A-Z ye Herkonu

A-Z ye Herkonu (http://www.herkonu.eu/index.php)
-   Genel Konular (http://www.herkonu.eu/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Istahinizi kesmenin bazi yollari (http://www.herkonu.eu/showthread.php?t=3687)

ayben 13.04.08 18:24

Istahinizi kesmenin bazi yollari

Gün içinde sık ve az öğünler yemenin, iştahın kontrolden
çıkmasını önlemenin en kolay yolu olduğu kaydediliyor.

Beynin, vücutta enerjinin azaldığını fark eder etmez açlık hissetmeye yol açan kimyasal maddeler salgıladığını belirten uzmanlar, "Ancak beynimizin bu kimyasal maddeleri salgılayan kısmı, aynı zamanda duyguları da kontrol ediyor. İşte, sıkıldığımız veya kendimizi kötü hissettiğimizde hemen buzdolabına koşmamızın başlıca sebebi bu. Ayrıca yemeklerin tadı, kokusu veya görüntüsü de açlık duygusuna sebep olabiliyor."

Sık ve az yiyin
Gün içinde sık ve az öğünler yemenin, iştahın kontrolden çıkmasını önlemenin en kolay yolu olduğu kaydediliyor. Belki yine arada bir şeyler atıştırmak isteyebilirsiniz, ama bu sefer yiyeceğiniz miktarlar az olacaktır. Böyle bir durumda atıştırmak için sağlıklı karbonhidratlara yönelin, çünkü bu besin türü, sindirim sisteminde daha uzun süre kalıyor ve şeker seviyenizi yavaşça yükselterek daha uzun süreli tokluk hissi sağlıyor.

Su tok tutuyor
Su içmenin, kişinin kendisini tok hissetmesi açısından önemli olduğunun da altını çizen uzmanlar, ayrıca vücut susuz kaldığında, çoğu zaman açlık hissine benzeyen sinyaller gönderdiğini belirtiyor.

Yiyecekleri uzun süre çiğnedikten sonra yutmak, beynin vücuda giren besinleri kaydetmesine zaman tanımak anlamına geliyor. Üstelik bu şekilde tat alma duyusunun da tatmin olduğunu vurgulayan diyetisyenler, 'Böylece doyduğunuzu anlamanızla, yemeye son vermeniz arasındaki zaman kısalıyor. Fazla yemekten kaynaklanan sindirim sorunlarından kurtulmanız da ayrı bir avantaj' ifadesini kullanıyor.

gokhankayseri 13.04.08 18:31

bu bilgi cok iyi oldu :D sayende kilolardan kurtulcaz:D

ayben 13.04.08 18:34

Al***305;nt***305;:

gokhankayseri´isimli üyeden Al***305;nt***305; (Mesaj 56240)
bu bilgi cok iyi oldu :D sayende kilolardan kurtulcaz:D

tatbik et kurtul :cool: :D

SENA 13.04.08 22:38

Istah acici biseylede varmi abla :cool:

ayben 13.04.08 22:41

Al***305;nt***305;:

SENA´isimli üyeden Al***305;nt***305; (Mesaj 56306)
Istah acici biseylede varmi abla :cool:

tursu ye :Dsonra yemek hakkinda konus sonra yemeklerin yaninda bulun herzaman istahin acilir :D

leonking90 17.04.08 11:03

ben çok su içmeyi deniyorum :p

dost 17.04.08 12:09

Son zaman bana fazlasıyla iştah lazım..Ama genel olarak normalde zaten bır ınsanın gunde en az 2 lt su tuketmesı laızm..Vucudakı toksınlerı atmak ıcın falan..Ayrıca tokta tutar daha az yer dogru ınsan..Aslında ıstahı kesmekten zıyade tum gun ögünlerı aksatmadan yemek zaten kılo aldırmaz dolayısyla ıstahsız olmak ıcın carelerede gerek kalmaz..Ozellıkle sabah kahvaltısını eger duzgun yapmıyosa bır ınsan aksama kadar yemek yeme ıstegı gıtmez yanı doymaz..Ve asla ben cok yıyorum napmam lazım dıye dusunmemek lazım..Ozaman beyın dırek acıkma duygusuna yonlenırmıs..Her vucudun bır sıstemı var aslında bozan bızız ve sonuc bır cok kılo..Ama kurtulmak kolay oda psıkolojıden gecıyo..;) Kılolu olanlar bence usulune uygun kılonun onune gecmeyı saglamaya calısmalı..Yoksa bıraz kılo verdıkten sonra gecıcı ıstah kaybıyla falan fazlasıyla gerı alıyo...

Tesekkurler paylaısm ıcın...

_JoJo_ 21.05.08 14:54

payLasım için tskkürLer..

Phoenix 24.05.08 23:18

paylasımın ıcın sagol

jimi 25.05.08 00:13

cok tesekürler arkadaslar

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:51 .