Tekil Mesaj gösterimi

Alt 14.03.08, 22:40   #313
Hasani
Uzman

Hasani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 32
Tesekkür almis 155 -> 113 Konu

Davaya sert tepkiler

Yargıtay'ın AK Parti'nin kapatılması istemiyle dava açmasına CHP hariç tüm kesimlerden tepki yağdı. İşte tepkiler;

Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın, AK Parti'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açmasına CHP hariç tüm kesimlerden tepki yağdı.

İşte gelen tepkiler;

CHP kökenli Kültür Bakanı Ertuğrul Günay: "Türkiyenin iyiye ve ileriye gitmesini istemeyenler her yere sızmışlar, Türkiye bununla da savaşacak. Halka güveniyoruz. Beklediğimiz bir şey değildi. Ben bir bakan olmanın öncesinde kıdemli bir hukukçuyum, bu yapılanı haksızlık olarak görüyorum. Türkiyede işsizliği yenmekle, ekonomik sorunları aşmakla uğraşıyoruz. Bu olanlar bizi üzüyor. Ciddiye almayın. İddianameler her zaman yazılır kararı yargı verir. Türkiye demokrasisi bu sorunun da üstesinden gelecektir"

Fikri Sağlar: "İktidar Partisi'nin kapatılması demokrasi ile bağdaşmaz."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: "Türkiye ne kazanır ne kaybeder herkes iyi düşünsün"

Prof. Dr. Toktamış Ateş: "Davayı manasız buluyorum. Böyle saçmalık olmaz. Bunun aksini düşünmenin mümkün değil. Ateş, cezayı gerektirecek bir şey olmadığını ifade etti"

AKP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Zafer Üskül: "Dava Türkiye'nin istikrarına zarar verir: AK Parti'nin kapatılmasını gerektiren herhangi bir iddianın geçerli olacağına ihtimal vermiyorum. Bunu mümkün görmüyorum. Bu davanın açılması bile Türkiye adına talihsizliktir. AKP demokratik bir şekilde iktidarı oluşturmuştur. Demokratikleşme yönünde adımlar atmıştır. Bu durum son derece anlamsızdır. AK Parti hem bu dönemde hem geçmiş dönemde demokratikleşmeyi çok isteyen partidir. Yargılanmada gereken yapılacaktır. Davanın açılması Türkiye'nin istikrarına zarar verecektir. Sonuç olarak Anayasanın hükümleri yürürlüktedir. AK Parti'nin parlamento faaliyetlerinde bu ilkeye aykırı bir şey yoktur."

Hasan Celal Güzel: "Ben bu ülkede yaşadığım için utanıyorum. Bu ülkede hukuk diye bir şey yok. Bu ülkede demokrasi diye bir şey yok. Bu ülkede millet iradesi ayaklar altında. Halka ***** muamelesi yapılıyor. Bu bu demektir. Ben hukukçuyum. Hukukçu olmaya da gerek yok. Herşey ayan beyan ortada. Bir avuç üniversiteli kızın üniversitedeki öğretim hakkı önündeki yasağı kaldırmak Türkiye'de laiklik karşısındaki suçların odaklanması mı demek? Bunu böyle görmek için faşist zihniyette olmak lazım."

Hasan Cemal: "Parti kapatılması karşısında hep olumsuz tavır aldım. Refah'ın kapatılmasını da AİHM tasvip etse de siyaseten doğru bulmadım. Demokrasilerde partilerin kolaylıkla kapatılmasına olumlu bakmıyorum. Geçmişte çok parti kapatılmış, yeni tabelayla açılmıştır. Şunu unutmamalı AKP her iki oydan birini alarak demokratik yoldan iktidara gelmiştir. Bu partinin kapatılması siyasi istikrara yardım etmez."

Erkan Mumcu: ''Kapatma, yasaklama gibi girişimler neresinden bakılırsa bakılsın demokrasiye müdahaledir. Gözüken veya gösterilen amacı ya da nedenleri ne olursa olsun işe yaramaz ve ne demokrasi ne de laiklik adına kabul edilemez. AK Parti'yi ortaya çıkaran da, iktidara getiren de, iktidarını yeniden güvence altına alan da aslında bu yasaklamacı zihniyetin ta kendisidir. Bu gibi girişimler, ne yazık ki, hak edilmemiş bir mağduriyet algısı yaratmakta ve sonuçta milletin masum tepkilerini suistimal eden zihniyeti beslemektedir.''

MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı:
''MHP'nin parti kapatma davalarına bakışı'' konusundaki bir soru üzerine Cihan Paçacı, ''Şu aşamada, bunların dışında bir açıklamamız yok. İleride daha detaylı açıklama yapılacak'' dedi.