A-Z ye Herkonu

A-Z ye Herkonu (http://www.herkonu.eu/index.php)
-   Genel Konular (http://www.herkonu.eu/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Namaz Kılıyor musun?(resimli anlatım) (http://www.herkonu.eu/showthread.php?t=390)

jass 09.09.07 19:25

kılıyorummmmmmmmmm Allah kabul eder inş. :) güzel bi konu açılmış tşk ederim

OsManLii 21.03.08 23:41

?

(Ey Muhammed!) Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayasızlıktan ve kötülükten alıkor. Allah'ı anmak (olan namaz) elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı biliyor.
29 - Ankebut Suresi=45
Namazın akıllı, büluğ çağına girmiş, hayız ve nifastan temizlenmiş her müslümana farz olduğu konusunda görüş birliği vardır. Namaz ve oruç gibi bedenî ibadetlerde vekâlet ve niyabet geçerli değildir. Namazın farz olduğunu inkâr eden dinden çıkar. Çünkü namaz kesin ayet, hadis ve icma delilleriyle sabittir. Tembellik veya umursamazlık sebebiyle namazı terkeden âsî ve fasık olur.

Namazı kılmamak dünya ve âhirette azaba sebep olur. Âhiretteki azapla ilgili olarak Allah Teâlâ şöyle buyurur:
"Onlar suçlulara sorarlar: Sizi Sakar cehennemine sürükleyen nedir? Suçlular şöyle cevap verirler: "Biz namaz kılanlardan değildik" (el-Müddessir, 74/40-43).
"Onlardan sonra öyle bir nesil geldi ki, namazı terkettiler, heva ve heveslerine uydular. Onlar bu taşkınlıklarının cezasını yakında göreceklerdir. Fakat tövbe edip, iman eden ve salih amel işleyen bunun dışındadır" (Meryem, 19/59, 60).
"Vay o namaz kılanların haline ki, onlar kıldıkları namazdan habersizdirler" (el-Mâûn, 107/4-5).

Hz. Peygamber (s.a.s)'de şöyle buyurmuştur:
"Bilerek namazı terkeden kimseden Allah ve Resulunün zimmeti kalkar"
"Kim ikindi namazını terkederse ameli boşa gitmiş olur"
"Kim, önemsemeyerek üç cuma namazını terkederse, Allah Teâlâ onun kalbine mühür vurur''

Şüphesiz Allah, kendisine ortak koşulmasını affetmez. Bunun dışında dilediği kimseyi affeder" (en-Nisâ, 4/48).

leonking90 22.03.08 08:22

çok güzel bir konu açmışsın teşekkürler ilk önce.
Ama maalesef bir şekilde bahane bulup görevimizi yerine getirmiyoruz.
Şahsım adına söyliyeyim,aksatıyorum.
Ama inşallah aksatmıcam.

dioskuri 22.03.08 09:38

mükemmel,hakikaten ......emeğine sağlıkk..

gulsen33 22.03.08 11:15

evet cok guzel bir konu kısmet olursa kılacam inş allahım gunahlarımızı afetsın

Psikolog_08 22.03.08 15:00

öncelikle konu için tekrar teşekkür etmek isterim namazı hakkıyla kılanlardan olmak temennisi ile..

didim_09 22.03.08 15:51

BU ne demek şimdi

onurbg 22.03.08 18:29

guzel bir konu emegin icin tesekkurler ... ama bazi yerlerde yorumlarda ozellikle kılmayanları kafirlikle suclamak bence yanlıs...eger birisi kılmıyor diye kafir olacaksa namaz kılmayan butun muslumanlar kafir sayalım...

OsManLii 22.03.08 19:12

............

Al***305;nt***305;:

didim_09´isimli üyeden Al***305;nt***305; (Mesaj 53144)
BU ne demek şimdi

Ne Ne Demek!...İşine geleni anlıyorsun işine gelmeyeni anlamıyorsun demek oluyor....Burada konuyu açan arkadaş anlaşılır bir dilde yazmış hangi dili konuşuyorsan o dilde telaffuzunu yazar sana yeterki anla!
ikincisi kimseyi kafirlikle itam etmiyoruz (HAŞA) kılan kılar kılmayanlarda inşaallah tez zamanda kılmaya başlar tekrar teşekür ederim konuyu açan arkadaşa

lureene 24.03.08 10:50

paylaşım için gerçekten teşekkürler arkadaşım... ama benim söylemek istediğim birşey var...

arkadaşlar namaz dinimizin bir farzı. bunu asla tartışmıyorum. fakat islam hoşgörü dinidir. kılanın sevabı kılmayanın günahı kendine. elbette ki etrafımızdaki insanları iyiiye teşvik etmek güzel. ama dikkat edelim, teşvik edelim derken soğutmayalım. kimse kimseyi dinsizlikle inançsızlıkla suçlayamaz, kaldı ki dinin direği de olsa tek vecibe namaz değil. kimin cennetlik kimin cehennemlik olduğunu, kimin hesabını nasıl vereceğini düşünmek haddimize değil.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:51 .