Tekil Mesaj gösterimi

Alt 05.09.07, 11:30   #6
DeYViT_ViLLa
Herkonu.com Fanatik

DeYViT_ViLLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 141
Tesekkür almis 102 -> 30 Konu

ZÜBEYDE HANIM
EŞİ LATİFE UŞAKLIGİL
ATATÜRK'ÜN KIZKARDEŞİ MAKBULE ATADAN
buyrun olayı yerinde inceleyin DeYViT_ViLLa

Kadın kıyafetinde devrim

Yolculuğum sırasında köylerde değil, bilhassa kasaba ve şehirlerde kadın arkadaşlarımızın yüzlerini ve gözlerini çok yoğun ve itina ile kapatmakta olduklarını gördüm. Özellikle bu sıcak mevsimde bu tarz, kendileri için kesinlikle eziyet ve sıkıntıyı gerektirdiğini tahmin ediyorum. Erkek arkadaşlar, bu biraz bizim bencilliğimizin eseridir. Çok namuslu ve dikkatli olduğumuzun gereğidir. Fakat saygıdeğer arkadaşlar, kadınlarımız da bizim gibi kavrayışlı ve anlayışlı insanlardır. Onlara ahlâka ait kutsal kavramları telkin etmek, millî ahlâkımızı anlatmak ve onların beynini bilgi ile, temizlikle donatmak esası üzerinde bulunduktan sonra fazla bencilliğe gerek kalmaz. Onlar yüzlerini dünyaya göstersinler ve gözleriyle dünyayı dikkatle görebilsinler. Bunda korkulacak bir şey yoktur.
1925(Atatürk'ün s.D.U, s. 211)

Bazı yerlerde kadınlar görüyorum ki, başına bir bez veya bir peştemal veya buna benzer bir şeyler atarak yüzünü gözünü gizler ve yanından geçen erkeklere karşı ya arkasını çevirir veya yere oturarak yumulur. Bu davranışın mâna ve anlamı nedir? Efendiler, uygar bir millet anası, millet kızı bu garip şekle, bu vahşî duruma girer mi? Bu durum, milleti çok gülünç gösteren bir manzaradır. Derhal düzeltilmesi gerekir.
1925 (Atatürk'ün S.D.II, s. 217)

evet Atatür Kadın kıyafetinde devrim getirmiştir ama kesin olarak kapanmak yasaktır buraya suraya kapanan insan giremez dememiştir... bunu belgeyle kims ekanıtlayamaz kanıtlaya bilen varsa buyursun ..

Offline   Alıntı ile Cevapla