Tekil Mesaj gösterimi

Alt 23.09.07, 18:59   #47
sudenur
Herkonu.com Fanatik

sudenur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 58
Tesekkür almis 66 -> 35 Konu

ALACAKLI ÇOCUKLAR

Büyüdüğüm sokakların özlemine kapıldım da çocukluğumun bakkalına iteklendim dün gece.Her şey yerle bir olmuşken,köşedeki bakkal yerinde duruyordu.

Aynı Cevdet amcaydı karşımda duran,saçları aklaşmış burnun yarısına inen gözlerinin camları büyümüştü.Elmalı şekerleriyle büyüdüğüm bakkalın içi bomboştu.

Bakkalı Cevdet amaca şaşkınlığımı anladı:Buyur evlat dedi.Kendimi tanıttım.Gülümsedi.

Tanımaz mıyım.Bende bütün çocukların hayali duruyor.Benimse gözlerimin yüzündeki çizgilerde gezindiğini hissetti.

Zengin bir hayatın gözünün içine bakarak yaşlandım Erol evladım dedi.Şimdi ne yapıyorsun Cevdet amca dedim,hayal satıyorum diye karşılık verdi.Mesela dedim senin çocukları uzaydaki maça götürdüğün harika bir hayalin vardı Erol evladım en çok onu satmak hoşuma gidiyor.

Hatırladım.Mahallenin bütün çocuklarını uzayda maça götürmüştüm.Maçın hakemi bir kaplumbağaydı.Gol olduğu zaman büyük bir hızla santraya koşuyordu.Siz yerden baktığınız zaman gökyüzünde yıldız kaydığını görürsünüz ya.Bilin ki bizim gökyüzünde maşımız vardır.

Bu hayalin içinde kaldı sanki,gözlerinin içi parladı Cevdet amcanın.Bugün siftahın benden olsun dedim cebimden çıkarttığım bozuk parayı uzattım.

Olmaz dedi.Ben para almıyorum.Çocukluğumun sana borcu var dedim,yıllar önce kapısının önünden aşırdığım şekerlerin parasını ödemek istedim bu kez.

Yoo dedi Erol evladım onları ben bırakıyordum sizlerin ağzı tatlansın diye.

Ona göre çocuklar eskisi gibi değildi artık.Başımı öne eğdim.Cam göbeği renginde bir misket duruyordu yerde,eğilip aldım.Çocukluğumun en değerli hazinelerinden birine,hiç işime yaramadığı bir zamanda sahip olmak,bana armağan gibi geldi o an.

Geçmişin yansımasından gözlerim kamaştı yine.Cevdet amca,eski zamandan kalan bir gazoz şişesini uzattı bana.Sen aç dedim açtı,bir yanardağ patladı sanki.

Bir dikişte içtim,Hayallerimin gerçeklere yenildiği bir düzende günü siftah yapmadan geçiren hayal satan bakkaldan çıkıp,kendi yoluma uzandım.Çocukluğumun bakkal Cevdet amcaya borçlu olduğunu sanıyordum.

Aslında çocukluğumun herkesten alacağı var.

Seksenli yıllardan sonra gelen bütün başkanlardan.
Offline   Alıntı ile Cevapla