Geri git   A-Z ye Herkonu > Politika-Ekonomi

Anketimiz: Üniversitelerde Türban Yasağı Kalksın mı?
Evet.Yasak Kalksın 43 70,49%
Hayır.Yasak Devam etsin 18 29,51%
Katılımcı sayısı: 61. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Stil

Türbana Karşi çikanlar...
Alt 05.02.08, 12:17   #1
hahuer
Herkonu.com Fanatik

Tesekkür etmis: 35
Tesekkür almis 46 -> 28 Konu
Standart Türbana Karşi çikanlar...

TÜRBANA KARŞI ÇIKANLAR...
hahuer (hasan hüseyin eroğlu)

25-30 yıldır süregelen tartışma...
Özgürlüklerin kısıtlanması değil de ne...
İnanca saldırı değil de ne...
Laiklik adına yapılan ama sonuçta inançsız bir millet haline getirilebilme oyunları...
Türban yada başörtüsü için bütün diller araştırılır oldu.Bu hassasiyet nedense güzel dilimiz Türkçe için hiç önemsenmezdi.Konu türban olunca Farscası,fransızcası hemen devreye sokuldu.
Güreş tefrikaları gibi türban hikayeleri uydurulur oldu birden.'Şulebaş'cinsinden. Kadırgali Ali'nin bitmeyen tefrikası gibi...
Yediden yetmişe İslam uleması olduk birden..Fetvalar,yorumlar kırıla gidiyor.Her kesimden.Kur'an-ı Kerim'i,İslam'ı öcü görenler,müslüman oluverdiler.Dahası başladılar ayet-hadis yorumlarına...
Olan bitene 70 milyonun çok büyük bir kesimi gülüyor artık.Ortalıkta gezinen,avaz avaz bağıran,yeniden mitingler düzenleyen,Atam'a şikayete gidip aslında onu rahatsız eden bu kesime...
Toplum değerlerini hiçe sayan siz biçareler...
Neyin peşindesiniz...
Başörtüsüne bu denli takıntınız ne ola ki!Dini simgeymiş,siyasi simgeymiş...miş...miş...
Bu 'miş'leri bırakıp adam gibi işinize baksanıza...Bu 'miş'lerle neyi örtmeye çalışıyorsunuz ey adına profdenen ilim adamları...Yenmiş içilmişleri gün yüzüne çıkartmamak asıl amacınız amma...
Bu 'miş'leri çok takan ey medya...Ülke gündemini değiştirecek,huzursuzluklardan nemalarınız kesilecek diyemi korkunuz ki hala uydurup uydurup yazarsınız.
Ey İşadamları başörtüsü gelirinize mi engel oluyor sizinde...Yatırımlarınıza örtü mü çekiliyor yoksa...
Artık aba altından sopa göstermeyi bırakalım.Bu toplumu germeyelim,bölmeyelim.Olur-olmaz senaryo üretmeyelim.'Mahalle baskısı'deyip,bundan böyle başını kapatmayanlar ezilecek,hor görülecek gibi söylemlere alet ve vesile olmayalım.Başı kapalınında ,açığınında birbiriyle problemi yok bu ülkede...Vatandaş olarak kimse kimseden şiyakeyetçi yada rahatsız değil.Şu bi avuç insan topluluğundan gayrı.Onlarınki de bi atımlık barut olsa gerek.
Koskoca bir hukukcu ''60 yıllardan ve üç üniversite''den nostalji yapıp, bahsedip iç geçireceğine ,görevi gereği 'hukukun üstünlüğüne' ve insanların eşitliğine inanıp sussun artık.Onlarda kendilerini toplumun çok ma çok üstünde bir güç olarak görmesinler ne olur.İnancımızı yitirmeyelim.Şüpheye düşmeyelim.
Kayseri adliye binasının üç kapısı var.Birinden tutuklu-hükümlüler alınır.Arka kapıdır burası.Ana kapıdan Yargı organı ve adliye personeli girer.Yan kapıdan da vatandaş didik -didik aranarak girer.Biz yinede'Adalet mülkün temelidir'deme noktasındayız.Ağrımıza gitsede bu kapı meselesi.
Başörtüsü/Türban bu toplumun kanayan bir yarasıdır.Bu ağrı-sızı elbette hükümet tarafından giderilecek,bertaraf edilecektir.Kılıkla-kıyafetle rejim sorunu çıkar diyenler bu söylemlerinin kendilerince kasıtlı söylendiğinin idraki içindeler aslında.
Kimse inancından taviz vererek yaşamak istemez.Tayt giyene,miniyle gezene nasılki karışan eden yok ise bunada bu gürültü furyası tahammül göstermek zorundadır.Öğrenciyi notla tehdit eden,kipalıyı alırım,başörtülüyü almam diyenler,Şulebaşı icad edenler,Fransizcadanişucadan-bucadan örnek verenler,Başörtüsüne yahudi-hristiyan geleneği diyenler,benimde anam takardı cinsinden kendinide kurtarmaya çalışanlar,'Hukukun üstünlüğü'üstünde kendini üstün görenler,kendini yasama organı olan TBMM'nin üstünde güç olarak ima edenler,bir bardak suda fırtına koparanlar,memlekette çakılı bir çivisi olmayan ama sürekli milleti germe görevini üstlenenler...vs.vs...
Lütfen insanımızın değer yargılarıya,inançlarıyla oynamayın...Saygılı olun...Hoşgörümüz birbirimize tahammülle dahada pekişecektir.
...............
Ben kılık-kıyafet konusunda yıllardır uygulanan politikaları ve son günlerde yapılan tartışmaları yakından ve kaygıyla takip ediyorum. Üniversitelerin düşünce, ifade, din ve inanç özgürlükleri ile eğitim ve öğretim gibi en temel insan hakları karşısında yasakçı değil özgürlükçü bir tavır alması gereken kurumlar olduğunu düşünüyorum.
Üniversitelerimizin çağdaş uygar toplumlara yaraşır biçimde, özgürlüklerle ve bilim üretimiyle anılmasını istiyorum. İstisnasız her demokratik ülkede olduğu gibi üniversitelerimizde de kılık-kıyafet serbestliğinin; hiçbir din, inanç, düşünce, ırk, grup ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın bütün öğrencilere tanınması gereğine inanıyor; aksi yöndeki tüm düzenleme ve uygulamalara bir an önce son verilmesini talep ediyorum.
leonking90 (01.04.08), OsManLii (12.02.08), şarut (08.02.08)

Alt 05.02.08, 15:00   #2
sevgim
O Artik Bizden

Tesekkür etmis: 40
Tesekkür almis 33 -> 23 Konu

Tek bir cümle ile basi kapalilardan degil, beyni kapalilardan korkmak lazim. Bu sorunu cag disi buluyorum, hem tartisilmasi gereken o kadar sorun varken, müslüman bir ülke olarak böyle bir tartismanin icinde bulunmak utanc verici. Özgür bir ülkede yasiyoruz kimse kimsenin özgürlügünü kisitlamasin.
Tesekkür edenler:
38_LaDy_58 (06.02.08), efsane21 (05.02.08), leonking90 (01.04.08), rayiha (06.02.08)

Alt 05.02.08, 15:04   #3
efsane21
O Artik Bizden

Tesekkür etmis: 48
Tesekkür almis 11 -> 6 Konu

evet kimse inançlari yuzunden kimse eğitimineson verilemzsen acik giyiniyorsun diye veyasen kapali giyiniyosun diye universiteyegiremesin diye birsacmalik nerde gorulmuştur herseyimizi tamamladik butun sorunlar biti baş ortumu kalldi yani sanki turkiyenin ekonomisi cok mu iyi san ki başkasorunu yokmu turbana karşi bu kadar karişiliyor herkes istediği gibi giyinebilir ..... saygilarsevgiler....
Tesekkür edenler:
sevgim (05.02.08)

Alt 06.02.08, 13:57   #4
maxinale_06
Herkonu.com Fanatik

maxinale_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 34
Tesekkür almis 74 -> 49 Konu

hiç kimse kimsenin başı kapalı diye eğitimini kısıtlayamaz yok böyle birşey olamazzz daha şimdiden küçücük çocukların beyinlerini yıkayan anne ve babalar kendinize gelin türbanı bi çirkef haline getirmeyin herkes özgürdür millet yarıçıplak sokaklarda orasını burasını açmış dolaşırken kimse sesini çıkarmıyor ne o türban batıyormu birilerine

Alt 06.02.08, 14:34   #5
seher3
O Artik Bizden

seher3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 6
Tesekkür almis 5 -> 3 Konu

Maxinale_06 arkadaşım konuınun başına bir anket koymuş yazan arkadaş evet yada hayır diye. Demokratik ortamda isteyen istediği oyu verir buna karışamaz kimse. 2. tercih olmasaydı evet evet kaldırılsın diye sacma bi secenek yazlırdı heralde.Hayir cevabını verenler zaten konuyla ilgili yorum yapmamış gördüğün gibi çünkü biliyolarki karşılarındakiler onları dinlemeden sen gibi yargılayacaklar,bende yazmazdım sadece senin sondan bir önceki kelimeye sana hiç yakıştıramadım hayır diyenler sana daha ağır cevap verirsehiç bozulma canım.Sevgiler...

Alt 06.02.08, 14:54   #6
Gamzeli38
Herkonu.com Fanatik

Gamzeli38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 154
Tesekkür almis 37 -> 4.294.967.268 Konu

Ne Kadar sacma bi Konuyu TartI$Iyoruz yaa

TÜRKIYEE MÜSLÜMAN bi ülkee ve bunu kimse Degi$tiremicekk.Türbana kar$i cikan kendini biLmez insanLara sesLeniyorum siZde hic akIL yokmuu???Nasil türbana kar$i cikabiliyorsunuz yaaa adami hasta etmeyinn karde$immmmmmmmmm. Allahimmmm (c.c) sen Türkiyeyi bu tür insanlardan, chp'Li insanlardan ......... koruuu, kafayi yicemm sizin yüzünüzden, haberlere zor bakiyorum dayanamiyorum artikkk, ama siz cok beklersiniz AKP cözüyor bu Olayiii ve Ba$örtüsü yasagii KALKICAKKKKKKK

Laik kalcakLarmi$ yok bilmem neee,okadar LAIKLIK istiyorsaniz ba$örtüsü istemiyorsanizzzz gidin amerikaya........

ya ben resmen utaniyorum yaaaa , almanyada bile ba$örtüsü takabiliyorlar Türkiyede yasakkk.Almanlar nediyo : " türkiyede bile takamiyorsunuz ozaman burdada takmayin" Allah (c.c) süründürsün sizin gibileri yaaa, yeter amaaaa

Alt 06.02.08, 15:06   #7
nicolas_anelka
Forum Admin

nicolas_anelka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 226
Tesekkür almis 372 -> 135 Konu

Gamzeli daha sakin lütfen

Bu konu nezaman tartisilsa sonunda hep cezalar verildi,konular kapandi.Bu sefer öyle olmamasi icin,daha sakin,daha düzgün yorumlar yazalim lütfen.

Bu konuda ikinci bir uyarida bulunmayacagim

Konuya devam
Selamlar

Alt 06.02.08, 15:53   #8
didim_09
Moderator

didim_09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 310
Tesekkür almis 178 -> 116 Konu

bana kalırsa laik bir ülke ise türkiye yasaksa yasak olarak kalmalı derim...
şarut (08.02.08)

Alt 06.02.08, 16:05   #9
maxinale_06
Herkonu.com Fanatik

maxinale_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 34
Tesekkür almis 74 -> 49 Konu

Al***305;nt***305;:
seher3´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
Maxinale_06 arkadaşım konuınun başına bir anket koymuş yazan arkadaş evet yada hayır diye. Demokratik ortamda isteyen istediği oyu verir buna karışamaz kimse. 2. tercih olmasaydı evet evet kaldırılsın diye sacma bi secenek yazlırdı heralde.Hayir cevabını verenler zaten konuyla ilgili yorum yapmamış gördüğün gibi çünkü biliyolarki karşılarındakiler onları dinlemeden sen gibi yargılayacaklar,bende yazmazdım sadece senin sondan bir önceki kelimeye sana hiç yakıştıramadım hayır diyenler sana daha ağır cevap verirsehiç bozulma canım.Sevgiler...
ne kadar ağır cevap verirlerse versinler hiç takmam biz çok duyduk çok gördük ağır konuşanları ve sonundada ne oldukları belli oldu saygılar
Tesekkür edenler:
perihan (10.02.08)

Alt 06.02.08, 16:12   #10
selim2
Mp3 Avcisi

Tesekkür etmis: 0
Tesekkür almis 0 -> 0 Konu

Laiklik denen sey sadece bi örtüylemi sinirli kalmistir akil erdiremiyorum sahsen!!
dunyanin butun ülkeleri belli bi rejimle yyönetilirken güzel vatanimizin hangi rejimle yönetildigini en tepedeki insanlar bile cözemiyo( Cok aci inanin insaf diye bi organim olsaydi heralde kanser olurdu simdiye kadar
esprisi bi yanada bu is gündem yaratmaktan baska bi sey degil cünkü herkes biliyo ünilere türbanla girmekle girmemek arasinda bi fark olmadigini(varmidir acaba yaw mesela turbanla girince baskami dusunuyolar falan)
Allah hakkimizda hayirlisini versin insallah bu konu konus konus bitmez en guzeli kisadan yorum.. saygilaar...
Konu Kapatılmıştır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil