Geri git   A-Z ye Herkonu > Sinema

Seçenekler Stil

işte semumm---dabee 2-muhteşemm...
Alt 25.10.07, 22:25   #1
kralakrep
Herkonu.com Fanatik

kralakrep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 4
Tesekkür almis 48 -> 4.294.967.262 Konu
Standart işte semumm---dabee 2-muhteşemm...

kamera arkası...http://www.izlesene.com/video/sinema...-arkasi/158004

ingilizce versiyonu----------http://www.izlesene.com/video/sinema...-teaser/196925

Yeni filminde Cehennem'deki dumansız ateşten yaratılan Semum yaratığının bir kadının zihnini ele geçirmesini işleyen Dabbe'nin yönetmeni Hasan Karacadağ, Türkiye'de bilimin ****fiziğe yaklaşımının oldukça mesafeli olduğunu söyledi. Geçtiğimiz günlerde Sepetçiler Kasrı'nda kurduğu film setinde gazetecileri ağırlayan Karacadağ, Moskova Üniversitesi'nde ****fizik bölümü dahi varken ülkemizde bilimin dine kapılarını kapattığını anlattı. Karacadağ, filminde bu durumu eleştireceğini söyledi.
ŞEYTAN'IN AKRABASI

Semum isimli yaratığın İzmir'de yaşayan bir Canan ismindeki bir kadın doktorun zihnini ele geçirdiği ve hikâyenin kendisine bir akrabası kanalıyla ulaştığını anlatan Hasan Karacadağ, kendisinin de zaten 'Türk-İslam kültürüne göre bir yaratık nasıl olur' diye düşündüğünü söyledi.

Kuran'da iki ayrı Semum kavramının olduğunu anlatan Karacadağ, hem Cehennem alevinin kendisine Semum denildiğini hem de insanlardan önce yaratılan varlıklara Nar-ı Semum denildiğini anlattı. Bir ayette, "Bizi Semumların azabından koru" ifadesinin geçtiğini aktaran Karacadağ, "Demek ki bunlar insanlara azap edebilen varlıklar. Ben de buradan bir çıkarım yaptım ve işin içine elbette kendi yorumumu da kattım" dedi. Karacadağ, bir hadisten yola çıkarak Semum'un bir Cin olmadığını ve Şeytan ile aynı soydan geldiğini savundu.

Korku filmlerinin ülkemizde 1 milyonun üzerine bilet satmasının adeta bir mucize olacağını söyleyen Karacadağ, filmine bu yüzden yapımcı bulamadığını ve bu yüzden onu da kendisinin üstlendiğini söyledi.

BAZI ÂLİMLERDEN YARDIM ALDIM

Dabbe filminde sinema salonunda gülenlerin olmasını kendi eksikleri ile birlikte Türk oyuncuların ve izleyicilerin korku türüne henüz hazır olmamasına bağlayan Karacadağ, din üzerinden para kazandığı eleştirilerini ise reddetti. Korku sinemasının başyapıtı olarak gösterilen The Egzorsist'in (Şeytan) yapımcısının Katolik Kilisesi olduğunu ve filmden sonra yüz binlerce insanın Hıristiyan olduğunu savunan Karacadağ, "Peki ben niye filmimde kendi kültürümün, dinimin ritüellerini kullanmayayım? Kaldı ki ben onlar gibi misyon amacıyla da yapmıyorum filmimi. Sadece hayatımızın gerçeklerini anlatmaya çalışıyorum" dedi.

Filmde Semum yaratığının Kıptice konuştuğunu bildiren Karacadağ, tarihte Aramice'den önceki en eski dillerden biri olarak kabul edilen dilin kullanımı için bazı İslam âlimlerinden bilgi aldıklarını söyledi.

Yeşilçam, 'Sahtekâr Hoca'yı çok kullandı

Filmin Mikail Hoca'sı Cem Kurtoğlu: "Cebrail Hoca dünyanın her tarafını dolaşmış, pek çok dini incelemiş aydın bir insan. Filmde, Canan'ın zihnini serbest bırakması için Semum ile mücadele ediyor. Türkiye'de medya, dindarlar ve laikler arasında kesin bir duvar varmış gibi gösteriyor. Türk Sineması da buradan yola çıkarak 'Sahtekâr hoca' klişesi ile yıllarca buradan büyük gişeler elde etmeye çalıştı. Oysa bugün sokaklarda dolaşan binlerce aydın, takım elbiseli din aydını ve âlimi var

Konu kralakrep tarafından (12.12.07 Saat 23:45 ) değiştirilmiştir..
Offline   Alıntı ile Cevapla
Tesekkür edenler:
deniz_25710 (12.12.07), erkan0707 (07.07.08), karakule38 (26.10.07), nezz (26.10.07)

Alt 25.10.07, 23:04   #2
kralakrep
Herkonu.com Fanatik

bakın abi korkmayın ya...

Alt 25.10.07, 23:13   #3
civcivciv
O Artik Bizden

Tesekkür etmis: 5
Tesekkür almis 7 -> 7 Konu

Ayy ya ben 1. sini izledim cok komik geldi üstelik böle kres gibiydi odanin ici izlerken cocuklar ordan oraya zipliyodu falan ben zaten onlara gülmekten bisey anlamadim...

ama bence hic korkunc degil ama neyse
aahh nerde o günler gitsemde kuzenlerimle bidaa izlesem

http://www.facebook.com/photos.kingdom

Alt 26.10.07, 05:44   #4
cimcime68
Herseyden Haberi Var

cimcime68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 195
Tesekkür almis 441 -> 197 Konu

ben korkarim acikca diyom

...Laf olsun diye konuşmuyorum konuşuyorum laf oluyor!!!......
HaKeDeNe +Tesekur DiLeNeNe DeĞiL!

Alt 26.10.07, 08:24   #5
nezz
Site Ondan Sorulur

nezz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 176
Tesekkür almis 86 -> 66 Konu

Birincisini Arkadaslarla SinemA Keyfi Yapip Evde Karanlikta Izlemiştik Bayagi Bir Etki Birakmişti Bunu Da Izlemek Isderim çünkü Filmin Konusu Aslinda Güzel Ve Karisik Oldugu Için Heyecani Artiriyor Ve Merakla Birlikte Filim Daha Zevkli Oluyor ....... Izleyin Bencede Ikinciside Güzele Benziyor.....

Alt 26.10.07, 09:04   #6
Loveboy
Herkonu.com Fanatik

Loveboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 8
Tesekkür almis 77 -> 49 Konu

Yaa ben dabbeyi 3 sefer izledim.. En sonuncusunda filme beraber gittiğim bayan arkadaşım neden korkmuyosun dedi bende fazla korkunç değil demiştim bence Dabbe Türk korku filmlerine atılan güzel bi imzaydı o dönem çıkan diğer korku tarzı filmler aynı tadı vermedi. Bunun da güzel olacağına eminim çünkü yönetmeni bu anlamda deneyimli ve bilgi sahibi..

Alt 26.10.07, 09:58   #7
kralakrep
Herkonu.com Fanatik

Al***305;nt***305;:
Loveboy´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
Yaa ben dabbeyi 3 sefer izledim.. En sonuncusunda filme beraber gittiğim bayan arkadaşım neden korkmuyosun dedi bende fazla korkunç değil demiştim bence Dabbe Türk korku filmlerine atılan güzel bi imzaydı o dönem çıkan diğer korku tarzı filmler aynı tadı vermedi. Bunun da güzel olacağına eminim çünkü yönetmeni bu anlamda deneyimli ve bilgi sahibi..

benim gitiiğimdede kız arkadaşım gülmekten öldü..sonra bi sahnesinde çok korktu ağladı.. bende ona güldüm sonra...

Alt 26.10.07, 16:57   #8
karakule38
Herseyden Haberi Var

Tesekkür etmis: 421
Tesekkür almis 421 -> 189 Konu

birincisi güzeldi .. umarım bu da aynı şekilde güzel ve korkunç olur

Alt 30.10.07, 14:23   #9
kralakrep
Herkonu.com Fanatik

bu film dabbenin devamı niteliğinde olup konusu 1.sinden bağımsızdır.bilginize..

Alt 12.12.07, 19:37   #10
Temur_Melik
Herkonu.com Fanatik

Temur_Melik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 34
Tesekkür almis 21 -> 14 Konu

Dabbenin birincisini seyrettim ve ikinci bir defa seyretmeye cesaret edemedim sadece eleştirim oyuncuların normal sahnelerdeki odunluğuydu. Sıradan sahneleride güzel çekseydiler çok güzel bir iş ortaya çıkardı bu filmide kaçırmaya niyetim yok mutlaka seyrederim ama ne zaman kısmet olur onu bilemem.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil