Tekil Mesaj gösterimi
 Tüm Sorun Türban mı?
Alt 08.02.08, 00:42   #34
şarut
O Artik Bizden

şarut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 13
Tesekkür almis 7 -> 5 Konu
Lightbulb Tüm Sorun Türban mı?

Üniversiteler ve liseler, mevcut sorunlarına ek olarak gün geçtikçe yeni sorunlarla karşılaşıyor. AKP iktidarı bir taraftan yeni YÖK başkanının da dile getirdiği üzere eğitimi tam paralı hale getirmeye çalışmakta, bir taraftan da bunun siyasi alanda önünü açacak yasalar çıkarmaktadır.

Üniversite yurtları yetersiz ve pislikten geçilmemektedir, yemekhaneler ise içler acısıdır, paralı eğitim, eğitimin ticarileşmesi tüm hızla sürmektedir. Liselerde ise lise öğrencileri kayıt parası, spor parası, karne parası kıskacında bırakılmaktadır. Bir taraftan da ÖSS sınavının baskısı altında kalmaktadırlar. Hem üniversitelerde hem de liselerde uygulanan anti-demokratik sistemden bahsetmemize bile gerek yoktur artık. Ne liselilerin, ne de üniversitelilerin göstermelik dahi olsa örgütlenme hakkı yoktur. Bunun en açık kanıtını, demokratik haklarını kullandıkları için okullarından atılan ve eğitim hakları ellerinden alınan öğrencilerden görebiliriz.

Tüm bu sorunlarımız dağ gibi karşımızda dururken ve bunların çözümü için adım atılması gerekirken düzen yine karşımıza başka bir gündemle çıkmaktadır: Türban sorunu. Tüm meclis, burjuva basın, düzen partileri, YÖK bu gündeme kitlenmiş, bu çerçevede politika yapmaktadır.

Devrimcilerin elbette bu konuda da söyleyecekleri olacaktır. Biz türban sorununa da haklar ve özgürlükler çerçevesinde bakarız. Sorunu inanç özgürlüğü kapsamında ele alırız. Hiç kimsenin inancının gereği olan ibadetlerini gerçekleştirmesi engellenemez. Bunu engellemek inançlara saygısızlıktır. Yıllardır türbanlı genç kızlarımızın türbanlarından dolayı eğitim-öğrenim haklarının gasp edildiği bir gerçektir. Elbette bu duruma karşı mücadele etmek de gerekir. Ancak bugün yapılan bu değildir.

YÖK başkanının açıklamaları ve pratiği bunun açık bir kanıtıdır. Göreve başladığında "üniversitelerde tüm yasaklar kaldırılmalıdır." açıklaması yapan Yusuf Ziya Özcan, bu yasaktan kastının sadece türban olduğunu ortaya koymaktadır. Onun derdi sadece AKP iktidarına ve onun tabanına yaranmaktan ibarettir. İcraatlarına baktığımızda bunu görmekteyiz. Üniversiteden demokratik haklarını kullandıkları için atılan öğrencilerin geri alınmasına ya da YÖK yönetmeliğinin daha demokratik hale getirilmesine yönelik bir açıklaması yoktur.

Üniversitelerin gündemini türban ile doldururken, bir taraftan da tüm devlet üniversitelerini paralı hale getirecek politikaları hayata geçirmek istedikleri, artık herkes tarafından açıkça görülüyor. YÖK başkanının kendisi, üniversitelerin tamamını paralı hale getirmek istediğini açıkça dile getirmiştir.

İktidarlar ülkemizde kendi çıkarı için her zaman bu tür manevralara başvurmuştur. Halkın inançlarını kendi çıkarları için istismar etmiştir. AKP iktidarının da bugün yaptığı bundan ibarettir. Halkın dini duygularını istismar ederek kendi iktidarını güçlendirmeye çalışmakta; bir taraftan da emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin ihtiyaçları doğrultusunda üniversiteleri ve tüm eğitim sistemini ticarileştirmektedir.

Geçtiğimiz hafta, bir toplantıda mikrofonun açık unutulması üzerine Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın bürokratlarıyla yaptığı konuşmalar basına yansımıştı. Bu konuşma iktidarını YÖK'e bakış açısını ve ne yapmak istediğini açıkça ortaya koymaktadır.

Unakıtan, Müsteşarı Aktan ile YÖK hakkında şunları konuşmuştu:
-Aktan: Yeni YÖK Başkanı'nın havası değişmiş, gayet güzel sözler söylüyor.
-Unakıtan: İsterse söylemesin.
-Aktan: Bu ortamdan faydalanıp üniversite reformunu da yaparsak hükümet olarak sayın bakanım, çok ciddi başarı olurÂ***8230; 300 milyona yakın üniversitelere iyileştirme yapıyoruz yıllık. Gülüp oynasınlar. Daha sesleri çıkmaz. Tarifeyi de ufak bir rötuşla geçiştiririz böylece.

AKP iktidarının niyeti bu konuşmada açıkça görülüyor. Planları, bu ortamdan faydalanıp tekellerin isteklerine uygun bir "üniversite reformunun" yapılmasıdır. Üniversite reformundan anladıkları en başta üniversitelerin paralı hale getirilmesinden başka bir şey değildir.

Bunlar sadece dini, inancı rant için pazarlar, kullanırlar. Bugüne kadar türban sorununda somut adım atmamalarının nedeni de budur. Şimdi ise durum buna müsait olduğu için harekete geçmişler, bunu yine kitleleri kandırmanın bir aracına dönüştürmüşlerdir.

Ancak gençlerimizin, üniversite ve liselerin problemi türban değildir. Eğitim hakkının gaspıdır, paralı eğitimdir, elverişsiz eğitim koşullarıdır bizim sorunumuz. Bu sorunları çözecek tek geçerli yol ise gençliğin demokratik halk üniversiteleri için mücadelesidir. Bu üniversitelerde gerçekten demokratik ve yasaksız bir eğitim ortamına kavuşacağız. Türban sorunu da ancak bu üniversitelerde çözülmüş olacaktır.

Konu şarut tarafından (08.02.08 Saat 00:46 ) değiştirilmiştir..