri oluşturur bunları Xp altından da Vista altından da düzenleyebilirsin

Benim tavsiyem birden fazla işletim sistemi kullanacaksan farklı disk bölümlerine kurman olur Örneğin C:ye XP D: ye vista kur böylece bir işletim sistemi hangi sebepten çökerse çöksün diğerinden açıp sorunu düzeltmen daha kolay olur ama bu durumda da C:ye atacağın bir format D: deki işletim sisteminin çalışmamasına sebep olur çünkü D:deki işletim sisteminin başlaması C:deki Boot.ini dosyası sayesinde olur

"eğer bir windows kurulu iken üstüne format atmadan (başka bir disk bölümüne bile olsa) windows kurduğun sürece..." bunun açıklamasıda bu

ortalık bayağı karıştı kafam ağrımaya başladı

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil