A-Z ye Herkonu

A-Z ye Herkonu (http://www.herkonu.eu/index.php)
-   Politika-Ekonomi (http://www.herkonu.eu/forumdisplay.php?f=38)
-   -   İnönü'nün ailesi Gül'ü kabul etmedi..... (http://www.herkonu.eu/showthread.php?t=2239)

cimcime68 02.11.07 22:11

İnönü'nün ailesi Gül'ü kabul etmedi.....

Cumhurbaşkanı Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte İnönü ailesine taziye ziyaretinde bulunma isteğini iletti. Ancak Pembe Köşk'ün kapısı Gül ailesine açılmadı. Sebep yine laiklik.

Pembe Köşk ve laiklik

Erdal İnönü'nün ölümü nedeniyle Pembe Köşk'e ziyaretçi akını sürüyor. Cumhuriyet Ankara'sının bu tarihi mekânı 1925'lerde İsmet Paşa ailesi yerleştiğinde, Kavaklıdere'ye dek uzanan bağların içinde iki katlı ahşap bir evmiş. Erdal Bey'in çocukluğu da günümüzün "Müze Köşk"ünde geçmiş.
Gülsün Bilgehan, İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün eşinin yaşamını konu alan "Mevhibe" adlı kitabında Erdal İnönü'nün annesine düşkünlüğünü anlatır: "Erdal daha uslu, sakin bir çocuktu. En çok annesine düşkündü ve bunu kimseden saklamazdı. Başlıca özelliği toksözlülüğü, açıklığı ve inadıydı. Huyunu bilen babası ortanca oğluna sık sık takılırdı.
Oğlunun dürüstlüğü İsmet Paşa'nın hoşuna gidiyordu. Bir seferinde oğluyla oynarken, onu denemek istedi.
"Sen 80 yaşına gelince, ben kaç yaşında olacağım?"
Erdal cevabı yapıştırdı:
"O zaman sen ölmüş olacaksın!"
Erdal İnönü, 81 yaşında aramızdan ayrıldı. TBMM'de yapılacak cenaze töreninin ardından İstanbul'da toprağa verilecek.

Başsağlığı mesajlarını Erdal Bey'in kız kardeşi Özden Toker ile Özden Hanım'ın kızı, eski CHP Milletvekili Gülsün Bilgehan Toker kabul ediyorlar.

İnönü'nün ölüm haberi Türkiye'de televizyon haberlerine yansıdığında Çankaya Köşkü'nden de telefon geldi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün, eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte İnönü ailesine taziye ziyaretine yapma istekleri iletiliyordu. Ancak telefondaki yetkililere, Pembe Köşk açısından taziyeyi telefonda kabul etmenin daha uygun olacağı anlatıldı. İnönü ailesi açısından, Pembe Köşk, cumhuriyetin kurucu önderi Atatürk'ün silah arkadaşı İsmet Paşa'nın evi olduğu kadar "laikliğin" de sembolü bir yerdi.

29 Ekim'de Köşk'te verilen resepsiyon, Türkiye'nin "türbanlı first lady"ye alışmaya başladığının görüntülerini yansıtıyor olsa da İnönü ailesi Pembe Köşk'ü bu ziyarete açmaya hazır değildi.

Cumhurbaşkanı'nın başsağlığı dileği telefonda alındı. Teşekkür edildi.
Gülsün Bilgehan, "Mevhibe"de, 1930'ların Pembe Köşk'ünü cumhuriyet modernleşmesinin sembol mekânı olarak, kadının toplum yaşamındaki yeri, eşitlik ve sosyal konumu yönüyle incelerken, İnönülerin dinin vecibelerini yerine getirme konusunda ne denli hassas olduklarını nakleder. Köşk'te huzur içinde geçen ramazanları, çoluk çocuk neşeyle kalkılan sahur ve iftarları anlatır.

Erdal İnönü ise "Fikirler ve Eylemler" kitabında laiklik sayesinde Türkiye'nin çağdaş bir devlet niteliği kazandığını İsmet Paşa'dan örneklerle anlatır. Türbana karşıdır!
Pembe Köşk sakinleri Erdal Bey anısına bu ilkesel duruşu bozmadılar.

Milliyet

cimcime68 02.11.07 22:13

inançları yüzünden insanları ayırmak... rezalet...

ilibmod 03.11.07 10:01

bu ülke bir avuç elit(?) tabakadan insanın elinde ilerleyemez, halk insanın başının örtüsüne bakmaz icraata bakar onların içinde başka bir kuyruk acısı var ondan ayrımcılık yapıyorlar mevkileri elden gidebilir ..

cbj_03 04.11.07 08:26

Bencede rezalet bu milletin başına gelecek var ben diyeyim size... sizce bi başörtüsü laikliği ne kadaar etkiler ki bence biz laik bi devletiz bu sadece içten içe manevi larak sol ve sağ çatışması.:)

artistweddinger 04.11.07 19:11

böyle devam ettsinler, ve halkin gözünden dösmeyede...

cimcime68 05.11.07 02:23

Al***305;nt***305;:

cbj_03´isimli üyeden Al***305;nt***305; (Mesaj 29880)
Bencede rezalet bu milletin başına gelecek var ben diyeyim size... sizce bi başörtüsü laikliği ne kadaar etkiler ki bence biz laik bi devletiz bu sadece içten içe manevi larak sol ve sağ çatışması.:)

layiklik ne demek?ozgurlukmu?Ozgurluk ne demek? bunlarsa Turkiye bunun icinde yok..

hahuer 05.11.07 07:51

YALAN;YALAN;YALAN...
Yahu millet...
Milliyetten dürüst bir haber beklemek saflığındamısınız hala...
Cumhurbaşkanı gitmek isteyecekte reddedilecek ha...
Sıkar,sıkar...
Aynı gün bu haber(köşe yazısı),hem Gül tarafından hemde İnönü ailesi tarafından yalanlandı zaten.

kralakrep 05.11.07 07:54

erdal inönü rahmetli bir kerre bile paltosunu,çeketini birisine tututurmamış,çantasını kimseye taşıtmamış bir mütavazi...bu ayrımm erdal inönünün izinden gitmekse siz gidin abi ben gitmiyorum..........

hahuer 05.11.07 08:06

Bu memlekette kraldan çok kralcılar var.
Yalaka ,yalancı medya var.

lureene 05.11.07 08:07

Bunun doğru olduğuna inanasım gelmiyor, çivimiz ne kadar çıkmış olursa olsun böyle acılı bir günde böyle insani bir amaç ile ziyarete gelen cumhurbaşkanı eşine başında türbanı var diye kapı açmamak...
Bilemiyorum, haberin yalanlandığı söyleniyor, gerçek olsaydı zaten küçük çapta bir kıyamet koparırdı...

kirsehirlim 14.11.07 21:45

Bu ülke sadece kendi gibi düsünmeyenleri baskida yapmisti bunun babasi sasirmadim

ayben 14.11.07 22:15

yalandir bencede

kirsehirlim 14.11.07 22:19

yalan malan ama bunlarin zihniyet ayni

leonking90 16.11.07 12:40

Türkiyede herşey iç içe.siyaset,ekonomi,kültür,örf,adet,düşünce... ne sayarsanız,aklınıza ne geliyorsa.herkes bunlardan işine gelenleri kendi tarafına yontabildiğine yontuyoo,yontamazsada bi yolunu bulup ortalığı karştırıyoo.Atatürkün annesi başı kapalı,geçmişimize baktığımızda devlet erkanındaki birçok önemli ismin eşi kardeşi akrabaları öle.sizce türban bir suçmu yoksa bazı kendini bilmezlere bir aletmi... ne dersiniz..!

.

leonking90 16.11.07 12:42

Al***305;nt***305;:

cimcime68´isimli üyeden Al***305;nt***305; (Mesaj 29442)
inançları yüzünden insanları ayırmak... rezalet...

rezaletki ne rezalet... bence cumhuriyet tarihinin en büyük rezaleti bu...!

allen_sago 18.11.07 14:36

cok dogru karar vermis bende bi kralın ayagına giden ve otel odasının onunde kabul edilmeyi bekleyen birini kabul etmezdim sen bırkere TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN CUMHUR BAŞKANI isen senın ayagına gelecekler sen arabın kralının ayagına gitmeyeceksin bravo İNÖNÜ ailesine gereken seyleri saygı ÇERÇEVESİNDE bir cevap olarak vermişler tebrikler son beyefendisine atamızın silah arkadasının ailesınede bu yakısır...

ASLI06 18.11.07 16:09

Al***305;nt***305;:

kirsehirlim´isimli üyeden Al***305;nt***305; (Mesaj 32942)
Bu ülke sadece kendi gibi düsünmeyenleri baskida yapmisti bunun babasi sasirmadim

arkadaşım bence biraz lafını tartarak dile getir bunun babası dediğin şahsiyet kurtuluş savaşı kahramanlarından biri türkiye cumhuriyetinin kurucularından biri böyle saygısızca sözleri haketmeyen bir şahsiyettir,lütfen unutmayalım ..

kirsehirlim 18.11.07 23:23

Al***305;nt***305;:

ASLI06´isimli üyeden Al***305;nt***305; (Mesaj 33788)
arkadaşım bence biraz lafını tartarak dile getir bunun babası dediğin şahsiyet kurtuluş savaşı kahramanlarından biri türkiye cumhuriyetinin kurucularından biri böyle saygısızca sözleri haketmeyen bir şahsiyettir,lütfen unutmayalım ..

Bu kisinin babasi ülkeyi kac yil demir yumrukla yöneltiigini iyi bilmen gerek demokrasi gelince halk onu secmeyince darbe yaptiridigini herkes biliyor kurtulus savasinda basarili olabilir ama lozandan neler yaptigini iyi arastir nasil antlasmalar yaptigini daha cok sey var ama sirasi degil ismet inönü ülkeye bir faydasi olmamaisrir siyaset alaninda savas yönünde birsey diyemem ama kendisi iyi bir sahsiyet degildi bana say kurtulus savasi disindaki basarilarin ozaman i özür diliyecegim

kirsehirlim 18.11.07 23:26

Al***305;nt***305;:

allen_sago´isimli üyeden Al***305;nt***305; (Mesaj 33773)
cok dogru karar vermis bende bi kralın ayagına giden ve otel odasının onunde kabul edilmeyi bekleyen birini kabul etmezdim sen bırkere TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN CUMHUR BAŞKANI isen senın ayagına gelecekler sen arabın kralının ayagına gitmeyeceksin bravo İNÖNÜ ailesine gereken seyleri saygı ÇERÇEVESİNDE bir cevap olarak vermişler tebrikler son beyefendisine atamızın silah arkadasının ailesınede bu yakısır...

kim kimin ayagina gitmis nekadar carpitiyorsunuz herseyi onunla aralarinda bi hukuklari varmis gidince kücüldümü sunu hatrlaki o kisi isafir vede kendilerinden oldukca yascada büyük sirf bu insanlar inancli diye camur atiyorsunuz bukadar ucuz olmamali ya onun ayagina gitmis bunun ayagina gitmis bunlar bos isler egerki ülke menfaati icin yaptiysa ne olcak nerden biliyorsun:sm7:

allen_sago 20.11.07 15:03

o mısafı5r yada buyuk olabuılır ama ayaga gıden benım cumhur baskanım o ayaga gıdemez kendısı bu ulkenın en buyugu secıldıyse eger ve unutmayınkı kımseye baglı olmadan yonetılen bır ulkenın basına gactıyse eger kımsenın ayagına gıtmek gıbı bır nezaket luxu olamaz kendısı bugune kadar yapılmamıs bıur gafı yaptı ama dılerım bırdaha kendıne ve ulkemıze yakısmayan bole bısey yapmaz cunku kendısı oturdugu yerın degerını bılmıorsa sayet bu ulke halkı o degerıde ogretmesını cok cok ıyı bılır ısmet ınonu hakkındada olumsuz dusne bılırsınız ama unutmayın ulkeyı ataturk ve sılah arkadasları kurdu ısmet ınonu pasa ıse en yakın sılah arkadaslarından bırısıdır kendısı bu ulke ıcın neler yaptıgını tarıh kıtaplarında orenmedıysenız bunun sorumlusu sızın egıtım duzenınız dır....

allen_sago 20.11.07 15:05

basarıya gelınce yıkık ve kurulmamıs daha bır ulke elındeyken butun sıyası becerılerıyle churchılle yaptıgı uzun goprusmeler sonucunda ulkeyı 2ncı dunya savasına sokmamakla su andakı rahat yasamınıza kavusmanızı sagladı eger sokmus olsaydı yıkık ve kurulması zor bır ulke de yasıor olacaktınız ustun bır sıyasetcıden ve eskı cumhur baskanından bahsedıoruz saygı bıraz ne de olsa o bır ataturkun sılah arkadası ayrıca ınonu zaferlerı gıbı yuzlerce basarısınıda sayabılırım....

kirsehirlim 22.11.07 01:33

Al***305;nt***305;:

allen_sago´isimli üyeden Al***305;nt***305; (Mesaj 34069)
o mısafı5r yada buyuk olabuılır ama ayaga gıden benım cumhur baskanım o ayaga gıdemez kendısı bu ulkenın en buyugu secıldıyse eger ve unutmayınkı kımseye baglı olmadan yonetılen bır ulkenın basına gactıyse eger kımsenın ayagına gıtmek gıbı bır nezaket luxu olamaz kendısı bugune kadar yapılmamıs bıur gafı yaptı ama dılerım bırdaha kendıne ve ulkemıze yakısmayan bole bısey yapmaz cunku kendısı oturdugu yerın degerını bılmıorsa sayet bu ulke halkı o degerıde ogretmesını cok cok ıyı bılır ısmet ınonu hakkındada olumsuz dusne bılırsınız ama unutmayın ulkeyı ataturk ve sılah arkadasları kurdu ısmet ınonu pasa ıse en yakın sılah arkadaslarından bırısıdır kendısı bu ulke ıcın neler yaptıgını tarıh kıtaplarında orenmedıysenız bunun sorumlusu sızın egıtım duzenınız dır....

Sirf Abdullah Gülü o makamda istemediginiz icin böyle düsünüyorsunuz buna eminim :Benim egitim düzeyim sizinki kadar iyidir merak etmeyin bu ülke kurtulus savasinda yüce bir iman ruhu ile kavanmistir bunda Atatürk ve silah arkadaslarinin büyük gayretleiride olmustur ancak ismet inönü gibi asker kökenli insanlar siyasette basarisz olmuslardir ikinci dünya savasina sokmadi ama en büyük zarari biz gördük Almanya avusturya gibi ülkeler yerle bir oldu ama her türlü yönden bizden kat kat üstünler madem bukadar cok iyidi siyasettende kerkük ve musul onun yüzünden kaybedilmedimi Lütfen Türkiyedeki egitim sistemindeki tarih anlayasis cok taraflimi degilmi

allen_sago 23.11.07 16:57

gırmedıgın halde bu ulkeyı burada goruyorsan gırdıgınde nekadar kotu durumda olacagını anlamayacak kadar egıtımsız sayılmassın ozaman baska soze gerek yok...

kirsehirlim 23.11.07 23:20

Al***305;nt***305;:

allen_sago´isimli üyeden Al***305;nt***305; (Mesaj 34702)
gırmedıgın halde bu ulkeyı burada goruyorsan gırdıgınde nekadar kotu durumda olacagını anlamayacak kadar egıtımsız sayılmassın ozaman baska soze gerek yok...

Senin ne kadar egetimli oldugunu anladim önce etrafa bakmasini ögren

SAHmerdan 25.11.07 05:38

bence yalan dolan sanmiyor böyle birsey gerceklesmis olsun.. yine bir uydurmalik bir haber sadece birbirine girsin diye millet.. böyle bos seylerle ugrasmayalim ltf daha cok önemli seyler vardir.. saygilarimla

hahuer 01.12.07 22:04

Delinin biri kuyuya bir taş atar,kırk akıllı bir olur çıkaramaz.
yalan haberlere ne kadar itibar eder olduk...
yalan...yalannnn

Bütün Zaman Ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:42 .