A-Z ye Herkonu

A-Z ye Herkonu (http://www.herkonu.eu/index.php)
-   Genel Konular (http://www.herkonu.eu/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Unutulmayan Eski ve Yeni Toprak`lar "Sanatci" (http://www.herkonu.eu/showthread.php?t=559)

SAHmerdan 05.09.07 14:21

Unutulmayan Eski ve Yeni Toprak`lar "Sanatci"

Nida Tüfekçi

THM repertuarımıza bol miktarda türkü kazandıran bir halk müziği emekçisidir.İTÜ TMDK'nın kuruluşunda en büyük emek sahiplerindendir.
1 Mart 1929 - 18 Eylül 1993. Akdağmadeni'nde doğdu. Müzikle ilgisi küçük yaşlarda başladı. İlk bağlama derslerini babası Hamdi Tüfekçi***8217;den aldı. İlk ve ortaokulu Akdağmadeni, Yozgat ve Boğazlıyan***8217;da okudu. 1950***8217;de ise Ankara Maliye Okulunu bitirdi. 3 yıl kadar maliyeci olarak çalıştı.

1947 yılından itibaren Ankara Radyosu bünyesindeki »Yurttan Sesler« topluluğuna konuk olarak katılmaya başladı. 1953***8217;te açılan sınavla Ankara Radyosuna girerek Muzaffer Sarısözen***8217;le birlikte »Yurttan Sesler« topluluğunda düzenli olarak çalışmaya başladı. Yenimahalle Musiki Cemiyetinde ders verdi. 1959***8217;da İstanbul Radyosuna geçerek sonraki yıllarda (1962) Neriman Altındağ Tüfekçi***8217;yle birlikte »Yurttan Sesler Kadınlar Topluluğu« adıyla yeni bir yapı oluşturdu. 1966***8217;da İstanbul Radyosu Türk Sanat ve Halk Musikisi müdür yardımcılığına getirildi. Bu dönemde »Yurttan Sesler Erkekler Korosu«, »Dört Ses Dört Saz«, »Divan-Bağlama-Cura« adlı toplulukları kurup yönetti. 1971-76 yılları arasında Erzurum Radyosunda eğitmen ve denetçi olarak görev yaptı. TRT Müzik Dairesinin kuruluş çalışmalarına katılıp, bu dairenin başkan yardımcılığına getirildi. Uzun yıllar TRT Denetleme ve Repertuar Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdüren Nida Tüfekçi, derlediği türkülerden 1000 kadarının notasını yazarak halk müziği arşivlerine kattı.

1976***8217;da TRT***8217;den ayrılarak Devlet Konservatuarı Türk Musikisi Bölümü kurucuları arasında yeralıp öğretim üyeliği görevini üstlendi. Bilinen birçok sanatçıya dersler verdi.

Solo ve toplu programlarda bağlama çalmayı ise önce Ankara Radyosunda sonra da İstanbul Radyosunda sürdürdü. Bunun dışında »Ozanlar ve Bölge Sanatçıları«, »Oyunlarımız Türkülerimiz«, »Türkülerin Dili«, »Halk Ozanları Geçiyor« gibi açıklamalı radyo programları hazırlayıp sundu. Ayrıca başka ülke radyo ve televizyonları için de benzer programlar hazırladı.

Çeşitli araştırmalar yaptı, yazılar yazdı halk müziğine ilişkin. Değişik ansiklopedilere katkıda bulunan Tüfekçi'ye Folklor Araştırma Kurumu tarafından »1985 İhsan Hınçer Türk Folkloruna Hizmet Ödülü« ve Kültür Bakanlığı tarafından 1991 yılında devlet sanatçı ödülü verildi.

Nida Tüfekçi, Neriman Tüfekçi***8217;yle birlikte »Memleket Türküleri« (1963) adlı bir kitap yayımladı.

İstanbul'da öldü ve orada toprağa verildi.

Albumleri:

Nida Tüfekçi ***9679; Bağlama İle Oyun Havaları
Coşkun, 1985 http://www.bkses.com/tufekci/images/OH1-Fidayda.mp3

Nida Tüfekçi ***9679; Oyun Havaları
Coşkun, 1987 http://www.bkses.com/tufekci/images/OH2-Misget.mp3

Nida Tüfekçi ***9679; Yozgat Sürmelisi
Coşkun, 1987 http://www.bkses.com/tufekci/images/YS-AYB.mp3

Nida Tüfekçi ***9679; Sürmeli
Kalan, 1998 http://www.bkses.com/tufekci/images/NT-SOU.mp3

Nida Tüfekçi ***9679; Türküler
TRT, 2001 http://www.bkses.com/tufekci/images/NT-Acis.mp3

Ruhi Su

1912 - 20 Eylül 1985. Van***8217;da doğdu. Asıl adı Mehmet***8217;tir. 1. Dünya Savaşı yıllarında anababasını yitirdi. 10 yaşına kadar yoksul bir ailenin yanında yaşadı. Daha sonra Adana Öksüzler Yurdunda yatılı okudu. İlkokul 4. sınıfta keman çalmaya başladı. 1925 yılında Ankara***8217;da kurulan Musiki Muallim Mektebini kazanmasına karşın, öksüzler yurdundaki öğrencilerin askere alınmasından dolayı İstanbul***8217;da bir askeri okula gönderildi. Okuldan kaçarak Ankara***8217;ya gidip müzik okumak istedi ancak yakalanarak geri gönderildi ancak askerlik yapmaya elverişli olmadığı gerekçesiyle okuldan ayrıldı. Daha sonra kemanıyla katıldığı sınavla son sınıfın bir altından Musiki Muallim Mektebine alındı.

1935-36 yıllarında Riyaseticumhur Filarmonik Orkestrasında (Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası) görev aldı.

1936 yılında Musiki Muallim Mektebini bitirdi ve kemanı bırakarak şana geçti. Daha sonra (1942) Devlet Konservatuarının şan bölümünü bitirdi. Çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. Ankara Radyosunda yayımlanan çeşitli türkü programları düzenledi.

Devlet opera sanatçısı olarak birçok operada görev aldı. Bu görevi 1952 yılında tutuklanmasına dek sürdü.

Ölümüne dek türkü söylemeyi sürdüren Ruhi Su, Pir Sultan***8217;dan Karac***8217;oğlan***8217;a değişik ozanların türkülerinden oluşan 12 uzunçalar hazırladı. Yazıları ve şiirlerini ise »Ezgili Yürek« adlı bir kitapta topladı. Ayrıca çeşitli halk oyunlarını notaladığı »Türk Halk Oyunları« adlı bir kitabı yayımlandı.

Kitaplari
Ruhi Su
Ezgili Yürek,1. Baskı, 1998

Ruhi Su
Ezgili Yürek,1. Baskı, 2006
Ruhi Su'nun dünyasının kapılarını aralamak için türküleri kadar önemli olan bir başka kapı da söyleşileri, yazıları. Kendi kaleminden, kendi ağzından düşündükleri, yaptıkları, yapmaya amaçladıkları.

Ezgili Yürek, Türkiye'nin kültür insanlarından birinin modern çağının en önemli kültür insanlarından birinin dünyasına çağırıyor sizi. Zamanın akışına direnmeyi başarmış bir ustanın dayandığı ve gücünü aldığı kaynakları bilmek, tüm kültürel hayatımız üzerine bulanıklaşmış görüşlerimizi berraklaştırmamıza yardımcı olacaktır mutlaka.

Birlikte Yaşamak (Cevat Çapan)
Şiirler
Türkü Sözleri ve Marşlar
Ruhi Su İçin Yazılan Şiirler
Yazılar
Konuşmalar
Günümüzde Türküler
Halk Türkülerinin Söylenişi
Türküler ve Türkü Söyleyenler
Köroğlu'nun Kimliği
Türküleri Nasıl Söylemeli?
Halk Türkülerinin Şiirle İlişkisi ve Derlenmesi
Plaktaki Yunus Emre

Ruhi Su
Türkü Halk Oyunları

Halk danslarının ortaya çıkışı, Anadolu'da gelişimi ve günümüz toplumundaki
yeri anlatıldıktan sonra Anadolu'nun çeşitli yörelerine ait halk oyunlarından
örnekler verilmiştir.

Ruhi Su
Türkü Halk Oyunları

Halk danslarının ortaya çıkışı, Anadolu'da gelişimi ve günümüz toplumundaki
yeri anlatıldıktan sonra Anadolu'nun çeşitli yörelerine ait halk oyunlarından
örnekler verilmiştir.

Bir Kactane Album isimleri

Ruhi Su
Seferberlik Türküleri
İmece

Ruhi Su
Yunus Emre
İmece

Ruhi Su
Karacaoğlan
İmece

Ruhi Su
Pir Sultan Abdal
İmece

Ruhi Su
Şiirler & Türküler
İmece

Ruhi Su
Köroğlu
İmece

Ruhi Su
El Kapıları
İmece

Ruhi Su
Sabahın Sahibi Var
İmece

Ruhi Su
Semahlar
İmece

Ruhi Su
Çocuklar ***9679; Göçler ***9679; Balıklar
İmece

Feyzullah Çinar

1937 - 24 Ekim 1983. Çamşıhı***8217;nın Çamağa köyünde doğdu. 5 yaşında bağlama öğrenmeye başladı.

1950***8217;den itibaren de yaygın olarak çalıp söyledi. İlk plağını 1966***8217;da doldurdu. Bu plağın satışı kısa sürede 200 bini aştı. Türkiye ve Türkiye dışında çeşitli konserler verdi.

1968 yılında katıldığı Hacı Bektaş***8217;ı anma toplantısında karşılaştığı Fransız Türkolog Irène Mélikoff tarafından Fransa***8217;ya davet edildi. Çeşitli Avrupa ülkelerinde Alevilik üzerine konferanslar verdi, örnekledi.

Alevi-Bektaşi deyişlerindeki yorumundan dolayı 1971 yılında Radyo France***8217;ın konuğu olarak Paris***8217;te bir uzunçalar doldurdu. Ayrıca birçok plak ve albüm hazırladı.

Albumleri kisa özet isim

Feyzullah Çınar
Chants sacrés d'Anatolie
Acora-Radio France, 1995

Feyzullah Çınar
Hü Dost
Şah, 1979

Feyzullah Çınar
Fazilet
Kalan, 2004

Feyzullah Çınar
Erenler Meclisi
Şah, 1978

Feyzullah Çınar
Kerbela'da Uçan Dertli Turnalar
Ozan, 1993

Feyzullah Çınar
Nefes
Kalan, 1997

Feyzullah Çınar
Gelemem
Şah, 1997

Feyzullah Çınar
Kuzular
Bize Miraz BIrakdi Ezerlerinden Birtanesi

DeVaMi GeLiYoR..

SAHmerdan 05.09.07 14:31

Asik Veyse

Aşık Veysel

25 Ekim 1894 - 21 Mart 1973. Şarkışla***8217;nın Sivrialan köyünde doğdu. Asıl adı Veysel Şatıroğlu***8217;dur. 7 yaşında yakalandığı çiçek hastalığından dolayı bir gözünü, daha sonra bir kaza sonucu, az gören öteki gözünü yitirdi.

Evlerine sürekli olarak gelen aşıklardan dolayı türküyle ve bağlamayla ilgilendiğini gören babasının aldığı bağlama Veysel***8217;in yaşamına eşlik etti. İlk bağlama derslerini de babasının arkadaşı Çamşıhılı Ali***8217;den aldı. Yunus, Karac***8217;oğlan, Dertli, Erzurumlu Emrah gibi aşıklardan etkilendi ve türkülerinde onlarla olan duygu yakınlığını yansıttı.

Önceleri usta malı türküler söyleyen Aşık Veysel, 40 yaşlarına doğru kendi şiirlerine ağırlık vermeye ve türküleştirmeye başladı. 1931 yılında gerçekleştirilen Aşıklar Bayramında adı duyulan ve 1933 yılında Atatürk için söylediği bir türküden sonra özellikle Ahmet Kutsi Tecer***8217;in de yardımıyla giderek tüm Türkiye***8217;de tanınmaya başladı. Bu yıllar aynı zamanda Veysel***8217;in kendi türkülerini söylemeye yönelmesi anlamında bir geçiş dönemi olarak sayılabilir. Bu döneme dek köyünden hiç çıkmayan Aşık Veysel bunu izleyen yıllarda Türkiye***8217;nin birçok yöresini dolaşarak kendi yöresi dışında da insanlara türkülerini aktarma fırsatı buldu.

1952 yılında İstanbul***8217;da kendisi için büyük bir jübile yapılan Aşık Veysel***8217;e, 1965 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi***8217;nin özel bir kararıyla aylık bağlandı.

Türkülerinde kendi özgü bir içtenlikle doğadan insan sevgisine hemen her konuyu işleyen Aşık Veysel, İstanbul Radyosunun ilk yayınlarında da türkü söyledi. 1941-46 arasında, Aşık Ali İzzet***8217;le birlikte Köy Enstitülerinde halk türküleri ve bağlama dersleri verdi. Zamanla Veysel ve Ali İzzet***8217;in temsil ettiği bağlama çalma ve türkü söyleme biçimi başlıbaşına bir tavır olarak yerleşti.

Önceleri yöresindekiler sonra Türkiye***8217;nin her yerinden aşıklarla karşılaştı, tanıştı. Ölümüne dek de sürekli olarak, yaşlı genç aşıklar tarafından ziyaret edildi.

Aşık Veysel***8217;in önemli sayılan ancak pek bilinmeyen bir özelliği de köyünde ilk kez meyve bahçesi kuran ve meyve yetiştiren kişi olmasıdır.

Araştırmacılara göre bağlamanın ilk düzeni olarak kabul edilen ve aslında Aşık Süleyman tarafından kullanılan ancak Aşık Veysel aracılığıyla yayıldığından dolayı aşıklama düzeni (la-re-mi), »Veysel Düzeni« olarak da bilinir.

Aşık Veysel'in şiirlerinin toplandığı »Deyişler« (1944), »Sazımdan Sesler« (1950) ve »Dostlar Beni Hatırlasın« (1970) adlı kitaplar yayımlandı

Siirleri

Kara Toprak
Dost dost diye nicesine sarıldım
Benim sadık yarim kara topraktır
Beyhude dolandım boşa yoruldum

Nice güzellere bağlandım kaldım
Ne bir vefa gördüm ne faydalandım
Her turlu isteğim topraktan aldım

Koyun verdi kuzu verdi sut verdi
Yemek verdi ekmek verdi et verdi
Kazma ile dövmeyince kıt verdi

Ademden bu deme neslim getirdi
Bana turlu türlü meyve yetirdi
Her gün beni tepesinde götürdü

Karnın yardım kazma ile bel ile
Yüzün yırttım tırnak ile el ile
Yine beni karşıladı gül ile

İşkence yaptıkça bana gülerdi
Bunda yalan yoktur herkesler gördü
Bir çekirdek verdim dört bostan verdi

Havaya bakarsam hava alırım
Toprağa bakarsam dua alırım
Topraktan ayrılsam nerde kalırım

Dileğin varsa iste Allahtan
Almak için uzak gitme topraktan
Cömertlik toprağa verilmiş haktan

Hakikat ararsan açık bir nokta
Allah kula yakın kul da Allaha
Hakkin gizli hazinesi kara toprakta

Bütün kusurlarımı toprak gizliyor
Merhem calip yaralarımı tuzluyor
Kolun açmış yollarımı gözlüyor

Her kim ki olursa bu sırra mazhar
Dünyaya bırakır ölmez bir eser
Gün gelir Veysel'i bağrına basar

Hacı Bektaş

Medet mürvet deyip kapına geldim
İsteğim dileğim ver Hacı Bektaş
İndim eşiğine yüzümü sürdüm
Kusurum günahım var Hacı Bektaş

Kul olanın elbet olur kusuru
Nesli Peygambersin cihanın nuru
Alisin Velisin pirlerin piri
Kalma kusurlara pir Hacı Bektaş

Horasan***8217;dan ayak bastın Urum***8217;a
Mucizeler şahit oldu pirime
Bak şu vaziyete bak şu duruma
Eşin yok cihanda bir Hacı Bektaş

Geçmem dedin duvarımda sinekten
Yalan sadır olmaz ervahı pekten
Sana inanmışım ervahtan kökten
Sana inanmayan kör Hacı Bektaş

Sana yalvarıyor Veysel biçare
Yine senden olur her derde çare
Bir arzuhal sundum gani hünkare
Keremin ihsanın pür Hacı Bektaş

Gider (Derdimi Dökersem)

Derdimi dökersem derin dereye
Doldurur dereyi düz olur gider
Irakipler geldi girdi araya
Korkarım yar benden yoz olur gider

Ilgıt ılgıt yeller eser seherde
Yar beni düşürdü onulmaz derde
Yar ile buluşsak bir tenha yerde
Duyar düşmanlarım söz olur gider

Pervane ateşten sakınmaz canı
Uğruna koymuşum başı bedeni
Doldur tüfengini hedef al beni
Yaram doksan dokuz yüz olur gider

Veysel der çıkayım bir yüce dağa
Ağaçlar bezenmiş yeşil yaprağa
Bir gün olur tenim düşer toprağa
Karışır toprağa toz olur gider

Bir Dert Ehli

Bir dert ehli bulsam derdim söylesem
İy***8217; olmaz dertlerim halim n'olacak
Hekimler derdime derman bulamaz
Bir değil beş değil dert kucak kucak

El vurma yarama yaklaşma kardaş
Derdimi söylesem tükenmez baş baş
İçimde yanıyor tütünsüz ateş
Ceset soba gibi kalbim bir ocak

Aşıklar alemde gülmez dediler
Akar gözyaşlarım silmez dediler
El elin derdini bilmez dediler
Kimler gelip hatırımı soracak

Katlan bu cefaya sabreyle gönül
Bu dünyanın isi hep böyle gönül
Başından geçeni sen söyle gönül
Neler geldi geçti oldu olacak

Veysel'in derdine bulunmaz çare
Etseler vücudun hem pare pare
Bir arzuhal sundum hakiki yare
O yar gelip yaralarım saracak

Albumden Bir Kactanesi

Aşık Veysel
Benim Sadık Yarim
Harika, 1995

Aşık Veysel
Kara Toprak
Müziksan, 1997

Aşık Veysel
Bir Ulu Ağaçtan
Sivas Hizmet Vakfı, 2001

Aşık Veysel
Dostlar Seni Unutmadı
HAGEM, 2002
(1)
YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

(2)
YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

(3)
YouTube Video

DeVaMi GeLiYoR

SAHmerdan 05.09.07 14:48

Aşık İzzet Savaş

Aşık İzzet Savaş

EMLEK HÜYÜK KÖYÜ***8217;NÜN YETISTIRDIGI
BÜYÜK TÜRKÜ USTASI
IZZET SAVAS (AZIYET BABA)
HACI YETKIN
´
***8220;Anamdan dogali karali yazim
Dünyaya geleli gülmedi yüzüm***8221;

***8220;Daha anamdan dogarken baslamis çileli yasamim. O gün bugündür devam eder kem talihim kara bahtim. 70 yillik bir ömür boyunca geriye dönüp baktigimda hep acilar izdiraplar görünür gözüme***8221; diyor Emlek yöresinin büyük türkü ustasi Izzet Savas.
Gelecek kusaklara da kalmasi açisindan kendisi ile bir mini röportaj yapmak istedigimi söyledigimde önce duygulandi sonra da aglamakli bir tarzla ***8220; - Öyleyse su sazimi bana ver***8221; dedi. Onun bu konulardaki duyarliliklarini ve hassasiyetlerini bildigim için mümkün oldugunca onu kirmadan, üzmeden Onunla sazli - türkülü bir muhabbet ortami içinde böylesi bir söylesiyi gerçeklestirmenin daha dogru olacagini düsündüm. Soru/yanit seklinde geçecek bir söylesinin çok yararli olmadigi bir gerçekti. Zira Izzet Babanin abartisiz, yalin ve tümüyle gerçegi yansitan anlatimlarina karsin ilerlemis yasinin da verdigi unutkanlik her sorunun yanitini almamiza engel teskil ediyordu.
Söylesiye, raki kadehinden bir yudum aldiktan sonra, sözleri Asik Ali Izzet Özkan***8217;a makami kendisine ait olan bir türkü ile basladi:

Gece gurbet gündüz gurbet yil gurbet
Gurbet bana ben gurbete alistim.
Aksam agit, sabah agit ne hikmet
Firkat bana, ben firgata alistim..
...
O, kendine özgü otantikligi ve hak vergisi sesiyle türküleri ardi ardina okuyordu. Söyledigi bu türkü ve deyislerin kayda alindigini, belki de tümünün yaziya dökülecegini düsünerek okudugu eserleri daha bir özenle seçiyordu.
Bir ara soluklanmak için saza ve türküye mola verince kendisine ilk sorumu yönelttim.
- Üstadim, senin okudugun deyis ve türkülere zaten doyum olmaz. Bugün türkülerden daha çok senin konusmani dinlemek istiyorum. Dogumundan bu güne kadar olan yasamini özetle anlatir misin?
Yüzünde karsisindakine dikkatle bakan ama neler söyleyecegini pek kestiremeyen bir ifadeyle anlatmaya basladi;
***8220; 1928 yilinin bir kis gününde Emlek Hüyük Köyünde dünyaya gelmisim. Dogumumdan 5 yil sonra yani 1933 yilinda ancak nüfusa kayit ettirilmisim. Anam beni o günün sartlarinda, doktorsuz ebesiz gaz lambasinin bile olmadigi bir köy ortaminda dogurmus. Ben bir yana anam bir yana düsmüs. Anam beni bir kere bile emziremeden ölmüs. Benim öksüzlügüm dünyaya gelisimle baslamis.
Zavalli babam Haydar Aga analik edememis bana. Evdeki iki inegimizde sagilir durumda olmadigi için süt bulamamislar bana içirecek. Köydeki hisim - akraba emzikli kadinlardan süt emdirenler olmus. Bakmislar ki böyle olmayacak, çocuklari olmayan öz amcam Musa Kahya ve onun hanimi Hatica***8217;ya beni evlatlik vermisler.
20 yasina kadar, biri kiz üç erkek kardesten biri olan Musa Emmimin (Asik Ali Izzet***8217;in babasi) yaninda büyümüsüm. Bu süre zarfinda köylerde kitlik olmus, salgin hastaliklar bas göstermis, insanlar ölmüs, çok sayida çocuk ölmüs. Bu hastaliklara ben de yakalanmisim. Öldü ölecek denilmis, nasil olmussu ben ölmemisim.
Kendimi bildim bileli çok eziyetler çektim. Çok cefalar gördüm. Çektigim bunca azap ve acilari gören komsu kadinlari bana Aziyet (eziyet) adini yakistirmislar. Gerçekten de eziyetle geçen yasamim asker oluncaya kadar devam etti.
1954 yilinda askerlik görevine çagrildim. Askerlik dönüsü Sarikaya Köyünde Büyük Mustafa, Bacak Mehmet, ve Mehmet Ali isimli sahislara 12 yil azaplik ettim. Daha sonra Ali Izzet Özkan beni yanina aldi. Onun tesvikiyle saz çalip türkü söylemeye basladim. Ali Izzet bana ustalik etti. Onunla belli zamanlarda köyleri kentleri dolastik.
Yöre ozanlarindan basta Asik Veysel olmak üzere Asik Hüseyin, Asik Aziz Üstün, Asik Hasan Yüzbasioglu özellikle de köyümüzün yetistirdigi benim kader arkadasim Asik Hasan Devrani gibi Ozanlarla yol arkadasligi yaptim. Divanda dergahta ve asik meclislerinde onlarla birlikte oldum. Alakiliseli Mehmet Özkan, Sarikaya***8217;li Durmus Çetinkaya, Benlihasan***8217;li Arslan, Ilyashaci***8217;li Hasgül, Kavak***8217;li Fazli gibi Emlek Yöresinin saz ve türkü ustalari ile birlikte oldum. Cemlerde bulundum. Dügünlerde - bayramlarda katildigim asik meclislerinde bilhassa Emlek Yöresi sairlerinden usta mali türküler çalip söyledim***8221;.

Ela Gözlü Sevdim
http://izzetsavas.tripod.com/sitebui...u.sevdigim.mp3
Yitirdim Yavrumu
http://izzetsavas.tripod.com/sitebui...im.yavrumu.mp3

DeVaMi GeLiYoR

SAHmerdan 05.09.07 14:55

Asik Ali Izzet Özkan (1)

Asik Ali Izzet Özkan

1902 yilinda ozanlar diyari olarak bilinen Emlek Hüyük köyünde dogmustur. Emlek her ne kadar Seme, Güldede, Karababa ve Beserek Daglari'nin yer aldigi bir cografi bölgenin adi olarak biliniyor ise de, aslolan, Sarkisla, Gemerek, Akdagmadeni ve Yildizeli dörtgeninde yer alan kültürel bir yörenin adidir. Bu yörede yasayan tüm insanlar, aralarindaki cografi mesafe ne olursa olsun örf-adet, gelenek-görenek ve inanç olarak özdestirler. Ayni kültürle yogrulmuslardir. Bu kültürün odagini, Alevi-Bektasi felsefesine bagli olarak gelisen halk edebiyati ve siiri olusturur. Bu yörede halk edebiyati öylesine zengindir ki, salt Ali Izzet'in köyü olan Emlek Hüyük'ten Asik Palabiyik Mustafa, Asik Yusuf, Asik Kul Sabri, Asik Hasan Devrani gibi usta ozanlar yetismistir. Ekonomik olarak oldukça sinirli ama halk edebiyati yönünden essiz bir zenginlige sahip olan bu bölgede yüzün üzerinde halk ozani ve bir o kadar da türkü ustasiyla halk sanatçisinin yetistigi bugün bilinen bir gerçektir.
Iste büyük ozanimiz Ali Izzet Özkan, böyle bir yöre ortaminda dünyaya gelmistir. Anasinin adi Kamer, babasinin adi Musa'dir. Musa Aga, Asik Palabiyik Mustafa'nin ogludur. Musa Aga, Cumhuriyet öncesi uzun süre köyde muhtarlik yapmistir. Hali vakti yerinde, kismen de köy agasidir.
Ali Izzet henüz birbuçuk yasindayken annesi Kamer ölür. Üvey anne elinde büyüyen Ali Izzet, daha 12-15 yaslarina degince köyde bir kiza sevdalanir. Biraz da sevdalanmanin verdigi ask ve hevesle olacak ki baslar saz çalip sevda siirleri yazmaya. Yörede zengin bir siir, saz, söz ortami vardir. O da bu ortamdan uzak kalamaz. Baslar cem, cemaat ve asik meclislerine katilmaya. Anne tarafindan akrabasi olan Igdecikli Asik Veli ile Kiliççili Agahi'den, Kale köylü Kemter Baba'dan çok etkilenir. Yine kendi köyünün bir ozani olan Asik Garip Ali'den (bu ozanimizin mahlasi sonradan Kul Sabri olarak degistirilmistir) usta-çirak iliskisi içinde saz çalip siir yazma konusunda dersler alir, siir yazmaya tesvik edilir.
Her geçen gün kendisini biraz daha olgunlastiran ozan, akrani olan Sarikayali Hüseyin Gürsoy, Sivrialanli Veysel Satiroglu, Ortaköylü Aziz Üstün, Saraçli Hasan Yüzbasioglu gibi yöre ozanlariyla birlikte önce usta mali, giderek de kendi yazdigi deyis ve siirleri köy, kent, gezerek halk meclislerinde, bilhassa Alevi cemlerinde çalip söyler. Özellikle kis aylarinda Alevi-Bektasi geleneklerini izleyerek, sik sik cem törenlerine katilir, dede ile birlikte edep, erkan üzere semah çalar, cem yürütür.
O zamanki yasalarin birtakim dinsel faaliyetleri yasaklamasindan olacak ki, Ali Izzet 1936 yilinda Sivas Agir Ceza Mahkemesi'nce tutuklanir. Üçbuçuk aylik tutukluluktan sonra suçsuz bulunarak, serbest birakilir.
Ali Izzet'in bizzat bana söyledigine göre, bu tutuklama olayi, köyde kendisini çekemeyenlerin ihbari sonucu gerçeklesmistir. Fakat bu olay onu daha da kamçilar, gelistirir ve giderek de yazip söylediklerinin ilgi görüp begeni kazanmasina neden olur. Bu durum ise ozanin iyice isten güçten elini çekmesine, rençberlikten kendisini tamamen soyutlayip, sazini koluna takarak, Anadolu'yu bir uçtan bir uca gezmesine sebep olur.
Her yil birkaç kez Haci Bektas Dergahi'na ugrar. Yine böyle bir ziyaretinde kendisine törenle Izzet-i Kalem mahlasi verilir. O da bundan sonra siirlerinin büyük çogunlugunu Izzet-i mahlasiyla yazar.

Kisiligi ve Sanati Bizler, Ali Izzet'i gerek Ankara'ya geldiginde, gerekse köyde bulundugumuz muhabbet ortamlarinda hep aramizda görmek isterdik. Özellikle ustalardan okudugu siirlerden, anlattigi fikralardan, bazen de yaptigi küfürlü esprilerden müthis zevk alirdik. O, çok gezen, gören, bilgi dolu bir kütüphaneydi bizim için. Yalniz ne varki fazlaca alingandi. Bir de elestiriye pek gelmezdi. Elestirel yönden biraz üzerine gidecek olsak, darilip küser, bazen sofradan kalktigi bile olurdu. Ama sözünü asla çekmezdi. Çok yönlü bir kisiligi vardi. Kalbinde asla kin tutmazdi. Yörenin türkü ustalari (eski adiyla) Alakiliseli Mehmet Özkan'i, Benli Hasanli Aslan'i, Ilyas Hacili Hasgül'ü, Hardalli Hüseyin Özyazici'yi, Kavakli Fazli'yi, Sarikayali Durmus Çetinkaya'yi özellikle Hüyüklü Izzet Savas'i dinlemeye doyamazdi. Geçmiste yasayan usta sairlere olan hayranligin hiç gizlemezdi. Akrani olan ozanlardan, örnegin Veysel, Aziz Üstün, Hasan Devrani vb. gibi sairlerden siirler okununca begenmez, illaki bir kusur bulurdu. Saz, söz agirlikli bir sofrada Asik Devrani kulagima egilerek, "yeni bir siir yazdim, benim oldugunu çaktirmadan Asik'a oku bakalim görüsü ne olacak" dedi. Ben de sofradakilerin de onayiyla Devrani'nin "Babama" adli siirini mahlassiz olarak okudum. Ali Izzet, siiri dikkatle dinledikten sonra "bu siir kimin" dedi. Benim suskun kalmam üzerine Devrani "benim" deyince, "hadi lan, bunu ben bile yazamam, sen nasil yazacaksin" diyerek kendine özgü esprisini yapti. Asik Devrani de ona "sen koca Veysel'i bile begenmiyorsun kaldiki beni begeneceksin" dedi. Ali Izzet de dönüp "Ula zirlak, sana Devrani mahlasini ben taktim. Begenmesem takar miyim" diye karsilik verdi. Söze Veysel adi karisinca firsattan yararlanarak, "Asik Baba, Veysel ile aranizda bir sogukluk oldugu söyleniyor. Gerçekten küskünlügünüz veya herhangi bir çeliskiniz var mi" diye sordugumda aynen su cevabi verdi: "Bak evladim, elin agzi torba degil ki dikesin. Herkes her seyi söyler. Simdi ben bir sey söylüyorum el onu, 10'a 100'e katliyor, gidip ona söylüyor. Ondan da alip, bana getirip söylüyorlar. Bu isler hep böyle oluyor." -Peki Üstad, Veysel'i nasil buluyorsun, onu begenmiyor musun diye sorunca da; "Onu dünya begenmis, ben begenmesem ki kaç yazar. Hem Veysal'i begenmesem hakkinda siir yazip Hasan'inan (Asik Hasan Devrani) bizzat ziyaretine gider miydik
." Veysel hakkinda yazmis oldugu siir söyle:

Veysel'sin visale ereyim diye
Sen alimsin ustam irfana geldim
Kevser Irmagini göreyim diye
Bir kuru çesmeyim ummana geldim

Asiklar sultani ayan beyansin
Görmez derler ama gören duyansin
Mansur gibi kanli gömlek giyersin
Enelhak pazari meydana geldim
Sen bir Süleyman'sin ben bir karinca
Bayram eder dostlar dosta varinca
Selavat getirdim yüzün görünce
Küfrü terkeyledim imana geldim
Allah zati severse bir insani
Mülke malik eder yücelir sani
Sazin sözün hayran etti cihani
Muhabbet bülbülü gülsana geldim
Izzeti'yim ziyaretim kabul et
Mürsid-i kamilsin müskülüm hallet
Arafat dagisin lokmam kabul et
Koç gibi kapina kurbana geldim

Yine bir yaz günü bizim köyde bir grup arkadas ile yaptigimiz söylesi sirasinda kendisine "Usta, tanri gecinden versin ama her fani gibi birgün sen de göçüp gideceksin. Ondan sonra Veysel gibi senin de hakkinda bir seyler yazilip söylenecek. Gelecek kusaklara birakmak istedigin bir mesaj veya herhangi bir söylemin olacak mi? Varsa bunlari kalici bir duruma getirmeyi düsünüyor musun?" dedigimizde: "Vallahi ben simdiye kadar çok sey yazip söyledim. Ölünceye kadar da yazip söyleyecegim. Öldükten sonra da is herhalde size düser" deyip yanit olsun diye su siirini okudu:

Sagligimda mezarimi ben kazdim
Ölmeden kabire uzandim yeter
Kefenimi tabutumu ben dizdim
Al yesil irenge boyandim yeter
Ölümden korkum yok o benden korksun
Cehennem ver ise günahim yaksin
Cennet güzelleri seyrana çiksin
Sevgi muhabbete özendim yeter
Hak Muhammet Ali Ulu Hünkara
Onbes defa geldim yüz süre süre
Yedi sene hizmet ettim bir Pir'e
Bir Al'Izzet ismi kazandim yeter

Asik, "gerçekten yeter mi?" diye kendisine sorulunca da, geçmisteki anilarini ve yasam öykülerini kesitler halinde anlatmaya basladi:
"Oglum Cemal'in teybine çokca seyler anlattim. Siz de yabanci degilsiniz, açin teybinizi ne istiyorsaniz size de söyleyeyim" dedi ve basladi anlatmaya. 1930'lu yillarda Sivas'ta düzenlenen 2. Asiklar Bayrami'na katildigini, Asik Hüseyin Gürsoy'la Ankara'ya gelip Halkevlerinde konserler verdiklerini, Köy Enstitüleri'nde uzun yillar saz çalip türkü söyleyerek hizmet verdigini, yasaminda 3 kez tutuklandigini, bunlardan birisinin "köylerde dedelik yaparak halki dolandiriyor" diye ihbar edilmesi sonucu oldugunu, diger ikisinin ise komünizm propagandasi yaptigi iddiasiyla oldugunu anlattiktan sonra Demokrat Parti'nin önceleri halka daha çok adalet ve özgürlük getirecegini sandiklarini fakat giderek halki cephelere böldügünü, istibdat ve zulüm getirdiklerini görünce de asagidaki

"Parti Destani" siirini yazdigini söyledi:

Demokrat Partiyi gözel kiz sandik
Çirkin çikti kahbe çikti dul çikti
Alnim açik yüzüm ag dedi kandik
Yüzü kara çikti basi kel çikti
Hirsizi vatandan sürek dediler
Köylünün dilegin verek dediler
Son zamanda bir gün görek dediler
Afat çikti tufan çikti yel çikti Bakin hallarina su milletlerin
Açin kapisini adaletlerin
Mehdi diye gözledigimiz zatlarin
Koltugundan haç put çikti nal çikti
Bunlarin mevkii kazanmak fikri
Düsünen kim bizim gibi fakiri
Has kumasik dedi bize herbiri
Kendir çikti keten çikti çul çikti
Söz milletin dedi kendi söyledi
Hürriyet var dedi zulum eyledi
Altin paralari netti neyledi
Hazineden bakir çikti pul çikti Al'Izzet ne dersin git sazini çal
Hikmete karisma tez gelir zeval
Bozuldu adalet düzelmez ahval
Fitne çikti Deccal çikti mal çikti

SAHmerdan 05.09.07 14:57

Ali Izzet Özkan (2)

Ali Izzet, bu siirini zaman zaman degisik ortamlarda okur. Okumakla yetinmez bazi yayin organlarinda da yayimlanmasini saglar. Bundan sonra da basina gelmedik kalmaz. O dönem D.P.'ye muhalefet eden tüm yazar çizer ve aydinlar gibi Ali Izzet de çesitli kovusturma ve baskilara maruz kalir. Ülkede yasanan bu gidisatin sonucunda ise 27 Mayis ihtilali gerçeklesir.
Sair Behçet Kemal Çaglar, Ali Izzet'i Cumhurbaskani Cemal Gürsel ile tanistirir. Cemal Gürsel Ali Izzet'ten Anadolu'nun köylerini dolasmasini ister. Ali Izzet de bu görevi kabul eder. Dolastigi yerlerde 27 Mayis Devriminin amaç ve özünü anlatmaya çalisir. Bu çalismalar sonucunda birçok sol görüslü aydin, yazar ve politikaci ile tanisir.
Türkiye Isçi Partisi'nin kurulmasi ile de Mehmet Ali Aybar ve Sefer Aytekin'in tesvikleriyle TIP'in o zaman kurdurtmus oldugu Ozanlar Dernegi'ne üye olur. Bu örgütte yaptigi çalismalar sonucu sosyalizm ve sol düsünce ile tanisir. Sosyal içerikli siirlerini daha çok bu dönemlerde yazar. TIP'in içinde bir takim görüs ayriliklari bas gösterince ozan bu örgütle baglarini koparir.
Ozan, bundan sonra Avni Dilligil ile bir tiyatro çalismasina baslar Anadolunun çesitli kentlerinde. Konusu Alevilik ve Bektasilik olan "Dört Kapi Kirk Makam" adli bir oyunu sergilerler.
Ali Izzet'in ilginç anilarindan birisi de sudur: "Ali Izzet köylülerle bir sohbet sirasinda Sovyet Devrimi'ni ve sosyalizmi anlatmaya çalisir. Bunun akabinde de bir ihbar sonucu komünizm propagandasi yaptigi iddiasiyla yargi önüne çikarilir. Ali Izzet sanik sandalyesinde, yargiç sorar: "Bak Ali Izzet, hakkinda sikayet var. Sen bu sahislara komünizm propagandasi yapmissin, dogru mu?" Ali Izzet "Hayir hakim bey ben asla öyle bir sey yapmadim." Hakim üsteleyince, orada tanik olarak bulunan Demokrat Partili eski köy muhtari sahis: "Yapti hakim bey, hem de nasil yapti. Bize anamizdan dogali duymadigimiz seyler söyledi" der. Hakim tekrar Ali Izzet'e döner: "Ali Izzet, bunlara neler söyledin, söyle bakalim." Ali Izzet "Hakim bey, ben ne söyledigimi hatirlamiyorum. Onlara ne demissem kendileri söylesinler." Hakim tekrar ihbarci sahsa dönüp: "Söyle bakalim size bu ne dedi?" deyince o da hiddetle diger taniga döner: "Ula dürzü bana bir sürü laf diyodun, onlari oldugu gibi hakim beye söylesene" der. Bunun üzerine tanik durumundaki sahis baslar anlatmaya: "Valla hakim beyim, söylediklerinin hepsi aklimda kalmadi, ama bazi kalanlari söyleyeyim. Bir kere Urusya'da Lenin diye büyük bir adam varmis. Anlatildigi gibi sapkayi as, istedigin eve gir derler ya öyle bir sey de yokmus. Bütün bunlar yalanmis. Biz de onlarin düzenini kabul edelim dedi. Hatta bunun için bize 300 bankonot para verdi." der. Bunun üzerine hakim Ali Izzet'e tekrar sorar: "Söyle bakalim Ali Izzet, buna ne diyorsun?" Ali Izzet "Ne deyim hakim bey su sahis yillarca muhtarlik yapti, sehirde bir isim görülecek deyi yillarca köyü Demokrat Partililere peskes çekti. Su da bir biber dolmasi yiyecegim diye bos yere ona buna yallozluk eder. Bunlari böyle bilin. Ama madem ki ben bunlara 300 bangonot para vermisim, parami geri versinler ben de cezama raziyim" der. Hakimin taniklara: "Bakin duydunuz. Asigin parasini geri verin" demesi üzerine taniklar iyice saskinlasir ve ifade degistirerek "para teklif edildi ama biz almadik hakim bey" derler. Taniklarin saçmaladiklarini ve ifade degistirdiklerini gören hakim, onlari bir güzel azarladiktan sonra Ali Izzet'i serbest birakir.
Ozan Ismet Pasa ile ilgili bir anisini da söyle anlatti: "Yine Ankara'da bulundugum bir gün Kemal Satir'la tanistim. O da beni Ismet Pasa ile tanistirmak istedigini söyledi ve iki gün sonra yapilacak C.H.P. büyük kongresine beni davet etti. Ben de bir hevesle o gün kongreye gittim. Salona geldigim duyulunca Ismet Pasa beni karsiladi, kolumdan tutup yanina oturtturdu. Hal hatirdan sonra: 'Bak Ali Izzet, halkin asil temsilcisi sizsiniz, anlat bakalim, memlekette bizim bilmedigimiz neler var?' dedi. Ben de, vallahi Pasam, sizin bilmediginizi ben nasil bilirim deyince gülüstük. Kongre boyunca yanina o kadar gelip giden olmasina ragmen benimle ilgisini devam ettirdi. Bir ara konusmalar ve alkislar kesilince kulagima egilip, 'Asik, senin meshur bir kitlik destanin var idi. Sunu bana bir oku bakalim' dedi. Dedi ama benim de sanki üzerime kaynar sular döküldü. Emrin basim üstüne Pasam, ama su anda o siirin hepsini hatirlayamam dedim. 'Bildigin kadarini oku Ali Izzet' diye israr etti. Bu siirin Ismet Pasa dönemine ait oldugunu bilmeme ragmen aklimda kalan kisimlarini okudum.
Bin dokuz yüz kirk ikinin yilinda
Nice tüccar nice zengin aç kaldi
Mal kalmadi irençberin elinde
Tükendi samanlar ****** aç kaldi
Çiftler sürülmedi kosumsuzluktan
Tarlalar bos kaldi tohumsuzluktan
Çok atlar tay atti bakimsizliktan
Arpa yoktu has küheylan aç kaldi
*****ler uludu yalim yok diye
Gitmedi davara halim yok diye
Asiret agladi malim yok diye
Göçmedi yaylaya Türkmen aç kaldi

Camuzlar mâ dedi bakti samana
Öküzler inekler meledi daha
Baska zaman degil hele bu sene
Asik Ali Izzet Özkan aç kaldi.
Ag bez bulamadik sal palaz giydik
Kefensiz çok ölü mezara koyduk
Un bulgur yok misir holagi yedik
Çoluk çocuk sabi sübyan aç kaldi
Dilenciler odalardan kesildi
Un çuvali seklemlere basildi
Dügün bayram bir köseye kisildi
Güveyler sagdiçlar gelin aç kaldi
Ekmek Isa oldu göge çekildi
Nice nazli kizlar otlar yayildi
Yolcular yoruldu düstü bayildi
Kesildi dermanlar insan aç kaldi
diyerek bitirdim. Ismet Pasa o anda, Ecevit de dahil yanindakilere dönerek: 'Iste o günlerin manzarasi... O zamanki memleketin gerçek resmini Ali Izzet çekmis' dedi."
Ali Izzet'in benim de tanik oldugum ve yazilmasinda yarar gördügüm bir anisi da söyle: Asik Ankara'ya geldiginde ya ben onu bulmaya çalisirim, ya da aklina düstükçe veya firsat oldukça o bana ugrardi. O gün Seyranbaglari***8217;nda bizde kaldi. Ertesi gün Halkevleri Genel Merkezi'nde Atatürk'le ilgili bir anma toplantisina davetli oldugunu, kendisi ile benim de gelmemi istedi. Sabah kalktik gittik. Salon hinca hinç dolu. Atatürk hakkinda çesitli konusmalar yapildi, siirler okundu. Bir ara rahmetli Behçet Kemal Çaglar söz aldi. Atatürk konusunda oldukça etkili bir konusma yaptiktan sonra izleyenlere hitaben, "Atatürk hakkinda siirler yazan, güzel sözler söyleyen elbette çok kisi var. Bunlardan birisi de benim. Hatta herkes beni Atatürkçü ozan olarak lanse eder Ama siz bilir misiniz? Atatürk'ü benden daha iyi anlatan iki büyük sair vardir. Bunlardan birisi Nazim Hikmet'tir. Bir digeri ise su anda aramizda bulunan Asik Ali Izzet Özkan." Zaman, Nazim'dan siirler okumayi her babayigidin göze alamadigi bir zaman. Ve Behçet Kemal Çaglar, Nazim'dan su siiri okudu.

Sarisin bir kurda benziyordu
Ve mavi gözleri çakmak çakmakti
Yürüdü, uçurumun basina gelip durdu
Karanlikta bir yildiz gibi kayarak
Ince uzun bacaklari üzerinde yaylanarak
Biraksalar Kocatepe'den
Afyon Ovasi'na atlayacakti.
Siiri bitirince; "Nazim'dan sonra Atatürk'ü en görkemli sözcüklerle siirlestiren Ali Izzet'i kürsüye davet ediyorum." dedi. Ali Izzet'e daha mikrofonu vermeden, Ali Izzet'in omuzuna elini koyup, "Soruyorum sizlere Atatürk için:Mavi gözlü dev adimli ejderha
Altin saçli günes yüzlü ejderha
diyebilen kaç kisi vardir Ali Izzet gibi?" dedikten sonra mikrofonu Ali Izzet'e birakti...
Sanati ve Eserleri
Halk siirimizin tarihi çok eskilere dayanmakta. Kimi tarih bilimcilere göre Dede Korkutlarla baslar, kimilerine göre de çok daha ötelere, yani insanoglunun topluluklar halinde yasamaya basladigi evrelere kadar uzanir.
Bizi asil ilgilendiren süreç, Haci Bektas Veli Dergahi'nda Yunuslarla baslayip, Pir Sultanlarla, Asik Dertlilerle, Karacaoglanlarla devam ederek Agahilerle, Asik Velilerle, Veysellerle, Ali Izzetlerle bizlere ulasan tarihsel süreçtir.
Bilindigi üzere Türk topluluklari, kendi öz kültürleri olan Saman kültürü ile Anadolu'ya ayak bastilar. Bir kavimler kapisi olan bu cografyada gördüler ki, büyük uygarliklar, büyük kültürler yatiyor. Böylesine genis ve köklü kültürlerin, uygarliklarin karsisinda elbette göçebe agirlikli bir toplum düzeninin gelistirdigi Saman kültürünün sinirlari içinde kalinamazdi. Bir toplum kendi benligini yitirmeden sonsuza dek yasayacaksa, kendine özgü kültürünü yaratacak, tüm yabanci kültürler karsisinda dogal olarak kendi kültürel bagimsizligini koruyacakti.Anadolu'ya gelen Türk halki da bu topraklarda onu gerçeklestirdi.
Bugün ulusal kültürümüzün omurgasini olusturan Alevi-Bektasi kültürü, yüz yillardir bu topraklarda, yabanci kültürlere teslim olmadan (Islamiyet de dahil) tüm inanç ve kültürlere karsi kendi sentezini yaratip gelistirmek suretiyle ayakta kalabildi.
Tümüyle adlarini burada sayamadigimiz nice Türkmen dervisleri, nice Anadolu erenleri ve nice ulu ozanlariyla yasadiklari düsünceye bagli olarak felsefeden sanata, dünyaya bakis açisindan insana verilen öneme degin tüm degerleri yaratarak dogamizda varolan köklü kültürler arasina bizim ulusal kültürümüzü de yerlestirebildiler.
Iste bizim halk siiri gelenegimiz böylesine soylu bir kültürün koludur. Asik Ali Izzet Özkan da bana göre bu zincirin bir halkasidir. Çünkü O, yazdigi eserlerle bu gelenege katkilarda bulunmus, halk siirine yeni bir soluk ve canlilik getirmistir.
Ali Izzet gelenege bagli olmakla birlikte arastirmaci, sorgulayici, kapi açicidir. Konulara yaklasirken korkusuz ve evrenseldir. Örnegin:
"Bir Allah'i taniyalim
Ayri gayri bu din nedir"
gibi siirleriyle tüm insanligin birlikteligini savunur.
Ask ve sevda siirlerinde coskuludur. Denebilir ki Karacaoglan'dan sonra yetisen ikinci güzellik ozanidir. Güzellik onun gözünde ölümsüzlüktür.
"Güzellere bakan gözler agrimaz
Güzel seven ölür amma çürümez"

SAHmerdan 05.09.07 15:01

Asik Ali Izzet Özkan (3)

"Allah bile güzellere a******
Peygamber bakisli Allah yüzlü yar."
Ali Izzet halkin öz diliyle konusur, yenicidir. Halk siirimize yeni terkipler, yeni deyimler kazandirmistir. Derledigi yeni simgeleri ve degerleri siire nakis nakis isler:
"Atatürk bakislim, hey mermi gözlüm
Ta can damarimdan vurdun ölüyom
Gazi yürüyüslüm, kahraman yüzlüm
Zalim yar kanima girdin ölüyom."
.................
"Kurtulus destani Nazim Hikmet'in
Okur gelir bir gözleri sürmeli"
..................
"Bir güzelin sarhosuyum mestiyim
Yanaklar üstünde meyhanesi var"
..................
"Kehribar kaslarin büyü yaziyor
Sanki günes yere düsmüs geziyor" gibi örnekleri çogaltabiliriz.
Vahdet-i Vücut inanisina bagli olan ozanin tasavvufi yönü ile birlikte, hiciv ve tasvir sanati da güçlüdür. Tanriya ve dinsel konulara yaklasiminda baska ozanlarda göremedigimiz özelliklere sahiptir. Tanriyi söylerken veya hicvederken adeta karsisinda yakin bir dostu veya arkadasi vardir. Onunla tümüyle insancil iliskiler içindedir. Örnegin:
"Allahgilin adresesi
Sende de var bende de var"
................
"Tanriyi da davet ettik getirdik
................
Allahgilin bana gelse haberi
................
Allah kula benzer kul da Allah'a" gibi dizelerde bunu görebiliyoruz.
Ali Izzet; sosyal, toplumsal ve siyasal yönden de kendisinden önceki ve çagdasi ozanlardan farkli bir çizgiye sahiptir. Yobazliga karsi ödünsüz bir savasçidir. Demokrasi, Millet Meclisi ve parti gibi kavramlar Onun son dönemlerde yazdigi siirlerde sikça görülür. Atatürkçü ve toplumcudur.
"Zulüm var hürriyet göge çekildi
Bakimsiz köylünün beli büküldü."
Deniz Gezmis'lerin idamindan sonra yazdigi bir siirinde söyle sesleniyor:
"Zulümün adini hürriyet koyduk
Idam oldu yigidimiz merdimiz."
T.I.P.'in kapatilmasindan sonra da:
"Ser yagmuru yagdi bu yil daglara
Yaman oldu hallerimiz partimiz" diye yazmistir.
* 1984 yilinda yasama gözlerini yuman Ozanimizin
basilmis 12 adet eseri bulunmaktadir.
Yayinlanmis Kitaplari
***8220; Bugünkü Anadolu Halk Siiri***8221; 1942 / Istanbul
***8220; Türk***8217;ün Sazindan***8221; 1951 / Ankara
***8220; Asik Ali Izzet Agliyor***8221; 1955 / Istanbul
***8220; Kitap Küçük Dert Büyük***8221; 1956 / Sivas
***8220; Teller de Muradin Alsin***8221; 1958 / Ankara
***8220; Siirler***8221; 1963 / Ankara
***8220; Ali Izzet Kibris Adasinda Neler Görmüs***8221; 1964 / Ankara
***8220; Sürmeli***8221; 1966 / Istanbul
***8220; Mühür Gözlüm***8221; 1967 / Sivas
***8220; Mühür Gözlüm-Genisletilmis Baski***8221; 1969 / Ankara
***8220; Kirkambar***8221; 1974 / Istanbul
***8220; Asik Ali Izzet***8217;in Hayat ve Siirleri, Asik Bali***8217;nin Demeleri***8221; Yil ve Yer adi yok.
***8220; Asik Ali Izzet Özkan***8221; Prof..Dr. Ilhan Basgöz 1979 / Ankara

Atatürk

SAHmerdan 05.09.07 15:21

Asik Mahsunu Serif (1)

Asik Mahsunu Serif

Mahzunin hayatını sayfalarca anlatmak yerine kendi ağzından kısaca dinleyelim.
Babamın dediği doğruysa ,anamın da dediği doğruysa 1943 yılının ocak 3'ünde Afşin'e bağlı Berçenek köyünde doğmuşum.

Köyde ilkokul yokmuş o zamanlar.Belli bir yaşa gelen çocuklar Elbistanın Alembey Köyü'nde Hacı Lütfi Efemdinin açtığı Hafız Kuran kursuna gidermiş.Yaşım,öğrenim çağına geldiğinde babamın isteği üzerine ben de Lütfi Efendinin medresesinde hafız kursuna devam etmek üzere Alembey köyüne gittim,geldim...Bizim çevremizde kocaman bir yobaz bulutu döner.Hacı Lütfi Efendi hiç çekinmeden,canının istediği şekilde,bilmediğimiz dillerle,bilmediğimiz isimlerle fetvalar verirdi durmadan.Arapçayı o zaman öğrendim.Şimdi Arapça yazıp okuyabiliyorum. Lütfi Efendinin medresesinde üç buçuk sayfada kaldım...
Derken köye eğitmen,ardından öğretmen verildi.Devam ettiğim ilkokulu süresinde bitirdim.
Gün oldu gönül bir şeye takıldı.O da şu:Arada sırada Afşine,Elbistana subay kıyafetiyle dolaşan genç çocuklar görürdüm.Bunlar assubay okulu öğrencileri idi.Çevrenin etkisiyle olacak,askerliğe karşı büyük ilgim vardı.Tutturdum,ille ben de assubay olacağım,diye.Bu isteğim yerine geldi.Öğrenim görmek,"subay olmak"için Mersin 3.Assubay Hazırlama Okuluna başladım.
Bu arada şunu da belirteyim:Ben daha 10-12 yaşında önlüklü bir ilkokul öğrencisi iken dayımın kızı Emine ile nişanlanmıştım,yine babamın ve akrabaların isteğiyle.

1956 yılında girdiğim Mersin Assubay Hazırlama Okulunu 1959da iftiharla bitirdim.Ordonat Tekniker sınıfına ayrılarak sınıfına ayrılarak Ankaraya Ordonat Tekniker Okuluna geldim.Bu okul şimdi benim yargılandığım okuldur;işin daha ilginç yanı,bugün yargılandığım salon benim sınıfımdı.Burada çok kısa süren bir eğitim-öğretimden sonra Sivasa gönderildim.Ekreol Tepede beş ay stajerlik yaptım.

1960'ta ihtilalde payımız oldu.Cemal Babanın emrinde biz bir grup genç silahlandırıldık.Dışkapı bölgesi bize verildi.Yıl 1960ın kasımı oldu.Bugün yargılandığım eski okulumun meydanında bana ilk Atatürk ödülü verildi.O günün hatırası olarak.Günün Ordonat Daire Başkanı Reşat Ülgenalp in imzaladığı ve gözlerimi öperek verdiği kitabı hala saklarım.

27 Mayısın verdiği ruhla olacak askerliği daha da sevmeye başladım.Başarılarım beni bir yere doğru hızla sürüklüyordu.
Gün geçti ben de "HALKÇILIK" ruhu daha ağır basmaya başladı.Bu arada dayımın kızı Emine ile evlenmiştim.Bir kızımız olmuştu.Mutlu değildim ,anamın babamın kararı ile zorla evlenmiştim.Çok sürmedi bu.İmam nikahı ile evlendiğim karımı bir mektupla boşadım.
Şimdi bağımsızdım bir ölçüde.Halçılık ruhu beni başka yerlere sürüklemeye başlamıştı.Sazı 1955-56 yıllarında okuldayken öğrenmeye başlamıştım.Şiirler yazmağa,türküler söylemeye başladım.Buda pek uzun sürmedi.Okulu terk etmek zorunda kaldım.Ve bugün hala terk ettiğim okulun tazminatını ödüyorum.
Yıllar yılları kovaladı.Sazımla baş başa kaldım.Ankarada oturuyordum.Saz çalarak,şiir yazarak kendimi yetiştirmeye çalışıyordum.

Serüven serüven üzerine geldi,geçti..Yıl 1963 oldu."Doğuda Kıtlık Var"ın yazarı Halil Aytekineltanıştık.Onun aracılığı ile Fikret Otyamı bulduk...Benim ilk gazeteci dostum Fikret Otyam oldu.Yardım etti bize.Hürriyet Gazetesinden Cüneyt Arcayüreke gönderdi.Basından benim hakkımda ilk yazı Cüneyt Arcayürekin imzası ile Hürriyette çıktı.

Bu dönem TİP'in kuruluş yıllarına rastlıyordu.TİP yöneticileriyle ilişki kurduk.Bize yalnız onlar sahip çıkıyordu.Başka kimseyi tanımıyorduk,bizimle ilgilenen yoktu.

Bir Aşıklar Derneği kurmamız gerekti.Nedeni de şu idi.Türkiye de halk ozanalrı sürekli ezilmişlik,yoksulluk içinde yaşamışlardı.Bu durumdan tamamen olmasa da kurtulmaları gerekti.Örgütlenmeleri gerekiyordu.Biz bu gerekeni yaptık.Aşıklar Derneğini kurduk.Sesimizi duyurmaya,çeşitli yerlerde konserler vermeye çalıştık.Bu çabalarımızda da başarılı olduk.Dost Fikret Otyamın ve Gazeteciler Sendikasının desteği ile konserler verdik.Zamanın turizm bakanı Nurettin Ardıçoğluna çıktık,yardım istedik.O zaman TRT doğrudan turizm bakanlığına bağlı idi.Radyodan N.Ardıçoğlunun direktifi üzerine Aşık İhsani'ye Kul Ahmede ve bana söyleme izni verildi.Sendikanın desteği ve yardımıyla konserler verdik.Bunların en önemlisi Büyük Sinemada verdiğimiz konserdi.Büyük ilgi toplamıştı.Çabamıza destek oldu.Ondan sonra sesimizi yavaş yavaş duyurmaya başladık.Ve bu da uzun sürmedi sonunda...Önceleri ozanların seçildiği Türk Halk Ozanları Derneğinin başına avukatlar getirimeye başladı.İlk kadersizliğimiz bu oldu.Dağıldık ondan sonra da...

Bana bir mücadele gerekiyordu.Kime ve neye karşı?Gün geçtikçe görerek,duyarak,sezinleyerek,okuyarak bunu daha iyi anlamaya başladım.Bütün benliğimle kendimi saza verdim.Çalıyordum,söylüyordum ama çalışmalarıma bir yöntem vermem gerekiyordu.

Geçmişteki ozanları,yaşayan ozanları bir bir inceledim.Kendime yol gösterici,eylem kılavuzu olarak seçtiğim Pir Sultan oldu.Ses olarak da etkilendiğim Davut Sulari'dir.Toprak çocuğuyuz,toprağa karşı büyük bir özlemimiz vardır.Bunu da en iyi dile getiren Veysel Baba idi.Belirli bir derecede onun da etkisinde kaldım.Sulari'den etkilendiğim sese,Aşık Veysel mülayimliğini kattım.Düşün felsefemi de yukarda belirttiğim gibi Pir Sultandan aldım...Ve şunu anladım:O güne kadar halk ozanlığı sürekli olarak istismar edilmişti.Halk şiiri geleneği gül,bülbül,çiçek,edebiyatı ile uyutma perhizi olarak kullanılmıştı.İlk amacım bugüne kadar gelen bu kalıpları kırıp,yıkmak oldu.Olaylardan ve halk yaşamından aldığım gerçekleri konu olarak işledim..Ve bugüne kadar böyle geldik....
(12 Ekim 1973 Yeni Ortam -Ali Haydarın Mahzuniyle yaptığı konuşmadan)

SAHmerdan 05.09.07 15:25

Asik Mahsuni Serif (2)

Ali Izzet, bu siirini zaman zaman degisik ortamlarda okur. Okumakla yetinmez bazi yayin organlarinda da yayimlanmasini saglar. Bundan sonra da basina gelmedik kalmaz. O dönem D.P.'ye muhalefet eden tüm yazar çizer ve aydinlar gibi Ali Izzet de çesitli kovusturma ve baskilara maruz kalir. Ülkede yasanan bu gidisatin sonucunda ise 27 Mayis ihtilali gerçeklesir.
Sair Behçet Kemal Çaglar, Ali Izzet'i Cumhurbaskani Cemal Gürsel ile tanistirir. Cemal Gürsel Ali Izzet'ten Anadolu'nun köylerini dolasmasini ister. Ali Izzet de bu görevi kabul eder. Dolastigi yerlerde 27 Mayis Devriminin amaç ve özünü anlatmaya çalisir. Bu çalismalar sonucunda birçok sol görüslü aydin, yazar ve politikaci ile tanisir.
Türkiye Isçi Partisi'nin kurulmasi ile de Mehmet Ali Aybar ve Sefer Aytekin'in tesvikleriyle TIP'in o zaman kurdurtmus oldugu Ozanlar Dernegi'ne üye olur. Bu örgütte yaptigi çalismalar sonucu sosyalizm ve sol düsünce ile tanisir. Sosyal içerikli siirlerini daha çok bu dönemlerde yazar. TIP'in içinde bir takim görüs ayriliklari bas gösterince ozan bu örgütle baglarini koparir.
Ozan, bundan sonra Avni Dilligil ile bir tiyatro çalismasina baslar Anadolunun çesitli kentlerinde. Konusu Alevilik ve Bektasilik olan "Dört Kapi Kirk Makam" adli bir oyunu sergilerler.
Ali Izzet'in ilginç anilarindan birisi de sudur: "Ali Izzet köylülerle bir sohbet sirasinda Sovyet Devrimi'ni ve sosyalizmi anlatmaya çalisir. Bunun akabinde de bir ihbar sonucu komünizm propagandasi yaptigi iddiasiyla yargi önüne çikarilir. Ali Izzet sanik sandalyesinde, yargiç sorar: "Bak Ali Izzet, hakkinda sikayet var. Sen bu sahislara komünizm propagandasi yapmissin, dogru mu?" Ali Izzet "Hayir hakim bey ben asla öyle bir sey yapmadim." Hakim üsteleyince, orada tanik olarak bulunan Demokrat Partili eski köy muhtari sahis: "Yapti hakim bey, hem de nasil yapti. Bize anamizdan dogali duymadigimiz seyler söyledi" der. Hakim tekrar Ali Izzet'e döner: "Ali Izzet, bunlara neler söyledin, söyle bakalim." Ali Izzet "Hakim bey, ben ne söyledigimi hatirlamiyorum. Onlara ne demissem kendileri söylesinler." Hakim tekrar ihbarci sahsa dönüp: "Söyle bakalim size bu ne dedi?" deyince o da hiddetle diger taniga döner: "Ula dürzü bana bir sürü laf diyodun, onlari oldugu gibi hakim beye söylesene" der. Bunun üzerine tanik durumundaki sahis baslar anlatmaya: "Valla hakim beyim, söylediklerinin hepsi aklimda kalmadi, ama bazi kalanlari söyleyeyim. Bir kere Urusya'da Lenin diye büyük bir adam varmis. Anlatildigi gibi sapkayi as, istedigin eve gir derler ya öyle bir sey de yokmus. Bütün bunlar yalanmis. Biz de onlarin düzenini kabul edelim dedi. Hatta bunun için bize 300 bankonot para verdi." der. Bunun üzerine hakim Ali Izzet'e tekrar sorar: "Söyle bakalim Ali Izzet, buna ne diyorsun?" Ali Izzet "Ne deyim hakim bey su sahis yillarca muhtarlik yapti, sehirde bir isim görülecek deyi yillarca köyü Demokrat Partililere peskes çekti. Su da bir biber dolmasi yiyecegim diye bos yere ona buna yallozluk eder. Bunlari böyle bilin. Ama madem ki ben bunlara 300 bangonot para vermisim, parami geri versinler ben de cezama raziyim" der. Hakimin taniklara: "Bakin duydunuz. Asigin parasini geri verin" demesi üzerine taniklar iyice saskinlasir ve ifade degistirerek "para teklif edildi ama biz almadik hakim bey" derler. Taniklarin saçmaladiklarini ve ifade degistirdiklerini gören hakim, onlari bir güzel azarladiktan sonra Ali Izzet'i serbest birakir.
Ozan Ismet Pasa ile ilgili bir anisini da söyle anlatti: "Yine Ankara'da bulundugum bir gün Kemal Satir'la tanistim. O da beni Ismet Pasa ile tanistirmak istedigini söyledi ve iki gün sonra yapilacak C.H.P. büyük kongresine beni davet etti. Ben de bir hevesle o gün kongreye gittim. Salona geldigim duyulunca Ismet Pasa beni karsiladi, kolumdan tutup yanina oturtturdu. Hal hatirdan sonra: 'Bak Ali Izzet, halkin asil temsilcisi sizsiniz, anlat bakalim, memlekette bizim bilmedigimiz neler var?' dedi. Ben de, vallahi Pasam, sizin bilmediginizi ben nasil bilirim deyince gülüstük. Kongre boyunca yanina o kadar gelip giden olmasina ragmen benimle ilgisini devam ettirdi. Bir ara konusmalar ve alkislar kesilince kulagima egilip, 'Asik, senin meshur bir kitlik destanin var idi. Sunu bana bir oku bakalim' dedi. Dedi ama benim de sanki üzerime kaynar sular döküldü. Emrin basim üstüne Pasam, ama su anda o siirin hepsini hatirlayamam dedim. 'Bildigin kadarini oku Ali Izzet' diye israr etti. Bu siirin Ismet Pasa dönemine ait oldugunu bilmeme ragmen aklimda kalan kisimlarini okudum.
Bin dokuz yüz kirk ikinin yilinda
Nice tüccar nice zengin aç kaldi
Mal kalmadi irençberin elinde
Tükendi samanlar ****** aç kaldi
Çiftler sürülmedi kosumsuzluktan
Tarlalar bos kaldi tohumsuzluktan
Çok atlar tay atti bakimsizliktan
Arpa yoktu has küheylan aç kaldi
*****ler uludu yalim yok diye
Gitmedi davara halim yok diye
Asiret agladi malim yok diye
Göçmedi yaylaya Türkmen aç kaldi

Camuzlar mâ dedi bakti samana
Öküzler inekler meledi daha
Baska zaman degil hele bu sene
Asik Ali Izzet Özkan aç kaldi.
Ag bez bulamadik sal palaz giydik
Kefensiz çok ölü mezara koyduk
Un bulgur yok misir holagi yedik
Çoluk çocuk sabi sübyan aç kaldi
Dilenciler odalardan kesildi
Un çuvali seklemlere basildi
Dügün bayram bir köseye kisildi
Güveyler sagdiçlar gelin aç kaldi
Ekmek Isa oldu göge çekildi
Nice nazli kizlar otlar yayildi
Yolcular yoruldu düstü bayildi
Kesildi dermanlar insan aç kaldi
diyerek bitirdim. Ismet Pasa o anda, Ecevit de dahil yanindakilere dönerek: 'Iste o günlerin manzarasi... O zamanki memleketin gerçek resmini Ali Izzet çekmis' dedi."
Ali Izzet'in benim de tanik oldugum ve yazilmasinda yarar gördügüm bir anisi da söyle: Asik Ankara'ya geldiginde ya ben onu bulmaya çalisirim, ya da aklina düstükçe veya firsat oldukça o bana ugrardi. O gün Seyranbaglari***8217;nda bizde kaldi. Ertesi gün Halkevleri Genel Merkezi'nde Atatürk'le ilgili bir anma toplantisina davetli oldugunu, kendisi ile benim de gelmemi istedi. Sabah kalktik gittik. Salon hinca hinç dolu. Atatürk hakkinda çesitli konusmalar yapildi, siirler okundu. Bir ara rahmetli Behçet Kemal Çaglar söz aldi. Atatürk konusunda oldukça etkili bir konusma yaptiktan sonra izleyenlere hitaben, "Atatürk hakkinda siirler yazan, güzel sözler söyleyen elbette çok kisi var. Bunlardan birisi de benim. Hatta herkes beni Atatürkçü ozan olarak lanse eder Ama siz bilir misiniz? Atatürk'ü benden daha iyi anlatan iki büyük sair vardir. Bunlardan birisi Nazim Hikmet'tir. Bir digeri ise su anda aramizda bulunan Asik Ali Izzet Özkan." Zaman, Nazim'dan siirler okumayi her babayigidin göze alamadigi bir zaman. Ve Behçet Kemal Çaglar, Nazim'dan su siiri okudu.

Sarisin bir kurda benziyordu
Ve mavi gözleri çakmak çakmakti
Yürüdü, uçurumun basina gelip durdu
Karanlikta bir yildiz gibi kayarak
Ince uzun bacaklari üzerinde yaylanarak
Biraksalar Kocatepe'den
Afyon Ovasi'na atlayacakti.
Siiri bitirince; "Nazim'dan sonra Atatürk'ü en görkemli sözcüklerle siirlestiren Ali Izzet'i kürsüye davet ediyorum." dedi. Ali Izzet'e daha mikrofonu vermeden, Ali Izzet'in omuzuna elini koyup, "Soruyorum sizlere Atatürk için:Mavi gözlü dev adimli ejderha
Altin saçli günes yüzlü ejderha
diyebilen kaç kisi vardir Ali Izzet gibi?" dedikten sonra mikrofonu Ali Izzet'e birakti...
Sanati ve Eserleri

Halk siirimizin tarihi çok eskilere dayanmakta. Kimi tarih bilimcilere göre Dede Korkutlarla baslar, kimilerine göre de çok daha ötelere, yani insanoglunun topluluklar halinde yasamaya basladigi evrelere kadar uzanir.
Bizi asil ilgilendiren süreç, Haci Bektas Veli Dergahi'nda Yunuslarla baslayip, Pir Sultanlarla, Asik Dertlilerle, Karacaoglanlarla devam ederek Agahilerle, Asik Velilerle, Veysellerle, Ali Izzetlerle bizlere ulasan tarihsel süreçtir.
Bilindigi üzere Türk topluluklari, kendi öz kültürleri olan Saman kültürü ile Anadolu'ya ayak bastilar. Bir kavimler kapisi olan bu cografyada gördüler ki, büyük uygarliklar, büyük kültürler yatiyor. Böylesine genis ve köklü kültürlerin, uygarliklarin karsisinda elbette göçebe agirlikli bir toplum düzeninin gelistirdigi Saman kültürünün sinirlari içinde kalinamazdi. Bir toplum kendi benligini yitirmeden sonsuza dek yasayacaksa, kendine özgü kültürünü yaratacak, tüm yabanci kültürler karsisinda dogal olarak kendi kültürel bagimsizligini koruyacakti.Anadolu'ya gelen Türk halki da bu topraklarda onu gerçeklestirdi.
Bugün ulusal kültürümüzün omurgasini olusturan Alevi-Bektasi kültürü, yüz yillardir bu topraklarda, yabanci kültürlere teslim olmadan (Islamiyet de dahil) tüm inanç ve kültürlere karsi kendi sentezini yaratip gelistirmek suretiyle ayakta kalabildi.
Tümüyle adlarini burada sayamadigimiz nice Türkmen dervisleri, nice Anadolu erenleri ve nice ulu ozanlariyla yasadiklari düsünceye bagli olarak felsefeden sanata, dünyaya bakis açisindan insana verilen öneme degin tüm degerleri yaratarak dogamizda varolan köklü kültürler arasina bizim ulusal kültürümüzü de yerlestirebildiler.
Iste bizim halk siiri gelenegimiz böylesine soylu bir kültürün koludur. Asik Ali Izzet Özkan da bana göre bu zincirin bir halkasidir. Çünkü O, yazdigi eserlerle bu gelenege katkilarda bulunmus, halk siirine yeni bir soluk ve canlilik getirmistir.
Ali Izzet gelenege bagli olmakla birlikte arastirmaci, sorgulayici, kapi açicidir. Konulara yaklasirken korkusuz ve evrenseldir. Örnegin:
"Bir Allah'i taniyalim
Ayri gayri bu din nedir"
gibi siirleriyle tüm insanligin birlikteligini savunur.
Ask ve sevda siirlerinde coskuludur. Denebilir ki Karacaoglan'dan sonra yetisen ikinci güzellik ozanidir. Güzellik onun gözünde ölümsüzlüktür.
"Güzellere bakan gözler agrimaz
Güzel seven ölür amma çürümez"

SAHmerdan 05.09.07 15:42

Asik Mahsuni Serif (3)

Mahsunu Serifi Anlamak

Çağına damgasını vurmuş sanatçıların, yaşadıkları süreçte anlaşılmaları
kolay olmamıştır...
...Âşık Mahzuni'yi anlamak ve yorumlamak başka açılardan da zordur.
Bunlar nedir sorusuna yanıt ararsak; öncelikle Türkiye gibi aşırı
siyasallaşmış bir toplumsal coğrafyanın insanları olarak, sanatcıyı
yüklediğimiz misyonla algılama beceri(sizliği)miz, kavramları güncel
içerikleriyle yorumlamadaki ustalığımızla birleşince, Mahzuni'yi anlamamız
güçleşecektir.
..Mahzuni, sözlü kültürün zengin toplumsal ortamın yetiştirdiği bir sanatçı.
O da bu geleneğin büyük ustaları Yunus, Şah Hatayi, Pir Sultan, Kul Hikmet,
Köroğlu, Karacaoğlan, Dadaloğlu, gibi ürünlerini sözel yolla topluma
ulaştırılıyordu. Gerçi, Mahzuni, bu ürünlerini müzikleriyle birlikte ses kayıt
araçları kanallarıyla, radyo ve televizyon yoluyla kayıtlara geçiyordu ama,
toplumun algılama biçimi, büyük kesimiyle, bu geleneksel duyma biçimini
geçmiyor.
En doğrusu, Mahzuni, bu yolla çok daha iyi anlaşılmıyordu. Çünkü O'nun
büyük çoğunluğuyla sadece müziklendirilmiş parçaları, hatta onların da
popüler olanları belleklerde kalıyordu. Oysa, bir büyük geleneğin birikimiyle
kendisini donatmış bu usta sanatçı, felsefi derinliği yoğun ürünlerin
sahibiydi. Aşık Mahzuni'yi bir bütün olarak tanımanın, anlamanın yolu
onun bu ürünlerini algılamaktan geçiyor.
Mahzuni ve O'nun öncüleri yeterince anlaşılabilseydi, bu toplumda hâlâ
barbarlığın, ortaçağ karanlığına ait nidâların esamesi okunabilir miydi?

KİMLİĞİ
...Buraya "Hasan Obası" denmektedir. Burası göçer Çilingirler'in bulunduğu,
otlak bir arazidir. Bunun için adına "Çilingir Çayırı"da denir. Bu gün burası
hala Çilingir Çayırı olarak anılmaktadır. Seyyit Mehmet'in türbesinin
bulunduğu bu köye şimdi ise, "Hasan Köyü" denilmektedir. Bütün Elbistan /
Malatya ovalarında ve dağlarında o günün büyük mürşidi ve evliyası olarak
bilinen Seyyid Hacı Mehmet Dede, Aşık Mahzuni Şerif ' in babası Zeynel'in,
öz dedesidir.
Seyyid Mehmet'in 1800'li yılların başında vefat etmesiyle, Hasan Köy'de
asimile edilerek Sünniliği kabul eden Cırıklı ve Ağuçan Türkmenleri burada
kalır. Ancak, Oniki İmam'a bağlılığını sürdürmek isteyen, Kocalar ve bir
kısım Ağuçan Türkmenleri, Koç Obası ve Alhaslı yaylalarına dağılır.

Sonunda, Afşin'in 15 km. kuzeydoğusunda, küçük bir tepe üzerine gelirler ve
Hozat / Barginek Köyü'nün anısına Berçenek Köyü'nü kurarlar. Elbistan'a;
Dersim'den, Horasan'dan, Hatay'dan akın etmiş bütün Türkmen ve Yörük
Alevileri asimileye uğrar ve köylere; camiler, imamlar tahsis edilir. Bu arada
Berçenek köyü de üç-dört çeşit aşiretin karmasından meydana gelir
(Ağuçan, Cırıklı, Kocalar, Savranlar, Ellezler). Bu aşiretler uzun zaman kök
kültürlerini devam ettirirler. Ancak, bunlarla birlikte, Maraş Sünni Türkmen Köyleri'nden gelen bir kısım Sünni Yörük uzantılar da bu köye yerleşirler.

1940'ın başlarında Mahzuni Şerif bu köyde doğar. Barginekli Ağuçan
Türkmenleri'nden olup, nene tarafı Varto / Hormekan Aşireti'nden
Razey'e (Irazca hatun) mensuptur.
1940'lı yıllarda, Berçenek'te ilk okul olmadığı için Mahzuni, Elbistan'ın
Alembey Köyü'nde, Lütfü Efendi Medresesinde Kur'an eğitimi alır, Eski
Türkçe okur, yazar. Ancak, 1956 yılında köye gelen ilk okuldan, mezun
olduktan sonra Mersin Astsubay Okulu'na gider. 1960 yılında Ankara Ordu
Donatım Teknik Okulu'nu bitirir. Başarısının gereği Kuleli Askeri Lisesi'ni
aynı yıllarda hak etmesine karşılık, toplumculuğa ve halk edebiyatına gönül
verdiği ve Alevi olduğu için ordudan ihraç edilir.

1961 yılından itibaren yüzlerce plak, kaset yapar.
Hakkında yazılan ve yazdığı kitaplar uluslararası edebi tartışmalara konu
olur ve 1998 yılında dünyanın, yaşayan üç büyük ozanı arasında birinci
sırayı alır.
...1940'lı yılların başında doğan Mahzuni Şerif, elini sazına attığı günden
itibaren bu tarihi bilmekte gecikmemiş ve sürüp geldiği ecdadı yolunda fire
vermemiştir. Geçmişinde yapılan zulüm ve adaletsizliğe kin beslememiş
olup, Yezit sözcüğünü yalnız Hz.Hüseyin'i şehit eden Emevi zalimi için
kullanmış ve hiç bir sünni dostuna Yezit yakıştırmasını reva görmemiştir.

Mahzuni'nin, Orta okul yıllarından itibaren beğendiği, demokrasi ve
sosyalist mantık onu geleceğin en tutarlı terbiye kalıpları olarak
muhafaza etmişlerdir.
...Mahzuni Şerif, kendisini dünya kültürleri içinde bir parça
mazlum milletler içinde bir birey olarak tanımlamış ve bu iki gerçekten
yola çıkarak, dönmeden devam etmiştir.
...Mahzuni'yi yakından tanımak, O'nun eserlerini çok iyi dinlemekten ve
özümsemekten geçer. Kendisinin söylediği gibi "benim söylediklerim ne ise
ben oyum". Gerçekten de Mahzuni ürettikleri eserlerle topluma ve dünyaya
çok önemli iletiler vermiştir. Önemli olan bu iletiyi algılamak ve bu iletileri
topluma sunmaktır.

Mahzuni ordudan ayrıldıktan sonra toplumsal, siyasi konuları ele alan;
geleneksel halk şiirini devam ettiren ve diğer yanda protest şiirlerle halkın
sorunlarını dile getiren; halk aşığı veya halk ozanlığına başladı.
12 yaşından bu yana bu geleneği devam ettirmektedir.
Saz çalmayı amcası Aşık Fezali (Behlül Baba) dan öğrendi.
- Devlet Sanatçisi" teklifi almadınız mı?

- Devlet benim ödülümü sıkıyönetim dönemlerinde tırnaklarımı çekerek verdi!

- Kaç yıl yattınız?

- Peyder pey beş yılın üstünde.

- Çok işkence gördünüz mü peki?

- Çook. Benim mesela gördüğüm iskenceden dolayı on tırnağımın onu da düştü.

- Başka?

- Ayağımdan asılmalar, cereyan vermeler, gözü bağlı olarak her türlü hakaretlere maruz kaldım. Ama bir gün ben kalkıp o sopadan bahsetmedim.

- Neden?

- Çünkü o bahsetmem gereken sopa, devletin kendi sistemiydi

- Pişmanlık duydunuz mu hiç?

- Eğer pişmanlık duysaydım, Aşık Mahzuni Şerif olmazdım

- Peki bunca acı, işkence, dışlanma, korku sizi "uslandırma"dı mı?

- Aksine daha da bileyledi. Çünkü eğer gerçekten halk ozanıysanız yasadığınız toplumsal gerçeklere dikkat çekmek ve o acıları paylaşmak zorundasınız.
Evet elektrik verdiler, tırnaklarını çektiler, dişlerini söktüler, küfürler savurdular.Kolay değildi ozan olmanın bedeli:

"BİZİM SUÇUMUZ ŞEREFİMİZDİR"
YouTube Video

SAHmerdan 05.09.07 16:05

Neset Ertas "Belgeseli"

(1)
YouTube Video

(2)
YouTube Video

(3)
YouTube Video

(4)
YouTube Video

(5)
YouTube Video

(6)
YouTube Video

(7)
YouTube Video

(8)
YouTube Video

(9)
YouTube Video

(10)
YouTube Video

(11)
YouTube Video

(12)
YouTube Video

(13)
YouTube Video

(14)
YouTube Video

Sözlere Gerek Yok..

Hasani 05.09.07 16:24

SAHmerdan 05.09.07 18:37

Muharrem Ertaş

Muharrem Ertaş

1913 yılında Yağmurlubüyükoba Köyü'ndedoğdu. Annesi Ayşe Hanım, babası zurnacı Kara Ahmet'tir. Anadolu'nun bir çok yerinde profesyonel müzisyen olarak karşımıza çıkan Abdal Aşiretlerinin Orta Anadolu'daki en büyük koluna bağlı olan Muharrem Ertaş'ın ataları Ala Kilise'lidir. Abdalların göçer bir aşiret olmalarından ötürü daha sonraları Kırşehir havalisine yerleşmişlerdir.

Ertaş'ın ilk ustaları dayısı Bulduk Usta ve Yusuf Ustadır. Küçük yaşlardan itibaren eline aldığı sazı ile köy köy dolaşır Muharrem Ertaş. Bazen sünnetçilerle, "düğün çalmaya" gider; bazen köy odasındaki muhabbetlere katılır sazıyla ve sesiyle...Her ne kadar "bozlak ustası" diye ün yaptıysa da, Orta Anadolu'nun yöresel melodilerini de repertuarında bulundurur. Özellikle çalıp söylediği halaylar şaheser niteliğindedir.

"Ustaların Ustası" Muharrem Ertaş, Bozlak geleneğinin en güçlü temsilcilerindendir. Ses genişliği, rengi ve tınısının yanısıra, gırtlak nağmeleri, çarpma, titretme ve trilleri, kendine has ses kullanma teknikleri ve bütün bunların yanısıra iyi bir Bozlak icrası için olmazsa olmaz şartlardan biri olan "yiğitçe edası" ile Muharrem Ertaş, gelmiş geçmiş en büyük Bozlak okuyucusu olarak kabul edilir. Onun için Bozlak, gökkubbeye salınan bir çığlıktır adeta. Repertuarında oyun ve halay türküleri başta olmak üzere Karacaoğlan'dan, Kerem'den, Aşık Garip'den, Pir Sultan Abdal'dan ve Aşık Sait'ten pekçok türkü okuduğu her eseri, o anki ruh halinin bir gereği olarak, her seferinde yeniden yorumlar.

71 yılda biriktirdiklerini oğlu Neşet Ertaş'a aktaran Muharrem Ertaş, yedi-sekiz yaşlarında iken dayısı Bulduk Usta'dan bağlama dersleri almaya başlamış: "Çalıp söyleme merakım küçük yaşlarda başladı. Bulduk dayımın çok güzel sesi vardı. Bir köyde türkü söyledi mi diğer köyde dinlenirdi. Hatta seferberlikte asker kaçaklarını yakalamak için subaylar dayımı yanlarına alır köy köy dolaşırlarmış. Dayıma türkü söylettirip kendileri de pusuya yatarlar ve dayımın sesine dağlardan inen kaçakları yakalarlarmış. Derken, Bulduk Usta beni çok severdi, merakımı görünce beni yanına aldı. Her gittiği yere götürdü. Düğünlerde, bayramlarda, eğlencelerde yanından ayırmayarak ustalarından öğrendiğini bana da öğretirdi. Yedi yıl boyunca onunla çalıştıktan sonra artık tek başıma çalıp söylemeye başladım."

Bu dünyada 71 yıl yoksul, kendi halinde ve sessizce yaşayan Muharrem Ertaş, 1984 yılının 3 Aralık günü yine sessiz bir şekilde vefat etti. Son sözleri, gerisini tamamlayamadığı; "Sazımın emaneti..." oldu.

Kalktı Göç Eyledi Avşar Elleri
1- Kalkti Göç Eyledi Avşar Elleri
2- Ela Gözlerini Sevdiğim Dilber
3- Gönül Ne Gezersin
4- Ağ Ellerin Sala Sala Gelen Yar
5- Mezar Arasında
6- Yağmur Yağdi Yine Bulandı Hava
7- Giderim Giderim
8- Kova Kova Indirdiler Yazıya
9- Ağ Odana Kara Taban Yatırdım
10- Bana Gül Diyorlar
11- Eğil Dağlar
12- Şu Yalan Dünyadan Usandım
13- Aldı Dert Beni
14- Biter Kırşehir'in Gülleri

Başımda Altın Tacım
1- Yeni Geldim Dinek Dağı
2- Başımda Altın Tacım
3- Deniz Dalgasız Olmaz
4- Kırat Bozlagı
5- Kısmet Kalktı
6- Şu Dağlar Ulu Dağlar
7- Tor Şahin Misali
8- Bülbül
9- Asağıdan Kalktı
10- Ya Rab Kime Yalvarayım
11- Bâd-ı Sabâ
12- Karanfil Suyu Neyler
13- Neyleyim Yalan Dünya
14- Evlerinin Önü Marul

YouTube Video

eSen52 05.09.07 20:37

Harikasiniz..

SAHmerdan 05.09.07 20:55

Muhlis Akarsu

Muhlis Akarsu

1948 yılında Sivas'ın Kangal ilçesi Minarekaya köyünde doğdu. Küçük yaşlardan itibaren katıldığı muhabbetlerde ve cemlerde Alevi-Bektaşi kültürünü öğrendi;saz çalıp türkü söylemeye başladı. Kısa zamanda sesinin güzelliği ile fark edildi. Gençlik yıllarında geldiği İstanbul'da Mahzuni Şerif'in, Davut Sulari'nin deyişleriyle tanıştı. İlk söylediği deyişlerde gerek saz çalış gerekse okuyuş itibarıyla Davut Sulari'nin etkisi görülür. Davut Sulari'nin kendine özgü bol hançere hareketlerini içeren tavrından uzun süre kurtulamayan Akarsu, kendi deyişlerinde de bu tavrı-kısa bir süre de olsa- denemiştir. Daha sonraları deyişlerinde ve deyiş söyleme tavrında Sulari'nin etkisinden kurtulduğu görülür. 1970'lerden itibaren dönemin etkili aşığı Mahzuni Şerif'in izleri belirir Akasu'da...Uzunca bir süre Mahzuni'nin deyişlerini çalar, okur. Bu arada Alevi-Bektaşi aşık geleneğinden de kopmaz. Pir Sultan, Kul Himmet gibi büyük ozanların birçok deyişini geleneksel kalıplardan çıkmadan seslendirir.

1980'li yıllarda ise Akarsu, artık kendi kimliğini bulur. O güne kadar usta malı deyişlerle kendini gösteren Akarsu, 80'lerin başından itibaren deyişlerindeki anlatımı güçlü, bağlamasına hakim ve sesini deyiş tavrında kullanabilen bir sanatçı görünümündedir. Bu yıllar adeta parladığı yıllardır Akarsu'nun... "Muhabbet" serisinin her yapıtında yer alır. Eserleri çeşitli türlerde şarkı söyleyen sanatçılar tarafından okunur. Ancak sanatının en verimli ve olgun döneminde yaşama veda eder (2 Temmuz 1993, Sivas Madımak Oteli yangını) Ardında ise milyonlarca seveni ile birlikte 100'den fazla kırkbeşlik plak, 4 uzunçalar, 20 kaset ve yüzlerce deyiş bırakır.

Muhlis Akarsu'nun yapıtlarına şöyle bir bakıldığında, tümünün lirik bir ifadeyle yapıldığı ve söylendiği hemen fark edilir. Repertuarının büyük bir bölümünde aşk ve sevda deyişlerine yer verdiği görülür. Akarsu'nun yar üzerine söylediği, feleğe çattığı, gurbete içerlediği, ayrılığa üzüldüğü yüzlerce deyişi vardır. Deyişlerinde toplumsal konulara da kayıtsız kalmaz;ancak bu, sevgi üzerine söylediği deyişler kadar çok öne çıkmaz. Birkaç deyişinde cahilliğe, köleliğe, yoksulluğa başkaldırdığı görülür. Alevi-Bektaşi edebiyatının ve müziğinin deyiş türüyle ünlenen aşığı Muhlis Akarsu'nun Pir Sultan Abdal ve Karacaoğlan etkisindeki tavrını her zaman hissetmek mümkündür. Muhlis Akarsu'nun eserlerini dinledikçe gerçekten de akarsu gibi çağlayan sesini hissedecek ve onu sevgiyle anacağız. Ruhu şad olsun.

Yoruldum Yorgunum Fazla Gidemem
Neler Etti Kahır Beni Zulm Beni
Kolay Değil Ben Bu Derdi Çekemem
Zalimin Elinde Koydu Hal Beni

Akarsuyu Aşka Yaktı Yaradan
Ömür Bir Gün Gibi Geçti Aradan
İşte Geldim Gidiyorum Dünyadan
Oturmuş Bekliyor Kuru Sal Beni ...

SiiRleri

- Ağlama Gülüm
- Arada Sırada Bizi de düşün
- Ayrılamam Ben o Gül Yüzlü Yardan
- Bir Güzelin Aşığıyım Erenler
- Eşinden ayrılan Yaralı Ördek
- Gurbeti Ben mi Yarattım
- Mapushane Gurbet Ele Benzemez
- Yine Gönlüm Hoş değil
- Karlı Dağlar

SAHmerdan 05.09.07 21:26

Hasret Gültekin

Hasret Gültekin

1 Mayıs 1971***8217;de, Sivas***8217;ın İmranlı kazasına bağlı Han köyünde, Süleyman ve Hacıhanım Gültekin***8217;in (Nazire ve Güler***8217;den sonra) üçüncü çocuğu olarak doğdu. Altı yaşında saz çalmaya başladı. On bir yaşında sahneye çıktı. Kadıköy Anadolu Lisesi***8217;nden ikinci sınıfta ayrıldı. 1987 yılında, ilk çalışması ***8220;Gün Olaydı***8221; adıyla Diyar Müzik Yapım tarafından yayımlandı. İlk resitalini Kadıköy Moda Sineması***8217;nda 1987 yılında verdi.
1989 yılında, ***8220;Gece ile Gündüz Arasında***8221; adlı ikinci çalışması Saltuk Müzik Yapım tarafından yayımlandı. 29 Ekim 1989 yılında Hollanda Kültür Bakanlığı***8217;nın daveti üzerine, ***8220;Genç Türküler***8221; festivalinde Birsel Acar***8217;la birlikte Türkiye***8217;yi temsil etti. 1990 yılında aynı ülkede ***8220;Türk Haftası***8221; etkinliklerine birçok sanatçı ile birlikte katıldı. Müzik yönetmenliğini üstlendiği resmi olarak ilk defa Kürtçe müzik yasağını delen ***8220;Newroz***8221; adlı kaset, 1990***8217;da önce enstrümantal olarak, sonra da Nilüfer Akbal ve Rıza Akkoç***8217;un katılımıyla gerçekleştirildi. 1990 yılında, Şivan Perwer***8217;in (Türkiye***8217;de, resmi olarak Kürtçe müzik yasağını kaldıran) ***8220;Krivo***8221; adlı karma kasetinin yayınlanmasına öncülük etti ve süpervizörlüğünü yaptı. 1991 yılında, ***8220;Rüzgarın Kanatlarında***8221; adlı üçüncü çalışması Nepa Müzik Yapım tarafından yayımlandı. 1991 yılında Yeter Fırtına ile evlendi. Türkiye***8217;nin dört bir yanında konserler verdi. Birçok Avrupa ülkesinde festivalllere katıldı ve konserler verdi. Aydınlık Gazetesi için; Ankara, İzmir ve İstanbul***8217;da ProsEchos Grubu ile birlikte resitaller verdi. 2 Temmuz 1993***8217;de, Sivas***8217;ta Madımak Oteli***8217;nde 35 insanla birlikte katledildi. 13 Eylül 1993***8217;de oğlu, Roni Hasret Gültekin dünyaya geldi.

Hasret Gültekin***8217;in müzik yönetmenliğini ve müziklerini yaptığı kasetler dizini

1988 Abuzer Karakoç, Hüseyin Aydın, Ali Ekber Eren***8217;in de yer aldığı ***8220;BİTMEYEN TÜRKÜLER-Dostlar Muhabbeti***8221;.
1990 Gani Nar***8217;ın seslendirdiği Kürtçe ***8220;JİYAN***8221;.
1990 Abuzer Karakoç***8217;un seslendirdiği ve Avrupa***8217;da yayımlanan ***8220;Alvar Deyişleri***8221;.
1990 Emekçi***8217;nin seslendirdiği ***8220;Gül***8217;e Barut Serdin mi?***8221;
1990 Nurşani***8217;nin türkülerinden oluşan kaseti.
1990 Lütfü Gültekin***8217;in seslendirdiği ***8220;Karanlıkta Vurdular***8221;.
1991 ***8220;NEWROZ 2***8221; isimli, Kürtçe sözlü türkülerden oluşan kaset.
1992 Arif Sağ, Emekçi, Mehmet Koç, Emre Saltık, Talip ***64257;ahin, İhsan Güvercin***8217;in de yer aldığı ***8220;Türküler Yalan Söylemez***8221; isimli kasette üç eser seslendirdi.
1992 Ahmet Arif***8217;in şiirlerini besteleyen sanatçılar olarak, Cem Karaca, Ahmet Kaya, Sadık Gürbüz, Esin Afşar, Rahmi Saltuk***8217;la birlikte, Ahmed Arif***8217;in anısına çıkan kasette yer aldı.
Bir çok sanatçının kasetlerinde bağlama, cura ve şelpesiyle yer aldı.

HOR BAKTIK MI KARINCAYA
KIRDIK MI KANADINI SERÇENİN
VURDUK MU KARACANIN YAVRUSUNU
YA NASIL KIYARIZ İNSANA
YA NASIL KIYARIZ İNSANA***8221;

***8220;EKİLİP EKİN GELİRİZ
EZİLİR UN GELİRİZ
BİR GİDER BİN GELİRİZ
BENİ VURMAK KURTULUŞ MU***8221;

YouTube Video

Bir insan ömrünü neye vermeli
Harcanıp gidiyor ömür dediğin
Yolda kalan da bir yürüyen de bir
Harcanıp gidiyor ömür dediğin

Yüreğin ürperir kapı çalınsa
Esmeyen yelinden hile sezerler
Künyeler kazınır demir sandıkta
Tükenip gidiyor ömür dediğin

Dışı eli yakar içi de seni
Sona eklenmeli sözün öncesi
Ayrılık gününün kör dereleri
Bölünüp gidiyor nehir dediğin

Bir insan ömrünü neye vermeli
Para mı onur mu taş dikenli yol
Ağacın köküne inmek mi yoksa
Savrulup gidiyor yaprak dediğin

Selpe Show
YouTube Video

Topragin Bol Olsun Üstat...

SAHmerdan 05.09.07 21:44

Davut Sulari

Davut Sulari

1925 yılında Erzincan'ın Çayırlı İlçesi'nde (Mans) doğdu. Baba Veli ile Cezayir Ananın beş çocuğundan biridir. Asıl adı Davut Ağbabadır. Sulari mahlasını soyadı olarak kullanışı ilk gençlik yıllarına rastlar. Bir ara Kemali ve Serhat Aşık mahlaslarını kullandıysa da Sulari mahlasıyla tanınmıştır. Soyadı kanunu çıktıktan sonra sırasıyla Sümmani, Selami ve Sulari soyadlarını alır. Soyadı olarak alınan bu mahlasın pirler dergahında kendisine verildiği rivayet edilir. Davut Sulari, Seyyit Mahmudi Hayrani'nin soyundan gelmektedir ve Kureyşan'lıdır. Böylelikle soyağacı İmam Musa'el Kazım'a, buradan da Hz. Ali ve Hz. Muhammed'e kadar uzanmaktadır.

Sulari'nin dedesi Pir Kaltuk tüm aşiretiyle birlikte Tunceli'nin Nazimiye ilçesi Kureyşanlılar köyünden, Erzincan'ın Tercan ilçesinin Çayırlı (Mans) bucağına yerleşmişlerdir. Çayırlı'nın ilçe olmasının ardından Davut Sulari ve ailesi kendilerini "Çayırlılı" olarak tanımlamaya özen göstermişlerdir. İlkokulu ancak üçüncü sınıfa kadar okuyabilen Davut Sulari asıl eğitimini dedeler ve pirler dergahında alır. İlk eğitimine dedesi Mehmet Kaltık (Kaltuk) Ağa nın yanında başlar. Saz çalmayı da dedesinin teşvikiyle öğrenmiştir.

1938 yılında Baba Mansurlu Gülşah Ana ile evlenir. Daha sonraları bir resmi olmayan evlilik daha yapan Sulari'nin bu evliliklerinden 5 çocuğu vardır.

Davut Sulari, 17 yaşında pir elinden dolu içer ve "badeli aşıklar" kervanına katılır. Sır aleminde kendisine sürekli akıp çağlayacağı için "Sulari" adı verilir. O günden sonra aşk ateşiyle yanıp tutuşan Sulari, kabına sığmaz; sürekli gezmek dolaşmak, yeni şeyler öğrenmek, bildiklerini öğretmek ister. 22 yaşına geldiğinde babası Veli dört oğlunu toplar ve soydan gelen dedelik görevinin hangi oğlu tarafından sürdürüleceğinin kararını vermek ister. Davut Sulari'ye hitaben "madem ki sen bu kadar gezmeyi seviyorsun hiç değilse taliplerin içerisine çık. Ama önce oniki evden oniki post sahibi getireceğim, dördünüzü de sorgu suale çektireceğim. Kim pirlerin mürşitlerin sorduğu soruların cevabını verirse talip içine o çıkacak" der. Davut Sulari erlerin sorduğu her soruya ayrıntılı cevap verir. Pirler bile bu duruma hayret ederler. Baba Velioğlu Davut'un bu başarısı karşısında "Sen Hak'sın yol senindir; talipler içerisine sen çıkacaksın" der ve Sulari'nin "Dedelik" hizmeti böylelikle başlamış olur. Bu olayın ardından Sulari artık atına binecek gurbetin yolunu tutacaktır; ta ki ölümüne kadar ülke ülke, şehir şehir, köy köy dolaşacaktır. Erzincan'ın ve Anadolu'nun çeşitli yerlerindeki Kureyşan Ocağı taliplerinin yol hizmetini görecek, bu arada dili iyice çözülecek, aşıklık mesleğini en üst düzeyde uygulamaya başlayacaktır.

Davut Sulari, yaşamı boyunca geçimini temin etmek için başlıbaşına bir iş tutmamıştır. Dedelik hizmetinden, konserlerden, plaklardan, özel gecelerden kazandığı paralarla yaşamını sürdürmüştür. 80 kadar plağı ve stüdyo kaydı kasetleri Türkiye ve Almanya'da yayınlanmıştır.

Alevi-Bektaşi inancı ve kültürüne bağlı aşıkların "gezgin aşıklar kolu"nun son temsilcilerinden olan Davut Sulari, yaşamının sonuna değin bu özelliğini sürdürmüştür. Uğradığı yerlerde kendi kültürünü, bilgisini, görgüsünü aktarmış, oralarda rastladığı kültürel öğeleri de dağarcığına alarak sanatını zenginleştirmiştir. 1948 yılında Ankara Radyosuna "mahalli sanatçı" olarak kabul edildikten sonra 1949 yılında İstanbul Radyosu'nda Yurttan Sesler Korosu'nun konuk mahalli sanatçıları arasında yer almıştır. Muzaffer Sarısözen, Halil Bedi Yönetken, Ulvi Cemal Erkin, Adnan Saygun, Nida Tüfekçi, Neriman Tüfekçi gibi müzisyenlerle tanışmış olması, O'nun müzik görgüsünde ve meslek yaşamında etkili olmuştur.

Sulari'nin yaşamının ilk 20-25 yılında politika neredeyse hiç yoktur. O hep bir güzel peşinde koşan, bazen tarikat ilkelerini yaymaya çalışan, Ehli Beyt'e muhabbetini açıkça dile getiren bir "saz şairi", "aşık' görünümündedir.

Ancak 1970'li yılların sosyal ve politik çalkantılarından Davut Sulari de nasibini almış ve şiirlerine toplumsal sorunları, politik açmazları, inançsal istismarları konu edinmiştir. Bu durum o dönemde bazı yazarlar tarafından olumsuz karşılansa da Davut Sulari'nin yapısına çok aykın bir davranış değildir. Üstelik Sulari Alevi Bektaşi kültüründen gelen aşıklarda pek görülmeyen türlerde örnekler verebilen özel bir aşıktır. Kaldı ki o dönemlerde Alevı kimliği yeni yeni toplumun tüm kesimlerinde konuşulmaya başlanmıştır ve Sulari'nin bu konularda çok hassas olduğu bilinmektedir. Bu sebeblerden hareketle Sulari'nin 1970'li yıllarda söylediği deyişlerin kendi içinde bir mantığı vardır.

1950'li yıllardan itibaren Feyzi Halıcı'nın düzenlediği Konya Aşıklar Bayramı'na katılması orada pek çok aşıkla, "Atışma", "Dudak değmez", "Taşlama" gibi türlerde karşılaşmış olması, "aşka sevdaya ve güzele düşkünlüğü", kimi zaman ağır mistik öğelerle beslenmiş tesavvufi şiirleri, kimi zaman toplumsal içerikli o dönemdeki söylemle "devrimci" şiirler söylemesi, Sulari'nin, "fırtınalı yaşamındaki çelişkileri" olarak görülmesi yerine yaşamındaki ve sanatındaki çeşitlilik ve zenginlik biçiminde değerlendirilmelidir.

Davut Sulari, aşıklık kimliğinin neredeyse tüm özelliklerini bünyesinde barındırır. O, hem kendine ait deyişleri özgün ezgi kalıplarıyla müziklendiren bir aşık, hem eski aşıkların, ustaların deyişlerini çalıp söyleyen bir mahalli sanatçı, hem de yöresinin türkülerini aktaran önemli bir kaynak kişidir. Yüzyıllardır kuşaktan kuşağa aktarılan efsaneleri, şiirlerine tema olarak almış ve böylece bir geleneğin önemli temsilcilerinden biri olmuştur. Davut Sulari, aşka sevdaya tutkusu, güzellere düşkünlüğü ile Karacoğlan'ı, Alevi kimliği ile Pir Sultan Abdal'ı, tasavvufi kimliği ile de Erzurumlu Emrah'ı ve Yunus'u hatırlatır. Şiirlerinde tüm bu aşıklardan izler bulmak mümkündür.

Bununla birlikte günümüzün pek çok aşığın da Davut Sulari'nin etkisi görülür. Aşık Mahsuni Şerif, Aşık Muhlis Akarsu, Aşık Daimi, Aşık Beyhani, Aşık Serdari bunlardan yalnızca birkaçıdır. Son yirmi yirmibeş yıldan bu yana albümlerinde Davut Sulari'nin eserlerine yer veren halk müziği sanatçılarının sayısı da az değildir. Ali Ekber Çiçek, Arif Sağ, Sabahat Akkiraz, Belkıs Akkale albümlerinde Sulari'nin eserlerine en fazla yer veren sanatçılardandır. Davut Sulari, gezgin aşıkların son simalarından biri olmakla beraber bu seyahatlerini yalnızca yurt içinde sürdürmemiştir. Başta Irak, İran, Suriye olmak üzere, Avrupa'da Almanya, Hollanda, Avusturya, Fransa, Belçika, İsviçre ve o zamanlardaki adıyla Yugoslavya gibi ülkeleri de karış karış dolaşmıştır. Sulari, Anadolu'nun her yerini (üç vilayet hariç) ve Ortadoğu ülkelerini "Leyla" adlı atıyla gezmiştir. Yine at sırtında Bulgaristan ve Yugoslavya'yı geçmek ve Avrupa içlerine girmek istediyse de bugün bilemediğimiz sebeplerden ötürü bunu başaramamış, geri dönmek zorunda kalmıştır. Sulari, bu bakımdan da gezgin aşıklar arasında tipik bir örnek teşkil etmeyi başarmıştır.
Sulari, yurt içinde en çok İzmir, Erzincan, İstanbul ve Ankara'da kalmıştır. Ailesinin büyük bir kısmının İzmir'de yaşaması nedeniyle İzmir'de geçirdiği zaman, Sulari için önemlidir. Kardeşi, çocukları, torunları İzmir ve çevresinde yerleşmişlerdir; bu sebeble İzmir, Sulari için yaşamsal bir önem taşır. Her nereye giderse gitsin mutlaka İzmir'e uğrar ve yakınlarıyla görüşür...

Yıllar süren seyahatlere dayanabilen dirençli bir fiziğe sahiptir Sulari... At sırtındaki bu yolculuklar hiç kuşku yok ki zorluklarla doludur... Ancak ne kadar dirençli olunursa olunsun doğanın güç koşullarında ömür boyu seyahat etmek yıpratır insanı.. Bununla birlikte onbinlerce belki de yüzbinlerce insanla muhatap olmak, bilgi ve tecrübeleri bu insanlarla paylaşmak; aile ortamından uzakta, eşinden çocuğundan ayrı çileli bir yaşam sürmek kolay değildir elbette... Bir dava uğruna, bir meslek uğruna ordan oraya gezip dolaşmak... İşte bu tarz bir yaşama Davut Sulari'nin vücudu ancak 40 yıl dayanabilmiştir.
Yine aşıklık mesleğini icra ettiği bir sırada Erzurum'da Ali Rahmani'nin aşıklar kahvesinde yakın arkadaşlarıyla söyleşirken rahatsızlanmış, Erzurumdaki Araştırma Hastanesi'ne kaldırılmış, ancak bütün çabalara rağmen hayata döndürülememiştir (18 Ocak 1985). Son nefesine kadar aşıklık mesleğinin içinde bulunmuştur Sulari. Aşıklık onu yaşama bağlayan temel unsurlardan biridir ama bu çileli yaşama vücudu yenik düşmüştür... Şimdi mezarı Çayırlı'daki aile mezarlığındadır.

Bazi Albumleri
:

Davut Sulari ***9679; Tan Yıldızı
Harika, 1973

Davut Sulari ***9679; Üç Telli Turnam
Harika, 1974

Davut Sulari ***9679; Deyişler
Minareci, 1976

Davut Sulari ***9679; Deyişler
Güney, 1978
YouTube Video

SAHmerdan 05.09.07 22:00

Abdullah Papur

Abdullah Papur

Doğum Yeri: Divriği DoğYılı: 1945 1945-1989.
Küçük yaşlarda bağlama çalmayı öğrendi.
Önce aşıklık geleneğinde usta malı türküler söyleyen Papur,
sonraları kendi türkülerine ağırlık verdi. Türkiye'nin birçok yerini dolaştı.1970'li yıllardan
itibaren toplumsal konulara yönelen Papur bu dalda da birçok eser verdi.
DOĞUMU : 1945 yılında Divriği' de doğmuştur. Sivas-kangal'a bağlı iğdeli köyünden
yetişmiş olan ozanımız küçük yaşlarda bağlama çalmayı ögrendi. Önce aşıklık
geleneğinde usta malı türküler söyleyen Papur, sonraları kendi türkülerine ağırlık verdi.
Türkiye'nin birçok yerini dolaştı. 1970'li yıllardan itibaren toplumsal konulara yönelen
Papur bu dalda da birçok eser verdi. Fevkalede harika uzunhavalarıyla, halk
muziğindeki kâmilliği herkes tarafından kabul edilmiş, anadoluda en az bir
Refik Başaran ya da Mahzuni Şerif kadar tanınan, mühim mahalli ozanlarımızdandır.
ÖLÜMÜ : 1989 yılında aramızdan ayrıldı.

[
B]ALBÜMLERİ:[/b]
Gardiyan -
Kara Tren -
Gaflet Uykusu -
Bulut Kat Kat Olmuş -
Göçme Gardaş ...

DİĞER ESERLERİ :
Seher Yeli Gibi -
Yoksulluk -
Dengini Bulmamış -
Gözlerim Yollarda -
Ne Yaptınız Bize Hani -
Uykudalar mı -
Şimdi Duydun mu -
Zalim Gurbet -
Çürüdü -
Haberin Olsun ...

Nazli Yarim
YouTube Video

YouTube Video

SAHmerdan 05.09.07 22:18

Ali Ekber Çiçek

Ali Ekber Çiçek

1935 yılında Erzincan'da doğan Ali Ekber Çiçek, babasını 1939 Erzincan depreminde yitirdi ve küçük yaşlarda rençberlik yapmaya başladı. Bu arada bağlamayı öğrendi ve cem toplantılarında kulağı Alevi deyişleri ve ezgileriyle doldu. İlkokul öğreniminden sonra maddi olanaksızlıklar sonucu öğrenimini sürdüremedi, ancak ağır yaşam şartlarına karşın müzikten hiç kopmadı.

Müzik aşkı ağır basınca İstanbul'a göç etti ve halk müziğinin önemli isimleriyle tanıştı. Askerden sonra TRT'nin açtığı sınavı kazanarak, Muzaffer Sarısözen döneminde TRT Ankara Radyosu'na ve Yurttan Sesler Korosu'na girdi. 35 yılı aşkın bir sürede 400'den fazla türküyü derleyerek geniş kitlelere ulaştırdı.

TRT arşivlerinde 54 kaseti bulunan Ali Ekber Çiçek'in ülkemizdeki bütün türkücüler tarafından derlemeleri söylenmektedir. TRT'den emekli olan sanatçı halen birçok ülkede konserler ve üniversitelerdeki sohbetler aracılığıyla bu toprakların sanatını dünyaya taşımaya çabalıyor. 2003 yılının başlarında TRT Belgesel Programlar Müdürlüğü tarafından Ali Ekber Çiçek'in hayatını anlatan "Cahilden Uzak Dur, Kemale Yakın" isimli belgesel çekilmiştir.

Türk Halk Müziği sanatçısı Ali Ekber Çiçek 26.04.2006 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

Ali Ekber Çiçek'ten derlenen bazı türküler
:

Böyle İkrarınan Böyle Yolunan
Bunca Olan Emeğimi
Derdim Çoktur Hangisine Yanayım
Ey Erenler Akıl Fikir Eyleyin
Gönül Gel Seninle Muhabbet Edelim
Gurbet Elde Bir Hal Geldi Başıma
Gurbet Elde Yadellerin Derdini
Gül Yüzlü Sevdiğim
Hazin Hazin Esen Seher Yelleri
İsmini Sevdiğim Saadetli Dostum
Nasıl Yar Diyeyim Ben Böyle Yare
Ondört Bin Yıl Gezdim Pervanelikte(Haydar Haydar)

Ali Ekber Çiçek tarafından derlenen bazı türküler :
Bir güzeli methedeyim
Çoktan Beri Yollarını Gözlerim
El Vurup Yaremi İncitme Tabib
Gönül gel varalım gülşen bağına
Şepke'nin Kavakları
Yolumuz Gurbete Düştü

Sabahdan ugradim Bir Figana
YouTube Video

Aglama Gözlerim Mevlam Kerimdir
YouTube Video

Haydar Haydar
YouTube Video

SAHmerdan 05.09.07 22:43

Musa Eroğlu

Musa Eroğlu

1946 yılında İçel'in Mut Kazası'nda doğmuşum. Ortaöğrenimimi Mut'ta tamamladım. Mut'ta eğitmenler çoktu, o zamanlar. 1953'lerde, 2500 nüfuslu bir ilçeydi, Mut. Bizim köy Kumaçkuru Köyü. 1870'lerde Malatya'dan Adana'ya gelenlerin, Cumhuriyet öncesi siyasal yapının verdiği bir görüntünün yansımaları olan uçbeyliklerin teşekkülüyle oluşmuş bir yerleşim vardı. Hatta bizimkiler sanki burada beylerin olması gibi bir durum varmışçasına, buralara "üçbeylik, üçbeyler" derlerdi. Bu yerleşim alanından bizim köye sekiz km. bir mesafe vardır. O zamanlar davar güderek aileme katkıda bulunuyordum. O tarihlerde cumartesi öğlene kadar okullar açıktı. Bir pazarımız vardı. Pazartesi günleri davar güdüyordum. İki gün çalıştığımda, on kuruş para alıyordum. Ortaokullarda hocalarımız yöresel unsurlara, folklora, oyunlara çok önem veriyorlardı. Ortaokuldayken bir müsamerede bana "Karacaoğlan"ı oynatmışlardı.

Saz çalıyordum. Saz çalma babadan-dededen kalma gelenekti, aslında. Bunu öğrenmek adeta zorunluluktu. Esasında bizim köyün dışında, Mut'tun diğer köylerinde saz çalmak-türkü söylemek pek yoktu. Yörede "Karacaoğlan"la ilgili geleneği, şenliği sürdüren bir köydü, bizimkisi. Çevrede davul-zurna dışında müzikal pek bir renklilik yoktu. O yüzden bizim köy biraz da dışlanmıştı, çevre köylerce. O Karacaoğlan şenliğindeki rolüm, beni çok etkiledi ve böyle sürüp gitti. Sürekli çalışarak, kendimi geliştirerek sanatımı bugünlere getirdim. Bu sanat ve her sanat için bir ömür yetmez aslında. Bir altyapı zaruri, okul zaruri tabii eğitim temel zaruriyet. Mut'ta bir folklor gurubu oluşturuldu. Ben orada görev aldım. O Karacaoğlan oyununun, beni peşinden sürükleyen o oyunun peşinden gittim hep.

Gezebildiğim bölgelerde, Trakya hariç, Anadolu'nun birçok köyüne ulaştım. Sadece Çorum'da 340 köy gezdim. Anadolu'da gördüğüm şu; yaşamların inançların yüzde doksanı ortak. Gelenek ve görenekleri ortak. Yani ortak bir kültürleri var. Anadolu'daki kültür zamanla bir mozaiğe dönüşmüş. Biz kendi gelenek ve göreneklerimizi "şehirli kalıbı" içine oturtmaya çalışmışız. Şehirle özdeşleştirmeye çalışmışız. Halbuki, çok uzunca bir evrim bu. Belki göçebe yaşamı şehirli için garip gelebilir; ama şehirlinin büyük kısmı huzursuzdur, yaşamından. Kırsal alandan şehre göçte, yozlaşma yaşamış. Alt yapıya uyum yok. Sorunlar çok. Dil mesela, hiçbir zaman köydeki, obadaki, yayladaki insan şehirdekiler gibi konuşamaz. Konuşması da beklenemez. Benim için bile bu böyledir. Şehir bambaşka, şehircilik bambaşka bir şeydir. Bu taşınmayla gelen insanlar, korunmuyor. Kurban Bayramı'nda apartmanda kurban kesen insanının çaresizliğini düşünün. Halbuki o insan köydeyken, bunu çok doğal ve rahat yapıyordu. O kültür şehre taşınmamış demek ki. Kültürel öğeler budanmaya başladığı zaman, o güzel türkülerle yoğrulan insanların ileriye doğru bakışları da törpülenmiştir. Bu yüzden boşluktadır. Köyde doğmuş, büyümüş, olan biri olarak, her sene köyümü ziyaret ederim. Bu bir hasrettir. Bunu hiç ihmal etmedim. Şimdi köyle şehir, şehirli ve köy kökenliler arasında bir kopukluk var. Keşke bu kopukluk giderilebilse. Böyle bir toplumda müzikle, gelenekle, türkü de törpülenir.

Anadolu'daki müzik formu incelenirse, Ege Bölgesi'nde geniş bir müzik formu olduğu görürüz. Mesela o zeybeklerdeki incelikler, etimolojik yapıdaki güzellik, estetik ne kadar hoş. Sözler çok az, müzik daha fazla. İç Anadolu'da sözler daha fazla, müzik daha az. Ege ve Karadeniz: Ege'de, ihtiyaçtan dolayı (sosyolojik nedenlerden taassuptan filan kaynaklanan) müzikli renklilik çeşitlilik var. Bunu çalıyor. Daha evvel ne yapıyor? Boğaz havası dediğimiz bir şey var. İlk önce havasıyla yüksek perdeden ihtiyaçlarını seslendiriyor. Bu ihtiyaç, bir alt yapıdan doğuyor. 30-40 bin kişilik konserler yapılıyordu, Ege'de. Müziklerin bu kadar çeşitli olmasının Grek Kültürü'yle mutlaka bir ilgisi var. Rodos'tan, Girit'ten derlenen türkülere baktığımız zaman, sadece sözleri farklı. Yunanca söylüyor, biz burada onun Türkçesi'ni söylüyoruz. Bu müzik, bu halkın alt yapısının rafineliğinin yansımasıdır. Doğu Anadolu'da ise, iki veya üç dört sesten oluşuyor melodiler. İç Anadolu'da da daha az. Karadeniz'de geçmişteki Pontusların torunları vardır. Ama bir kemençenin çalımı, hiç de küçümsenecek bir şey değil. Tüm Anadolu'nun incelenmesi gerekiyor yani teker teker.

1965'teki iki tane 45'lik yaptım. Dinsel motifli şeyler okumuştum. O günden bugüne 1979'de bir uzunçalar yaptım. 15 tane kaset yaptım. 45'likleri sayamıyorum. Daha fazla. Ayrıca sanatçı kardeşlerimle yaptığım ortak çalışmalar da oldu. 8 kaset var. "Muhabbet" adını vermiştik adına. En son Arif Sağ'la resital şeklinde yapmıştık. Bir de en son UNESCO için bir çalışma yaptım. UNESCO'dan Henri le'Comte isimli bir Asya müzikleri araştırmacısı, sürekli gezilerle, incelemelerle müzik çalışmaları yapıyor. Bütün Türki Cumhuriyetler'inde çalınan müzik araçlarının çoğunun CD'lerini yapmış, kayıtları kendisi yapıyor. Benimle de bağlantıya geçti ve benimle de CD çalışması yaptı. 1980'li yıllardan itibaren müzik yönetmenliklerim var. Birçok müzisyenin yetişmesinde katkılarım vardır. Anadolu'daki semahların kaybolmaması için, "Bin Yıllık Yürüyüş" isimli 90 dakikalık 2 CD semahları yaptım. Ticari amaçlı değildir bu. İleriye kalabilmesi için kaybolmasın diye. Bunu halk kültürüne bir katkı olarak görüyorum. Bunları yaşama geçirmek için, 1980'den(1983) sonra insanlara bağlama felsefesini öğretmek için de bir dershane açtım.

Büyük usta Musa Eroğlu'nun halk müziğinde kaynak kişi, derlemeci ve besteci olarak eserleri mevcuttur bunlardan bazıları:

Kaynaklık ettiği türküler
Bir kere uğradım hakkın cemine,
Bulut bulut üstüne,
Ceviz arasında vardır evimiz,
Geyinmiş kuşanmış yayladan gelir,
Kullar olam seni doğuran anaya,
Şu dağların yükseğine erseler,
Şu yüce dağların karı eridi,
Yatamadım gasavetten meraktan...
Derlediği türküler
Emirdağı Birbirine Ulalı,
Dost Bağının Meyvaları Erişti...
Bestelediği türküler
Gönlümüze Yar Düşünce,
Hey Erenler Pazarım Var,
Mihriban,
Telli turnam,
Yol ver dağlar...

Musa Eroğlu - Dereye Aşağı
YouTube Video

Musa Eroğlu-Açma Yaram Derindedir
YouTube Video

SAHmerdan 13.09.07 20:49

Aşık Ali Nurşani

Aşık Nurşani

Hasretliğin gözlerimde
Bilsen nasıl tüter bana
Sensiz yaşanması zordur
Dön gel gayrı yeter bana

Yaran kanar içerimde
Nurşani'de hem derimde
Kötü sözün yüreğimde
Hala bugün beter bana

2 Şubat 1959'da İslahiye'nin Sakçagözü köyünde doğdu. Asıl adı Ali Ayhan'dır. Köyüne gelip giden aşıklardan etkilenerek 10 yaşlarında bağlama çalmaya başladı. Ayrıca bağlama öğrenmesinde babasının da etkisi ve yardımı oldu.

1972-73 yıllarından itibaren şiir yazmaya da başlayan Aşık Nurşani, daha sonra Aşık Mahzuni ve başka birçok aşıkla birlikte çeşitli turnelere katıldı. İlk plağını aynı yıllarda doldurdu.
Aslında mahlas olarak kendisine verilen Hürşani, yanlışlıkla ilk plağına Nurşani olarak yazıldı ve öyle de kaldı.
1979 yılında yine Aşık Mahzuni'yle birlikte konser vermek üzere gittiği Almanya'ya yerleşti.

Şiirlerinde toplumsal sorunlardan sevgiye hemen her türlü konuyu işleyen Aşık Nurşani, ayrıca "Barak Ağzı" türkülerin yorumunda da usta sanatçılardan biri olarak bilinir.
Bugüne dek yaklaşık 500 şiir yazdı. Bunların 120 kadarını besteleyen Aşık Nurşani'nin türküleri çeşitli sanatçılar tarafından da okunmaktadır.
Bugüne dek çeşitli biçimlerde yaklaşık 25 kadar kaseti çıkan Aşık Nurşani'nin şiirlerinin bir bölümünü topladığı yayına hazır bir kitap çalışması bulunmaktadır.
Aşık Nurşani'nin tüm şiirleri ilk kez yayımlanıyor..

Basi Eserleri:

Almanya Özel
Belamıydın Başıma
Ekonomi Ağlatırlar Seni
Git Yolcu Yoluna
Gömün Garibi
Hasretim
Kara Dağın Boz Yılanı
Kavgamız
Memmet
Meyrik
Öğrettiler
Sen sebeb Oldun
Cephede Buluşalım
Diyarbekir Daglari
Asik Ali Nursani - Insan Sevdigini Almassa
YouTube Video

simarik_kiz 26.09.07 22:33

emegine saglik cok güzel ...Bence Unutulmayan bir Sanatci varsa oda Neset Ertas tir...

manayak 26.10.07 17:04

Paylasim Için Cok Tsk Edrim

BillieDilk 07.03.15 17:00

Consumer Products Ratings

” The bottom line says that movie makers know what their rights are but the movie viewing public either doesn’t have a clue or they just don’t care. There are scrapbooking clubs, blogs, etc. Today, there are several manufacturers of model. Wireless technology is already being used in baby monitors. With the H. Lifetime fitness teaches you how to maintain a physically fit body at the same time enjoy and live a happy, contented life. Gift certificates for retail – Since it is very difficult and time consuming for you to buy gift to each one on your list, you may prefer to give them gift certificates instead. If you do decide to give espresso as a gift, though, there are plenty of options that you have that will allow for a creative gift to a family member or friend. For the record only about 45 percent of the students who begin army Specail Forces selection and assessment successfully complete it. As soon as I get in my car and I think about all the things I will have to do I put my CD in the player clear my mind and relax and meditate.
helpful hints
Kill Your Stutter Program
*** All Around The House - Spice Up Lovemaking With Household Items
Business Credit: No Personal Credit And No Personal Guarantee
visit web site

Customers then buy these off the shelf and then enjoy its yummy taste without ever thinking for one moment how do large companies make chocolate. You’ll find a large variety of dried flowers in the colors of the season to help you construct a beautiful Christmas centerpiece. Buy a Sony digital camera bag that is specifically designed for the camera model you have to ensure maximum protection for your Sony digital camera as well as its accessories. One variety of materials are toys. When developing headlines for your article, make sure it's a good match to the type of write-up you will be doing.
ftp://ftp.vicop.pl/upload/engpdf/s/s...orhome+Drivers
ftp://ftp.vicop.pl/upload/engpdf/m/m...rite+Food+Diet
ftp://ftp.vicop.pl/upload/engpdf/f/fmwebs.pdf

Almost each online bingo hall has live chatroom where you can talk to other bingo players and play various chat games. By applying identity score banks and associated. You feel tired, almost suicidal, and then, when you look at the mirror, you stare in horror. Ethanol is an alcohol produced by the fermentation of plant juice with high levels of sugar or from crops with high levels of carbohydrates such as wheat. Everyone will have different interests, so there will be the choices available to the user.
Hyperinflation Nightmare Dead Ahead!
2bucks An Ad Ezine Advertising Program
please click the next site

If you get a toothache you should always go to the dentist and get the tooth fixed. They'll also help you find a host and name for your site that will have the maximum search results for you. To solve the problem, they have branches all over the world to cater to this specific need. Diagnosis can be done through an assessment of the person's clinical history, a physical examination, laboratory evaluation, and x-ray for follow up. If so, what do you use the internet for. open will discourage thieves from even thinking about. Tattoos can be a great thing to have, providing you take care of them. You get rebates on all your purchases and you do not have to pay a fee for the credit card services. But while these companies rushed into action by filing legal proceedings against the sharing networks and their users, others saw an opportunity too powerful to resist. People like fresh content.

Other links:
http://contemplativejournal.com/comm...d=1#post282292

Full Survey
More Tips
as Little as 24 Hours About loans online than any other credit checks through the

BillieDilk 08.03.15 14:52

Best Price Finder

Here is an example of a Magic Spell:. The basic premise of this game is that you plug in your guitar controller that has 5 colored fret buttons and strummer into your unit. Resume acceleration as you reach the apex of the turn. And the most common mistake why these people garner such bad results is because they often do not think of the risks involved and only concentrate on making easy money. Problems may even occur when the roommate is a trusted friend. Autumn Joy. Since blogs that. In whatever life.
visit the following page
Discover More Here
click this over here now
relevant web page
Instant Membership Site Builder

However, there are some videos that require payment. Sitting up straight and putting shoulders back are very important for your health and appearance. Four heated swimming pools coupled with their own whirlpool spa, these water features would definitely add to the fun and relaxation uniquely provided by this resort. Stretch it. they need assistance.
ftp://ftp.vicop.pl/upload/engpdf/c/cresseyts.pdf
ftp://ftp.vicop.pl/upload/engpdf/r/reviveher.pdf
ftp://ftp.vicop.pl/upload/engpdf/m/m...her+***+Skills

Walt Disney World includes an amazing two water parks, four mini-golf courses, a shopping area but most interesting of all for the kids, four theme parks. What matters most is that you enjoy what you do and that you are amazed by the kinds of coins that you are able to obtain. book, this is where the characters of Meryl Streep and.
Come Riconquistare Il Tuo Uomo
Testosterone I/o Handbook: How To Naturally Optimize Your Testosterone
learn the facts here now

It must have the duties and responsibilities that you will require for someone in that position. Along with John Ferrabee, Budding patented the product in. Subheadings are one of them. You can still compete in the photography realm even without an office. Now an exciting production that reunites Tim Burton and Johnny Depp will come to the big screen in early 2008. Unlike many freeze-off wart removers, the medicated pads or bandages do not work right away. The second type of karaoke machine is a stand-alone model. Do you know how to ensure that you get the best collectible teapots at the least cost. For many photo compositions it is necessary to avoid direct light from falling on the subjects or objects. If the victim is brought to the hospital for an examination, that person will get $1 to $4 dollars an hour.

Other links:
http://sharif.xyz/mybb/showthread.php?tid=24402

see this site
visit the following website
Personal Loan Providers Gurgaon

BillieDilk 08.03.15 14:53

Product Comparison

His ready made designs, known as "flash" are extremely popular choices. Purchase a Safe Carrier. 8: You’re reluctant to be a Career Day speaker at your kid’s fourth grade class. 9% of harassment situations diffuse if harassing emails are completely ignored. Necessarily, it needs to gather all projected. There are also content networks, non-search engine sites that feature Google Adwords, which will also carry your ads. Unlike smoking and drinking addiction. So to guard yourself against such predators, you should arm yourself at least with the basics. It is very true when Henry Ward Beecher says, “I never knew how to worship until I knew how to love”. Word Count 747.
click this link
click the up coming site
mouse click the following website page
Dividend Stocks Rock
Functional Fitness Solution

The possibilities for decorating your house for a Christmas theme are endless. So keep on playing and updating your account. Just as I was starting to settle in and get some semblance of normalcy back into my life, the phone rang. If you do not have any medical coverage, there are free clinic that will give you the help that you are looking for with the genital warts. The building of the.
ftp://ftp.vicop.pl/upload/engpdf/t/timsoulo.pdf
ftp://ftp.vicop.pl/upload/engpdf/m/m...-+Beats+Sounds
ftp://ftp.vicop.pl/upload/engpdf/c/c...chizos+De+Amor

With a little practice, you will be able to do this perfectly even with a larger audience. I probably took 50 or more photos. In an interview on CNBC May 3, 2007 Patrick Lo, the chief executive of Netgear said that Netgear’s plan is to use it’s wireless networks in the home to drive content from the internet to the home TV and make everyone’s home a wireless network.
Lick By Lick - How To Give Oral *** And Have Her Begging For More
The Truth About Fat Burning Foods
Tejidos Al Crochet
have a peek at this site
Wise Technician Computer Repair Business Video Series!

spirit entering another physical plane and thus enter. The tricky aspect of the research is finding a way of bringing back the sperm count level to the amount that men will be considered as fertile. First, if used on a low concentration, chlorine can. Tradition plays a strong part in Native Songs and culture. But by using visualization and weight loss together it may well happen a lot sooner than you had hoped for. Hybrid cars work by combining the gasoline engine and electric motor to run the car. There are some very creative ideas for various holidays and seasons as well. If you can simply wipe off dirt from your jewelry, stick to just wiping it. Other people who are already suffering from bipolar. So you have to see to it that the clam shells are thoroughly crushed into pieces before giving it to them.

Other links:
http://a7lalma.com/vb/showthread.php...d=1#post286924
http://betbet007.com/home.php?mod=space&uid=114120
http://www.lostlist.com/forum/index....353419.new#new

Click In this article
find more info
Fast Cash Advance View All Local Cash Store ********s Madison WI Yellowpages

BillieDilk 08.03.15 14:55

Product Review Sites

Play the money through the slot machine only once. However, you should be aware on what among these are suitable for you and your body. Also, another very important point to remember is, driving in Germany – as well as in other European countries, requires you to drive on the right side of the road. When you switch to Dishnetwork , you will enjoy the largest channel selection and highest quality receivers. [YES] Can Be. To determine whether or not the claims of a software seller are legitimate, you will have to do a little bit of research. Topamax has been prescribed for treatment of weight loss and obesity and to assist in the decrease of the occurrence of binge eating. It is not uncommon to find dirt or straw scarred around certain areas of a supercross motorcycle track.
more info
click here for more info
Second Opinion Arthritis Treatment Kit
123 Numerology
Amazing Cover Letters

It is supposed to crush all defence. You wouldn't want to be outdone by the Joneses because you thought you bought a great car, but you saw that they had a better, more fuel-efficient one. The wood cut was pressed into softened wax to create a seal or was then inked and pressed onto the paper.
ftp://ftp.vicop.pl/upload/engpdf/s/sterlingcu.pdf

You can find these awnings for sale at retailers that specialize in the sale of awnings and at retailers that deal in RV sales. Ohio's Lost Covered Bridges. One of the longest running shows is the “Danny Gans” show.
Viral Business System
experienced
The Golf Sequence: What Moves When
The Secrets To Drawing Video Course
Womens Weight Gain Guide

Now, however, mass production and lower material costs, combined with the do-it-yourself craze, have made beautiful and inviting dollhouses affordable for everyone. Moreover, the PS3 is 11 pounds in weight and measures 12. If you love the colors of the rainbow, go for opal. This is the most ideal place to stay in especially to those who can't live without the comforts of commercialization because almost all amenities are available at the hotels nearby. Sometimes the pressure of the celebrity century and the fame it brought was too much. However, you should be aware that you need to be careful when looking for software on the web. The most important thing is saving the. Whether you are new to teaching, are coming back to teaching after time off, or are leaving your corporate job for a teaching position, you will need to make sure that your resume and cover letter address the following four questions your employers may have:. Many of these early posters are worth a great deal of money due to the history that they have behind them. Besides, it is the highest mission of becoming a nurse, to touch lives literally.

Other links:
http://fcbmunchen.com/vb/showthread....d=1#post209734

visit this weblink
More inspiring ideas
Payday Loans In Maryland Heights Missouri

BillieDilk 08.03.15 15:02

Compare Prices

Craft beads have been used to create jewelry and other decorative pieces for hundreds of years. Once that determination is made you are ready to go. Rest assured there are plenty of little things you can do strike up that spark again. A properly developed group legal insurance plan can be the perfect. One of those rights could be that you allow them to give the book to other people. Now that you know about the different types of auctions, you should make sure that the items you plan to sell don't violate eBay's listing policies. Therefore, good decision-making is vital to the success of your organization. When choosing a hobby kit, be careful to get one that is appropriate for the recipient. So, begin by determining how much of your savings should remain in your savings account, and how much can be used for investments. Becoming a successful actor is one of the most difficult things that anyone could want to do but it is also one of the most rewarding.
Click at
simply click the following web site
Go At this site
The Manifesto Of Strength
Full Record

The most expensive musical movements are capable of up to one-hundred and forty-four notes. List Of Social Networking Sites For Internet Marketers. blogs are graduates of prestigious art schools and have. There are no special switches. Again, not one person can be exempted from the rules which only aim to safeguard our future and the coming generations as well.
ftp://ftp.vicop.pl/upload/engpdf/j/juicingpro.pdf
ftp://ftp.vicop.pl/upload/engpdf/p/poolexpert.pdf
ftp://ftp.vicop.pl/upload/engpdf/m/makingup.pdf

What Kind of Yoga is Best. Through this gift giving, the celebration is even made more special and well-remembered. It’s bound to happen: your partner does that really annoying thing yet again and suddenly you’re yelling at each other.
Lana Karp: Beste 4 Schritte Stoffwechselkur!
this content
visit web site
Over $150 Per Customer: Life Coaching Audio & Video Package
Attract Men / Women / Get Your Ex Back Products -for Men And Women

You don’t have to clean up that much after your pet because it also decreases the stool volume as the food ingested is absorbed by the body and their natural scent is greatly decreased. Dallas Chimney Sweep is a company that provides chimney and fireplace solutions and information for your homes such as chimney sweeping, cap customization, and brickwork repair, among countless others. This was the age of the coffee bar, always with a juke box in the corner belting out such classics as 'Dock on the Bay', or Buddy Holly's latest or Aretha Franklin, Jimi Hendrix, Joan Biaz; where to stop. However, it can be the most rewarding. As a goodwill ambassador, her role is to communicate to, and provide a focus on refugees by generating mass-media attention. important as you will be breathing it underwater. Mobile Phone Walkman. This condition is hereditary and copper deposits in the body cause it. That means that no one else can reuse it without your consent. This is because the personal assistant has to be there always no matter where the boss or the employer goes.

Other links:
http://disturbed.ucoz.com/forum/2-27355-1
http://www.pgsgd.com/home.php?mod=space&uid=337565
http://d.0717wf.com/forum.php?mod=vi...1416309&extra=

Our Web Page
visit my home page
Payday Loans Stockton Ca

BillieDilk 08.03.15 15:23

Best Price On

B&W films were made of cellulose nitrate that is a chemical compound that is similar to guncotton. A Valentine Card can be very helpful when someone is expressing his or her love for the first time. These high performance though low cost digitals have in one time or the other adorned almost all wrists. By outsourcing your needs to experts, you’re able to. Portable DVD players let you watch all your favorite movies in any kind of place whereas digital video portables have other range of capabilities. Aside from wheat, the popular ones that are being traded in the markets include corn futures and soybean. Dealing with a colicky infant. Some examples of materials you can use for mulching include lawn clippings, compost mises, leaves, straw, sawdust, wood chips.
Recommended Web page
Video Traffic Academy - #1 Selling Youtube Marketing Product
check this site out
Wunder Der Schwangerschaft (tm) : Pregnancy Miracle(tm) In German!
Play Like A Pro - Increase Chances Of Getting Scouted By 500 Percent

At The DiscountMoviePosters Store you will find that collecting posters is easy with tons of movie posters on the market. Many people often like to go Dutch because they are. Even regular sports like football and baseball can result in cringe inducing videos of athletes getting hurt.
ftp://ftp.vicop.pl/upload/engpdf/t/ttgames1.pdf

The first myth is that acupuncture is painful. In some cases, triathlons are also held which includes running, bicycling and swimming. With cable telephone everyone is much closer.
The Jassa
Sistema Natural Del Vitiligo, Cura Natural Y Permanente Del Vitiligo
Make $208 Dollars A Day Online

Be sure to choose a plant that is suited to your climate. it is so similar to the abundant fashion and art at the end of the nineteenth century. The secret, of course, is in knowing where to look. If you can remember the good times, you stand a good chance of reviving the positive feelings you had for each other and using those as a springboard for making up. Of course courses continue to advance based on your level of need. These “miracle” weight loss methods only result in a miracle if you don’t damage your bodily functions, or die in the process. There are many masters degrees available online for people wishing to continue their education after earning an undergraduate degree. If you are into nursing, you will be able to understand this better.

Other links:
http://forum.antreman.net/index.php?...227710.new#new
http://fcbmunchen.com/vb/showthread....d=1#post208523
http://contactja.com/index.php/topic...8.new.html#new

mouse click the up coming post
Treatment For Arthritis. Italian Version!
Personal Loan At Pep

BillieDilk 08.03.15 16:16

Compare Best Deals

It's possible to Make your own SuperCDGs from your old CD+G library or from your MP3 collection of non-Karaoke songs with the optional software. gambling-portal. Some models with batteries can last 350 hours on a single set of batteries. ) Brigham Young University Cougars. Crumpler has carved a niche for itself in this field by designing the trendiest and hip camera bags. Most of us value our cars and this is a good investment when you need to have a vehicle shipped. By avoiding these disadvantages of internet marketing, you can create an online marketing campaign that will succeed in every way. archaeological site of Knossos. If you have a long-term relationship, however, the margin does not need to be as high for the coin dealer to make a good profit. Sometimes people take too much pride in themselves and assume that an attorney is someone who can make their problems go away just like a genie.
simply click the following website page
find more
Basta De Hemorroides - 100% De Comision!
Online Privacy Made Easy
my latest blog post

akshartravels. Europe has long boasted Greek Islands and Greece. and also unhealthy on your posture - which can.
ftp://ftp.vicop.pl/upload/engpdf/c/c...ts+Coaching%2C
ftp://ftp.vicop.pl/upload/engpdf/t/t...er+To+Swinging
ftp://ftp.vicop.pl/upload/engpdf/d/d...+Conversion s

club, the placement of the ball and your personal. a home schooling program, there will come a time when. In Summary. learned and followed by your child. Of course those who will be at a greater risk of developing insomnia would typically be a female over the age of 60, with a history of stress, anxiety, or depression, maybe a combination of all, and one who may have an underlying medical condition.
relevant website
Sure Fire Trading
How To Draw Realistic Portraits In Just 4 Weeks!

money on gasoline. With this technology it will allow you to save precious fuel and also let you emit far lower volumes of toxic fumes in the air. deal with the biological parents directly. <b>Watch For Misleading Clues</b>. Sew across the middle again, perpendicular to the first stitching. What is even worse is when it causes a blood clot forms around the front and top of the face. Before you do anything else you have to determine what party style you have. They display your uniqueness and creativity to the world. schooling. You don't want to walk into something that is over your head or start to look for something, only to find out that you won't be able to move in.

Other links:
http://www.gewailan.com/space-uid-63285.html
http://forum.taitam.com.vn/member.php?u=205526
http://sptpc.org/home.php?mod=space&uid=40564

similar internet page
simply click the next website page
TV My friends This user hasnt find out here now Online in as Little as 24

BillieDilk 08.03.15 16:19

Best Price For

Anyone who has quilted knows the inordinate amount of patience it takes to cut and compile the mosaic of patterns that together will make a stunning quilt. Amazing Health Benefits of Tea. He was one of the oldest contestants to audition and participate on American Idol, as well as being the oldest contestants to have progressed the farthest in the singing competition. For those who still have apprehensions with the business process industry. try to steal the pot again. Explain that you are afer a landscaping idea picture or two and you need help. Health Care for Older Cats. One of the many reasons why in-ground pools are preferred over aboveground pools is because of their appearance.
click here for more info
Survive Water Crisis
click through the next post
advice here
simply click the next site
Ultimate Abs Challenge
Sudoku For Kids - 120 Printable Sudoku

Acadia National Park has some of the finest. The record company has also created an official justintimberlake site on MySpace, which is basically a copy of their web page. Discuss your interest in collecting contemporary art and ask for their recommendations. Large retail stores are opening these days which sell branded men's garments worldwide. Consider the features you want in the table.
ftp://ftp.vicop.pl/upload/engpdf/e/esoteric12.pdf

Its not hard to be caught in the moment and get lost in your writing frenzy. This will also give you the opportunity to interact with other fighters and spar with them. Nutritionists specialize in making sure that certain people get the right types of food for their conditions. Show dogs may require a bit of an investment, but many puppies are free. This is also true in making chocolate.
Recommended Looking at
this guy
Facelift Without Surgery: Crazy 3% Conversions With New Spotlight!!!

) but the idea of promoting a bunch of different products you have no interest in doesn't hold much appeal, then niche affiliate marketing is probably for you. Can you blame people for placing negative thoughts over the process of making chocolate. Generally, a cosmetic product must follow the same USDA rules as would a food product. If the keywords the advertiser have chosen are in high demand, you could receive more dollars per click. incorporate many things that help the development of the child. Once you have become a paid member, you cannot not only contact your classmates individually, but you can also send out broadcast messages or announcements to everyone that you went to school with. Be careful not to fall asleep and drown in there it can be done so don’t stay in there to long with the jets on they can make you to relaxed. So, if you want to.

Other links:
http://www.hysgjj.com/bbs/home.php?mod=space&uid=24212
http://soulbookandgift.com/wp-conten...file&uid=69844
http://www.woaipet.cn/space-uid-3093.html

sneak a peek at this web-site.
visite site
SÃ¥dan slanker du dig uden kur Alaska Fast Cash Fairbanks LLC change the outcomes of

BillieDilk 09.03.15 08:49

Best Buy Price Comparison

Address the gaps in your work history in your cover letter, and be honest regarding the reasons you were not working during a specific time. They charge themselves by means of power usually lost during coasting and braking and can also be charged by the car’s gasoline engine. in the neck, back, shoulders, arms, and even more. Landscape - this mode is used to take photos of wide scenes. This will now be your credit score—a three digit number. In a report released recently, new order for homes built in the third quarter of 2008 was down 25% compared to last year. ” and so it goes…. It takes blood, toil, sweat and tears which is also the career goal in finance.
Micro Pigs Or Teacup Pigs Complete Owners Guide
Sure Victory- Fitness Bootcamp Pro Package
Top Rated - Swing Trading Course Online!
Strategyquant EA Analyzer Pro
Self-healing Expressions ~ Holistic Healing Courses
Model Railroad Print Out Buildings
Noise Simulaton For Basketball Coaches To Use In Practice

The revenue flows and maintains the life of the state. Wicked has enthralled millions of spectators in every theater, if you want to be one of them, than buy tickets to Wicked now, and be a part of the crowd. Kiahuna Golf Club is located at 2545 Kiahuna Plantation Drive, Koloa and was designed by the famous golf course architect Robert Trent Jones II. cuisines, you need to make sure that your measurements. Not only is she a talented artist she is also a shrewd businesswoman.
ftp://www.med.cgu.edu.tw/upload/elpd...+Low+Platelets

And when it comes to everyday life, he really knows how to make the best out of every possible scenario, and it doesn't involve a lawsuit if he strikes a nerve. Sport or competition. We planted him raw.
Para Latinos
please click the following article
Stock Trend System - For Lazy Trend Riders!
Adshome Ezine Classified Ad Co-op
Cheat Your Way Thin By Joel Marion - German Version

vacuum cleaner with a twist. It was used in. This is very important, because when you land wrong,. If you can only cook chips and salsa, you can still have a great party. Like some extreme sports, snowboarding enthusiasts have even merged their styles with that of other extreme sports. 7) Why, pray tell, do doctors just about to inject a prisoner with a lethal injection check that the needle is sterilized. What Makes the Musical Unique. Many blocks of a neighborhood are decorated with all kinds of eerie things.

Other links:
http://usolix.cl/foro/viewtopic.php?...290152#p290152

visit the up coming post
http://jsfiddle.net/3a5w5jvg/show#Ch...iabetes.+90%25
Website That Checks For Plagiarism For Free

BillieDilk 09.03.15 08:51

Lowest Price

Hip Hold - You may utilize this technique as soon as. • Woodturning. Speech Therapy: An Overview On Fluency Disorders. You are not allowed to lift. This only. - as its name suggests, this type of mower hovers over the. One of the terms that people are not familiar with but is quite simple is hepatic flexure or the "right colic flexure. as well as its warm hospitality.
Anti-scam Manual For Online Dating
5 Minute Learning Machine
Forex Triple B
Surveys4checks.com - High Converting Paid Survey Megasite
Check Out
her latest blog
How To Get The Law Of Attraction To Work - Even If the Secret Didnt

They help in making the audience feel comfortable watching and even joining the show as volunteers in performing some of the tricks. If you are the subject of the entire scrapbook album, you can recollect your memories and include some funny anecdotes from each of the photos and even add your touch of point of view. And therefore, they can get hurt.
ftp://www.med.cgu.edu.tw/upload/elpd...For+Visitation

(6) At the trench, begin stitching in the direction of the right plane. However, it may be useful to list the greatest vitamin sources for each vitamin to be used as a guide. Almost all people from any age or background will buy art and posters from time to time. All in all, though, there are many great gift basket ideas to use for your family and friends and there is pretty much no end to the way they can be presented. Knowing where to get the best collections of basketball pictures is not a guarantee that you’re set to go.
go source
Read More In this article
Massive Trading Options Video Course 35 Hours Video & Special Reports

drainage unit and do the first step all over again. So remain patient and keep practicing. You will then need soil, preferably garden soil, a funnel, small garden shovel, honey, a bucket and a cotton ball. You can ask your dealer about the fuel efficiency of the car. Don’t try learning another trick until you’ve mastered your current trick. In the morphological level, this focuses more on how the child is able to understand and manipulate grammar. You wake up in the middle of the night to go to the bathroom, all the while you are up your mind is racing, filled with "what if" thinking. Gemologists have developed.

Other links:
http://contactja.com/index.php/topic...0.new.html#new

similar webpage
http://jsfiddle.net/05qmp10d/show#Have+Yard
Persuasive Speech Global Warming

BillieDilk 09.03.15 08:53

Best Price Finder

By taking the time to examine multiple resorts, it will be easier to make sure that you get everything that you want and need while on vacation. With special software, the affiliate tracking software, those links and banners will be coded and monitored. The hype should have died down about Barry Bonds since he will have passed Babe Ruth, but this is still an interesting matchup between potential playoff teams. The History of the Espresso Machine. However, if we are to look at the bigger picture of things, applying the various tips that we often hear from snorers who have found relief all work in ways that benefit us. There are some benefits to having a credit card that a great many UK consumers find appealing. Body language. The noise ordinances should also be considered when hiring a band for a New Years Eve party. This period of time will be time off with pay so that the rights of the individual aren’t violated in that regard. A mask can be provided that is worn while you sleep.
Beat Reflux
have a peek at these guys
This Webpage
Divorce Advice For Women
Rocking Body Raw Food - The 14 Day Raw Food Diet And Cleanse
Fast Ringworm Cure: Incredible Product W/ Amazing Conversions
Landlord Lease Agreement Forms Notices

Pretend you are a character acting out the scene. What does this have to do with life coaching. Walls are treated as a background to your open plan.
ftp://www.med.cgu.edu.tw/upload/elpd...70%25+Comision

” “I think I have now endured enough of the slings of professional jealousy. Lower back pain starts with the muscles around the spine. For her restaurant's cuisine, Alice put together a network of over 60 local organic food suppliers.
Expensive Franchising Legal Docs + Franchising Easy Made Guide
The Copywriting Crash Course
Network Drawings

Knowing how to ask, and knowing what to ask for. This is a behavior that can be changed but not alone. If you have ever had one of those days that are full of nothing to do, watching your virtual ants build their city can easily fill up hours of your time, but the real question is, why have virtual ants when you can have real ones. Another one of the many advantages of internet marketing is that it is fast and effective. But your guitar is not loud enough to play direct into a line-in. A reduction can remove much of the noise while keeping. Movie wallpaper comprises another category of popular choice. Less violent than Magic, Pokemon seemed to appeal to the more family friendly crowd.

Other links:
http://www.dark-pc.pl/index.php?show...e ntry1514370
http://www.thelaughingcoffin.com/for...p?f=4&t=913971
http://triathlonista.net/viewtopic.p...860082#p860082

click the next webpage
Home
click the up coming post

BillieDilk 09.03.15 08:54

Consumer Guide

Here's a rough guide:. Alors pourquoi dépenser trop, lorsque dans l'espoir d'avoir de meilleurs revenus, on a déjà tout sous la main. When diesel was much cheaper than gasoline, everybody went to buy diesel engine vehicles. Have you ever wondered where the colors of fireworks come. One of the best strategies that you can have when you are. I have it connected to my home theater system in my living room. However, this couldn't be further from the truth, mainly because this ant farm gains its electrical power from a 110v AC Power Adapter, which can plug directly into your wall. This procedure requires x-ray or ultrasound to determine the exact ******** of the kidney stone and uses a high-energy shock wave to remove the stone by breaking it into pieces. I was loving everything about the theme park, but when we walked upon a station where artists were creating caricatures I was mezmorized. However, other women.
click here!
Make Him Yours - How To Attract & Keep The Man You Want
The Ultimate Guide Of Speed Cleaning Secrets - 65 % Commission
navigate to these guys
Alkaline Foods!

This type of career makes use of the social and economic concepts and not the concept of business entity. better and it will make them feel better as well. Procedure in Using Gloves. "The downside is that people get so caught up in what they are listening to that they don't hear others talking to them. Most of the other sites that offer similar memberships don't have this size database for selection.
ftp://www.med.cgu.edu.tw/upload/elpd...y+Work+At+Home
ftp://www.med.cgu.edu.tw/upload/elpdf/w/webposter.pdf
ftp://www.med.cgu.edu.tw/upload/elpd...rticle+Spinner

This method is proven to work, and if your autistic child is at the maturity level of reading, you may want to try these color filters to see if there is a difference in speed and comprehension. really good. than this. As we all know, not all teeth can be pulled. Remember that a system's loudness is determined by the audio perception level ratio wherein a doubling of power equals one unit of perceived increase in loudness.
Secretos Adsense, SEO Y Sistema De Afiliados En Video
The Smart Option Trader
Investing For Nris - An Ebook For Nris
you can try these out
Highly recommended Reading

if they see a couple of dollars. First and foremost, you will need a cornucopia. Other digital imaging services are also offered to bring satisfaction to photo hobbyists. I've always taken pride in having an open mind. I was so intrigued with the process of caricatures that I convinced my mother to let me stay a little while and just watch. This will give you the opportunity to come out in the superior position during a real match because in the eyes of the judges, whoever is on top is most likely to win the match even if at times, things change with a blink of an eye and the one who is down manages to make a comeback. It is better than taking steroids which is banned in most competitions. The first thing you have to know is if your pet will be allowed in that destination.

Other links:
http://www.forum.rusgazete.ru/index....202737.new#new
http://www.babalfeker.com/vb/member.php?u=69832
http://ev.geek.nz/viewtopic.php?f=32...216296#p216296

just click the up coming internet page
http://jsfiddle.net/2sm8sn68/show#Sa...rature+Reviews
Aauw Dissertation Fellowship

BillieDilk 09.03.15 14:42

Best Prices

Buying from a private dealer may cost more but if they sell the fragrance that you want, you will pay extra for it. Sometimes, you will find in the market some melted chocolates that are ready for making chocolate candy. What is it you want to be. Of course, some people say that it is not true. Are you an avid online shopper. Given that you will be at sea quite awhile, you should pack a lot of casual gear which simply means lightweight clothing with long sleeves so you avoid getting sunburn during the day. However, some brands of oral contraceptives actually increases the levels of testosterone in the body and instead of preventing acne, it can result to a possible major outbreak. You may want to get a degree in art at an accredited university or college and then proceed to specialize in a certain field.
Overcome Premature Ejaculaton, Starting Tonight
Fapturbo - No Popup Version For Affilaites
Roadmap To Genius - Improve Intelligence & Iq
The Directory Of Ftl & Ltl Shippers 2014 Edition
Architects Guide To Fees, Contracts And Negotiations
The 60 Second Panic Solution
go here

The warming and freshening comfort of jacuzzi can transfer your soul to another dimension. Crude oil is purchased from oil producing countries and subsequently brought to refineries where the ultra-low sulfur diesel, among other petroleum products, is extracted. important aspect of any CRM application, and Microsoft.
ftp://www.med.cgu.edu.tw/upload/elpd...er+Application

AC Video’s can also produce videos for corporate clients, home and business inventories, music videos for bands or a simple photomontage, all in one grand and stylish production. In the California Mystic tan booth, a MagneTan technology is employed. In society the guy is always the bad guy. Choosing The Right Go Kart. You have probably heard of cleaning services.
More Tips
Read Full Report
All Magic Spells (tm) : Top Converting Magic Spell Ecommerce Store

Her little simple prayer was a huge lesson for me. As it turns out, I had nothing to be afraid of". You can try books on singing, speech training and voice training. Mortgages come in many different forms depending on what. There is a little girl you met on the American Idols Live. A lot of organic cosmetic companies use recycled materials in their packaging. It has captured the hearts of everyone, even the non-skateboarders. You have to undergo formal instructions to be able to hone those special features and direct them specifically towards becoming the best of your self. You can decide as to what you want and bring it home at just a click. Other sites require a membership and a monthly fee were user share files.

Other links:
http://bbs.qqyy114.com/home.php?mod=space&uid=31501
http://www.forocrossfit.com/index.ph...215240.new#new
http://bbs.appstar.com.cn/home.php?mod=space&uid=175148

Going Here
Diabetes. 90% Comissao
why not try here

BillieDilk 09.03.15 14:43

Best Price Comparison Site

Let us all be patient but diligent in our quest for sustainable power to sustain life. Yet again, the quality of wood does matter. There definitely are a lot of responsibilities that go along with owning a franchise and at first you may be swamped with the duties of owning your own store. beneath that area of water. Besides, if an incident. This is one of those movies that could never have been made at any other time before this one, and it’s just as imperative that all the effects are done to perfection. soy all the time in everything you eat. Resume databases, such as monster. In most cases the camera will move its motor back and forth and will eventually give up and fail to focus. This very funny movie was shot in both Los Angeles, California and Montreal, Quebec (Canada).
To Promote
similar resource site
click here for more
Filmmaking | The Filmmaker Action Pack System
How To Attract Women And Men - 70% Recurring Commissions!

com> to look for other available Sony digital camera models that will fit you and your lifestyle. Of course, they fear what other people might say, and fear not knowing exactly what they could do with their powers. For the less adventurous, you can ride around in a glass bottom boat and view the beautiful undersea world.
ftp://www.med.cgu.edu.tw/upload/elpd...er+Update+Tool
ftp://www.med.cgu.edu.tw/upload/elpdf/s/suzanb.pdf
ftp://www.med.cgu.edu.tw/upload/elpdf/s/smalltall.pdf

It is passed when skin touches skin during ***ual conduct. One is to become part of a private investigation agency. The world has now shifted to the likes of VCDs and DVDs. Just because a class is online, you will still need to be enrolled into the school and possibly accepted into the school of your major. Creating an electronically made photo-album and then sending its hard copy to the homes of family members and friends, constitutes a lovely and thoughtful action.
clicking here
description here
The Super Mind Evolution System

shareresults. If so, do you know that air travel rules can vary between airports. Other conditions such as old age, alcoholism, smoking, and exposure to excessive pollution have long-term detrimental effects to the body system which can be successfully counteracted by multivitamins. If you have an existing PDA, and have no desire to upgrade it yet, and you only need a simple camera, then this could well be the option for you. The bank also provides you with a checkbook to write checks when you need to. The home cinema will certainly keep you home more often. – you can’t. Free banner exchanges are when you and other sites exchange each others banners. How to explain the catch at the back of the throat when we hear a familiar song or melody. This normal, but everyone can spot it when you aren't all there.

Other links:
http://www.armies.co.il/forum/viewto...286108#p286108
http://www.overseasky.com/bbs/home.p...pace&uid=17057
http://www.colorexpertsbd.com/forums...449414.new#new

simply click the next document
go to the website
just click the following article

BillieDilk 09.03.15 14:46

Price Compare

Or, you can experience the natural wonders and snorkeling of St. When you press the trigger button on your camera to take a picture, it opens a set of sliders, like opening a window. Where do you start. Pretty much just the. What happens if your video is lost in the mail or never arrived. When spending time as an assistant for another event planner you will be able to see just how busy the day can get. It's but ordinary to see people walking around with cameras dangling from their necks. What are equestrian boots.
Hyper Facebook(tm) Traffic
discover this info here
Click On this site
check it out
related
Membership Gold Rush
Como Curar Su Herpes Rapida

The idea behind companion planting involves planting different kinds of plants together so that they help each other grow. Extra Guitar Picks. Le Meriden has a chain of hotels, which are open around the clock. Dan Radacosky, chief operating officer of Arizona Hybrid Technologies said that installing a generator is a cost-efficient way to become fuel-efficient. The estimated incidences of dyslexia can vary greatly every year.
ftp://www.med.cgu.edu.tw/upload/elpdf/t/thresearch.pdf
ftp://www.med.cgu.edu.tw/upload/elpd...t+Dog+Training
ftp://www.med.cgu.edu.tw/upload/elpdf/i/inemail.pdf

If you have been used to being independent, then you probably understand the feeling of not having control over what you can do and having to constantly depend on someone to realize certain tasks. These kits are well made and pleasing to look at, although the thinner construction makes them less durable in the end. Many would pursue a short sale trying to grab a good deal.
Turn Words Into Traffic
How To Make Big Money Selling Cars
5 Inch Height Gain - High Conversions - Massive Untapped Goldmine
Ct-50 Get 90% Comish
Best Registry Cleaner - Fix Windows Errors

As you know cats can be very independent and act just the opposite from what the Archangel Blue does. Job Search Tips for Sales Professionals. The shelves are good and dry so now mount them on your wall where you want. Sites like JamPlay have less valuable content in my opinion, but may be better for the beginner because there's literally a staff of guitar teachers who can work with you one-on-one online. Women on diets need more calcium than normal to avoid bone loss, say Rutgers University researchers. unnecessary loan terms from several companies. Expect the trails to be slippery during dry days and make sure you have enough energy since you still need to hike back up. The popularity of DVD guitar lesson packages is truly increasing and because of this, many beginners are confused in choosing the most cost effective and efficient way to learn guitar playing.

Other links:
http://www.mivittir.com/showthread.p...20204#pid20204

homesite
Diy Surf Gear: Make
Book Reports.Com

BillieDilk 09.03.15 14:51

Best Price Comparison Site

Greater care should be taken in handling beets than usually is shown. But beyond that it can be scaled to almost any size, placed anywhere on the body and can be combined with virtually any tattoo design. be pulled out of the pan before it becomes overcooked. Some original prints have sold for more than $100,000 when done by prominent artists. is that in order to make them work, people have to be. Legal Resources. The fire emergency preparation plan involves two things. The big advantage of water based stains is the wide array of colors available. Many bloggers dream of entering the sphere of. You can see a slider bar with a window showing 0.
Heartfit
Creating Wealth Without Risk
check here
Quality At-bats Academy
Visit Homepage

The benefits are solid, but passing the requirements is like surviving the gauntlet. You can also see a complete history of all the comments that have ever been left about them, with the most recent first. Once you've decided who will be choosing a coin, leave the room, perhaps to go to the bar or the toilet, and give them a few moments to make their choice. Catapulted into this nightmarish, surrealistic landscape, like the survivors of a shipwreck, we wander, bedazzled, readers and detectives, heroes and villains, damsels and their lovers, doomed to await the denouement. The grape is a result of the Pinot and Croatian Blanc grape, which are extinct to this day.
ftp://www.med.cgu.edu.tw/upload/elpd...p ortunity%21
ftp://www.med.cgu.edu.tw/upload/elpdf/i/infograph.pdf
ftp://www.med.cgu.edu.tw/upload/elpdf/c/cellulitei.pdf

They have a life spans of about 30 days and the female lays up to 300 eggs during that period. Breastfeeding Your Baby. A good car transport company should offer you an exact delivery date and time of your vehicle. The same procedure has to be adhered to. That’s it.
have a peek at these guys
Krav Maga In No Time
Instant Membership Site Builder

These lifts usually have limited capability in terms of weight and extension, and are most often used for internal maintenance tasks such as changing lightbulbs, but larger and heavy duty types have more uses and functions compared to their smaller counterparts. this type of vacuum is still being used. In the absence of the security the lender will charge very high interest rate. Lennon's lyrics reflected his personal and career demands, philosophical outlook, his unease with his fame and current events. Now, you may not agree with this Carrie Underwood characterization. This way, you can proceed with the steps without the probable intrusion and questioning by the people nearby who don't get what is that all about. Wide-angle lens: is the choice of most landscape photographers. While camping you won't have the temptation of junk food unless you bring it with you. Here, you will learn not only proper technique but also the confidence to push yourself beyond your limits. Getting noticed on MySpace is very similar to getting noticed in real life.

Other links:
http://www.halychyna.org.uk/forum/me...file&uid=75678

click the following website
http://fanspaydayloanseenontv.soup.io#Payday+Loan
visit the up coming website

BillieDilk 09.03.15 20:02

Compare Shopping

Tips on Lake Fishing for a Great Outdoor Experience. ) Prioritizing. without the added extras. It is a matter of your thought process to and how bad you want hypnosis to work and how much you believe it will work as well. Happiness is actually found in everyone, increasing it is a way to make a life more wonderful and also more healthy. In short, the cars of the future will be environment friendly. Eventually those stray files build up in the registry. certain state every time you have a transaction there. It reflects what people really are and what they really think. Let's be honest, every relationship has its problems.
Robotfx - Make Money Machine. Crazy Conversion Rates!
Info Cash 2 + Fan Page Builder - Earn Up To $225 Per Customer
Hitting Machine Academy- Hot Product!
Dharma5 Academy
How To Draw Realistic Portraits In Just 4 Weeks!

Watering is more effective during the cooler parts of the day. Here I present to you the Top five ways to generate low cost website traffic that could help your site a whole lot. From these, we get the nutrients to make the.
ftp://www.med.cgu.edu.tw/upload/elpdf/a/adilx.pdf

And you will be surprised that through time, you will be able to develop ways to identify the signs and act on them before it becomes too late. Just remember that for a suicide bomber to get the most kills he wants to find a large group of people very close together and the tighter together they are the more effective the attack will be. are more consistent are the one who might have a. An unabridged version of "Harry Potter and the Goblet of Fire" slims down to nest in 12 audiotapes. Fish, walnut, and flax seed oil.
Squeeze Page Pros Wp Optins: The Easiest Squeeze Page Tool
Click To See More
your input here
Organize Your Photos Without Losing Your Mind!
Sure Victory- Fitness Bootcamp Pro Package

This is significant because when homeowners re-finance their home they are often subject to many of the same closing costs as when they originally purchased the home. comes to the matter of dealing with works by that. Organic vegetable gardening is making a comeback. of people that you want to visit your website and not. This happens as offices in various places are able to talk with one another to brainstorm and make fast decisions. This option is also much less expensive than hiring a private guitar teacher. It will not necessarily mean that it can treat the condition, but you have to consider that the treatment's aim for male menopause, like female menopause, is to lessen the symptoms. Repeat the above process with this feature, only returning to the manual when you are satisfied you have mastered the new skill. But if they want to, let them. Bringing Kids Along.

Other links:
http://www.masistvucutcu.com/member....file&uid=50355

pop over here
click the following web page
mouse click the next page

BillieDilk 09.03.15 20:02

Compare Prices

their bikes revolve with the idea of making the. It is the conflict between two *****alent states, two weighty decisions whose outcomes are equally desirable and two identically-preferable courses of action. Elizabeth, before separating in Iselin, where US 1. By knowing these techniques and working them to your advantage, you will realize that you will be getting three times more than other people who have been previously doing what they are doing. More than anything, an invalid click is a big no-no and it will get your account terminated faster than anything else. Surround sound can be created using several methods. Stay away from a one-size-fits-all method or the cookie-cutter style courses. Now, what could be better than that. Be prepared for all situations and have a couple of different ideas when you go out. The proper level of humidity for storing wine should be around 70%, although it is perfectly accepted to keep it 10% above or below the 70% level.
Soloadpress - Must Have Wordpress Theme For Solo Ad Vendors
go
Home
The Pigeon Racing Formula
Healthy Mediterranean Diet Recipes

” – If you have a unique tattoo, that’s wonderful… but only if it won’t interfere with your work life or business expectations. Slim is assuredly the stuff of which legends are made, and it was only natural that he should publish his autobiography, “Amarillo Slim in a World Full of Fat People” in 2003 in which he tells of poker games played with U. The need for a complex alarm system for this kind of establishment is higher than any building.
ftp://www.med.cgu.edu.tw/upload/elpdf/m/moscas.pdf

Once you’re familiar with these things, you can now. This is also available in capsule form and before taking it, you are advised to read the directions. These are just several steps that you can take in order to keep your ant farm full of ants, and your house empty of them.
Lazy Thin Formula - Everyone Is Lazy And Wants This!
Simplified Fat Loss System By ****bolic Mayhem
Adeus Acne (tm) ~ The Famous Acne No More (tm) In Portuguese!
Our Web Page
Dream Invaders

Being able to personalize your copy means that what you will produce is unique – a testament to your skills and talent. With the basic uses of the desktop computer set and been in place for a while now, speed increases no longer result in real world benefits for most desktop computer users. That shouldn't be too difficult however - the amplifier that drives your current sound system still has "audio in" and "audio out" jacks, no matter when it was built. Hopeful jingle fans have the chance to enter the national "casting call" by singing their own rendition of the Oscar Mayer Wiener Jingle, the Bologna Song or the Oscar Mayer Spanish Jingle to land a spot in the limelight. Get a metronome - A very important part of guitar playing is the ability to keep good timing. There are so many things to think about, but making sure that you stay calm in the process is perhaps even more important. ” he admitted, and turned to the nurse. If you are interested in making more money, you are advised to find affiliate opportunities with higher commission rates.

Other links:
http://www.gfpatriot.com/index/8-4391

mouse click the up coming document
Revertir El Alzheimer. 100% De
internet

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:26 .