A-Z ye Herkonu

A-Z ye Herkonu (http://www.herkonu.eu/index.php)
-   Kütüphane (http://www.herkonu.eu/forumdisplay.php?f=40)
-   -   Kitap tavsiyeleriniz? (http://www.herkonu.eu/showthread.php?t=281)

bodrumshine 01.09.07 15:45

Kitap tavsiyeleriniz?

Burda okuyup tavsiye ettigimiz Kitaplari yazip paylasalim... :)

Benim su an ilk aklima gelen ve cok begendigim Kitaplar:

Nihat Behram:

- Dar Agacinda Üc Fidan
- Ser verip sir vermeyen önder Ibrahim Kaypakkaya

Aziz Nesin:

- Sizin Memlekette Esek yok mu?
- Zübüklügün sonu yok.....

rayiha 02.09.07 18:08

Ahmet günbay yıldız

Afedersin hayat

Sevdalar Sözde Kaldı

Günahın Rengi

Yıllar Geriye Dönse

Çiçekler susayınca

Dallar Meyveye Durdu

Sahibini Arayan Mektuplar

Bir Dünya Yıkıldı

Alın okuyun pişman olmazsınız hepside harika

SAHmerdan 05.09.07 12:51

Yilmaz Güney - Kitap Tavsiyeleri

Boynu Bükük Öldüler

Dokuz yüz elli altıda, bir yazımda, 'komünizm propagandası' yaptığım gerekçesiyle -ki bu yazıdan, bir buçuk yıl ağır hapis, altı ay sürgün, ömür boyu amme haklarından yoksunluk cezalarına çarptırıldım- savcılık önüne çıkartıldım. Komünizmle ilgili, bilimsel anlamda dişe dokunur bilgim yoktu. Durumumu en açık biçimiyle savcıya anlatmaya çalıştım. Marks, Engels, Lenin ve diğer devrim ustalarının bir tek kitabını okumadan nasıl 'komünist' olunurdu. Bana dedi ki 'biz sizin ne olduğunuzu, ne olacağınızı biliriz.

'Boynu Bükük Öldüler' Nevşehir Cevaevinde, siyasiler koğuşunun en dip köşesinde, rutubetli bir duvara komşu bir ranzada, geceli gündüzlü on altı aylık bir çalışmanın ürünüdür. Ranzamdan hiç indirmediğim küçük bir masam vardı. Yatma zamanı gelince, ayakucuma çeker, ayaklarımı altına sokar uyurdum. Çoğunlukla, anlattığım insanları görürdüm düşlerimde, onlarla yaşardım. Altmış üç haziranında sürgünden döndüğümde, bir gazetede yayınlanması olanaklarını aradım, bulamadım. Altmış altıda, bir arkadaş basmak istedi. O günlerde ünü giderek artan bir sinema oyuncusuydum. Adım 'Çirkin Kral'dı.
:sm32: :sm32:

SüRü

Sürü'nün hikaye olarak bilincimde döllenişi,1972-73'lere, köklü bir değişimi içeren sarsıntılı Selimiye günlerime rastlar. Kalın ciltli bir deftere, kaba hatlarıyla yazdığım, kabaca sahne sıralaması yaptığım onlarca film hikayesinden biriydi. Günün birinde bu denli ünlü olacağından, sinema tarihimizde bir dönemeç noktası oluşturacağından, uluslararası değerde ödüller kazanacağından habersiz, yıllarca o defter sayfaları arasında sessiz sedasız kaldı.1978 Mart'ında, İzmit Cezaevinde bir rastlantı onu gün ışığına çıkarmasa idi, belki de daha uzun yıllar o soluk sayfalar arasında kalacaktı; belki de film olabilme şansına hiçbir zaman sahip olamayacaktı...

Ağıt

Yılmaz Güney'in ünlü üçlüsü Ağıt, Acı ve Umutsuzlar,1971 yılında yapılan Adana Altın Koza Film Festivali'nin bütün ödüllerini toplamış; 'Ağıt', bu festivalde, en başarılı film, en başarılı yönetmen, en başarılı kameraman, en başarılı aktör ödüllerini almıştı. Böylece Yılmaz Güney'in, 'Çirkin Kral' döneminden sonra, 'Umut'la başlayan ikinci dönemi, en verimli yılına ulaşıyordu.

'Ağıt', Türkiye gerçekliğinin bir parçası olan kaçakçıların dünyasını aydınlatıyor, onların az bilinen yanlarına eğiliyordu. Yılmaz Güney, köylülerin mükafat almak için ihbar etmek yarışına girdikleri, devlete karşı koyan, efsaneleşmiş bir kaçakçının, Çobanoğlu'nun yoksulluğunu, şiirsel bir anlatımla duyuruyordu. Yoksulluk dünyasının ürettiği gerçeklerin, efsaneleşmenin ardını deşiyordu. Başka bir deyişle 'efsanenin' yoksulluğunu anlatıyordu.

'Ağıt'ın Türkiye'deki etkinliği yabancı ülkelerde de sürdü.1972'de Avrupa'nın en titiz festivallerinden biri olan Venedik Film Festivali'ne kabul edilen tek Türk filmi oldu. Büyük ilgiyle karşılandı. Ayrıca 1975 yılında da Tahran Festivali'ne özel olarak çağrıldı. Böylece Doğu'ya özgü bir şiirsel gerçekçilik, 'Ağıt' aracılığıyla Türkiye dışına çıktı. 'Ağıt'ın bir özelliği de, Yılmaz Güney'in kendine özgü sinema diline yaklaştığı ilk film oluşudur. Bu yanıyla gerçekçi Türkiye sinemasının önemli ürünlerinden biridir.

SAHmerdan 05.09.07 13:03

Nazım Hikmet

Nazım Hikmet

Su Romanlari Güzel: :sm32:

Kan Konuşmaz, 1965
Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim, 1967

Siir Kitaplarindan: :sm32:

Dört Hapishaneden (1966)
Sesini Kaybeden Şehir (1931)
Memleketimden İnsan Manzaraları (1966-1967)
Kurtuluş Savaşı Destanı (1965)

Oyunlarindan Güzel Olanlar Okumak Icin::sm33: :sm32:

İnek, 1965
Unutulan Adam, 1935
Ocak Başında-Yolcu, 1966

djfd52 05.09.07 17:23

kesinlikle tavsiye edecegim kitaplardan biri edebiyatin ustasi olan necip fazil kisaküregin - cile isimli siir kitabi....
bu zamana kadar yazmis oldugu en güzel siirleri....

ayrica mizahi seven ve güncel konularla ilgilenen arkadaslarada gülse birselin-yolculuk nereye hemserim, isimli kitabini tavsiye ediyorum....gercekten basirili bir kitap

rayiha 08.09.07 11:43

Al***305;nt***305;:

djfd52´isimli üyeden Al***305;nt***305; (Mesaj 6675)
kesinlikle tavsiye edecegim kitaplardan biri edebiyatin ustasi olan necip fazil kisaküregin - cile isimli siir kitabi....
bu zamana kadar yazmis oldugu en güzel siirleri....

ayrica mizahi seven ve güncel konularla ilgilenen arkadaslarada gülse birselin-yolculuk nereye hemserim, isimli kitabini tavsiye ediyorum....gercekten basirili bir kitap

çile süper onun yeri ayrı zaten canım sıkıldıkça alıp okuyorum şiirleri

cimbomlukiz87 08.09.07 21:45

resat nuri güntekin'in kitaplarii cok güzel!

Scorpio 09.09.07 05:21

ölümden sonra

Temur_Melik 09.09.07 14:01

Cemil Meriç
Bu Ülke
Kültürden İrfana
Umrandan Uygarlığa
Sosyoloji Notları

Ömer Çam

Kişisel Gelişim Serüveni
Ben Hay vanım

Nazan Bekiroğlu

Cümle Kapısı
Yusuf İle Züleyha
İsim İle ateş Arasında
Cam Irmağı Taş Gemi
Mor Mürekkep
Mavi Lale
vs

fatalboy 09.09.07 14:57

Yazarlar
Fikret Başkaya, İsmail Beşikçi, Tolga Ersoy, Orhan Dilber, Mete K Kaynar, Suavi Aydın, Cem Uzun, Mesut Yeğen, Ç. Ceyhan Suvari, Aydın Ördek, Mustafa Çapar, Emrah Cilasun, Sait Çetinoğlu, Hakan Mertcan, Emre Aydoğdu, Bülent Evre, İlker Çayla, Kadir Dede, G. Gürkan Öztan, Tülin Bozkurt, Heval Bozbay, Atilla Güney

Eser Adı: Resmi İdeoloji Sözlüğü

Editör: Fikret Başkaya, Tolga Ersoy

Kitabın genel anlamda türü: Sözlük

Resmi İdeoloji Sözlüğü
Zamana egemen olmak ya da tarihi yeniden yazmak, ancak büyük olmakla, aslında büyük olmak da yetmez, ulu bir erke sahip olmakla mümkündür! Eğer bu ***8220;türden***8221; bir erke sahipseniz tebaanızın tüm zamanını ve onun tüm zamansal ilişkilerini kontrol edebilirsiniz. Ve gücünüzle doğru orantılı olarak bu kontrolü, her türlü denetim ve sorgulamanın dışında steril kılmanız da olanaklıdır. Ve buradan yola çıkarak, bu türden bir erke sahipseniz kendi tarihinizden başlamak üzere, toplumunuzun ve hatta giderek tüm bir insanlığın tarihini yeniden yazabilir, bu yazımı dayatabilir ve hatta kontrolünüzde tuttuğunuz zaman içinde bu dayatmayı topluma ve insanlığa kanıksatabilir, farklı bir üretim sürecinin sonu olan bu ***8220;bilgiyi***8221; içselleştirebilirsiniz. Her ölçekte resmi tarihin yazımı bu şekildedir; önce resmi ideolojinin denetiminde yazılır, ardından tekrar tekrar gözden geçirilir ve tekrar tekrar yazılır ve her geçen an yinelenerek/yenilenerek, gerçekliği bozundurularak, zorunlu katkılar ve zorunlu eksiltmelerle yazılan bu tarih, insanlara doğduğu andan başlanarak ezberletilir, okutulur.

cimbomlukiz87 09.09.07 21:08

Istanbul Sende Kalsin- Ilhan Eksen (1.Basim:2007)

BIr ask öyküsünün yani sira bir sehrin de öyküsünü anlatan bir roman: Istanbul sende kalsin. Hepimizde kalanlarla süren,hesaplasmasi zor bir öykü...

Everest yayinlari

DJ Track 09.09.07 21:12

Bende "Dünya Politikasına Yön Verenler" adlı eseri tavsiye ediyorum. A.Altay Ünaltay tarafından yazılmıştır. Kitabın içerisinde imparatorlukçu elitler tanıtılıyor. Cumhuriyetle ilgili ilginç sapmalar bulacaksınız.

Bir diğer tavsiyem ise Tamer Korkmazın kaleme aldığı "Ankara-Washington Hattı" adlı eserdir. Adnan Menderes'in infazı ve 27 Mayıs darbesi hakkında mantıklı açıklamalar yer alıyor. ABD'nin bizi yönetir hale gelmesi gerçeğine ilk itiraz eden kişidir. Ve sırf bu nedenle hayatını kaybetmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nde Genelkurmay başkanı olacaktı. Gelgelelim, 1 Haziran 1977'de film koptu. Kısaca, Araştırmacı yazar Tamer Korkmaz ABD'nin bağımsız bir devlet olma yolunda attığı adımları anlatıyor burada.

GoqoL 10.09.07 15:56

Dünya KLasikLeri oLsunda .. Hepsi Çok qüzeL ..

betulkevser 12.09.07 21:20

tarih seviyorsanız eğer mutlaka okumalısınız derim

Yavuz bahadıroğlu

-biz osmanlıyız

-sehzade selim

-kanuni sülayman

temiz ve akıcı bir dil kitapların bittiğine üzüleceksiniz

muemtaz1966 16.09.07 03:46

Aslında sizlerle paylaşabileceğim onlarca kitap var, ancak şimdilik bunlarla yetinip, eserlere duyulan ilgiye göre kendimi yönlendirmek istiyorum...

Ahmet Kabaklı (rahmetli)
· Temellerin Duruşması 1
· Temellerin Duruşması 2
Prof. Dr. Orhan Türkdoğan
· Etnik Sosyoloji
***314;lhan Bardakçı
· ***314;mparatorluğa Veda
Ahmet Davudoğlu
· Stratejik Derinlik
Mukaddes Yakay
· Tüm eserlerini tavsiye edebilirim
Burhan Bozgeyik
· ***314;slam dünyasını saran ateş çemberi
· Türkiye üzerine oynanan oyunlar

cimcime68 16.09.07 04:53

aysel -halit ertugrul

SAHmeRaN_ 18.09.07 16:39

Yekta Güngör Özden
Andımız Atatürk

Talat Turhan
Bomba Davası-Savunma

Prof. Dr.
Türkkaya Ataöv
Osmanlı Ermenilerine
Ne Oldu?

Prof. Dr.
Türkkaya Ataöv
Mavi Kitaba Yanıt

Gazi Mustafa Kemal
Nutuk

Yekta Güngör Özden
Andımız Atatürk

Che Büyük Albüm

Deniz Büyük Albüm

SAHmeRaN_ 18.09.07 16:42

İlyas Salman Hasretim Sansürlüdür

Bilâl N. Şimşir
Atatürk ve Cumhuriyet

AK" Parti'nin Kara Kitabı

dadash 10.12.07 23:09

arkadaslar hayatimda birkitap okudum onuda tavsiye ederim adi seytanin hilleleri okudukca okuyasi geliyo insanin

Cino 10.12.07 23:42

Orhan Pamugun ve Yasar Kemalinin bir cok kitaplarini tavsiye ederim.
Orhan Pamuktan özelikle Istanbul

KaCaMaK 11.12.07 00:07

ahmet altan en uzun gece

deniz_25710 13.12.07 11:50

Melekler Ve Şeytanlar-Dan Brown

Çok sürükleyici. Sonuna kadar okumadan bırakmak imkansızzz

deniz_25710 31.12.07 20:21

Düşündüren öyküler!
Bu öykülerin sonunda hep bir kıssadan hisse çıkıyor...

İşadamı Dikran Masis "Beni Düşündüren Öyküler" adlı ilginç bir kitap yayınladı. Kitabın içeriği Masis'in yıllarca okuyup beğendiği, onu düşündüren öykülerden oluşuyor.

Hürriyet'in yazarı Tufan Türenç de bu öykülerden bazıların köşesine taşımış.

BİR BARDAK SÜT

Howard Kelly yoksul bir ailenin çocuğuydu. Kapı kapı dolaşarak bir şeyler satıyordu. O gün hiç satış yapamamıştı. Karnı açtı. Çalacağı ilk kapıdan yiyecek istemeye karar verdi.

Kapıyı genç bir kadın açtı. Howard utandı ve sadece bir bardak su isteyebildi. Kadın kocaman bir bardak süt getirdi. Çocuk sütü içti, teşekkür ettikten sonra "Borcum ne kadar?" diye sordu.

Genç kadın gülümseyerek, "Borcunuz yok. Annem bize yaptığımız iyiliğe karşı bir bedel almamamızı öğretti" dedi.

Howard bir kez daha teşekkür ederek gitti.

Yıllar sonra o genç kadın hastalandı. Onu büyük bir kentin hastanesine götürdüler. Kendisine Howard Kelly adlı genç bir doktor baktı.

Howard kadını hemen tanıdı. Yıllar önce kendisine süt veren kadındı bu. Ama belli etmedi. Onu tedavi etti ve iyileştirdi.

Kadının ödeyeceği fatura Dr. Kelly***8217;nin önüne geldi.

Dr. Kelly bir not yazarak faturaya ekledi. Kadın faturayı nasıl ödeyeceğini kara kara düşünüyordu.

Zarfı açtı ve notu gördü. Káğıtta şunlar yazılıydı:

"Hastane giderlerinin tamamı bir bardak süt karşılığı ödenmiştir."

DELİKANLININ ADI

Bir delikanlı şiirlerini, o devrin en büyük yayıncılarından birine göstererek, "Bunları satmak istiyorum" dedi. Yayıncı şiirlere bakıp "Bunları basmam, çünkü hiçbiri beş para etmez" diye genci tersledi.

Delikanlı kendinden emin: "Yazık. Büyük bir serveti kaçırdınız. Çünkü ilerde yazacağım bütün eserlerin telif hakkını size satmak istiyordum."

Yıllar geçti o genç çok büyük bir yazar oldu. Adı da Victor Hugo idi.

VASİYET VE AKIL

Ölmek üzere olan yaşlı adam 3 oğluna vasiyetini açıkladı: "Size 17 deve bırakıyorum. Develerin yarısı büyük oğlum senin, üçte biri ortanca oğlum senin, dokuzda biri de küçük oğlum senin."

Babaları ölünce kardeşler toplanıp develeri vasiyete göre paylaşmak istediler ama başaramadılar.

Köyün bilgesine gittiler. Bilge çocukları dinledikten sonra "Benim bir devem var, onu da alıp yeniden hesap yapın" dedi.

18 deveyi önce ikiye böldüler, büyük 9 deveyi aldı. Üçe böldüler 6***8217;sını ortaca oğlan aldı. Sonunda da 9***8217;a böldüler 2 deveyi de küçük oğlan aldı.

Geriye bir deve kaldı. Çocuklar yine yaşlı bilgeye gittiler, "Biz bölüştük ama bir deve kaldı" dediler.

Bilge güldü. "İyi. Sorununuz çözüldüğüne göre ben de devemi alayım" dedi.

FAKİR BİR GENÇ

Amerikan iç savaşından hemen önce bir genç bir çiftlikte iş buldu. Adı Jim olan çocuk o kadar çalışkandı ki kısa zamanda herkese kendini sevdirdi.

Bu arada çiflik sahibinin kızına áşık oldu. Bir gün cesaretini toplayıp patronuna kızıyla evlenmek istediğini söyledi. Adam "Senin gibi çulsuz ve şerefli bir soyadı olmayan birine kızımı vermem" diyerek Jim***8217;i kovdu.

35 yıl sonra çiftliğin sahibi samanlığı yıkarken duvarda Jim***8217;in kazıyarak yazdığı adını gördü: James A. Garfield.

O tarihte James A. Garfield ABD Başkanı***8217;ydı.

!_Byee_Kush_! 04.01.08 08:15

Cin Ali Serileri Süpper Bişe yaa:P

SAHmerdan 10.01.08 23:12

Başkasının Günahına Ağlayan Adam ...
(B.Said Nursi) - Vehbi Vakkasoğlu

Onun kaygısı, sevdası, derdi, davası hep Allah'ı kullarına tanıtmak ve sevdirmekten ibaretti. Bütün engellere, acılara, işkencelere, hapislere, sürgünlere, zehirlemelere rağmen Kuran'a, imana, İslam'a hizmet duygusundan hiç ayrılmadı. En zor şartlarda bile hiç ümitsiz olmadı. En olumsuz şartlardan, daima en olumlu sonuçlar çıkardı. Kendisini batırmaya, bitirmeye çalışanları da huzura ve mutluluğa, yanı kulluğa çağırdı. Çünkü ona göre, kul olmak, kurtulmak demekti. Kendisine en acımasız hakareti ve dayanılmaz işkenceyi layik görenleri bile iman hakikatleriyle tanıştırmak ve kurtarmak telaşındaydı. Güle oynaya günah bataklıklarına batanlarada merhametle baktı. Günahına ağlamayanların günahına ağladı. Çünkü o, şefkatten ibaretti. Sevgiyle sarıp sarmaladı yaralı yürekleri. Manevi kiri, pası, yarayı acısız ameliyatlara tedavi etti. Gönülleri çelen, ruhları çeken bir muhabbet merkeziydi. Benim sevdalandığım yürek, bu yürekti. Benim ve neslimin kendine gelişiydi. Uyanmamızdı heyecanla ve gafletten silkinmemizdi. Uyanalım diye uyanıktı. Ebediyen gülelim diye ağlıyordu.

SAHmerdan 10.01.08 23:14

Ryszard Kapuscinski - Şahların Şahı

Şimdi en önemli an gelmiştir; ülkenin, Şah***8217;ın ve devrimin kaderini tayin edecek olan an, bir polis memurunun kalabalığın kenarında duran bir adama doğru yürüdüğü ve sesini yükselterek ona evine gitmesini emrettiği an gelmiştir. Bu iki adam sıradan, isimsiz kişilerdir; ancak, karşılaşmalarının tarihsel bir önemi vardır. Her ikisi de yetişkin, bazı olayları görmüş geçirmiş ve kişisel deneyimleri olan kişilerdir. Polisin deneyimi: Bir insana bağırıp sopamı kadırırsam, o önce korkudan uyuşup kalır, sonra koşarak kaçar. Kalabalığın kenarındaki adamın deneyimi: Yaklaşan bir polis gördüğüm anda ödüm kopar ve koşmaya başlarım. Bu deneyimlere dayanarak iyi bir senaryo hazırlayabiliriz: Polis bağırır, adam kaçar, diğerleri toz olur ve meydan boşalır. Fakat bu kez her şey farklı bir biçimde gelişiyor. polis bağırıyor, fakat adam kaçmıyor, orada dikilip polise bakıyor.

SAHmerdan 10.01.08 23:26

Hz Hasan ve Hz Hüseyin, Peygamber Çiçekleri - Mustafa Necati Bursalı

Bu kitap, Cennet gençlerinin iki muhterem Efendisi Hazret-i Hasan ve Hazret-i Hüseyin (R.A.)***8217;in mübarek hayatlarından pırıltılar sunmaktadır.
Onlar ki, şanlı ve ebedi Peygamberimizin ilahi bakışlarının aydınlığı altında birer saadet incisi olarak yetiştiler ve en büyük mânâ kahramanı oldular. Allah Resulünün kah omzunda taşıdığı, kah nefes nefes kokladığı bu solmaz çiçekleri sizde koklamak istemez misiniz?
Öyleyse bu kitabı dikkatlice okuyunuz. Okuyunuzda da, kendinizi Cennet bahçesinin ruh arıtıcı bulvarları arasında bulunuz.

ayben 10.01.08 23:52

Emine Şenlikoğlu - Hrıstiyan Gülü

Mademki, bütün insanlık temelde akrabadır, o halde herkes herkesi kendi inançlarıyla başbaşa bırakmak zorundadır.
Biz insanız, o halde, başkasının dini inancına tahammül etmesini öğrenecek, hakaretle eleştiriyi ayırt edeceğiz!
Günümüzde karşı fikrin güzel işleri haber olma niteliği taşımıyor, o halde, böylesine karanlık gecelerin nasıl aydınlanacağını düşünmek zorundayız. Ve ileri gitmek istiyorsak, şunu da düşüneceğiz: "Hep haklı olan biz olamayız, bazen düşmanımız bile haklı konumda olabilir." insanlık, bunları ayırt ettiği zaman, insan olduğundan dolayı övünme hakkına daha çok layık olacaktır.
"Yehova Şahidleri" derler ki;
"Biz Allah'ın şahidleriyiz."
Biz de diyoruz ki; her şey Allah'ın şahididir.

Ben bu Kitabi okudum ve cok begendim... Yehova sahidlerinin calisma sistemlerini ve imani zayif genclerin ne gibi bir tehlike bekledigini ve yasanmis gercek hayat hikayesi ile ispatlanmis cok güzel bir kitap,Herkese Tavsiye ederim , bi Kitab okumak istiyorum diyorsaniz mutlaka bunu alin derim

Emine Senlikoglundanda Allah Razi olsun , o genis bilgisi ile beni aydinlattigi icin cok Tesekkurler

deniz_25710 19.01.08 17:29

siyah kan

güneydoğu asya***8217;da, yengeç dönencesi ile ekvator
çizgisi arasında bir yerlerde bir yol vardır.
siyah kanla çizilmiş bir yol.
korkunun ve ölümün hakim olduğu bir yol.
paris. ilk temas. kuala lumpur. hayat yolu. uçuşan ve çoğalan. sonsuzluğun işaretleri. kamboçya. bal ve fresk. tayland. arınma odası. dünyadan soyutlanmış bu mekanda neler olduğunu anlayacaksınız! bangkok. gerçeğin rengi aynı zamanda yalanın da rengi***8217;dir! ve paris. her şey sona ermedi, yeni başlıyor.

Jean-Christophe Grangé

1961***8217;de Fransa***8217;da doğdu. Çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalıştı. Paris-Match için gezi-macera röportajları, Figaro Magazine için bilimsel röportajlar hazırladı. Bütün dünyada ve Türkiye***8217;de aylarca çok satanlar listesinden inmeyen Kızıl Nehirler, Taş Meclisi, Leyleklerin Uçuşu ve Kurtlar İmparatorluğu***8217;ndan sonra Siyah Kan, yazarın Türkçe***8217;de çıkan beşinci romanı.

Kitabın içinden

Aynada kendine baktı. Her zaman olduğu gibi neye benzediğine karar veremedi: piyanist, Sorbonne***8217;lu, röportajcı, paparazzi, polis muhabiri? Aslında bu rollerin hiçbiri haydut gibi görünüşüne göre değildi. Bodur, kızıl saçlı, bıyıklı bir adam; bir İngiliz veya İrlanda takımında oynayan minyatür bir ragbiciyi andırıyordu. Bu görüntüsünü biraz düzeltmek için giyimine dikkat ediyordu: tam beline oturan, belli belirsiz desenli, krem rengi ve kahverengi ceketler ile manşetleri ceketin kolundan dışarı çıkan İngiliz yakalı beyaz gömleklerden başkasını giymiyordu. Sonucun etkili olduğundan emin değildi. Keyifli olduğu günlerde, kendini şık, çok ***8220;İngiliz***8221; bulurdu. Keyifsiz olduğunda da, üzerinde kahve yansımaları bulunan çikolata rengi ceketiyle tam tersini hisseder, kendini pastane vitrinine benzetirdi. (sayfa 29)

Kitabın Künyesi

Yazarı: Jean-Christophe Grangé
Yayınevi: Doğan Kitap
Çeviren: Şevket Deniz
Türü: Roman
Sayfa Sayısı: 458
ISBN: 975-293-333-5
Basım Tarihi: Mayıs 2005

CraSh 22.01.08 01:06

Arkadaşlar geleceğe dönük büyük planları olanlar iş alanlarında kendilerini geliştirmek isteyen arkadaşlara ben Vehbi koç, Sakıb Sabancı gibi zengin iş adamlarının kitaplarını tavsiye ederim çünkü en iyi ilerleme yöntemi sağlam tecrübelerden faydalanarak ilerlemektir.

masal_1 26.01.08 15:34

BAŞUCUMDA MÜZİK-KÜRŞAT BAŞAR

Tam bir aşık kitabı.... aşka aşık olanlar okumalı bence..:)

dost 27.01.08 11:24

İlk aklıma gelenler..

Bir Cift Yurek ve Sonsuzlugun Mesajı--Marlo Morgan
Nietzsche Agladıgında--Irvın D. Yalom(Ama Psikoloji Sevmeyen Sıkıla Bılır)
Edeb Yahu--İbrahim Refik..
Savascı--Doğan Cüceloğlu..
Yaklasım Herseydır--Jeff Keller(Yıne Psikolojik)..
Yüreginin Götürdüğü Yere Git--Susanna Tamaro..

shekerim_52 06.02.08 18:48

burcak cezercioglu - mavi sacli kiz

kanser olan ve bu yana kadar kendi hayatini bi günlüge döken ve yasama gözlerini kapatmis olan burcak`in öyküsü

deniz_25710 13.02.08 20:57

Anı okumayı tarih bilgileriyle harmanlamayı seviyorum diyenlere Hıfzı Topuz'un Elveda Afrika Hoşçakal Paris adlı kitabını şiddetle tavsiye ediyorum. Zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız...

ayben 30.03.08 22:41

Uzun bir yolmuş
Gözümde kısa görünen dantel kıyısı sahil yolu
Şu yeşil şu pembe şu mavi çiçekler
Yol kenarında Sanırdım dönene dek beni bekleyecekler
Gözlerim kapalı yürürdüm,
Dikeni olmaz, engeli olmaz sandığım yolda
Kardelenleri görmek için ayaklanma
Karları öptürdüğüm yolda
Ne güzeldi kardelenleri toplamak
Ne güzeldi kardelenleri koklar gibi yapmak
Ne güzeldi uzaktaki kardelene doğru koşmak
Her şey can güzeliyken kısa gördüğüm yolda
Birden her şey siliniverdi
Yolunda dikenler bitiverdi
Muamma olanları Beni, dikenleri öpmeme razı etti
Ahh muamma sevdiğim Yılmayacağım benim hırçın biriciğim
Seni ıssız odada yalnız bırakmayacağın
Göz yaşlarını bölüşeceğim
Ve yoluma devam edeceğim

ben yeni aldim okicam sizde okuyun tavsiye ediyorum :sm22: :D

lureene 31.03.08 09:32

Polisiye gerilim sevenler için Jean-Cristophe Grange dan Şeytan Yemini tavsiyemdir... Yazarın önceki kitapları arasında filme de uyarlanmış olan Kurtlar İmparatorluğu, Kızıl Nehirler ve Taş Meclisi de var...

nicolas_anelka 02.04.08 00:20

Fatih Akinin Yasamin Kiyisinda gördügüm ve sonra alip okudugum "Demircinin Kizi" kitabi gercekten okunmaya deger...

helios_helios 28.05.08 17:08

İmralıda üç mezar. Turan dilliğil'den
Rahmetli menders, polatkan ve zorlunun yassıadada yaşadıklarını hissedeceksiniz.

deniz_25710 29.05.08 22:19

Kitabı kapalı bir şekilde kucağınızda ya da bir masanın üstünde tutun.

- Soracağınız soruya on - on beş saniye boyunca yoğunlaşın. Sorular şu biçimlerde sorulmalıdır: 'Giriş başvurusu yaptığım iş benim için doğru olan iş mi? ' ya da 'Bu hafta sonu yolculuk yapmalı mıyım? '

- Sorunuzu zihninizde canlandırır ya da yüksek sesle söylerken (her defasında sadece tek bir soru sorun) , avucunuzu kitabın ön kapağına yerleştirip diğer elinizin parmaklarıyla sayfaların kenarını arkadan öne doğru okşayın.

- Zamanın doğru olduğunu hissettiğinizde, parmağınızın durduğu yerden kitabı açın. Cevabınız karşınızda olacak.

- Her yeni sorunuzda bu işlemi aynen tekrarlayın.

rifi 11.06.08 09:38

yakın türkiye tarihi ile ilgileniyosanız soner yalçın, doğan yurdakul, cüneyt arcayürek, uğur mumcu ve saygı öztürk ün kitaplarını tavsiye ederim.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:45 .