Geri git   A-Z ye Herkonu > Kütüphane

Seçenekler Stil

Kitap tavsiyeleriniz?
Alt 01.09.07, 16:45   #1
bodrumshine
Banned

Tesekkür etmis: 165
Tesekkür almis 213 -> 109 Konu
Question Kitap tavsiyeleriniz?

Burda okuyup tavsiye ettigimiz Kitaplari yazip paylasalim...

Benim su an ilk aklima gelen ve cok begendigim Kitaplar:

Nihat Behram:

- Dar Agacinda Üc Fidan
- Ser verip sir vermeyen önder Ibrahim Kaypakkaya

Aziz Nesin:

- Sizin Memlekette Esek yok mu?
- Zübüklügün sonu yok.....
Offline   Alıntı ile Cevapla
Tesekkür edenler:
GoqoL (10.09.07)

Alt 02.09.07, 19:08   #2
rayiha
Moderator

rayiha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 289
Tesekkür almis 145 -> 36 Konu

Ahmet günbay yıldız

Afedersin hayat

Sevdalar Sözde Kaldı

Günahın Rengi

Yıllar Geriye Dönse

Çiçekler susayınca

Dallar Meyveye Durdu

Sahibini Arayan Mektuplar

Bir Dünya Yıkıldı

Alın okuyun pişman olmazsınız hepside harika
bodrumshine (02.09.07), GoqoL (10.09.07), mechul06 (06.01.08)
 Yilmaz Güney - Kitap Tavsiyeleri
Alt 05.09.07, 13:51   #3
SAHmerdan
Herseyden Haberi Var

SAHmerdan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 117
Tesekkür almis 330 -> 106 Konu
Thumbs up Yilmaz Güney - Kitap Tavsiyeleri

Boynu Bükük Öldüler

Dokuz yüz elli altıda, bir yazımda, 'komünizm propagandası' yaptığım gerekçesiyle -ki bu yazıdan, bir buçuk yıl ağır hapis, altı ay sürgün, ömür boyu amme haklarından yoksunluk cezalarına çarptırıldım- savcılık önüne çıkartıldım. Komünizmle ilgili, bilimsel anlamda dişe dokunur bilgim yoktu. Durumumu en açık biçimiyle savcıya anlatmaya çalıştım. Marks, Engels, Lenin ve diğer devrim ustalarının bir tek kitabını okumadan nasıl 'komünist' olunurdu. Bana dedi ki 'biz sizin ne olduğunuzu, ne olacağınızı biliriz.

'Boynu Bükük Öldüler' Nevşehir Cevaevinde, siyasiler koğuşunun en dip köşesinde, rutubetli bir duvara komşu bir ranzada, geceli gündüzlü on altı aylık bir çalışmanın ürünüdür. Ranzamdan hiç indirmediğim küçük bir masam vardı. Yatma zamanı gelince, ayakucuma çeker, ayaklarımı altına sokar uyurdum. Çoğunlukla, anlattığım insanları görürdüm düşlerimde, onlarla yaşardım. Altmış üç haziranında sürgünden döndüğümde, bir gazetede yayınlanması olanaklarını aradım, bulamadım. Altmış altıda, bir arkadaş basmak istedi. O günlerde ünü giderek artan bir sinema oyuncusuydum. Adım 'Çirkin Kral'dı.

SüRü

Sürü'nün hikaye olarak bilincimde döllenişi,1972-73'lere, köklü bir değişimi içeren sarsıntılı Selimiye günlerime rastlar. Kalın ciltli bir deftere, kaba hatlarıyla yazdığım, kabaca sahne sıralaması yaptığım onlarca film hikayesinden biriydi. Günün birinde bu denli ünlü olacağından, sinema tarihimizde bir dönemeç noktası oluşturacağından, uluslararası değerde ödüller kazanacağından habersiz, yıllarca o defter sayfaları arasında sessiz sedasız kaldı.1978 Mart'ında, İzmit Cezaevinde bir rastlantı onu gün ışığına çıkarmasa idi, belki de daha uzun yıllar o soluk sayfalar arasında kalacaktı; belki de film olabilme şansına hiçbir zaman sahip olamayacaktı...

Ağıt

Yılmaz Güney'in ünlü üçlüsü Ağıt, Acı ve Umutsuzlar,1971 yılında yapılan Adana Altın Koza Film Festivali'nin bütün ödüllerini toplamış; 'Ağıt', bu festivalde, en başarılı film, en başarılı yönetmen, en başarılı kameraman, en başarılı aktör ödüllerini almıştı. Böylece Yılmaz Güney'in, 'Çirkin Kral' döneminden sonra, 'Umut'la başlayan ikinci dönemi, en verimli yılına ulaşıyordu.

'Ağıt', Türkiye gerçekliğinin bir parçası olan kaçakçıların dünyasını aydınlatıyor, onların az bilinen yanlarına eğiliyordu. Yılmaz Güney, köylülerin mükafat almak için ihbar etmek yarışına girdikleri, devlete karşı koyan, efsaneleşmiş bir kaçakçının, Çobanoğlu'nun yoksulluğunu, şiirsel bir anlatımla duyuruyordu. Yoksulluk dünyasının ürettiği gerçeklerin, efsaneleşmenin ardını deşiyordu. Başka bir deyişle 'efsanenin' yoksulluğunu anlatıyordu.

'Ağıt'ın Türkiye'deki etkinliği yabancı ülkelerde de sürdü.1972'de Avrupa'nın en titiz festivallerinden biri olan Venedik Film Festivali'ne kabul edilen tek Türk filmi oldu. Büyük ilgiyle karşılandı. Ayrıca 1975 yılında da Tahran Festivali'ne özel olarak çağrıldı. Böylece Doğu'ya özgü bir şiirsel gerçekçilik, 'Ağıt' aracılığıyla Türkiye dışına çıktı. 'Ağıt'ın bir özelliği de, Yılmaz Güney'in kendine özgü sinema diline yaklaştığı ilk film oluşudur. Bu yanıyla gerçekçi Türkiye sinemasının önemli ürünlerinden biridir.
 Nazım Hikmet
Alt 05.09.07, 14:03   #4
SAHmerdan
Herseyden Haberi Var

SAHmerdan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 117
Tesekkür almis 330 -> 106 Konu
Standart Nazım Hikmet

Nazım Hikmet

Su Romanlari Güzel:

Kan Konuşmaz, 1965
Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, 1967

Siir Kitaplarindan:

Dört Hapishaneden (1966)
Sesini Kaybeden Şehir (1931)
Memleketimden İnsan Manzaraları (1966-1967)
Kurtuluş Savaşı Destanı (1965)

Oyunlarindan Güzel Olanlar Okumak Icin:

İnek, 1965
Unutulan Adam, 1935
Ocak Başında-Yolcu, 1966

Alt 05.09.07, 18:23   #5
djfd52
Herkonu.com Fanatik

djfd52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 172
Tesekkür almis 25 -> 15 Konu
Thumbs up

kesinlikle tavsiye edecegim kitaplardan biri edebiyatin ustasi olan necip fazil kisaküregin - cile isimli siir kitabi....
bu zamana kadar yazmis oldugu en güzel siirleri....

ayrica mizahi seven ve güncel konularla ilgilenen arkadaslarada gülse birselin-yolculuk nereye hemserim, isimli kitabini tavsiye ediyorum....gercekten basirili bir kitap
Tesekkür edenler:
bodrumshine (09.09.07), rayiha (08.09.07)

Alt 08.09.07, 12:43   #6
rayiha
Moderator

rayiha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 289
Tesekkür almis 145 -> 36 Konu

Al***305;nt***305;:
djfd52´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
kesinlikle tavsiye edecegim kitaplardan biri edebiyatin ustasi olan necip fazil kisaküregin - cile isimli siir kitabi....
bu zamana kadar yazmis oldugu en güzel siirleri....

ayrica mizahi seven ve güncel konularla ilgilenen arkadaslarada gülse birselin-yolculuk nereye hemserim, isimli kitabini tavsiye ediyorum....gercekten basirili bir kitap
çile süper onun yeri ayrı zaten canım sıkıldıkça alıp okuyorum şiirleri

Alt 08.09.07, 22:45   #7
cimbomlukiz87
O Artik Bizden

Tesekkür etmis: 62
Tesekkür almis 20 -> 4.294.967.285 Konu

resat nuri güntekin'in kitaplarii cok güzel!

Alt 09.09.07, 06:21   #8
Scorpio
Banned

Tesekkür etmis: 94
Tesekkür almis 584 -> 276 Konu

ölümden sonra

Alt 09.09.07, 15:01   #9
Temur_Melik
Herkonu.com Fanatik

Temur_Melik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 34
Tesekkür almis 21 -> 14 Konu

Cemil Meriç
Bu Ülke
Kültürden İrfana
Umrandan Uygarlığa
Sosyoloji Notları

Ömer Çam

Kişisel Gelişim Serüveni
Ben Hay vanım

Nazan Bekiroğlu

Cümle Kapısı
Yusuf İle Züleyha
İsim İle ateş Arasında
Cam Irmağı Taş Gemi
Mor Mürekkep
Mavi Lale
vs

Alt 09.09.07, 15:57   #10
fatalboy
O Artik Bizden

Tesekkür etmis: 5
Tesekkür almis 24 -> 15 Konu

Yazarlar
Fikret Başkaya, İsmail Beşikçi, Tolga Ersoy, Orhan Dilber, Mete K Kaynar, Suavi Aydın, Cem Uzun, Mesut Yeğen, Ç. Ceyhan Suvari, Aydın Ördek, Mustafa Çapar, Emrah Cilasun, Sait Çetinoğlu, Hakan Mertcan, Emre Aydoğdu, Bülent Evre, İlker Çayla, Kadir Dede, G. Gürkan Öztan, Tülin Bozkurt, Heval Bozbay, Atilla Güney

Eser Adı: Resmi İdeoloji Sözlüğü

Editör: Fikret Başkaya, Tolga Ersoy

Kitabın genel anlamda türü: Sözlük

Resmi İdeoloji Sözlüğü
Zamana egemen olmak ya da tarihi yeniden yazmak, ancak büyük olmakla, aslında büyük olmak da yetmez, ulu bir erke sahip olmakla mümkündür! Eğer bu ***8220;türden***8221; bir erke sahipseniz tebaanızın tüm zamanını ve onun tüm zamansal ilişkilerini kontrol edebilirsiniz. Ve gücünüzle doğru orantılı olarak bu kontrolü, her türlü denetim ve sorgulamanın dışında steril kılmanız da olanaklıdır. Ve buradan yola çıkarak, bu türden bir erke sahipseniz kendi tarihinizden başlamak üzere, toplumunuzun ve hatta giderek tüm bir insanlığın tarihini yeniden yazabilir, bu yazımı dayatabilir ve hatta kontrolünüzde tuttuğunuz zaman içinde bu dayatmayı topluma ve insanlığa kanıksatabilir, farklı bir üretim sürecinin sonu olan bu ***8220;bilgiyi***8221; içselleştirebilirsiniz. Her ölçekte resmi tarihin yazımı bu şekildedir; önce resmi ideolojinin denetiminde yazılır, ardından tekrar tekrar gözden geçirilir ve tekrar tekrar yazılır ve her geçen an yinelenerek/yenilenerek, gerçekliği bozundurularak, zorunlu katkılar ve zorunlu eksiltmelerle yazılan bu tarih, insanlara doğduğu andan başlanarak ezberletilir, okutulur.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil