Geri git   A-Z ye Herkonu > Genel Konular

Seçenekler Stil

Özel - Edebiyat(Hikaye)
Alt 29.08.07, 18:23   #1
nicolas_anelka
Forum Admin

nicolas_anelka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 226
Tesekkür almis 372 -> 135 Konu
Post Özel - Edebiyat(Hikaye)

Bütün Edebiyat(Hikaye) paylasimlariniz buraya lütfen...

Alt 31.08.07, 09:33   #2
dost
Herseyden Haberi Var

dost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 232
Tesekkür almis 1.405 -> 462 Konu

Güzel Bir Deneme Yazısı...

Can..

Hüzün yıldızları parlıyor yine gecemde, ne tarafa çevirsem başımı,
bir SEN bakıyor bana***8230;

Ne zaman kahretse yüreğim, ağlamaya susasa ve ne zaman iki damla belirse göz bebeklerimde, bir SEN akıyorsun, sessiz çığlıklarıyla şehri uyandıran kaldırımlara***8230;

' Ne zaman seni düşünsem' desem yalan olur***8230; Hep aklımdasın ya! Her saniye bir SEN daha çakılıyor aklıma***8230;
Ellerimi her uzatışımda maviye umut dilenmek için, SEN batıyorsun avuçlarıma***8230;

SEN bakıyorsun bir çocuğun gözlerinde, bir bebeğin kokusunda SEN kokuyorsun, bir SEN seviliyorsun onca yüreğin arasından***8230;

Her şey SEN oluyorsun da, o kadar SEN, bir BEN olamıyorsun sevdiğim.. Bir benim gibi sevmeyi beceremiyorsun***8230;

Her tohum ekişimde toprağa, birkaç gün sonra SEN filiz veriyorsun. Gittiğinde bir asma ekmiştim evimin önüne, gün geçtikçe büyüdü, çardak yaptım kendi kendime.. Şimdi kapımın tam önüne düşen bir dalı var, sanırım onu kesmeliyim. Çünkü kapımdan dışarı her adım attığımda bir SEN çarpıyor yüzüme***8230;

Neden yağmurlara benzettim ki seni? Şimdi her yağmurda, SEN yağıyorsun bu koca kente***8230;
Sana güneşim demeseydim keşke***8230; Her sabah yatağıma SEN vuruyorsun penceremden***8230;
Lanet olsun! Keşke Kalbim demeseydim sana***8230; Şimdi her an SEN atıyorsun içimde***8230;

SEN den kurtulmanın bir yolu yok mu yar? SEN imkansızsın***8230; BEN imkansızlıklar denizinde cılız kulaçlar atıyorum hayata dair, boğuluyorum arada bir***8230; Yine de kıyamıyorum sana***8230;

Keşke, 'Bu can seninle yaşıyor' demeseydim sana. Şimdi her boğuluşumda SEN dirhem dirhem ölüyorsun, öldürüyorsun!

Yani her şey SEN oluyorsun da, o kadar SEN, bir BEN olamıyorsun sevgili***8230; olamıyorsun!

Yaşayabilmen için benden gitmen lazım***8230;
Yaşayabilmem için benle olman lazım***8230;
............
BillieDilk (07.04.15), Brienrits (17.02.18), eylul64 (08.04.08), GotaTheache (07.04.15), Lottswism (11.07.14), LucciOn (19.11.16), yukselcan1954 (13.03.09)

Alt 01.09.07, 14:46   #3
rayiha
Moderator

rayiha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 289
Tesekkür almis 145 -> 36 Konu

Durma!

SLM yaz... Tanışalım... adımı sor,yaşımı,peki nerde oturuyorum!!... memnun ol tanıştığına... hadi durma... birazda kendinden bahset... dürüstlüğünü açık sözlülüğünü anlat bana....durma aldat beni...samimiyim, içtenim ne kadarda farklı olduğumu söyle şu sanal duyguların içinde... resim mi!! sadece merak demek! tabi bak işte bu benim... çok mu güzelim, demek tatlıyım da... devam et... aldat beni!!üzüldün mü çıkacağım diye..ne zaman mı geleceğim... yarın... demek iple çekeceksin... hadi durma söyle... farklısın de yine, şanslı günüm bugün de bana... aldat beni!! bye...

Durma bak geldim... gülücük at mutluluğunu hissettir... bir gül... kokmuyor dokunamıyorum kadife yapraklarına... ne farkeder değil mi... kırmızı bu da... hadi durma sen... aldat beni... tanıdıkça seviyor musun... birbirimize çok mu benziyoruz... evet... bak seninle herşeyimi ne kadarda umarsız kefilsiz paylaşıyorum... kalbim çoktemiz demek... vakit nasılda geçiyor farkettirmeden... hiç sıkılmıyorum ben de... iyi birisin sen... bende mi!! tşk ederim... yine çıkmalıyım... malum hep kalamıyorum... biliyorsun demek ama bırakmak içinden gelmiyor... hadi görüşürüz tekrar... tamam yarın yine aynı saatlerde... peki bir işin çıkarsa mail yazacaksın bekletmek istemiyorsun... düşüncelisin yine durma aldat beni... hoşçakal..

Demek burdasın... gördüğüme sevindim... benim için işini mi erteledin... hayır bir daha istemem... ben daha mı önemliyim... söyle... aldat beni... bağlanayım zamanla... espirinle güldür... ne kadar delikanlı olduğundan bahset... eskileri benimle paylaşırken hatalarını göster bana... iyi niyetini ben keşfedeyim durma... uzun maillerin gelsin kısa aralıklarla... kendini anlat yaptıklarından bahset... yakın ol... derdimi dinlemek iste her zaman... durma işte... aldat beni... içimi dökeyim bende... koşulsuz inanmanın verdiği saflıkla, kelimelere sığınışındaki gizeme aldanayım... özledin mi ben yokken... sanırım ben de... yine anlatacaklarım birikti... gevezelik ediyorum... kızdın mı... demek dinlemek çok hoşuna gidiyor bir daha dememi istemiyorsun... peki...

Zaman ne de çabuk ilerliyor... konuşalı kaç ay oldu... telimi mi vereyim artık... ama çekiniyorum konuşamam... peki ben isteyene kadar aramak yok msj atacaksın... hem msn de olduğunu bileceğim... hangi şarkı beni sana hatırlattı... evet çok beğendim... evet bugün de yeni resimlerim var... demek çok güzel bir slayt tı senin için... niye mi kızaran yüz gönderdim... çok mu mahçup biriyim sence... çok güzelmişim ama... söyle aldat beni işte... resim yeteneğin yok mu... olmasını çok mu istedin... niye!!.. benim resmimi mi çizecektin... devam et... aldat beni...

duygularını mı anlatacaksın... seviyor musun... nasıl farklı... buluşalım mı... hiç konuşmasam bile yalnızca karşında mı oturayım... söyle yine... aldat beni durma!!
gelemiyorum.şu aralar imkanı yok..darıldın kızdın mı..anlayışlıydın ne oldu... farklıydım zaten beklemek zor mu... istediğin kişiden bile öteydim... bırakacak kadar aptal değildin ya... tamam mı!!... mail yazmışsın yine çok sevindim... ama aralar uzamaya mı başladı ne... artık çok yoğunsun ondandır... nete de gelmiyorsun... akşamları da yorgun olunca mail yazamıyorsun tabi... peki ya çağrı... çok yoğun bir dönem senin için... üzerine düşmeyeyim en iyisi... elektirikler gittikçe aramızdaki elektirikte mi azaldı ne... hala espiri yapabiliyorum... yoksun... ben de yazmıyorum birşeyler... hala umudun var mı..!! belki seninle buluşabilirim... hadi gel durma...

ALDAT BENİ......

alıntı

Konu rayiha tarafından (01.09.07 Saat 15:02 ) değiştirilmiştir..
Offline   Alıntı ile Cevapla
Tesekkür edenler:
DanielEi (22.02.15), djfd52 (12.03.08), LucciOn (19.11.16)
 Leyla ile Mecnun Mesnevisi (1)
Alt 01.09.07, 23:39   #4
SAHmerdan
Herseyden Haberi Var

SAHmerdan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 117
Tesekkür almis 330 -> 106 Konu
Post Leyla ile Mecnun Mesnevisi (1)

Leyla ve Mecnun öyküsü Arap, Fars, Urdu ve Türk edebiyatlarında pek cok sanatci tarafindan mesnevilerine konu olarak ele alinmistir.
Leyla ve Mecnun***8217;un kökeni eski Arap halk öykülerine dayanmaktadir. Öykünün ilk dogusu ile ilgili cesitli görüsler vardir. Bunlardan birisine göre Mecnun 689 yilinda öldügü ve adinin Kays bin Mülevvah el-Âmiri oldugu kabul edilen bir saire baglanmaktadir. Leyla ise bir rivayete göre ayni kabileye mensup birisi ve bir baska rivayete göre Mecnun***8217;un amcasinin kizi olan Leyla binti Mehdi el-Âmiriyye***8217;dir. Baska bir görüste ise Leyla ve Mecnun mesnevisinin amcasinin kizina asik olup da bunu aciklamak istemeyen Emevi ailesine mensup olan bir genc tarafindan söylenilmis siir ve öykülerin biraraya getirilmesi ile olustugu iddia edilmektedir.
Leyla ve Mecnun öyküsünün kökeni konusunda en ilginc görüs ise eski uygarliklardan birisi olan Asur devleti(Yikilisi: M.Ö. 612) zamaninda dogdugunun varsayilmasidir.
Leyla ve Mecnun***8217;un, mesnevi nazim biciminin özelliklerine uygun olarak düzenlenmesini Iran edebiyatinda Nizami-i Gencevi(Ö. 1204) gerceklestirmistir.
Iran edebiyatinda eserlerinin nüshasi su anda elde bulunan yirmi ayri sair Leyla ve Mecnun mesnevisini kaleme almistir. Ayrica Iran edebiyatinda Leyla ve Mecnun mesnevisi yazdigi bilinen ama eserlerinin nüshasina henüz tesadüf edilmeyen yirmi üc ayrı sair daha vardir. Urdu edebiyatinda sekiz ayri sairin Leyla ve Mecnun adli eseri oldugu bilinmektedir. Türk edebiyatında ise on üc ayri sairin Leyla ve Mecnun adli eseri bulunmaktadir. Ayrica yirmi iki ayri sairin Leyla ve Mecnun mesnevisi yazdigi bilinmekte ise de eserlerinin nüshalarina henüz tesadüf edilmemistir.
Leyla ve Mecnun mesnevisi nicin bu kadar sair tarafindan yeniden yazilma geregi duyulmustur?
Kuskusuz Divan edebiyatinda bu durum sadece Leyla ve Mecnun mesnevisi icin gecerli degildir. Diger mesneviler de ayni bicimde ayri sairler tarafindan yeniden yazilmistir. Divan siirinde bu gelenege nazire adi verilmektedir. Bati uluslarinin edebiyatlarinin klasik dönemlerinde oldugu gibi Dogu uluslarinin Islam dini etkisi altindaki edebiyatlarinda büyük bir sanatcinin isledigi bir konunun bir baska sanatci tarafindan yeniden yazilmasi yaygin bir gelenektir. Sanatci konunun özünü koruyarak ayrintilarda yaptigi birtakim degisikliklerle ve dili kullanmakta gösterdigi hünerle özgünlügü yakalamaya calismaktadir. Bu gelenegin her zaman degisikligi ve yeniligi arayan cagdas insan icin sIkIcI bir anlama geldigi aciktir. Ama ilgili dönemlerin edebiyatlarinda bu bir sanat ilkesiydi ve herkes de bu durumu dogal karsilamaktaydi. Sanatcinin sanatini ancak usta bir sanatcinin eserine nazire yazmakla gelistirebilecegine inanilirdi. Nazirenin degeri de usta sanatcinin eseriyle karsilastirmak yoluyla anlasilirdi.

Konu SAHmerdan tarafından (01.09.07 Saat 23:42 ) değiştirilmiştir.. Sebep: nüx
Tesekkür edenler:
BillieDilk (30.03.15), LucciOn (21.11.16)
 Leyla ile Mecnun Mesnevisi (2)
Alt 01.09.07, 23:40   #5
SAHmerdan
Herseyden Haberi Var

Post Leyla ile Mecnun Mesnevisi (2)

Leyla ve Mecnun mesnevisinin(ayrica bütün diger mesnevilerin ve nazire olan tüm eserlerin) nicin bu kadar cok sanatci tarafindan yeniden yazilma geregi duyuldugu sorusunu bu calismamizin sonucundan cikarilabilecek bir degerlendirmeyle de yanitlayabiliriz. Fuzuli, Leyla ve Mecnun mesnevisinde kendi öz yasamini ve ic dünyasini anlatmaktadir. Derindeki metinde cocuklugunu, En üstteki metinde ise genclik veya olgunluk yillarini konu almaktadir. Bu eserde Yüzeydeki metin her ne kadar Leyla ve Mecnun***8217;un asklarini konu alsa da Derindeki metinde ve En üstteki metinde sairin öz yasami ve ic dünyasi islenmektedir. Eseri inceleme yöntemimiz olan metin kirilmasi calismamiz boyunca görülecegi üzere cogu kez Yüzeydeki metindeki olay ve olgulardaki ayrintilarda gerceklesmektedir. Eserde nazire olarak yazilan esere göre farkli veya özgün bir bicimde yer alan bir sözcük veya sözcük gurubu bazen Derindeki metini veya En üstteki metini ortaya cikarabilmektedir. Bu acidan bunca sanatcilar eserlerini her ne kadar Leyla ve Mecnun adiyla yazsa da sairlerin bu eserlerinin Yüzeydeki metinlerinde yaptiklari en ufak özgün bir ayrinti veya bir kücük degisiklik Derindeki metin ile En üstteki metinin konularini degistirmeye veya farkli bir yolda bicimlendirmeye yeterli olabilmektedir. Her sairin yasam öyküsü ve ic dünyasi birbirinden farkli olduguna göre bunun Yüzeydeki metine yansimasi ayrintilardaki özgünlük ve alt konularda kücük degisiklik biciminde olmaktadir. Nazire gelenegi icerisinde usta bir sairin eserine karsilik olarak yazilan Leyla ve Mecnun mesnevisinin bu ayrintilarindaki özgünlügü ve alt konularindaki kücük bir degisikligi ile sanatci kaynaginiöz yasamindan ve ic dünyasindan alan sanatinin kudretini ve büyüsünü sunmak istemektedir.
Fuzuli Leyla ve Mecnun mesnevisini Nizami-i Gencevi***8217;nin Leyla ve Mecnun mesnevisine nazire olarak yazmistir.
Eser, yazildigi tarihten bu calismamiza degin hep Yüzeydeki metini ile degerlendirildi. Eser hakkinda bu yönüyle pek cok arastirma, inceleme ve elestiri yapildi.
Leyla ve Mecnun, bir ask öyküsüdür. Iki sevgilinin birbirlerine olan sevgileri Mecnun***8217;un ilahi aska ulasmasiyla farkli bir boyut kazanir.
Okuyucunun Yüzeydeki metinle baglantisinin kopmamasi icin Yüzeydeki metinin calismanin bütününe dagilmis ayrintili bir özeti bulunmakla birlikte alintilanan beyitlerin Türkce nesir diliyle sadelestirilmeleri ile de bu ilgi korunmaya calisilmistir. Yine de okuyucunun Yüzeydeki metine hakim olmasi ve onu bir bütün olarak degerlendirebilmesi icin burada Yüzeydeki metinin pek ayrintili olmayan bir özetinin verilmesi yararli olacaktir:
Mecnun***8217;un babasi bir kabile reisidir. Ama arkasinda yerine birakacagi bir varisi yoktur. Allah(c.c.) bir gün onun dualarini kabul eder ve bir oglu dünyaya gelir. Cocuga Kays adini takarlar. On yasina ulasinca sünnet edip okula yollarlar.
Kays okulda kendisi gibi bir ögrenci olan Leyla***8217;yi görür. Bir bakista birbirlerine asik olurlar. Kays***8217;ın Leyla***8217;ya karsi olan yakindan ilgisi okulda dedikoduya yol acar. Leyla***8217;nin annesi dedikodulari duyunca kizini azarlar ve bir daha okula göndermez. Kays okula gelip Leyla***8217;yi göremeyince büyük bir üzüntü yasar ve günlerce aglar. Adi Kays iken Mecnun olur.
Mecnun***8217;un arkadaslari güzel bir bahar gününde kir gezintisi yapmak isterler. Gönlü üzüntüyle dolu Mecnun***8217;u eglendirmek, neselendirmek icin yola koyulurlar. Konak yerine geldiklerinde Leyla onlardan önce arkadaslariyla oraya gelmis ve orada cadirini kurmus bulunmaktadir. Iki sevgili göz göze geldiklerinde bayilip yere düserler. Kiz arkadaslari Leyla***8217;yi ayiltip hemen evine götürürler. Arkadaslari tarafindan ayiltilan Mecnun eve dönmek istemez.
Mecnun cölde tek basina kalir. Arkadaslari olan biteni gidip Mecnun***8217;un babasina anlatirlar. Ihtiyar, oglu icin cöllere düser. Mecnun***8217;u buldugu zaman, Leyla bizim evde seni bekliyor, diye kandirip eve getirir. Evde annesi Mecnun***8217;a ögütler verir. Ögütler kar etmeyince babasi, Leyla***8217;yi babasindan istemek icin yola koyulur.
Leyla***8217;nın babasi Mecnun***8217;un deliligini gerekce göstererek kizini vermez. Sayet deliligi iyilesirse bu kararindan dönecegini, o zaman kizini Mecnun***8217;la evlendirebilecegini belirtir. Ihtiyar evine eli bos dönünce oglunun iyilesmesi icin her söyleneni yerine getirir. Ihtiyara en son care olarak oglunu Kabe***8217;ye götürmesi ögütlenir. Ihtiyar oglunu bir tahtirevana yerlestirerek bir umutla Kabe***8217;nin yolunu tutar.

Konu SAHmerdan tarafından (01.09.07 Saat 23:42 ) değiştirilmiştir.. Sebep: nüx
Tesekkür edenler:
andywt60 (12.04.17), DanielEi (20.02.15)
 Leyla ile mecnun Mesnevisi (3)
Alt 01.09.07, 23:41   #6
SAHmerdan
Herseyden Haberi Var

Post Leyla ile mecnun Mesnevisi (3)

Mecnun Kabe***8217;de ask hastaligindan kurtulma yerine bunun daha da artirilmasi yönünde Allah***8217;a(c.c.) duada bulunur. Bu duruma tanik olan ihtiyar caresiz bir bicimde ortada kalir. Mecnun babasindan ayrilarak cölün yolunu tutar.
Mecnun yolda rastgeldigi bir daga gönül derdini acar. Bir gün avcinin elinden bir ceylan yavrusunu bir baska gün de bir güvercini avciya bedellerini ödeyerek kurtarir.
Leyla babasinin evinde caresizdir. Gönül derdini sirasiyla muma, pervaneye, aya, melteme, buluta acar; ama bunlardan gönül derdine bir deva bulamaz.
Leyla bir gün yolda Ibni Selam adli zengin bir adamla karsilasir. Ibni Selam bir görüste Leyla***8217;ya asik olur. Adam yollayip Leyla***8217;yi babasindan istetir. Leyla Ibni Selam***8217;la nisanlanir.
Araplar arasinda Nevfel adli bir yigit vardir. Bu kisi kahramanligi ve cesareti ile söhret bulmus bir komutandir. Bir mecliste Mecnun***8217;un siirlerini duyar, onun acikli ask öyküsünü de dinleyince Mecnun***8217;a acir ve yardim etmeye karar verir. Mecnun***8217;u cölde arayip bulur, ona makaminda bir yer verir.
Nevfel, Leyla***8217;nın babasina bir ültimatom yollayarak, Mecnun ile Leyla***8217;nin evlendirilmesi konusundaki emrini bildirir. Leyla***8217;nın babasinin mensup oldugu kabile, bu istege savasla karsilik verir.
Mecnun, savasta kendisi icin carpisan Nevfel***8217;in tarafini tutmasi gerekirken Leyla***8217;nin babasinin mensup oldugu kabilenin askerlerinin galip gelmesini ister. Bu yüzden hicbir savasta yenilmemis olan Nevfel bu savasta bir türlü galip gelemez. Bu durum Nevfel***8217;e bildirilir. Nevfel Mecnun***8217;a yardim etmekten vazgecer, onurunu kurtarmak icin düsmanina bir kez daha saldirir. Bu sefer muzaffer olur. Ama yeminini yerine getirerek Leyla ile Mecnun***8217;u evlendirmez.
Mecnun sevgilisini görmek icin dilenci kiligindaki bir ihtiyarla anlasarak kendisini zincire vurup sevgilisinin bulundugu yere gider. Bir baska kez de gözlerini baglayip ***8220;Ben körüm, dünyayi göremiyorum.***8221; diyerek bu bahaneyle sevgilisinin bulundugu yere gidip gizlice onu seyreder.
Ibni Selam Leyla ile evlenir. Ama Leyla gerdek gecesi uydurdugu bir öykü ile İbni Selam***8217;i kandirip korkutur. Onunla iliskiye girmez.
Mecnun***8217;un Zeyd adli vefali bir arkadasi vardir. Zeyd de Mecnun gibi bir güzele, Zeyneb adli birisine a******. Zeyd Mecnun***8217;a Ibni Selam***8217;la Leyla***8217;nin evlendigi haberini getirir. Mecnun sevgilisine sitem dolu bir mektup yazar. Zeyd, Ibni Selam***8217;a muskaci oldugunu, Leyla***8217;nın derdine deva bulacagini söyleyerek ondan Leyla ile basbasa kalma iznini alir. Zeyd, Mecnun***8217;un mektubunu Leyla***8217;ya verir. Leyla da yazdigi yanit mektubunda Ibni Selam***8217;la halvet etmediklerini ve gönlünün hala Mecnun***8217;da oldugunu söyleyerek sevgilisini rahatlatmaya calisir.
Birgün Mecnun***8217;un babasina söyle bir aci haberi iletirler: Leyla***8217;nin babasi, kizini dillere doladigi icin Mecnun***8217;u kabile reisine sikayete gitmis ve Mecnun***8217;un öldürülmesini istemistir. Ihtiyar, bu aci haberi isitince Mecnun***8217;u bulmak icin cöllere düser.
Mecnun babasinin eve dönme istegini reddeder. Babasi Mecnun***8217;daki bazi olaganüstü halleri görünce ona nasihat etmekten vazgecerek onu kendi haline birakir.
Evine yalniz basina dönen ihtiyar, kisa zamanda bu dünyaya gözlerini kapar. Mecnun vefasiz bir avcidan babasinin ölüm haberini duyar, mezarina giderek gözyaslarini döker.
Birgün Mecnun cölde gezerken kendisi ile Leyla***8217;nin resimlerinin cizili oldugu bir levha görür. Hemen Leyla***8217;nin resmini siler, kendi resmini birakir. Bu duruma tanik olan birisi bunu yadirgar. Mecnun seven ile sevilen arasinda bir ikiligin bulunamayacagini, sevgilinin ruh, kendisinin ise ona vücut oldugunu söyleyerek kendisini savunur.
Mecnun cölde yabani ******larla arkadasligin ötesinde bir iliski kurar. Adeta onlari yöneten bir hükümdardir.
Mecnun karanlik bir gecede sirasiyla Merkür***8217;e, Merih***8217;e ve Allah***8217;a(c.c.) yalvararak onlardan gönül derdine bir care bulmalarini ister. O gecenin sabahinda en yakin arkadasi Zeyd onu ziyarete gelir ve ona Ibni Selam***8217;in ölüm haberini getirir. Mecnun rakibi olan Ibni Selam***8217;in ölüm haberini isitince aglamaya baslar. Zeyd, bu duruma sasirir; onun sevinmesi gerekirken üzülmesine bir anlam veremez. Mecnun Zeyd***8217;e her ikisinin de Leyla***8217;ya asik olduklarini ama Ibni Selam***8217;in canini verip sevgiliye kavusmasini kiskandigini belirterek aglamasina bir gerekce gösterir.
Leyla esi Ibni Selam***8217;in ölümünden sonra baba evine döner. Orada Ibni Selam***8217;i bahane ederek asil aski, yani Mecnun icin gözyasi döker.
Leyla***8217;nin kabilesinde bir gece göc cani calar. Herkes alelacele yola koyulur. Leyla da üzerinde mahmeli olan bir deveye biner. Gönül derdini deveye anlatmaya basladigi sirada deve kervandan ayrilir, cölün yolunu tutar. Gün agarip Leyla uyaninca kervandan ayri düstügünü anlar. Cölde yol iz bilen birisini aramaya baslar. Farkinda olmadan Mecnun***8217;la karsilasir. Yabancinin Mecnun oldugunu ögrenince cok sevinir. Kavusmanin sevinciyle kendisini Mecnun***8217;a sunar. Ama Mecnun bu ask teklifini reddeder. Cünkü tuttugu ask yolunda olgunlasmis, mecazi asktan ilahi aska ulasmistir. Leyla sevgilisinin bu yeni halini önce yadirgadiysa da sonra anlayisla karsilar. Kendisini aramaya cikmis kervan bekcisi ile kabilesine döner.
Leyla evine döndügünde onulmaz ask yarasi yüzünden hastalanir, yataga düser. Ölüm kapisini calmak üzere iken gönül derdini annesine acar. Ona bu sevdada Mecnun***8217;un hicbir sucunun olmadigini söyler. Sevgilisini temize cikardiktan sonra dünyaya gözlerini kapar.
Leyla***8217;nin ölüm haberini Zeyd***8217;den ögrenen Mecnun onunla Leyla***8217;nin mezarina gider. Mezari kucaklar ve Leyla diyerek ruhunu orada teslim eder. Mecnun***8217;u Leyla***8217;nin mezarina defnederler. Zeyd mezarligi türbe haline getirerek o kutsal mekanin bekciligini üstlenir.
Zeyd bir gece mezarin topragina dayanmis vaziyette uyudugunda rüyasinda Leyla ile Mecnun***8217;u cennette görür.

Alt 02.09.07, 09:33   #7
rayiha
Moderator

Sustum..
Siz sebebini biLmeseniz de oLur...
Konu$tuqum zamanLarda da tanırdım ben sizi...

Oysa söyLeyeceqim ne çok $ey vardı hayata dair..
Daha çok güLecektim, daha çok sevinecektim ve mutLuLuk oLacaktı qözya$ı sebebim ama sustum..

Sebebini sormayın, siz çok iyi biLirsiniz..

Sustum..
Kanayan yaraLarıma tuz bastım yani...
SızLadı tenim..
O kadar çok yandı ki canım..
Ama siz biLmezsiniz..
Sizin kanayan yaraLarınız oLmadı hiç, kanattıkLarınız oLdu hep..
Tuz bastıkLarınız deqiL, bastırdıkLarınız..
Bu yüzden yanmadı canınız sizin..
Can yakmaktan fırsat kaLmadı...

Evet sustum..
AcıLarımı anLatmamak için..
BiLmeyin ne denLi aqır yaraLarım, kaybettiqim kan ne denLi çok, GÖRMEYİN..!
Sustum konu$muyorum..

Zehirdir keLimeLerim duymayın!!
ÖyLe koLay deqiLdir beni dinLemek..
Can yakarım konu$ursam, kanatırım, kapatıLamaz yaraLar açarım..
Israr etmeyin....
Ben yine sizin için sustum..
AnLayamazsınız..

Nefret deqiL suskunLuqum..
Kin asLa deqiL..
Ben o kadar basit duyquLar besLemedim hiç!..
Sustum..
Size sustum, kendi içime kan kustum..
YoruLdum..
Gidiyorum..
BillieDilk (31.08.14), emel_86 (29.08.08), Lottswism (09.07.14), LundiOn (02.11.16)

Alt 03.09.07, 00:37   #8
dost
Herseyden Haberi Var

Huyum Kurusun Seviyorum Seni..

İlk kez biri için bu kadar sızlıyor bu yürek,yokluğunun derin okyanusunda yüzmeyi
Bilmeyipte boğulmamak için direniyor çırpınıyorum....

İlk kez biri için ağlıyor bu gözler belkide yaşamayı umut ettiği mutlulukların
Keskin bir baltanın indirdiği darbelerle yıkılan bir çınara dönmesindendir.......

İlk kez amaçsız yürüyor ayaklarım ,
Hep yürüdüğüm hayatın karlı yollarında düşlerimde

Seninle aydınlanan bir odaya giriyorum,odanın içi güllerle bezenmiş bir gül bahçesi
Seninle yürüyorduk,şimdi o oda yine karanlık...

Sensiz karlı yollar ayaklarıma zulum...

İlk kez kaçıyorum insanlardan , başbaşa kendimle hesaplaşmamdır seninle yaşanan
Anlardaki hatalarım aklıma geliyor,içim içimi yiyor ,bazen kendime gülüyorum
Alaysı,bazende doluyor gözlerim duvarlar üstüme geliyor ,kızıyorum kendime...

İlk kez dilime pranga vuruyorum ,konuşmuyorum susuyor sessizliğin
Sesini dinliyorum ,gecenin sensiz mateme bürünmüş havasında penceremden
Karanlık gökyüzüne bakıp titriyorum,soğuktan değil sensizlikten titriyorum....

İlk kez yaşamışım sevgiyi doyasıya bu denle ,ama
Baharında solan bir gül misali daha tam doyamadan baharına,öte yandan da
Hasretine inat karların arasından sıyrılan gelinciğin inadı var Ruhumda .

Huyum kurusun Seviyorum Senİ...

.........................

Tesekkür edenler:
BillieDilk (12.09.14), GotaTheache (03.09.15), LucciOn (15.11.16), SAHmerdan (04.09.07), yukselcan1954 (13.03.09)

Alt 03.09.07, 11:44   #9
rayiha
Moderator

ßiraz dikkatli baksaydın gülen gözlerimdeki , ağlayan ben'i görebilirdin.
Yada gerçekten sewseydin beni kalbimin çığlıklarını Susturabilirdin. Ben
senken sen ben olamadın. Izdırabımın sebebi oldu sewgim.
Tükendim
Tükettim
Hıncımı almak için tekmeler attım sewgiye
Kendime
Yüreğime ..

ßirçok kez hazırladım kalbimi seni unutmak için
Ne yaptıysam olmadı
ßoyun eğdim varlığınla yaşamaya
Artık özlemiyorum
Dilim söylüyor ama hissetmiyorum. Sewgiyi kandırarak ve gizlenerek
yaşıyorum. Daha fazlasını kaldıramayacak kadar yorgunum yada ßahaneler
buluyorum.

İçim acıyor
Gücüm yetene kadar dayanıyorum. Daha dayanabilirmiyim bilmiyorum.

Zaman....

sığındım kurtuluşum için
Yaralanan kalbimi sarmak
ßiraz olsun hayata bağlanmak
Kaybettiğim kendimi bulmak için

Sen benden gittin
Ardında bıraktığın beni düşünmeden gittin

ßelki yıkıldım
Sewgiye güwenimi kaybettim
Ama
Yürekten sewdim
Şunu bilki terkedenim sen yüreğimi hiç haketmedin...
DanielEi (22.02.15), eirsoms (28.04.17), LucciOn (19.11.16)

Alt 03.09.07, 19:24   #10
dost
Herseyden Haberi Var

Sevme Beni Hak Etmiyorum

Ben***8217;li cümleler kurma***8230; yazılarına düşmesin karanlığım***8230; içimdesin kanıyorum***8230; beyaz sayfalarına bulaşmasın kirli kanım***8230; sevdim seni***8230; kendime bile itiraf etmekten korkacak kadar sevdim***8230; bu yüzdendi senli cümlelerimi en derinime hapsedişim***8230; bu yüzdendi uzanan elini görmezden gelişlerim***8230; bu yüzdendi ***8220;gel***8221; deyişlerini duymamazlık edişlerim***8230;

Sevdim seni***8230; nedensiz, beklentisiz, gerekçesiz, tanımsız***8230; sevdikçe korktum kendimden***8230; sevdikçe uzaklaştım senden***8230; yeni hayaller, yeni düşler kuramayacak kadar yorgunum***8230; sevme beni, benim bezmişliğim değmesin sıcacık yüreğine***8230;

Sevme beni, korkuyorum***8230; Alışık değilim bana dair yazılar yazılmasına***8230; Bugüne kadar hep bendim içini döken beyaz sayfalara başkaları adına***8230; Hep bendim satır satır kanayan***8230;Şimdi senin satır aralarında kendi adımı hecelemek hiç görmemem gereken mavi bir düşü anımsatmakta***8230; Bu düşe dalmak istemiyorum***8230; Çünkü biliyorum, her düş karabasana dönüşmeye mahkum***8230; Biliyorum her düş apansız bir uyanışla son bulmakta***8230; Bu düşe dalmak istemiyorum, bu düşten uyanmak istemediğim için***8230;

Sevme beni, korkuyorum***8230; Bu ruh, bu yürek alışık değil yaralarının sarılmaya çalışılmasına***8230; Ömrümce içimi cam kesikleriyle lime lime edenlere koştum ben***8230; Benden beni çalıp geri vermeyenlere uzandı ellerim yıllarca***8230; Hep bekleyendim, hiç olmadı bekleyenim***8230; Şimdi ne olursa olsun bekleyenim olacaksın biliyorum ama inanamıyorum***8230; Bilip de inanmamanın nasıl olduğunu sorma bana***8230; Yine, ben anlatmasam da beni anlamana sığınıyorum***8230;

Sevme beni, korkuyorum***8230; O kadar uzun zaman beklentisiz, karşılıksız sevdim ki insanları ve o kadar uzun zaman beklentisiz, karşılıksız sevilmeyi bekledim ki, artık yitirdim inancımı***8230; Artık onlardan biri olmak için kendime rağmen kendimle cebelleşirken çıktın karşıma***8230; Sevme beni, kendime geri dönmemeliyim***8230;

Sevme beni, korkuyorum***8230; Korkumdan yazmadım sana bunca zaman***8230; Korkumdan içimdesin***8230; Ben***8217;li cümleler olmasın satırlarında***8230;.Okuyunca içim içime sığmıyor***8230; Yansımamı sende görmek yüreğimi yakıyor***8230; Sen yazdıkça, çok eskide kalan bir masal belli belirsiz benliğime süzülüyor***8230;

Sevme beni, korkuyorum***8230; Şimdi zamansızlıklarımda boğuluyorum***8230; Gereksiz meşguliyetler yarattım dünyevi istekler adına***8230; Kaçışımı kolaylaştırsın diye önemli insan rollerine büründüm ahmakça***8230; Kendimi kandırıp, kendimden kaçıp kaybolmanın, yok olmanın, hiç olmanın derdindeyim***8230; ***8220;Ben***8221; olarak tutunamıyorum***8230;

Sevme beni, korkuyorum***8230;
Sevme beni, ***8220;Beni sevme***8221; derken içimi parçalıyorum, içime kanıyorum***8230;
Sevme beni, hak etmiyorum***8230;
Sevme beni, seni seviyorum......

...............
Tesekkür edenler:
DanielEi (20.02.15), eirsoms (02.04.17), LundiOn (25.10.16), yukselcan1954 (13.03.09)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil