Tekil Mesaj gösterimi

Alt 30.09.07, 04:17   #35
SAHmerdan
Herseyden Haberi Var

SAHmerdan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür etmis: 117
Tesekkür almis 330 -> 106 Konu

Al***305;nt***305;:
pasha87bk´isimli üyeden Al***305;nt***305; Mesaj***305; göster
Ben cevremdekilerin bana söyledikleri kulaktan duyma bilgilerimle yazdim bunlari... sorularin cevaplari icn tesekkürler... Ben Cem evinde Baglama calmayi ögrendim ve ordaki tanidigim abilerlede bazen böyle sohbetlere girerim... Cogu kezde her iki tarafta sonunda celiskiye düser ve Alevi- Sünni görüs ayriligi cikar otomatikmen ortaya... Alevilik su anda benim icin hala bi muamma.... ögrenmedende bisey hakkinda aciklama yapamam.. onun icin SORDUM, bir aciklama yapmadim... kirmizi yaziyla yazipda cevap vermenede bi mana bulamadim....
Ben herkezin inancina saygi duyarim, burda soru sormam rahatsiz ediyor veya sinirlendiriyorsa seni sormam bi daha ve Alevilik benim icin hala bi muamma ve bi kac soru isareti olarak kalir.... alevilik hakkindada Türkiyede cok az bilgi var... böyle yazilarla dedigin gibi bi takim önyargilari acikliga kavusturabilirsin... bu arada Can kim ya??
Can alevilerin birbirlerine hitap seklidir, kadin-.erkek, yasli genc, hic kimseyi ayirmadan herkese can denir herkes candir... ayni 6. imam caferi sadikin imam cafer buyrugunda yazdigi gibi

sen nasil olurda Cem evine giden birisi olarak bunu bilemezsin bunu acikcasi anliyamadim ya neyse

"Cem'de büyük küçük, güzel çirkin bir olur ve dahi (cem) cennettir. Müminleri (erkekler) melek, müslüm(E)leri (kadınlar) huridir. Yedikleri cenet taamı, içtikleri cennet şarabı, giydikleri cennet esvabıdır. Pirlerin, mürşidlerin evleri Mekke'leridir. Onları ziyaret edenler binbir kere hacı ve gazi olurlar; günahlarından kurtulur, masum ve pak olurlar..."

Alevilikle ilgili kafandaki soru isaretlerine gelince, Aleviler kapali bir toplum olmuslardir, Alevilikte gizlilik, perde vardir, bu yüzden Alevilikle ilgili anlatmadik, söylemedik, ama zaman degisti artik özellikle 60li 70li yillardan sonra büyük sehirlere göcle Alevillerde bu sir dolu kapali toplum olmaktan cikmaya basladilar.

kafandaki soru isaretleri Alevilikteki kapali gizlilik kurallarindandir, Türk Kürt Alevilerdede gizlilik vardir ama Arap Alevileri bu gizlilikte kapalilikta daha katidir.

Hakikat bir gizli sırdır
Açabilirsen gel beri
Küfr içinde iman vardır
Seçebilirsen gel beri

Her Ademe sirrin verme

Pir Sultan Abdal

Konu SAHmerdan tarafından (30.09.07 Saat 04:20 ) değiştirilmiştir..