Geri git   A-Z ye Herkonu > Politika-Ekonomi

Anketimiz: Üniversitelerde Türban Yasağı Kalksın mı?
Evet.Yasak Kalksın 43 70,49%
Hayır.Yasak Devam etsin 18 29,51%
Katılımcı sayısı: 61. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Stil

Alt 06.02.08, 21:28   #21
maxinale_06
Herkonu.com Fanatik

maxinale_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 34
Tesekkür almis 74 -> 49 Konu

Al***305;nt***305;:
baLLgozLu´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
Yahu bu sitede yasak devam etsin diye oy kullananlar var lütfen kendilerini bi açıklasında görelim ne olur ben karşıyım desin açıkça cömert olsun...ama nedeninide açıklasın neden karşı olduğunu ve nıye karşı olduğunu..
aynen katılıyorum arkadaşım sana açıklasın niye karşıymış başı kapalı olunca ne oluyormuş

Alt 06.02.08, 21:32   #22
dilaraa
O Artik Bizden

dilaraa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 11
Tesekkür almis 12 -> 11 Konu

türban yasağı bana göre hep saçma bir yasaktı müslüman ülke olmamız önemli değil insanların özgür iradesiyle yapıtığı bir şeyse kimse buna karışmamalı kim ne isterse onu yapıyor kimse bugün saçma sapan davranışlarda bulunan olyalara karışmıyorsa bir metre kumaşa neden bu denli tepki anlamıyorum gündemi bence bunlarla değil terör belasıyla ayakta tutsunlar bırakın kim ne isterse onu yapsın kimsenin giyim kuşam davasına karışmayın bence öncelikle insnlar nerden hangi toplumdan geldiğimize baksın milletimiz baş örtüsünü gururla taşıyor bırakın bu gurur ayaklar altında bir mesele gibi gündem de olmasın başka ülkelerde bizim baş örtümüz çok rahat bir şekilde kullanılıyor neden bizim olan bir şey bizce kabul ediilmiyor önce bunu içimizde kabul edelim sonra bence sorun kalmicak .

Alt 06.02.08, 23:42   #23
kirsehirlim
O Artik Bizden

kirsehirlim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 81
Tesekkür almis 31 -> 16 Konu

31 - Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunan (köleleri), erkeklerden, kadına ihtiyacı kalmamış (cinsî güçten düşmüş) hizmetçiler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye, ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki, kurtuluşa eresiniz. ( Nur Süresi) ayet acik ve net konusmaya gerek yok bence

Alt 07.02.08, 00:37   #24
Paradoks
O Artik Bizden

Paradoks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 10
Tesekkür almis 24 -> 19 Konu

Çalıştığı halde Karnı doymayanların aç karınla yatanların bu kadar fazla olduğu olduğu ülkemde türbanada asgari ücretede karşıyım. Yönetenler ilk önce oy aldığı vatandaşının karnını doyursun sonra siyasimidir her ne altsa onların derdine düşsün. Oyun oynamasınlar sosyal güvenlik yasasını bu sayadde kimsenin ruhu duymadan geçirmeye çalışıyorlar herkes haddini bilsin....
şarut (08.02.08)

Alt 07.02.08, 08:01   #25
baLLgozLu
Herkonu.com Fanatik

baLLgozLu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 53
Tesekkür almis 53 -> 4.294.967.283 Konu

Al***305;nt***305;:
Paradoks´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
Çalıştığı halde Karnı doymayanların aç karınla yatanların bu kadar fazla olduğu olduğu ülkemde türbanada asgari ücretede karşıyım. Yönetenler ilk önce oy aldığı vatandaşının karnını doyursun sonra siyasimidir her ne altsa onların derdine düşsün. Oyun oynamasınlar sosyal güvenlik yasasını bu sayadde kimsenin ruhu duymadan geçirmeye çalışıyorlar herkes haddini bilsin....
Sağol kardeşim ya sölediğin için ama aç karın maç karın muhabbeti boş yani..sen açkarınla yatanları düşünene kadar git kendine aldığın marka kazakların yerine pazardan alda artanını sadaka olarak ver ama sen türbana karşısın buda demektirki islama da karşısın sadaka vermene gerek yok kurtarmaz seni cehennemden.Mevlam akıl fikir versin sana kardeşim bazı şeyleri çözecek kadar.

Alt 07.02.08, 08:57   #26
Paradoks
O Artik Bizden

Paradoks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 10
Tesekkür almis 24 -> 19 Konu

Al***305;nt***305;:
baLLgozLu´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
Sağol kardeşim ya sölediğin için ama aç karın maç karın muhabbeti boş yani..sen açkarınla yatanları düşünene kadar git kendine aldığın marka kazakların yerine pazardan alda artanını sadaka olarak ver ama sen türbana karşısın buda demektirki islama da karşısın sadaka vermene gerek yok kurtarmaz seni cehennemden.Mevlam akıl fikir versin sana kardeşim bazı şeyleri çözecek kadar.
Ne olur Cennet ten bana da yer ayır..
şarut (08.02.08)

Alt 07.02.08, 11:14   #27
dioskuri
O Artik Bizden

dioskuri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 27
Tesekkür almis 8 -> 6 Konu

ileride çocuğuma nasıl anlatacağımı düşündüğüm dünyanın en gerici yasağıdır. insanları sırf dinlerini yaşıyorlar diye yargılamanın sonucu ancak ilkel toplumlarda görülebilecek bir mantaliteyle koyulmuş, beyinsizler idaresinin zamanında koyulmuş yasaktır.
biz cahil, yobaz diye tanımlarız, eğitim deriz eğitim gerek , eğitim haklarını alırız. biz kendi insanımıza nazi işkencesi yaparız. komünist amele toplumların vatandaşları gibi eş iş aş için yaşamaya zorlatılan türk halkının bu baskıya dayanamayıp çöken, yabancı devletler idaresine giren kesiminin insanımızı beyinsiz mutantlara çevirmek için silah zoruyla yaptığı yasaktır.
bunu yapan insanların hepsi din düşmanıdır. bunu savunmak bile kara cahillikten öteye gitmez. bu yasağı koyanlardan bin kat daha asil şerefli ve zeki olan türbanlı kardeşlerimiz daha ileri bir türkiye için üniversitede başlarını açmaktadırlar. işte türkiyenin aydınlık yüzü bu kadar somuttur ki bu insanlar kendilerine emredilen türban ı eğitim için hem kendileri hem de daha iyi bir türkiye için delmektedirler.
herbiri insanlık abidesi olan bu insanlar, tüm o yasakçı paranoyak bir iddeanın bayraktarı olan sürüngen batı uşaklarını, ittihad terakkicileri bilimle gömeceklerdir.
bu ülke hepimizin dil - din -ırk ayrımı yapmaksızın hepimiz türkiye cumhuriyeti vatandaiıyız. elin rumu ülkemizde haçıyla geziyorsa benim kendi insanım her halukarda kendini istediği gibi temsil edebilir.
üniversiteye yarı çıplak gitmenin yasak olmadığı bir ülkede örtünemk mi suç, evet çünkü biz hala tarihin mahsenlerinde yaşıyoruz, çünkü bizim ana yönetim kollarımıza örümcekler ağ dolamışlar, çünkü biz, kendi insanımızdan nefret ediyoruz, çünkü biz düşünürlerimizden çok popstar jürisini dinliyoruz, çünkü biz insanımızı sevmiyoruz, çünkü biz hayali duvarlar örüp insanın damarlarında taşıdığı kudreti durdurabileceğimizi zannediyoruz, çünkü biz dini yanlış tanıyoruz.

***8220;Din dogmalarına inananlar bilim yapmayı önler, üniversiteden içeri alınmamalılar***8221; açıklaması yapıp sonra da çalışma arkadaşı dünyaca ünlü Fransız bilim adamından söz ederken ***8220;heh heh, kendisi koyu Katoliktir***8221; demekten utanmayanlar var.

son olarak biz demokratik olmaya çalışıyoruz !
lütfen insana insan olduğunu hatırlatalım hakkıyla türkiyenin en iyi üniversitelerine girmiş insanlarımızı yobaz deyip engellemyelim, ortak yanlarımızda bulaşalım, diyalog ve anlayış içinde olalım ülkemizin anlındaki bu kara lekeyi temizlemek için , daha özgür ve demokratik bir toplum için direnelim !

lütfen......................
Kafirin verdiği poza bak hele

Alt 07.02.08, 11:21   #28
murat_n
Site Ondan Sorulur

murat_n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 11
Tesekkür almis 98 -> 19 Konu

benim anlamadığım şey laiklikle türbanın ne alakası var. laiklik din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır. türbanla laiklik elden nasıl gider anlamadım gitti.bu ülkede özgürlük var. dinimizde de kısıtlama yok. millet orasını burasını gösterince bu tartışılmıyoda neden kapatınca tartışılıyo anlamak mümkün değil.
Tesekkür edenler:
masal_1 (07.02.08)

Alt 07.02.08, 19:24   #29
baLLgozLu
Herkonu.com Fanatik

baLLgozLu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 53
Tesekkür almis 53 -> 4.294.967.283 Konu

Al***305;nt***305;:
Paradoks´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
Ne olur Cennet ten bana da yer ayır..
ben cennete gidiyorum demedim kardeşim ama senın gibi dinin emrettiğini kabul etmemezlik etmiyorum sadece onu söledim san****ünün gelipte öldüğün zaman kabre konduğun zaman asıl uykudan uıyandığın zaman bunların hepsi gelicek aklına hiç merak etme kabir azabından başlar herşey orda kafanı duvarlaramı yoksa feçanlaramı vurusun bilemem ama şimdi sen başörtüsünü yani dinin emrettiği bişeyi kabule tmiyosun ve bir emri kabul etmeyen diğer emirleri de kabul etmemiş sayılır yani Mevlam sonunu hayreylesin kardeşim ne dim sana.Ama Mevlam cehennemide boş yaratmadı birileri doldurucak orayı ha sen ha ben.Ama sana duam inş. Mevlamın cennetine kavuşursun ama böyle gidersen biraz zor
 Özgürlükcüyüz ama salak deiliz...
Alt 07.02.08, 22:55   #30
zilan76
O Artik Bizden

zilan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 7
Tesekkür almis 12 -> 8 Konu
Standart Özgürlükcüyüz ama salak deiliz...

Melih Pekdemir 04/02/08
Çok kritik günler yaşıyoruz. Bizi "özgürlükçülük" argümanımızla tavlamaya, avlamaya çalışıyorlar. Türban konusunda ilkesel ya da teorik bakımdan öngörülebilen bir uzlaşma imkânı, bu sorunu genel olarak özgürlükler sorununun bir parçası olarak ve diğer sorunlarla birlikte çözebilme fırsatı daha ilk adımda ortadan kaldırılmıştır. Türban meselesi artık masum bir özgürlük talebi filan değildir; "tanımı da biz yaparız fetvayı da biz veririz" diyenlerin elinde toplumun diğer kesimlerini esir almakta kullanılacak tehlikeli ve ölümcül bir silah haline getirilmiştir. Böyle bir ortamda hâlâ "hizmet alanlar kriterine" dört elle sarılmak saftorikliği, özgürlük savunuculuğu yapıyorum derken, kendi esaretimize gönüllü kapı açmak olacaktır. Çünkü artık "hizmet alanlar istediği gibi giyinsin, isterse türban taksın" argümanının daha başlangıçta geçersiz kılındığı bir mecraya girilmiştir. Ok yaydan çıkmıştır.

Belki burada bir parantez açıp "ama türban yasağıyla binlerce kadın eğitimden alıkonu-yor" diyen ve türbanın bu şekilde serbest bırakılması konusunda kem küm eden kimi özgürlükçü ve solcu arkadaşları uyarmak gerekiyor. Bu konu "havet" denilerek geçiştirilecek bir konu değildir. Öncelikle AKP-MHP marifetiyle tezgâhlanan ve inisiyatifi "tanımı da biz yaparız fetvayı da biz veririz" diyenlerin eline geçen bir tercihin karşısında "ama" demeden, "fakat" demeden itiraz etmek şarttır. Özgürlükler elbette bir bütündür; hepsini birden savunmak lazımdır; sadece birisini savunarak diğerlerini yok sayanlardan ve onların dayatmalarından ise kesinlikle ayrı durmak gerekir. Siyasi İslamcılar ve özel olarak AKP tek bir kategorideki "özgürlüğü" yani sadece kendileri için özgürlüğü savunuyorlar. Ama sosyal güvenlikteki uygulamalarıyla yaşama özgürlüğünü hiçe sayıyor, 301. madde konusunda ayak sürüyerek düşünce özgürlüğünü reddediyorlar; her türlü toplumsal muhalefet eylemi polis copuyla dağıtılıyor. Sonuçta diğer herkesin sadece kendi çizdikleri çerçevede "özgür" olabileceğini emrediyorlar!

Sorunu sadece onların "inanç özgürlüğü" çerçevesinde ele almak, özgürlüklerin imha edilmesini baştan kabul etmektir. Unutulmamalı ki, türban özgürlüğünü savunan kesimlerin fıtratında, kadınların başının açık gezmesi günahtır. Onların fıtratında türban özgürlüğünü savunmak, başı açık gezmeyi yasaklamakla eş anlamlıdır. Kadınların inançlarının gereğini yerine getirmek yanı sıra, erkeklerin de inançlarının gereğini yerine getirmek "özgürlüğü" adına, bu kez, "başı açık gezen kadınlar bizi günaha sokuyor" denilmeyecek midir? Zinhar günah işleyenin de günaha sokanın da İslam inancında katli vaciptir. Katli vacip bulmak ya da cinayet özgürlüğünü savunmak, yaşama özgürlüğü yerine ölüm özgürlüğünü savunmak anlamına gelmeyecek midir?

Ayrıca eşitliğe tabi olmayan bir özgürlük düşünülebilir mi? Farklı inançtaki insanlara ve topluluklara eşit haklar ve imkânlar tanımayan bir özgürlük anlayışının hiçbir kıymeti yoktur.

Özgürlük, ancak bütüncül ve izafi ve eşitliğe tabi olarak kullanıma açık olduğu ölçüde çoğulcu olabilir, böyle bir çerçevede her birey özgürce kendi geleceğini tasarlayabilir; sınıfsal, dinsel, ulusal her topluluk kendi çıkarlarını özgürce savunarak kendi kaderlerini özgürce tayin edebilir. Amenna, işte böyle bir ortamın var edilmesi için çaba sarf edelim, hep birlikte böyle bir ülkenin yurttaşları olabilelim; varsın ondan sonra isteyen türban taksın isteyen başörtüsü. Böyle bir ortamda bu tercihin kimseye bir zararı olamaz. Ama böyle bir ortama, özgürlüğün üç kuralı (bütüncül, izafi ve eşitliğe tabi olması) ihlal edilerek girilemeyeceğini bilelim... Hele hele, "Artık yüzde kırk altı değil yüzde elli iki oldunuz, kaldırın başınızı" diye adeta cihat ilan eden Bülent Arınç'tan sonra, özgürlükçülük yalanlarına bakıp salak yerine konulmayı kabul etmeyelim. Ve şu mahut "türbana özgürlük" yalanlarına ortak olmayalım.

Aslında BirGün gazetesi manşetlerinde çözüm dile getirildi: "Madem Öyle... Sen de her mezhep ve inanca eşit mesafede dur... Diyanet İşleri Başkanlığı'nı kaldır... Zorunlu din eğitimine son ver... Temel eğitimi 12 yıla çıkar... Farklılıkları hazmet..."

Ama onlar da olup biteni bizim "hazmetmemizi" istiyorlar. Hani 1980'lerde TRT arabesk yasağını kaldırmış, "acısız arabesk" getirmişti; şimdi de bunun gibi türban yerine "acısız türban" ya da "Anadolu bağlaması" diye bağlama çekiyorlar. Ama acı hakikat ortada ve acı hakikati kırağı çalıyor! Elbette türban takmak da bir hakikat ama şimdi özgürlük filan değil. Velev ki öyle sayılsın. Ama tek bir özgürlük on özgürlüğün canına okuyacaksa, on hayati yasak getirecekse; bizden bu kadar, sayımız suyumuz yok: Türbana karşıyız arkadaş! Çünkü özgürlükçüyüz ama salak değiliz...
muratgurbuz (09.02.08), şarut (08.02.08)
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil