Tekil Mesaj gösterimi

Alt 20.08.08, 14:49   #118
dost
Herseyden Haberi Var

dost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 232
Tesekkür almis 1.405 -> 462 Konu

Her Balık Allah"ı Zikrediyor..Ya İnsan!!..

Ehlullah***8217;tan Cüneyd el Bağdadi***8217;ye bir kuş hediye ettiler. O da bir müddet sonra salıverdi. Sebebini soranlara şu cevabı verdi: Kuş bana dedi ki:

-Ey Cüneyd! Sen sevgililerle konuşmaktan zevk alıyorsun, bana sıra gelince kapıyı yüzüme kapatıyorsun. Olur mu böyle şey? Ben de salıverdim.

Salıverdikten sonra kuş yine dedi ki:

-Kuşlar Allah***8217;ı zikrettikleri müddetçe kapana düşmez, yakalanmazlar. Ben hayatımda bir kerecik Allah***8217;ı zikirden gaflet ettim, hemen yakalandım.

Salihlerden biri anlatıyor:

Hindistan***8217;da bir balıkçıyı balık tutarken seyrettim. Tuttuğu her balığı kızına veriyor, kızı da balıkları ***8211;babasının haberi olmadan- denize salıveriyordu. Nihayet balık tutma işi sona erince balıkçı kızına doğru bakındı. Ortada balık namına hiçbir şey göremeyince;

-Yavrum, balıkları ne yaptın? Diye sordu. Kız şu karşılığı verdi:

-Babacığım! Siz Peygamber s.a.v.den şöyle bir hadis naklettiniz."Balık Allah***8217;ın zikrinden gafil olmadıkça asla oltaya ve kasnağa düşüp yakalanmaz." Demek ki yakaladığınız balıklar Allah***8217;ı zikirden gaflet etmişlerdir. Bu sebeple bana verdiğin balıkların hepsini denize bıraktım. Zira Allah***8217;ı zikirden gafil olan balıkları yiyemezdim.

Bazılarına göre kıza verilen herbalık kızın elinde ***8220;Sübhanallah***8221; demiştir ve kız bu sebeple balıkları salmıştır. Balıkçı kızından bu ibretamiz cevabı alınca ağını parçaladı ve o günden sonra bir daha balık avına çıkmadı!!..

..................