Geri git   A-Z ye Herkonu > Duyurular-Kampanya-Kutlama

Seçenekler Stil

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu olsun..
Alt 28.10.07, 01:11   #1
cimcime68
Herseyden Haberi Var

cimcime68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 195
Tesekkür almis 441 -> 197 Konu
Lightbulb 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu olsun..

29 Ekim 1923 ülkemizde cumhuriyet yönetiminin ilan edildiği gündür. Bugün ulusal bayram günüdür. Her yıl cumhuriyet yönetiminin ilanını 28 - 29 Ekim günleri Cumhuriyet Bayramı olarak coşkun törenlerle kutlarız.
Cumhuriyet Yönetiminden önce devletimizin adı Osmanlı İmparatorluğu idi. Osmanlı Devleti, Osman Bey tarafından 1299'da Söğüt 'de kuruldu. Osmanlı devlet yöneticisine padişah denirdi. Osmanlı Devletini altı yüz yirmi dört yılda, otuz altı padişah yönetti. Son padişah Sultan Vahdettin'dir.

Eskiden ülkelerde tek kişi egemendi. Ülkelerini diledikleri gibi yöneten bu kişilere padişah, şah, kral, hakan, sultan denirdi. Yönetim çoğu zaman babadan oğula geçerdi. Oğulun küçük olması, deli olması yönetici olmaya engel sayılmazdı. Böyle tek kişinin kendi başına buyruk, sorumsuz, denetimsiz yönetimine mutlakiyet denir. Mutlakiyet yönetiminde egemenlik kayıtsız şartsız tek bir kişidedir.

Mutlakiyetle yönetilen ülkelerde zamanla hakana, padişaha, şaha, krala yardımcı olsun diye meclis kuruldu. Meclis üyeleri halkın dileklerini yöneticiye duyurur, yasa tasarısını hazırlardı. Bu yasa taslakları hakan, padişah, şah, kral tarafından benimsendiğinde yasalaşırdı. Bu yönetim biçimine Meşrutiyet denir. Ancak meclisin yetkileri genel olarak çok sınırlıdır. Osmanlı Devletinde 1876 ve 1908 yıllarında iki kez meşrutiyet ilan edildi.

Üçüncü yönetim biçimi cumhuriyettir. Cumhuriyet'te egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Ulus kendini yönetme yetkisini temsilcileri - milletvekilleri- aracılığı ile kullanır. Cumhuriyet yönetiminde yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Seçilen temsilciler yasalar yapar, yöneticileri ulusu adına denetler. Yönetilenler dilerlerse seçimlerde yöneticilerini değiştirirler.

ÜLKEMİZDE CUMHURİYETİN KURULUŞU

Osmanlı İmparatorluğu'nda, ikinci Meşrutiyetin ilanından altı yıl sonra Birinci Dünya Savaşı başladı. 1914'te başlayan Birinci Dünya Savaşı'na dünyanın belli öbaşlı devletleri katıldı. Dört yıl süren savaş sonunda bizimle birlikte olan devletler yenildi. Savaş kurallarına göre biz de yenilmiş sayıldık. Ülkemiz İngilizler, Yunanlılar, Fransızlar, İtalyanlar tarafından paylaşıldı.

Ulusuna inanan, güvenen Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a geldi. Erzurum'da, Sıvas'ta kongreler düzenledi. Mustafa Kemal Paşa "Tek bir egemenlik var, o da Milli egemenliktir. Ülkeyi yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır." diyordu. Yurdun dört bir tarafından gelen ulus temsilcileri -milletvekilleri- 23 Nisan 1920 günü Ankara'da Büyük Millet Meclisi'nde toplandı. Meclis, Mustafa Kemal Paşa'yı başkan seçti. Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde Büyük Millet Meclisi Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı başlattı. Bir yandan efeler, dadaşlar, seymenler bulundukları yörede düşmana karşı koydular. Öte yandan düzenli ordular İnönü'de, Sakarya'da, Dumlupınar'da savaştılar. Yurdumuz düşmanlardan kurtarıldı.

Tahtını, rahatını düşünen padişah, yenilen düşmanla birlikte yurdumuzdan kaçtı. İmzalanan Lozan Barış Antlaşması ile yeni bir devlet doğdu. Bu doğan devletin yönetim biçimi henüz belirlenmemişti.

İkinci dönem Büyük Millet Meclisi 11 Ağustos 1923'te ilk toplantısını yaptı. 13 Ekim 1923'te Ankara Başkent oldu. Atatürk ; düşmanın ülkeden atılıp sınırlarımızın belirlenmesinden sonra, çoktan beri tasarladığı cumhuriyetin ilanı üzerinde hazırlıklar yapmaya başladı. 28 Ekim 1923 akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya'da yemeğe çağırdı. Onlara , "Yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz." Dedi.

29 Ekim 1923 günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan cumhuriyet önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verildi. Meclis önergeyi kabul etti.

Böylece ülkemizde cumhuriyet yönetimi kuruldu. Atatürk kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Cumhuriyet'in ilanı yurtta sevinç ve coşku ile karşılandı.

Cumhuriyet; yurttaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimdir. Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesidir. Cumhuriyet yönetiminde söz ulusundur. Cumhuriyet'i korumak, kollamak, yaşatmak her yurttaşın ödevidir.

BENİM NACİZ VUCUDUM

ELBET BİRGÜN TOPRAK OLACAKTIR.

FAKAT TÜRKİYE CUMHURİYETİ

İLELEBET PADİYAR KALACAKTIR...

Mustafa Kemal ATATÜRK

__________________________________________________ _______________________________

Cumhuriyet, onunla barışık olmayanlara karşı korumamız gereken en değerli varlığımızdır...
Cumhuriyeti kuran Atatürk ve dava arkadaşlarına, bu uğurda büyük bedeller ödeyen Milleetimize karşı borcumuzdur. Cumhuriyet'i yaşatmak, toplumun tüm kesimlerinin, yöneteni ve yönetileniyle herkesin sorumluluklarını, hiçbir kuşkuya yer bırakmadan yerine getirmesiyle başarılabilecek bir amaçtır.
Bayramımız kutlu olsun... Saniye..

...Laf olsun diye konuşmuyorum konuşuyorum laf oluyor!!!......
HaKeDeNe +Tesekur DiLeNeNe DeĞiL!
Offline   Alıntı ile Cevapla
Tesekkür edenler:
leonking90 (28.10.07)
 TSK 29 Ekim için 3 ayrı afiş hazırladı
Alt 28.10.07, 01:21   #2
cimcime68
Herseyden Haberi Var

Standart TSK 29 Ekim için 3 ayrı afiş hazırladı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nce (TSK), 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla üç ayrı afiş hazırlatıldı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer verilen çalışmaların ilkinde, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafının altında "Bu sevgi hiç bitmeyecek Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacak" yazısı yer alıyor.

Afişin alt kısmında ise ellerinde Türk bayrakları taşıyan bir grubun fotoğrafı görülüyor.

İkinci çalışmada, "Demokratik ve laik Cumhuriyet'le aydınlık geleceğe" sözü ile bir grup öğrenci yer alıyor.

Üçüncü afişte ise Atatürk'ün "Türkiye Cumhuriyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır" sözü ile ellerinde Türk bayrakları bulunan ve gençlerin ön planda olduğu bir grubun fotoğrafına yer veriliyor.

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan afişler

Tesekkür edenler:
Hasani (28.10.07), leonking90 (28.10.07)
 Ataturk diyor ki:
Alt 28.10.07, 03:19   #3
cimcime68
Herseyden Haberi Var

Standart Ataturk diyor ki:

"Bugun vasil oldugumuz netice, asirlardan beri cekilen milli musibetlerin intibahi ve bu aziz vatanin, her kosesini sulayan kanlarin bedelidir. Bu neticeyi, Turk gencligine emanet ediyorum."

"Ey Turk Gencligi!

Birinci vazifen, Turk istiklalini, Turk Cumhuriyetini, ilelebed, muhafaza ve mudafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. Bu temel senin en kiymetli hazinendir. Istikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahili ve harici, bedhahlarin olacaktir. Bir gun, istiklal ve Cumhuriyeti mudafaa mecburiyetine dusersen, vazifeye atilmak icin, icinde bulunacagin vaziyetin imkan ve seraitini dusunmeyeceksin! Bu imkan ve serait, cok namusait bir mahiyette tezahur edebilir. Istiklal ve Cumhuriyetine kastedecek dusmanlar, butun dunyada emsali gorulmemis bir galibiyetin mumessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanin butun kaleleri zaptedilmis, butun tersanelerine girilmis, butun ordulari dagitilmis ve memleketin her kosesi bilfiil isgal edilmis olabilir. Butun bu seraitten daha elim ve daha vahim olmak uzere, memleketin dahilinde, iktidara sahibolanlar gaflet ve delalet ve hatta hiyanet icinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri sahsi menfaatlerini, mustevlilerin siyasi emelleriyle tevhidedebilirler. Millet, fakru zaruret icinde harap ve bitap dusmus olabilir.

Ey Turk istikbalinin evladi!

Iste; bu ahval ve serait icinde dahi, vazifen: Turk istiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktir! Muhtac oldugun kudret, damarlarindaki asil kanda mevcuttur! "

Tesekkür edenler:
leonking90 (28.10.07)

Alt 28.10.07, 12:11   #4
Hasani
Uzman

Hasani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 32
Tesekkür almis 155 -> 113 Konu

cimcime68 (28.10.07), leonking90 (28.10.07)

Alt 28.10.07, 22:15   #5
leonking90
Herseyden Haberi Var

leonking90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 306
Tesekkür almis 587 -> 159 Konu

eline sağlık arkadaşım.ama üzülerek söylüyorum ki, pek ilgilenen arkadaş yok.burdan anlaşılıyor ki, türklüğümüzü tarihimizi hatırlama veya anmak için muhakkak başımıza kötü bir olay gelmesi gerekiyor.neden arkadaşlar.ben bunu anlamıyorum

..

Alt 28.10.07, 22:16   #6
kralakrep
Herkonu.com Fanatik

kralakrep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 4
Tesekkür almis 48 -> 4.294.967.262 Konu

şimdiden kutlu olsun herkese=)=)

Alt 28.10.07, 22:28   #7
leonking90
Herseyden Haberi Var

biz bu cumhuriyeti böle kazandık.bizim dedelerimiz bizim ninelerimiz kurdu bu cumhuiyeti.yaşatacak olan bizleriz.12 deil 12.000 şehitte versek, kanımızın son damlasına kadar ülkemizin birliği dirliği ve bütünlüğü için savaşacağız.ükemiz uğruna hayatını kaybeden tüm insanları rahmetle anıyor,Yüce Allahımdan rahmet diliyorum.

..

Alt 28.10.07, 22:33   #8
cimcime68
Herseyden Haberi Var

Al***305;nt***305;:
leonking90´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster

biz bu cumhuriyeti böle kazandık.bizim dedelerimiz bizim ninelerimiz kurdu bu cumhuiyeti.yaşatacak olan bizleriz.12 deil 12.000 şehitte versek, kanımızın son damlasına kadar ülkemizin birliği dirliği ve bütünlüğü için savaşacağız.ükemiz uğruna hayatını kaybeden tüm insanları rahmetle anıyor,Yüce Allahımdan rahmet diliyorum.

..
paylasmimin icin sagol ALLAH razi olsun..

Alt 28.10.07, 22:42   #9
leonking90
Herseyden Haberi Var

ülkemize ve bayrağımıza sahip çıkan herkese teşekkürler.ALLAH RAZI OLSUN.

..

Alt 28.10.07, 22:44   #10
leonking90
Herseyden Haberi Var

nette gezerken gözüme takıldı.sizlerle paylaşmak istedim.işte Türk Bayrağının büyüklüğü BUDUR.

..

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil