Tekil Mesaj gösterimi

Alt 04.12.09, 15:27   #157
dost
Herseyden Haberi Var

dost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 232
Tesekkür almis 1.405 -> 462 Konu

Dikkatt=Mutlu Ve Huzurlu Olma Sebebi Sizdede Mevcut!.....

Bunca zorluk ve sikintilariniza ragmen siz de mutlu ve huzurlu olabilirsiniz. Yeter ki bu yaziyi sonuna kadar okuyun, sahip olanlari mutlu kilan seye sizin de sahip oldugunuzun farkina varin.

Gözleri görmeyen, ayaklari yürümeyen kötürüm adami mutlu kilan varligin sizde daha fazlasiyla mevcut oldugunu unutmayin!

Iste hepimize mutluluk dersi veren kötürüm adamin muhtesem hayat anlayisi! Birlikte okuyoruz:

Gözleri yumuk, ayaklari çarpik kötürüm adam, yol kenarindaki agacin gölgesinde ellerini açmis, göremeyen gözlerle bosluga yönelerek dua ediyor:

- Ey birçok zengine vermedigi nimetleri bana veren Rabb'im, yapraklarin, yildizlarin sayisinca Sana sükürler olsun!

Oradan geçmekte olan Isa aleyhisselam, bu mutlu adama yaklasip sorar:

- Ey Allah'in kulu, senin üzerinde ne nimetler vardir ki, birçok zengine vermedigi nimeti bana veren Rabb'im, diye dua ediyorsun?

Kapali gözlerle sesin geldigi tarafa yönelerek cevap verir kötürüm adam:

- Rabb'im bana öyle bir kalp vermistir ki, o kalple O'nu taniyorum. Öyle de bir dil vermistir ki o dille de O'na sükrediyorum. O'nu tanimaktan daha üstün nimet, O'na sükretmekten daha büyük hidayet olur umu? Halbuki, nice zenginler, sihhatliler var ki, kalbinde O'nu tanima sevinci, dilinde de O'na sükretme mutlulugu yoktur. Iste bunu düsününce kendimi tutamiyor da:

- Nice zenginlere vermedigi hidayet nimetini bana ihsan eden Rabb'ime, yapraklarin, yildizlarin sayisinca sükür etmekten kendimi alamiyorum!..

Bu cevap üzerine adamin önünde diz çöken Isa aleyhisselam, yumuk gözlerinden sevgi ile öper.

Peygamberin dudaklari degen gözler aninda cam gibi açilir. Sasiran adam, tebessümle baktigi Isa aleyhisselama:

'Sen, der su ölüleri diriltip hastalara sifalar veren mucizelerin sahibi Isa Peygamber olmayasin?'

'Belli olmuyor mu?' deyince de; 'Gözlerimden belli oldu ama ayaklarimdan henüz belli degil.' cevabini verir. Bunun üzerine: 'Silkinip kalk bakalim, belki ayaklarindan da belli olur.' der. Hemen silkinip kalkan adam ayaklarinin da düzeldigini anlayinca ilk sözü su olur:

- Ey Allah'in Nebisi, izin ver de sahip oldugum su essiz nimetlerin sükrü için hemen sükür secdemi yapayim.' diyerek secdeye kapanir ve der ki:

- Ey Rabb'im, seni taniyan bir kalple sükreden bir dil nimetinin sükründen acizken, simdi Sen bana gören iki tane göz, yürüyen iki tane de ayak ihsan ettin, bu nimetlerin sükrünü nasil ödeyecegim simdi ben?..

Bu sirada toplanan halk, Isa aleyhisselamin elini öpmek ister. Ancak Allah'in Nebisi der ki:

- Eli öpülecek insan, sahip oldugu nimetlerin farkina varan sükür secdesindeki su insandir. Onun elini öpün! Derler ki:

- O'nu secdeye indiren nimetlere bizler taa dogustan sahibiz, ama böyle sükür secdesine varacak derecede sevindirici bir nimete sahip oldugumuzun biz hiç farkina varmadik.

Isa Nebi'nin muhtesem cevabi söyle gelir:

- Düsünen insan, sahip oldugu nimetlerin farkina varir, düsünmeyen insan da kendini o nimetlerden mahrum sanir!.. Kitaplik çapta bir cevap.

- Ne dersiniz? Isa Nebi'nin kitaplik çaptaki son cümlesi bize de bir seyler söylüyor mu? "Düsünen insan, sahip oldugu nimetin farkina varir mutluluk duyar, düsünmeyen insan da kendini o nimetten mahrum sanir, mutsuzluk hisseder!." Biz de düsünsek, O'nu taniyan bir kalple sükreden bir dil nimetine bizim de sahip oldugumuzun farkina varacak, kötürüm adamin duydugu mutluluk ve huzurun daha fazlasini biz de duyacak miyiz? Öyle ise yazimizin basligi dogru mudur?

"Dikkat: Mutlu ve huzurlu olma sebebi sizde de mevcut!" Ne dersiniz, düsünmeye deger................

...........Ahmet Şahin Hocadan Alıntıdır.....