Tekil Mesaj gösterimi
 Muharrem Ertaş
Alt 05.09.07, 18:37   #12
SAHmerdan
Herseyden Haberi Var

SAHmerdan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 117
Tesekkür almis 330 -> 106 Konu
Standart Muharrem Ertaş

Muharrem Ertaş

1913 yılında Yağmurlubüyükoba Köyü'ndedoğdu. Annesi Ayşe Hanım, babası zurnacı Kara Ahmet'tir. Anadolu'nun bir çok yerinde profesyonel müzisyen olarak karşımıza çıkan Abdal Aşiretlerinin Orta Anadolu'daki en büyük koluna bağlı olan Muharrem Ertaş'ın ataları Ala Kilise'lidir. Abdalların göçer bir aşiret olmalarından ötürü daha sonraları Kırşehir havalisine yerleşmişlerdir.

Ertaş'ın ilk ustaları dayısı Bulduk Usta ve Yusuf Ustadır. Küçük yaşlardan itibaren eline aldığı sazı ile köy köy dolaşır Muharrem Ertaş. Bazen sünnetçilerle, "düğün çalmaya" gider; bazen köy odasındaki muhabbetlere katılır sazıyla ve sesiyle...Her ne kadar "bozlak ustası" diye ün yaptıysa da, Orta Anadolu'nun yöresel melodilerini de repertuarında bulundurur. Özellikle çalıp söylediği halaylar şaheser niteliğindedir.

"Ustaların Ustası" Muharrem Ertaş, Bozlak geleneğinin en güçlü temsilcilerindendir. Ses genişliği, rengi ve tınısının yanısıra, gırtlak nağmeleri, çarpma, titretme ve trilleri, kendine has ses kullanma teknikleri ve bütün bunların yanısıra iyi bir Bozlak icrası için olmazsa olmaz şartlardan biri olan "yiğitçe edası" ile Muharrem Ertaş, gelmiş geçmiş en büyük Bozlak okuyucusu olarak kabul edilir. Onun için Bozlak, gökkubbeye salınan bir çığlıktır adeta. Repertuarında oyun ve halay türküleri başta olmak üzere Karacaoğlan'dan, Kerem'den, Aşık Garip'den, Pir Sultan Abdal'dan ve Aşık Sait'ten pekçok türkü okuduğu her eseri, o anki ruh halinin bir gereği olarak, her seferinde yeniden yorumlar.

71 yılda biriktirdiklerini oğlu Neşet Ertaş'a aktaran Muharrem Ertaş, yedi-sekiz yaşlarında iken dayısı Bulduk Usta'dan bağlama dersleri almaya başlamış: "Çalıp söyleme merakım küçük yaşlarda başladı. Bulduk dayımın çok güzel sesi vardı. Bir köyde türkü söyledi mi diğer köyde dinlenirdi. Hatta seferberlikte asker kaçaklarını yakalamak için subaylar dayımı yanlarına alır köy köy dolaşırlarmış. Dayıma türkü söylettirip kendileri de pusuya yatarlar ve dayımın sesine dağlardan inen kaçakları yakalarlarmış. Derken, Bulduk Usta beni çok severdi, merakımı görünce beni yanına aldı. Her gittiği yere götürdü. Düğünlerde, bayramlarda, eğlencelerde yanından ayırmayarak ustalarından öğrendiğini bana da öğretirdi. Yedi yıl boyunca onunla çalıştıktan sonra artık tek başıma çalıp söylemeye başladım."

Bu dünyada 71 yıl yoksul, kendi halinde ve sessizce yaşayan Muharrem Ertaş, 1984 yılının 3 Aralık günü yine sessiz bir şekilde vefat etti. Son sözleri, gerisini tamamlayamadığı; "Sazımın emaneti..." oldu.

Kalktı Göç Eyledi Avşar Elleri
1- Kalkti Göç Eyledi Avşar Elleri
2- Ela Gözlerini Sevdiğim Dilber
3- Gönül Ne Gezersin
4- Ağ Ellerin Sala Sala Gelen Yar
5- Mezar Arasında
6- Yağmur Yağdi Yine Bulandı Hava
7- Giderim Giderim
8- Kova Kova Indirdiler Yazıya
9- Ağ Odana Kara Taban Yatırdım
10- Bana Gül Diyorlar
11- Eğil Dağlar
12- Şu Yalan Dünyadan Usandım
13- Aldı Dert Beni
14- Biter Kırşehir'in Gülleri

Başımda Altın Tacım
1- Yeni Geldim Dinek Dağı
2- Başımda Altın Tacım
3- Deniz Dalgasız Olmaz
4- Kırat Bozlagı
5- Kısmet Kalktı
6- Şu Dağlar Ulu Dağlar
7- Tor Şahin Misali
8- Bülbül
9- Asağıdan Kalktı
10- Ya Rab Kime Yalvarayım
11- Bâd-ı Sabâ
12- Karanfil Suyu Neyler
13- Neyleyim Yalan Dünya
14- Evlerinin Önü Marul

YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

Konu SAHmerdan tarafından (05.09.07 Saat 18:45 ) değiştirilmiştir..
Offline   Alıntı ile Cevapla